Çınar Yaprağı Kürü Faydaları, Nasıl Yapılır?

16.11.2019
Çınar Yaprağı Kürü Faydaları, Nasıl Yapılır?

Çınar yaprağı, ülkemizde hemen hemen tüm bölgelerde rahatlıkla bulunan bir yapraktır. Faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Dayanaklı ve uzun ömürlü bir bitkidir. Çınar ağacı, geniş yapraklara ve uzun gövdeye sahiptir. Gövdesi çoğunlukla mobilyacılık, ahşap işleme sektörlerinde kullanılırken, yaprakları son zamanlarda kür gibi kilo verdirici ve ek çok hastalığa şifa amaçlı kullanılmaktadır. Yüzyıllardır var olan çınar yaprağı, son dönemlerde bitkisel bir tedavi yöntemi olarak tercih edilmektedir. Pek çok uzmanın da önerdiği çınar yaprağı kürü, depresyondan romatizmaya pek çok hastalığa şifa olmaktadır.

Çınar Yaprağı Kürü Nedir?

Çınar ağacı yapraklarının kullanıldığı bir kürdür. Özelikle son dönemlerde sıklıkla tercih edilen bu kür, en çok yaşa bağlı olarak görülen kireçlenme ve ağrılara çözüm olur. Oldukça faydaya sahip olan çınar ağacı, sadece yaprağı ile değil gövdesi hatta kabukları ile bile fayda sağlar. Kabukları folik asit bakımından oldukça zengin olduğu için kabızlığa ve diğer bağırsak problemlerine çok iyi gelmektedir. İçeriği de pek çok yaprağa göre oldukça zengindir.

Çınar yaprağı İçeriği (100g)

 • Enerji: 310 kJ (74 kcal)
 • Karbonhidrat: 19 g
 • Şeker: 16 g
 • Lif: 3 g
 • Yağ: 0.3 g
 • Protein: 0.8 g

Çınar Yaprağı Nereden Alınır?

Ülkemiz çınar ağacı bakımından oldukça zengindir. Hemen hemen her bölgede çınar ağacı bol miktarda bulunmaktadır. Dolayısıyla kendiniz dilediğiniz gibi toplayabilirsiniz. Böylece bu çok sağlıklı kürü de bedavaya getirmiş olursunuz. Fakat ağaçlarla alakalı tam bilginiz yoksa daha uzman ve bilgili kişilere bırakmanız önerilir. Doğada her şeye güvenmek ve toplamak tehlikeli olabilir, zehirli otlarla karşılaşmak da mümkündür. Kendinizden emin değilseniz aktarlardan, doğal ürünler satan pazarlardan hatta internetten bile temin edebilirsiniz. İnternetten alırken güvenilir bir site olduğuna emin olmanız gereklidir.


Çınar Yaprağı Kürünü Faydaları

Çınar ağacının yaprakları pek çok hastalığa iyi gelen bir kür haline gelebilir. Romatizmadan depresyona, ağız sağlığından kilo vermeye her türlü derde deva olan bu kürün yapımı da oldukça basittir. Sebzelerde olduğu gibi mevsimsel sıkıntı fazla yaşanmaz. Aktarlardan her mevsim rahatlıkla temin edebilirsiniz. Faydaları iyi bir şekilde araştırılmalı ve nasıl bir rahatsızlığınız varsa ona göre uygulamanız gerekir.

Antiseptik olarak kullanılır

Çınar yaprağı kürü, içeriğinde bol miktarda folik asit barındırdığı için doğal bir antiseptik özelliğindedir. Özelikle kabıza ve ateş düşürmeye çok iyi gelmektedir.

Kemik ve eklem sağlığına iyi gelir

En bilindik özelliklerinden biri kemik ve eklem sağlığına çok iyi gelmesidir. Özellikle kurumuş fakat daha yerle temas etmemiş yani hala dalda olan kuru yaprakların suda kaynatılarak tüketilmesi eklem ve kemik ağrılarına çok iyi gelmektedir. Ayrıca yaş ilerledikçe görülebilecek olan kemik erimesi ve kireçlenmeye de çok faydalıdır. Düzenli bir şekilde 15 gün kullanıp sonra birkaç gün ara verip devam edildiği zaman etkileri görülecek ve ilerleyen zamanlar için de önlem olacaktır.

