Güneş Yanığına İyi Gelen Kremler

20.07.2017
Güneş Yanığına İyi Gelen Kremler

Yaz aylarında gerek havuz kenarında gerekse sahilde güneş kremi kullanmadan yapılan güneşlenme sonucunda deride güneş yanıkları oluşması kaçınılmaz bir durumdur. Cilt üzerinde güneş yanıklarının oluşmasının nedeni; aslında cildimizin zararlı güneş ışınlarına karşı kendini korumaya çalışmasıdır. Cildin bu faaliyeti sonucunda çoğu kez acı veren bir durumla karşılaşılmaktadır. Aşağıda yaz aylarında cilt üzerinde oluşan güneş yanıklarının tedavi edilmesinde ve bu yanıklar sebebiyle çekilen acının azaltılmasında kullanılabilecek kremler hakkında bilgi verilmiş olup doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamaları tavsiye edilir.

Yazı İçindekiler

Difestol Jel

İçerdiği Difenhidramin hidroklorür ve Lidokain hidroklorür etken maddelerini içermektedir. Difestol Jel antialerjik, lokal anestezik kaşıntı giderici olarak kullanılan bir kremdir. İlacın anestezik özelliğinden dolayı uygulandığı bölgedeki sinir sinyallerinin iletilmesini kısa süreliğine engelleme özelliği bulunmaktadır. Bunun neticesinde ise ilacın uygulandığı cilt bölgesinde uyuşma görülür. Difestol jel, hafif güneş yanıklarının tedavisinin yanı sıra isilik, pişik gibi cilt tahrişlerinden kaynaklanan kaşıntı ve ağrıların giderilmesinde de endikedir.

Kullanım Şekli

Öncelikle doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde kullanılması gerekmektedir. İlacın sürüleceği cilt bölgesi temizlenip kurulandıktan sonra ilaç ince bir tabaka şeklinde cilt üzerine sürülür. İlacın sürüldüğü bölgenin hava almayacak şekilde kapatılmaması gerekir. Çocuklarda ve yetişkinlerde günde 3-4 kez uygulanabilmesi mümkündür.

Yan Etkileri

İlacın kullanılmasını müteakip karın ağrısı, nefes almada zorluk, kurdeşen, yüz, dudaklar, dil ve boğazda şişme, uygulanan bölgede kaşıntı, kızarma, yanma hissi, iltihaplanma ve egzama gibi belirtiler görülebilir. Bu şikayetlerin ortaya çıkması halinde ilacın kullanılmasının bırakılması ve doktorunuza bilgi verilmesi tavsiye edilmektedir.

Fenistil Jel

Etken maddesi dimentinden maleatdir. İlaç alerjik belirtilerin tedavisinde kullanılan antihistaminik bir ilaçlar grubundandır. Güneş yanıkları, yüzeysel hafif yanıklar, çeşitli böcek sokmaları ve çeşitli cilt hastalıklarına bağlı kaşıntıların giderilmesinde kullanılır. Fenistil jel oldukça etkili bir ilaçtır. İlaç, cilde sürülmesinden sonra birkaç dakika içerisinde uygulandığı bölgedeki tahriş etkisini ve kaşıntıyı giderme özelliğine sahiptir.

Kullanım Şekli

Öncelikle doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde kullanılması gerekmektedir. Vücudun rahatsızlık hissedilen cilt bölgelerine sürülerek uygulanmakta olup günde 2 ila 4 kez kullanılabilir.

Yan Etkileri

İlacın, uygulandığı bölgede, hafif yanma hissi ve kuruluk görülmesi gibi ender rastlanan yan etkileri bulunmaktadır.

Locoid Krem

Etken maddesi Hidrokortizon 17- bütiratdır. Mikroorganizmadan kaynaklanmayan cilt hastalıklarının tedavi edilmesinde kullanılır. Locoid Krem, alerjik ve kaşıntılı durumların giderilmesinde ve güneş yanıklarının tedavisinde de kullanılmakta olan bir ilaçtır.

