Papatya Yağının Faydaları, Nasıl Kullanılır?

17.10.2017
Papatya Yağının Faydaları, Nasıl Kullanılır?

Papatya yaz aylarında açan bir bitki türüdür. Güzel kokusu ve şekliyle birçok kadının gözde çiçekleri arasında olan bu çiçek, farklı cinsleri de bulunan bir bitkidir. Papatyanın eski zamanlardan beri spazm çözülmesinde, gaz ve âdet sancılarının giderilmesinde faydalı olduğu bilindiğinden, yüzyıllardır Roma’da, Mısır’da ve Yunanlılarda ilaçların yapımında kullanılmıştır. Günümüzde de yine şifa bulmak amacıyla ilk tercih edilen bitkiler arasında bulunmaktadır.

Yapraklar basit veya bileşik, stipulsuz, alternat, rozet şeklindedir. Çiçekleri yıldız şeklinde bulunmaktadır. Genellikle otsu, çok azı çalı, ağaç şeklinde bulunurlar. Mayıs ve ağustos ayları arasında çiçek açan papatya, 20-50 cm boyunda, güzel kokulu bir yıllık otsu bitkidir. Hemen hemen her yerde ortaya çıkabilir. Çiçekleri dalların ucunda küçük başçıklar şeklinde bulunurlar ve başçıkların orta kısmında bulunan çiçekler tüp şeklinde ve sarı renklidir. Papatya çiçeği genellikle balçıklı topraklarda, ormanlık alanların çayırlarında, kırlarda, mısır, tahıl, patates yetişen topraklarda yetişmektedir.

Sarı ve beyaz renkte olan bu bitkinin, aşağıda adlandırılan çok fazla farklı çeşidi bulunmaktadır.

 • Kel papatya
 • Köpek papatyası
 • Alman papatyası
 • Beyaz papatya
 • Sarı papatya
 • Dağ papatyası
 • Çayır papatyası
 • Büyük papatya
 • Mayıs papatyası
 • Yalancı papatya

Bileşiminde uçucu yağlar, rezin, acı maddeler ve fenolik bileşikler bulunan papatya bitkisini çay olarak kullanmak için çiçek durumu başları, çiçek açmadan önce toplanarak gölgede kurutulmalıdır. Papatya çayını doğru demlemek çok önemlidir, yanlış yapıldığı takdirde hiç faydası görülmez. Sabahları aç karnına bir bardak olarak içilebilen papatya çayı idrar çoğaltıcı, iştah açıcı, yatıştırıcı ve gaz söktürücü etkilere sahiptir. Ayrıca boyar madde olarak da kullanılır. Bazı ilaçlar ile etkileşime girdiği bilinen bu bitki dikkatli kullanılmazsa zehirlenmelere neden olabilmektedir.

Bir kilo papatya yağı elde etmek için yaklaşık 200 kg papatya çiçeği gerekmektedir. Papatya yağının en bilinenleri, Alman papatyası ve Roma papatyası’ndan elde edilenlerdir. Alman papatyası, tatlı, koyu mavi renkte ve yapışkan bir yapıya sahiptir. Çoğunlukla Mısır, Doğu Avrupa, Fransa ve Macaristan’da yetişir. Roma papatyası ise İtalya, Fas, Fransa, Almanya ve İspanya’ da yetiştirilmektedir.

Papatya yağı papatya çiçeklerinin soğuk sıkım işlemi ile özünün çıkarılmasıyla elde edilmektedir. Yoğun ve kendine has bir kokusu bulunmaktadır. İçerisinde birçok vitamin ve mineral bulunan papatya yağı, orta çağdan günümüze kadar birçok insan tarafından, hastalık ve cilt tedavisinde kullanılmıştır. İnsan vücudunda da birçok olumlu etkisi vardır, aynı zamanda cilt bakımında da önemli yere sahiptir.

Yazı İçindekiler

Papatya Yağının Vücuda Faydaları

Eklem ağrılarını hafifletir

Eklemlerde meydana gelen, eklem ve kas ağrılarına iyi gelen papatya yağı, iltihap alan özelliği sayesinde özellikle eklem ağrılarını azaltmaya yardım eder. Artritin acı verici ağrılarından kurtulmaya yardımcı olur. Yağı sürdükten sonra hafifçe masaj yaparak kan dolaşımını hızlanması sağlanmalıdır.

Hem yetişkinlerde hem bebeklerde uykusuzluğa iyi gelir

Papatya yağı ile yapılan masajın bebek ve çocukları uykuya teşvik ettiği bilinmektedir ayrıca bebeklerin zihnini yatıştırırken, sakinleştirir ve uyku hormonlarını tetikler. Sakinleştirici etkisi olduğundan, yetişkinler tarafında da kullanılan bu yağ, yatacağınız odanın çeşitli yerlerine dağıtılabilir ya da yastık kılıfına damlatarak uyku boyunca aromayı solunabilir.

Bağırsakları canlandırır

Özellikle kabızlık problemine iyi gelen bu yağ, bağırsakları canlandırarak metabolizma durgunluğu ve kabızlık gibi sorunları ortadan kaldırmak için doğal bir yöntemdir. Karın boşluğuna masaj olarak uygulandığında kısa sürede etkisini gösterir. Sindirimden kaynaklanan birçok rahatsızlığın tedavisinde papatya yağı kullanılabilir.