Yanık tedavisinde kullanılır

Yanık derecelerine göre farklı tedavi yöntemlerine sahiptir. Fakat en önemlisi ilk müdahaledir. İlk yanığın oluştuğu an doğru hareketlerin yapılması, daha az acıya ve iz kalmamasına neden olur. Özellikle derecesi daha fazla olan yanıklarda çok acı olabilir. Kaynatılan çınar yaprakları yanan yerin üzerine ılıyınca konulur ve hem iz kalma riski azalır hem de acısı diner.

Ağız sağlığına iyi gelir

Özellikle kurutulmuş çınar yaprakları kullanılarak hazırlanan kür, ağız sağlığına çok iyi gelmektedir. Diş eti problemlerini çözer. Diş eti problemleri diş etlerinin çekilmesine ve sonunda da dişsiz kalmaya gidebilir. Bu yüzden anlaşıldığı zaman hemen önlemi alınmalıdır. Çınar yaprağı, doğal bir tedavi yöntemi olacaktır. Ayrıca dişlerin daha temiz ve parlak gözükmesini sağlar, nefesin daha ferah olmasına yardımcı olur.

Ödem atıcıdır

Vücutta fazladan birikmiş ödem ve şişkinliğin giderilmesine yardımcı olur. Kurumuş ve yere değmemiş yapraklar ile elde edilen kür düzenli kullanıldığı zaman bu özelliği sayesinde zayıflamaya da yardımcı olur. Ödem, kilo fazlalığına da neden olur. Ayrıca yemeklerden sonra tüketildiği zaman hazımsızlığı da önler. Bağırsak sistemine yardımcı olur.

Epilepsiye iyi gelmektedir

Bir diğer mucizevi tedavisi ise epilepsi hastaları içindir. Krizlerin nerede ve nasıl olacağı belli olmadığı için bu hastalık çok ciddi bir tedavi istemektedir. Çınar yaprağı tek başına bir tedavi sayılmaz ancak yardımcı özeliği vardır. Tedaviye büyük katkısı vardır. Kurutulmuş çınar yaprakları kaynayan suda 1 dakika kadar bekletildikten sonra ılıyınca su içilir ve düzenli kullanıldığı zaman epilepsi için etkili bir yardımcı haline gelecektir.

Saça faydalıdır

Saç içinde oldukça faydalıdır. Saçı besler, daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar. Dökülmeyi de önler. Ayrıca saç derisine ve köklerine kadar da işlediği için kepek ile de mücadele eder. Saç derisini yumuşatır ve rahatlamasını sağlar. Özellikle fazla yağlanma yaşayan kişiler için önerilir. Deriyi daha ferah ve temiz tutup beslediği için yağlanmayı öner.

Yaralara iyi gelmektedir

Yaralara, enfeksiyonlara ve iltihaplara çok iyi gelmektedir. Özellikle açık yaraların daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar. Çınar yaprağı oldukça zengin bileşenlere sahip olduğu için en zor yara ve iltihapları bile iyileştirir. Tıpkı yanık tedavisinde kullanıldığı gibi bunda da kuru yapraklar kaynatılır ve yaranın üzerine sürülür. Yara iyileşene kadar devam edilir. İz kalmasını da önlemektedir.

Sedef hastalığına iyi gelmektedir

Bir çeşit cilt hastalığı olan sedefin tedavisi çok da kolay sayılmaz. Kolay kolay geçmeyen bu rahatsızlık daha çok doğal yöntemlerin kullanılmasını ister. Çınar yaprağı kürü de oldukça doğal bir tedavi yöntemidir. Düzenli olarak kullanıldığı zaman sedeften kurtulmak mümkündür. Ancak şu unutulmamalıdır ki hemen çözülecek bir problem değildir bu yüzden sabırlı olmak gerekir.

