El ve Ayak Şişmesine Hangi Bölüm Bakar?

16.08.2019
El ve Ayak Şişmesine Hangi Bölüm Bakar?

El ve ayak şişmesi vücutta ödem biriktiğinin habercisidir. Fazla endişelenecek bir durum değildir. Eğer herhangi bir yaralanma ve ya darbe sonucunda oluşmadıysa acı ve ya ağrı vermez. Şişkinlikler yerçekimi sebebiyle genellikle vücudun alt bölgesinde (ayaklar) görülür. Dokular arasında biriken sıvı vücutta taşıyamadığı zaman el, ayak ve bacaklarda birikir. İlk önce fazla uzun süre ayakta kalmak ve ya oturmak ile başlar, ayakkabı giymekte zorlanma ve ayakkabı sıkmasıyla maalesef kendini gösterir.

Başlangıçta günlük hayatı zorlaştırır fakat daha sonra ciddi sağlık problemlerine sebebiyet verebilir. El ve ayak şişmesi dolaşım sistemi problemlerinden, el ve ayak bakımının yeterince iyi sağlanamamasından, kadınlarda hamilelik döneminde metabolizmada meydana gelen değişimler, aşil tendonu, obezite, kötü çorap ve yanlış ayakkabı seçimi, darbe ve ya zedelenmeler sebebiyle görülebilir.

Belirtileri; uyuşma, karıncalanma, ağrı hissi, şiş yere parmakla bastırınca Çukur olması, el ve ayaklarda kızarıklık ve sıcaklık hissi. Eğer belirtiler birkaç gün içerisinde geçmez ve yan etkiler göstermeye başlar ise bir uzmana başvurulmalıdır.

Hangi bölüme başvurulmalıdır?

El ve ayak şişmelerinde romatoloji bölümüne başvurulmalıdır. Uzman muayene ettikten sonra gerekli tedaviyi uygular.

Tedavisi

Aşırı sıcak olan saatlerde dışarı çıkmaktan kaçınılması gerekmektedir, soğuk pres uygulanabilir soğuğun ödemi geçirme etkisi vardır. 20 dakika kadar bekletilebilir, eğer ayakta kalmak zorundaysanız ayak parmak uçlarında yükselip alçalmak gibi egzersizler yapılabilir, ayaklar yükseğe kaldırılmalıdır. Hekim tavsiyesi ile masaj uygulanabilir, ayaklar gün içerisinde mutlaka dinlendirilmelidir. Bu süre zarfında çok sıkı ve yüksek topuklu ayakkabı giymekten kaçınılmalıdır. Tuzdan uzak durulmalıdır tuz da ödem birikmesine sebep olabilir. Aynı zamanda el ve ayak şişmesine evde yapılabilecek basit tarifler de iyi gelebilir . Bunlardan bazıları, elma sirkesi, limon, tarçın, pesom tuzu, zencefil, pirinç sürülmesi iyi gelebilir  ve bol su tüketilmelidir. Uzman hekimler tarafından da vücudunuzdan ödem atılımını sağlayacak çay ve ya besinler tavsiye edilecektir. Bunlardan bazıları, maydanoz tüketmek, karahindiba çayı tüketmek, greyfurt yağı sürmek, karbonat, arpa suyu ve ayakları tuzlu suda bekletmek.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.