Basur Kanamasına Ne İyi Gelir?

27.02.2017
Basur Kanamasına Ne İyi Gelir?

Sindirim sistemimizde meydana gelen problemler arasında yerini alan basur kanaması bir hayli yaygın olmakla birlikte gençten tutunda yaşlısına kadar birçok kişiye rahatsızlık veren bir problemdir. Basurun oluşmasına en büyük etken kabızlıktır. Bundan dolayı ilk önce basur kanamasına ne iyi gelir tam cevap olarak bilinmesi gereken en önemli şey olabildiğince kabızlık probleminden uzak durulabilmektir. Bunun içinde ilk olarak lifli besinleri tüketilmenizi öneririz. Bilhassa zeytinyağını düzenli olarak tüketilmesiniz gerekir. Zira zeytinyağı bağırsak düzenini sağladığından dolayı sabahları aç karnına 1 kaşık tüketmeniz basur kanamanız için oldukça faydalı olacaktır. Aynı şekilde sabahları aç karnına suda bekletilen birkaç tane kayısıda tüketebilirsiniz.

Bildiğiniz gibi kayısı kabızlık sorununa birebirdir. Ayrıca da basur kanamalarını minimum seviyeye düşürmek için yoğurt ve kefir bu anlamda çok iyidir. Basur kanama sorunu yaşayan kişiler gün içerisinde bol bol meyve ve sebze tüketmeliler. Bunun dışında bol bol su içmek de basurun ilerlemesini önlemede en büyük etkendir. Bundan dolayı kesinlikle gün içerisinde en az 2 litre su içmeniz halinde basur kanamasın iyi olacaktır.

Basur Kanamaların Nedenleri Nelerdir ?

 • Fazla kilolar,
 • Hareketsizlik,
 • Sıvı tüketimin az olması,
 • Gebelik,
 • Kronik sindirim sistemi sorunların yaşanması,
 • Kabızlık,
 • Yetersiz beslenme,
 • Kırmızı et ağırlıklı beslenme,
 • Ağır yemekler, hamurlu yemeklerin tüketilmesi,
 • Baharatları aşırı yemeklerde tüketmek özellikle acıyı,

Bunlar basur kanamalarını tetikler.

Basur kanamaların tedavisi ilaçlar, merhem hatta ameliyatta olunur tedavin durumuna göre size tavsiyemiz evde kendi kendinizi iliştirmeye çalıştırma kendi kendinizin doktoru olmanızdır.

Basur Kanaması Nasıl Geçer ?

 • Beslenme oldukça önemlidir. Lifli gıdalar ağırlıklı beslenin mısır, mısır gevreği, esmer pirinç, kuru üzüm, kuru kayısı, fındık, ceviz, esmer ekmek tüketin.
 • Sigara ve stresten uzak durun kendinize zaman ayırın vücudunuzu dinlendirin.
 • Sıvı tüketimine dikkat edin. Günde en az 3 litre su tüketin. Su kabızlığınızı önler.
 • Hayatınızda günün bir öğününde mutlaka çorba olsun, bağırsaklarınızın daha hızlı çalışmasını sağlar.
 • Hareketsiz olmayın, özelikle yemeklerden sonra uyumayın. Düzenli yürüyüş yapın spor yapın.
 • Fazla kilolarınız varsa hemen bunlardan kurtulun. Fazla kilolar basur kanamalarını tetiklemektedir.
 • Sabahları aç karınla papatya çayı için, basur kanamalarının tedavisinde etkilidir.
 • Yoğurt oldukça etkilidir.
 • Keçi boynuzu düzenli tüketildiğinde hem basur ağrılarını giderir hem de basur kanamalarını yok eder.
 • Bolca vitamini olan kuşburnu basur kanamalarını tedavi etmekte mükemmel etkisi vardır.
 • Ilık suda da oturmanın yararları vardır, kaslar rahatlar ve basur ağrısı azalır.
 • Gazlı içeceklerden uzak durun. Kahve ve çay tüketimine dikkat edin ve onların yerine bitki çaylarını tüketin. Meyve, sebze ağırlık beslenin. Beyaz et tüketin.
 • Toz zerdeçal basur kanamaları için oldukça faydalı bir bitkidir.