Cilde iyi gelmektedir

Cilt sağlığına da faydalıdır. Kür hem içilebilir hem de soğuyunca cilde uygulanabilir. Cildin ferahlamasını ve gerilmesini sağlar. Böylece sarkmaları önler, lekelere iyi gelir ve derinlemesine temizler. Tam soğumadan daha ılıkken cilde uygulanırsa gözeneklerin açılmasını da sağlayacaktır. Cildimiz çok hassas olduğum için her kimyasal ürün sürülmemelidir. Doğal yöntemler her zaman daha sağlıklı sonular çıkmasın sağlayacaktır.

Mide bulantısına iyi gelir

Mide bulantısına da iyi gelmektedir. Kaynatılmış halinin sirke ile karıştırılıp içilmesi bulantıyı kesecektir. Özellikle yolculuklarda etkilenenler yanlarında bu kürü taşıyıp daha rahat olabilirler. Hamilelik esnasında oluşan bulantılar için kullanılıp kullanılmayacağı kesinlikle doktora danışılmalıdır. Hamilelik en hassas dönemdir ve hiçbir şey uzman kişilere danışılmadan tüketilmemelidir.

Romatizmaya iyi gelir

Ağrılara ve eklem sorunlarına iyi gelir ve ayrıca romatizmaya da çok iyi gelmektedir. Düzenli kullanıldığı zaman ağrılar ciddi anlamda azalır.

Fıtığa iyi gelir

Belde ve boyunda görülen fıtık için çınar yaprağı kürü, doğal bir tedavi yöntemidir. Özelikle yoğun iş temposunun yaşandığı bu yüzyılda, ofis başında saatler geçirmek fıtığın artmasına neden olmuştur. Her 5 kişiden 3’ü fıtık ile mücadele etmektedir. Fıtık tedavisi altında merdiven altı doktorluk yapanlara kesinlikle gidilmemeli, uzman doktorlar ve doğal yöntemler kullanılmalıdır. Kuru çınar yaprakları kaynatılıp içildiği zaman ağrıların ciddi bir şekilde azalmasını sağlayacaktır.

Depresyona iyi gelir

İçeriğindeki besinler sayesinde sakinleştirici özelliğine sahiptir. Depresyondan çabuk bir şekilde kurtulmayı sağlar. Günümüz şartlarında depresif hava çok sık rastladığımız bir şeydir. En az bitki çayları kadar rahatlatan çınar yaprağı, kuru haliyle kaynatılır ve içilir. Her gün tüketilmesine gerek yoktur, haftada bir kaç yeterlidir. Bu sayede daha zinde ve rahat hissetmeyi sağlar. Daha rahat düşünmeye ve odaklanmaya yardımcı olur. Doğal bir antidepresan  ilacıdır.

Kanı temizler

Kanın mikrop ve diğer tüm zararlı maddelerden temizlenmesini sağlar. Kanı arındırır ve hastalıklara karşı da önlem almış olur. Özellikle kalp krizi ve damar yolu enfeksiyonları, kanla bulaşan hastalıklar önlenmiş olur.

Uyku düzenleyicidir

Daha rahat bir kafa, daha az şeyi takmak anlamına gelir ve takılan şeyler azaldıkça uykuya dalma hızı artar. Çınar yaprağı bunları gerçekleştirebilmek için doğru tercihtir. Çabuk uykuya dalmayı sağlar ve geceleri sık sık uyanmayı önler. Böylece daha verimli bir uyku geçirmenizi sağlar. Ne kadar iyi bir uyku çekerseniz gününüz o kadar iyi geçer. Bu yüzden düzenli uyku çok önemlidir. Vücut sağlığımızı da doğrudan etkiler.


Çınar Yaprağı Kürünün Zararları

Kullanmaya başlanmadan önce mutlaka iyice araştırılmalıdır. Her çınar ağacı yaprağı sanılanı toplamak da doğru değildir, bilinçli bir şekilde toplamak gerekir ya da aktarlardan satın alınmalıdır. Bu sayede olası zehirlenme ihtimalleri en aza indirilecektir. Ayrıca herkesin bünyesi bu tarz kürleri kaldıramayabilir. Bu yüzden dikkatli bir şekilde araştırılmalı, kronik rahatsızlığı olan ve düzenli ilaç kullanan kişilerin doktor kontrolünde kullanması önerilir.

