Kol Uyuşmasına Hangi Bölüm Bakar ?

08.07.2016
Kol Uyuşmasına Hangi Bölüm Bakar ?

Sıklıkla kol uyuşması önemsenmez ve ciddiye alınmaz, fakat ciddiye alınması gerekmektedir. Çünkü altında yatan ciddi bir hastalık olabilmektedir. Kol uyuşmasında ilk olarak nöroloji bölümüne başvurulması gerekmektedir. Kol uyuşması şeker hastalığında ( diyabet ) önemli rol oynamaktadır. Diyabettin tanısını koyabilmek adına kol uyuşması önemli belirtiler arasında yer almaktadır. Fakat kol uyuşması diyabet hastalığının yanı sıra başka hastalıkların da habercisi olabilmektedir. Kol uyuşması beyinden kaynaklı olarak da kendini gösterebiliyor. Bacaklarda ve kollarda his kayıplarına kadar ciddi rahatsızlıklar yaratabilmektedir.

Kol uyuşmasını ciddiye alarak nöroloji bölümüne gidilmeli ve gerekli muayene ve tetikler yapılmalıdır ve bir an önce tedavi aşamasına geçilmelidir. Bunun dışında ise kol uyuşmasına neden olabilecek hastalıklar şunlardır; boynun kötü kullanılması ve kötü duruş, boynun incinmesi, kas spazmı ve boynun tutulması, boyun fıtığı, disk kireçlenmesi ve dejenerasyonu, sigara kullanımı, gerilim, stres, omurga kanalının daralması, romatizmal rahatsızlıklar, kemik erimesi, kol sinirlerindeki sıkışma, kemik enfeksiyonları, boyun tümörü, kol ve boyun ağrıları, alkol ve sigara kullanımı, kalp krizi ve omurilik tümörü kol uyuşmalarına sebebiyet vermektedir.

Kol uyuşmaları asla göz ardı edilmemeli ve mutlaka ilk olarak nöroloji uzmanına başvurulmalıdır. Nöroloji uzmanı gerekli muayene ve tetiklerini yaptıktan sonra size uygun tedavi planını oluşturarak tedaviye başlayacaktır. Kol uyuşmaları tedavi edilmediği sürece kolda his kayıplarına yol açabilmektedir. Bu da yaşam kalitesini olumsuz olarak etkilediği gibi yapılacak işlerde yetersizlik oluşturacaktır.

Kol uyuşması sebebi ile nöroloji bölümüne başvurduğunuzda, uzman doktor muayene sonrası gerek görürse sizi ortopedi veya kardiyoloji bölümlerine yönlendirebilir. Her bölüm kendi bölümüyle ilgili ultrason görüntüsü, MR, bilgisayarlı tomografi ve bazı kan tahlilleri isteyecektir. Hasarlı sinirin olduğunu düşündüren bulgular saptanmış ise, hangi sinirin hasarlı olduğunu saptamak için EMG yapılmaktadır. Şayet ki kol uyuşmasına neden olabilecek hiçbir bulguya rastlanmaz ise; o zaman da uzman doktor sizi psikiyatri yada psikoloğa yönlendirecektir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.