Hemoroid (Basur) Bitkisel Tedavisi

Basur kanamasına kuşburnu oldukça etkilidir. Bir miktar kuşburnunu iyice yıkayıp pelte kıvamını alıncaya kadar ocakta pişirin. Elde etmiş olduğunu pelte ılıyınca, makat bölgenize tampon yapacak şekilde yerleştirin. Daha sonra üstünü streçle kapatarak çamaşırınızı giyebilirsiniz. Bir miktar günlük, nar çiçeği, iki kardeşkanı ve sarısabır bitkisini toz halinde içi içe karıştırarak gazlı bez ile basurunuzun üstüne koyabilirsiniz.

Eşit oranda çörekotu, anason ve cevzüttıb bitkilerini toz haline getirerek iyice karıştırın. 15 gram bal mumun içerisine bir miktar su ekleyerek başka bir kapta iyice eritin. Daha önceden birbirinin içine karıştırmış olduğunuz toz karışımı ekleyerek nişasta yardımı ile bu karışımdan hap tarzında küçük parçalar yaparak her sabah aç karnına için. Özellikle öküz odunu ve bir miktar kınayı iyice macun şekline gelinceye kadar karıştırın. Elde etmiş olduğunuz bu karışımı basurunuzun üzerine pamuk yardımı ile koyabilirsiniz.

Havuç yapraklarından mucize: Bu konu başlığı size biraz tuhaf gelebilir. Fakat uygulayan biri için birebir bu etkiye sahip olan bir kürdür. Basur için etkin bir tedavi yöntemine sahip bir bitkidir havuç. Bunu sağlamak için ;

 • Bir su bardağı ince doğranmış havuç yaprağı
 • Bir litre su

Listede yer alan havuç yapraklarını, bir şişeye ekleyiniz. Daha sonra bu yaprakların üstüne, bir litre kaynamış suyu ekleyin. Ağzını sıkıca kapatıp, hava almadığından emin olun. Hava almayan şişeyi bir gece boyunca demlenmeye bırakın. Bir sonraki gün ise, günde üç defa olacak şekilde birer fincan tüketin. Eğer bu işlemi 6 hafta boyunca devam ettirirseniz  basuru bulguları ile ortadan yok edebilir, bağırsak sorunlarını gidererek metabolizma üzerinde de olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz.

Basur için kullanılan bir diğer etkili yöntem ise zeytinyağından faydalanmak. Gece vakti bir pamuk üzerine birkaç damla zeytinyağını damlatıp makat bölgesine uygulayın.Sabah da bu pamuğu atın. Her akşam bu uygulamayı yaparsanız eğer 3 hafta içinde basur bulgularının azalmasını sağlayabilirsiniz.

Basura yapacağınız bir diğer bitkisel kür ise sarı kantaron yağıdır. Basur için en etkili yağ olan sarı kantaron, birçok hemoroid ilacı ve merheminin içinde de kullanılmaktadır. Bu yağı, her tuvalete çıktığınızda bir pamuğa iki damla damlatıp anüse uygulayın. Her büyük abdest için tuvalete gittinizde bu işlemi uygulayın. Yaklaşık 3 ay yapacağınız bu uygulama ile hemoroide çözüm bulabilirsiniz.

Kayısı, mürdüm eriği, şeftali gibi hazmı kolaylaştıran meyveleri sık sık tüketmek, katı ağırlıklı beslenmekten kaçınma, lifli, yulaflı ve tam tahıllı  beslenmeye çalışmak, yapacağınız tedavi için ilk adım olabilir. Üstelik en etkili olanı da bu olmaktadır. Vücut direncinizi içerden arttırarak hem basura hem de oluşacak başka rahatsızlıkların da önüne geçmiş olursunuz.

Bu bitkisel kürler dışında kullanılan medikal kremler de var. Bu kremler ya rahatlama sağlar, ya da ağrı şiddetlerini azaltır. Bu nedenle kullanılan merhemlerin çoğu lokal etki sağlamaktadır. Anestol, anestolpomad, proctoloc, procto-gyvenol, kartuş ve fitil gibi ilaçlar Medical olarak kullanılan basur kremlerinin başında yer almaktadır. Tüm bunlar makattan uygulanarak basurun giderilmesi sağlanmaya çalışılır.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.