Tansiyona Hangi Bölüm Bakar ?

14.07.2016
Tansiyona Hangi Bölüm Bakar ?

Yüksek veya düşük tansiyon rahatsızlıkları için mutlaka dahiliye ( iç hastalıkları ) bölümünden randevu almalısınız. Günümüzde teknolojinin de ilerlemesi ile birlikte hastaneler artık hastaları randevu sistemi ile kabul etmekteler. Bundan dolayı da tansiyon şikayeti için öncelikle dahiliye ( iç hastalıkları ) bölümü için telefon ile veya online randevu almalısınız.

Kanın dağılması için kalbin yaymış olduğu gücün adına tansiyon denilmektedir. Kalbin sol tarafından pompalanan kan akışına büyük tansiyon adı verilmektedir. Kan pompalandıktan sonra ise kalbin damarlara doğru giden kan akışına küçük tansiyon adı verilmektedir. Ülkemizde sıklıkla yüksek tansiyon rahatsızlığı ile karşılaşılmaktadır.

Kan basınç değerleri yüksek çıkan bir kişide yüksek tansiyon rahatsızlığı vardır. Buna tıp literatüründe ise hipertansiyon adı verilmektedir. Tansiyon rahatsızlığı sıklıkla; hormon bozukluğu yaşayan kişilerde, böbrek rahatsızlığı olan kişiler, kalp rahatsızlığı olan kişiler, şişman olan kişiler daha sık gözlenmektedir. Tansiyon rahatsızlığı; bacaklarda şişme, yorgunluk, halsizlik, merdiven çıkmada yada yürüme de zorlanma, burun kanaması, arada sık idrara çıkma ihtiyacı gibi belirtiler ile kendini göstermektedir. Genellikle burun kanaması şikayeti ile başvurur hastalar ve tansiyon hastalığın tanısı doktor tarafından koyulmaktadır. Diğer belirtiler ise göz ardı edilir veya önemsenmez. Ancak belirtiler kendini gösterdiği zaman vakit kaybetmeden dahiliye ( iç hastalıkları ) bölümüne başvurmalısınız. Tansiyon rahatsızlığının ileri ki aşamalarında doktora gidilse dahi kötü sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz.

Tansiyon şikayeti ile dahiliye ( iç hastalıkları ) uzmanına gittiğiniz vakit, bazı tahliller ve tetikler yapacaktır doktorunuz ve bu tetikler ile tahliller sonucu tansiyon rahatsızlığınızın olup olmadığına dahiliye doktorunuz karar verecektir. Tansiyon rahatsızlığınız var ise de; sonuçların durumuna göre sizin için en uygun tedavi yöntemini belirleyip size sunacaktır.

Tansiyon ölçümlerinizi ille de dahiliye ( iç hastalıkları ) doktorunuz tarafından yaptırmanız gerekmemektedir. Tüm hastaneler, eczaneler ve sağlık kuruluşları tansiyon ölçümlerini yapmaktadırlar.

Şunu unutmamalısınız ki; tansiyon rahatsızlığına bağlı olarak şikayetleriniz var ise mutlaka iç hastalıkları bölümüne gitmeniz gerekir ve ilk tansiyon ölçümleriniz de doktorunuz tarafından yapılmalıdır. Doktorunuzun önerdiği ilaçları kullanarak sonrasındaki tansiyon ölçümlerinizi her hangi bir sağlık kuruluşunda yaptırabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.