 • Tansiyon hastalarının ise çınar yaprağı kürünü kullanması önerilmez. Ani tansiyon değişimlerine yol açabilir.
 • Çınar yaprağı içerisinde bulunan tanen isimli bir madde bazı kişilerde mide bulantısına, baş dönmesine neden olabilir, kullanmadan önce mutlaka araştırılmalıdır.
 • Fazla kullanıldığı zaman kusma, baş ağrısı, ciltte yanma ve kızarma, tansiyon yükselmesi gibi yan etkilere neden olabilir.
 • Hamile ve emziren annelerde yan etkilere sebep olabilir, kesinlikle kullanmasan önce doktora sorulmalıdır.
 • Düzenli kullanılan bir ilacın yanında kullanılması önerilmez çünkü ilacın etkisini azaltabilir ya da tamamen kesebilir.
 • Böbrek, tansiyon ve karaciğer hastalarının kullanmasan önce mutlaka doktora sorması gereklidir.

Çınar Yaprağı Kürü Nasıl Yapılır?

Çınar yaprağı kürü oldukça basit bir yapıma sahiptir. Temel malzememiz zaten çınar ağacı yaprağı olduğu için tek yapılması gereken doğal ve kuru yapraklar bulmaktır. Daha sonrası sadece kaynatmaya kalacaktır. Unutulmaması gereken nokta, her kürde olduğu gibi bunda da ölçüler ve kullanım süreleri çok önemlidir. Belirtilen süreyi geçmek yan etkilere neden olur ve daha az süre kullanmak etkisini göstermemesine neden olur. Bu yüzden mutlaka tarifler dikkatle incelenmelidir. Farklı kullanım amaçları doğrultusunda farklı malzeme ölçüleri ve süreleri vardır.

Bu tarif en basit ve bilinenidir. Düzenli kullanıldığı zaman belirtilen hastalıklara şifa olacaktır.

Malzemeler

 • 1 su bardağı klorsuz su
 • 1 yemek kaşığı ufalanmış çınar ağacı yaprağı
 • İsteğe bağlı olarak 1 çay kaşığı bal

Nasıl Hazırlanır?

 • İlk olarak kuru çınar ağacı yaprakları güzelce ufalanır. Kuru olması bu yüzden çok önemlidir.
 • Daha sonra kaynayan suyun içine atılır.
 • Kaynadıktan sonra ocaktan alınır ve yaklaşık 10 dakika demlenmesi için beklenilir.

Nasıl uygulanır?

 • Bu küre çınar yaprağı çayı da denebilir. Kürü günde sabah, akşam olacak şekilde 2 kez tüketin ve bunu 1 ay boyunca devam ettirin.
 • Tarifteki malzeme ölçüleri de oldukça azdır çünkü sadece bir güne yetecek kadardır.
 • Kür, her gün yeniden taze bir şekilde hazırlanmalı ve öyle tüketilmelidir.
 • Çınar yaprağını eğer kendiniz toplayıp kürü öyle hazırlayacaksanız, 2 adet orta boyuttaki yaprağı 10-15 gün boyunca kurutmak yeterli olacaktır.
 • Ancak kurutma işleminin temiz ve gölge bir yerde olmasına dikkat etmelisiniz. Ortam fazla güneş alan bir yer olmamalıdır. Kuruyan yaprakları kullanmasan önce bol su ile yıkamayı unutmayınız.

Çınar yaprakları nasıl seçilir?

Kür için kullanılacak çınar ağacı yaprağı, anatolius türü olmalıdır. Bu tür derin yırtıklıdır. Kaz ayağına benzeyen ve derin yırtıkları olmayan yapraklar tercih edilmemelidir. Çoğunlukla yapraklar, eli andıran şekilde 5 tırtıklıdır. Geniş yırtıklı olanların seçilmesinin sebebi, dar olanların toksik etki barındırmasından dolayıdır. Çınar ağacı yapraklarının toplanma mevsimi de en az seçimi kadar önemlidir. Olgun yapraklar seçilmelidir ve yaprakların en olgun olduğu zaman dilimi temmuz-ağustos sonlarıdır. Toplama işlemini bu aylarda yapmakta fayda vardır. Dalından kopardıktan sonra hemen kullanmak daha faydalıdır.