Kullanım Şekli

Öncelikle doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde kullanılması gerekmektedir. İlacın uygulanacağı bölgenin temizlenmesinden sonra rahatsız olan bölgeye ince bir tabaka halinde sürülmesi ve hafif hareketlerle deriye yedirilmesi gerekir. İlacın başlangıçta günde 2-3 kez kullanılması uygun olur. Ciltte iyileşme görülmesi halinde günde bir kez kullanılması yeterli olmaktadır.

Yan Etkileri

İlacın seyrek olarak karşılaşılan karın ağrısı, nefes almakta güçlük, ağız çevresinde, yüzde, dil ve boğazda şişme gibi yan etkileri bulunmaktadır. Yaygın olarak görülen bir yan etkisi ise bildirilmemiştir.

Sistral Krem

Sistral Krem’in etken maddesi klorfenoksamin hidroklorürdür. Vücutta oluşan alerjik belirtilerin tedavisinde kullanılmakta olan antihistaminik bir ilaçtır. Çeşitli böcek sokmaları, yanıklar, güneş yanıkları, denizanasının neden olduğu yanıklar ile kurdeşen ve çeşitli cilt rahatsızlıkları sebebiyle ortaya çıkan kaşıntıların tedavi edilmesinde kullanılır.

Kullanım Şekli

Öncelikle doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde kullanılması gerekmektedir. Sistral Krem’in tedavi edilecek cilt bölgesine yeterli miktarda sıkılmasından sonra hafifçe masaj yaparak sürülmesi yeterlidir. Kremle yapılacak tedavi süresinin 7 günü geçmemesi tavsiye edilir.

Yan Etkileri

İlacın yaygın olarak görülen bir yan etkisi bildirilmemiştir. Bununla beraber karın ağrısı, nefes almakta güçlük, ağız çevresinde, yüzde, dil ve boğazda şişme gibi şikayetlerin ortaya çıkması halinde doktora bilgi verilmesi tavsiye edilir.

Ultralan Krem

Etken maddesi Fluokortolon ve Fluokortolon kaproatdır. Vücutta şişliğe, kızarıklığa ve iltihaba neden olan kimyasal maddelerin etkilerinin azaltılmasında ve tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Ultralan Krem’in oldukça geniş bir kullanım alanı vardır. Bunlar özetle; birinci derece yanıklar, güneş yanıkları, çeşitli böcek sokmaları, sedef hastalığı, çeşitli egzama türleri, iltihaplı ve kaşıntılı deri hastalıkları ve alerjik rahatsızlıklara bağlı olarak meydana gelen deri hastalıklarıdır.

Kullanım Şekli

Öncelikle doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde kullanılması gerekmektedir. Önce ilacın uygulanacağı bölgenin temizlenmesi gerekir. Sonra az miktarda kremin sorunlu bölgeye ince bir tabaka halinde sürülmesi ve çok bastırmayacak şekilde deriye yedirilmesi gerekir. İlacın uygulandığı yerin hava almayacak şekilde kapatılmaması gerekmektedir. Ancak, gerekli görülen hallerde kapalı pansuman yapılması da mümkündür. Kapalı pansuman yapılan durumlarda ise pansuman süresinin 24 saatten daha uzun olmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Tedaviye daha uzun bir süre devam edilmesi gerekiyor ise pansumanın 12 saatte bir değiştirilmesi uygun olacaktır.

Yan Etkileri

İlacın, karın ağrısı, nefes alma güçlüğü, kurdeşen, yüz, dudaklar, dil be boğazda şişme gibi yan etkilerinin görülme ihtimali bulunmaktadır. Bu gibi hallerde doktorunuza bilgi verilmesi tavsiye edilir. Ağız çevresinde kırmızı kabarcıklar ile birlikte görülen iltihabi bir deri hastalığı olan perioral dermatit rahatsızlığının gelişmesi gibi yan etkisi de bulunmaktadır. Böyle bir şikayetin yaşanması halinde ilacın kullanılmasının kesilmesi ve zaman geçirilmeden en yakın sağlık kuruluşundan yardım istenmesi tavsiye edilir. Ultralan Krem’in belirtilenlerin dışında ciltte kızarıklık oluşması ve yanma hissedilmesi, ilacın kullanıldığı cilt bölgesinde aşırı kıllanma ve ciltte çizgilenmelerin meydana gelmesi gibi yukarıda belirtilenlere oranla daha hafif yan etkileri de bulunmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.