Sıkça Sorulan Sorular

Çınar Yaprağı Kürü Kireçlenme İçin Nasıl Uygulanır?

Örneğin kireçlenme yaşayan bir kişi bu tarifi kullanırsa ilk 3-4 gün çok fazla ağrıyla karşı karşıya kalabilir. Bu normal bir durumdur. Fakat ağrılara dayanamıyorsanız 3 gün ara verilebilir daha sonra tekrar kullanmaya devam edilir. Tarif 1 aylık olduğu için 1 ayın sonunda ağrılarda ciddi bir azalma olduğu görülecektir. Eğer bir bardak çok geliyorsa yarım yarım da tüketilebilir. Bu sefer 2 aya uzatılması gerekir. Uygulama öncesinde doktorunuza danışmayı unutmayın.

Çınar Yaprağı Kürü Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir mi?

Bağırsak ve sindirim sistemine çok iyi gelir, metabolizmayı hızlandırır, fazla ödemi ve şişkinliği alır, yağları yok eder kısaca zayıflamaya yardımcı bir kürdür. Düzenli kullanıldığı ve malzeme ölçülerine uyulduğu zaman kilo vermede etkili olur. Oldukça sağlıklı olan bu kür, sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyenlerin tercihleri arasındadır. Günümüzde kilo vermek adına çok farklı yollara başvurulur. Ancak bu yollar sağlığımızı olumsuz etkileyebilir. Diyetlerde daha çok doğal yöntemlere başvurmak gerekir.

Çınar yaprağı kürünü kilo vermek için tek başına kullanabilir ya da diyetinizin yanında detoks suyu olarak da tüketebilirsiniz. Enerji verici ve halsizliği önleyici yapısı sayesinde zayıflarken güçsüz kalmayı da önler. Fakat unutulmaması gereken nokta kürü kullanırken desteklemek adına mutlaka beslenmenize dikkat etmeli, zararlı ve yağlı besinlerden kaçınmalı, bol bol su içmeli ve egzersiz yapmalısınız. Zayıflamak için olan tarif bir nevi bitki çayı olduğu için limon suyu da eklenebilir. Bu kür, yağ yakma konusunda da oldukça başarılı olduğu için bölgesel bölgeleri zayıflatmada da oldukça iyidir. Karın bölgesine masaj hareketleri ile sürülebilir. Fazla göbekli görünümün yok olmasını sağlar.

Malzemeler

 • Yeterli miktarda klorsuz su
 • 2 yemek kaşığı ufalanmış çınar ağacı yaprağı
 • Karanfil
 • Zencefil
 • Elma kabuğu

Nasıl hazırlanır?

 • İlk olarak çınar yaprakları güzelce ufalanır ve kaynayan suya eklenir daha sonra diğer tüm malzemeler de eklenir.
 • Yaklaşık 10-15 dakika süren kaynamanın ardından ocaktan alınır ve 10 dakika da demlenmesi için beklenilir.

Nasıl uygulanır?

 • Bu karışım günde sabah ve akşam olmak üzere 2 kez aç karnına tüketilmelidir.
 • 1 hafta boyunca her gün devam ettikten sonra birkaç gün ara verilir ve tekrar 1 hafta kullanılmaya başlanılır. Bu sayede her hafta düzenli bir şekilde kilo verimi olur.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Yaprakların kuru olmasına dikkat edilmelidir. Kurutulma işlemi dalından koparıldıktan sonra da yapılabilir ancak dalında kurumuş halinin toplanması daha iyidir.
 • Özellikle geniş yırtıklı ve olgun yapraklar tercih edilmelidir.
 • Kürün zayıflatma konusunda daha başarılı olabilmesi için ek yazan malzemelerin de eklenmesi önemlidir.
 • Uygulamadan önce doktorunuza ve diyetisyeninize başvurmayı ihmal etmemelisiniz.
YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.