Depresyona iyi gelir

Papatya yağının kokusu depresyon, hayal kırıklığı, halsizlik, üzüntü gibi ruh hallerini yükseltmede çok etkilidir. İyi bir ruh haline bürünmeye de yardımcı olan bu yağ, birkaç damla bir beze ya da peçeteye dökülüp koklanabilir. Antidepresan etkisi ile daha iyi hissedilmesini sağlar, sakinleştirir.

Antibakteriyel ve antiseptik özelliği vardır

Enfeksiyonların gelişmesine izin vermeyen antibakteriyel ve antiseptik özellikleri olan bu yağ, oldukça etkilidir. Bakteri ve mantar gibi dış faktörlerden kaynaklanan enfeksiyonlarla savaşır. Mevcut olan tüm enfeksiyonları ortadan kaldırırken tekrardan oluşumunu da engeller.

Menopoz ve hormonal dengesizliğinin hafiflemesine yardım eder

Özellikle pelvik bölgede kan dolaşımını artırarak menopoz sebebi ile olan düzensizlikleri ve hormonal dengesizlikleri hafifletmeye yardım eder. Ayak tabanlarına da birkaç damla yağ ile masaj yaparak da iyi bir sonuç elde edilmesi mümkündür.

Nefes darlığı ve burun tıkanıklığına iyi gelir

Burun tıkanıklığı, soğuk algınlığı, öksürük ve nefes darlığı gibi rahatsızlıklar için papatya yağını sıcak suya da ekleyerek buharı solunduğunda, üst solunum yollarını açmaya yardımcı olur. Bu şekilde doğal yollarla tedavi etmeye yardım eder.

Vücutta meydana gelen ağrıları azaltır

Başta adet ağrıları olmak üzere vücutta meydana gelen tüm ağrılar için birkaç damla papatya yağı kullanarak azalması sağlanabilir. Sancılarının azalmasını sağlarken, vücudu rahatlatır. Aynı zamanda göğüslerdeki ağrıların azalmasına da yardımcı olur.


Papatya Yağının Cilde Faydaları

Cildi derinlemesine nemlendirir ve yumuşatır

Cildi ve ciltteki gözeneklerin içini derinlemesine temizlerken, gözeneklerin kapanmasına yardım eder. Tekrar oluşumlarını engeller. Doğal bir cilt nemlendiricisidir. Cildi beslemeye ve kaybettiği nemi geri kazandırmaya yardımcı olurken, nemi cilde hapseder ve cilt bariyerlerini güçlendirir.

Cildin gençleşmesini sağlar

Düzenli olarak kullanıldığında göz kenarlarında oluşan kaz ayaklarından ve göz çevresindeki koyu halkalardan ve mimik çizgilerinden kurtulmaya yardım eder. Ten rengini ve görünümünü iyileştirir. Pürüzsüz ve yumuşacık bir cilde sahip olunmasına katkı sağlar.

Cilt sağlığı için faydalıdır

Doğal bir cilt sakinleştiricisi olarak bilinen bu yağ, cildi rahatlatırken stresi ve gerginliği ciltten uzaklaştırır. Dış etkenlerin neden olduğu pürüzleri ortadan kaldırmaya yardım ederken özellikle cildi rüzgar ya da güneş yağına karşı da korur.

Ciltte meydana gelen kızarıklıkları geçirir

Antibakteriyel ve antiseptik özellikleri vardır. Bu yüzden cilt üzerinde onarıcı etkisi bulunan bu yağ, özellikle ciltteki kızarıklıkların geçmesine yardım eder. Kaşıntı ya da alerji nedeniyle cilt yüzeyinde oluşan kızarıklıkları geçirmek için doğal bir tedavi yöntemidir.

Vücudun ve derinin rahatlamasına yardım eder

Banyo öncesi masaj yapılarak vücuda uygulandığında veya banyo suyunun içerisine damlatıldığında vücudu rahatlatıp, gevşetirken derinin rahatlamasına yardım eder.

Akne, sivilce ve çeşitli cilt hastalıklarına iyi gelir

Papatya yağı ciltte meydana gelen sorunların doğal tedavi yöntemlerinden biridir. İçeriğinde bulunan bileşenleri sayesinde sivilce ve aknelerin geçmesine yardımcı olurken, sivilce izlerini de geçirir. Deride meydana gelen egzama gibi çeşitli deri hastalıklarının iyileşmesine yardımcı olmaktadır. İltihap kurutucu özelliği olduğundan, cilt üzerinde çıkan küçük yaraların da iyileşmesine yardım eder.

Cilt hücrelerinin yaşlanmasını geciktirir

Yaşın ilerlemesiyle birlikte canlılığını zamanla kaybeden cilt hücrelerinin, papatya yağının içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde yaşlanma etkilerini azaltılmasına yardım eder. Cildin ihtiyacı olan nemi kazandırırken kolajen ve elastin üretimini arttırır. Böylece ciltteki kırışıklıkların da azalmasına yardımcı olur. Ölü derilerden de cildi arındırır. Cildi yeniler ve üst derinin yenilenmesine yardımcı olur.

Sivilce ve güneş lekelerinde etkilidir

Özellikle güneş lekeleri ve hamilelik lekeleri papatya yağı ile hafifletmek mümkündür. Bu yağ çeşitli nedenlerle oluşan cilt lekelerinin azalmasına yardım eder. Ciltteki tüm lekelerin giderilmesinde etkili olan bu yağ, leke oluşumuna da engel olmaktadır. Güneş yanığı, yara izi, hamilelik lekeleri ya da herhangi bir cilt lekesinin giderilmesinde etkilidir.

Yaraların iyileşmesine yardım eder

Alınan küçük darbeler sonucunda oluşan morluklar, kesikler gibi yaraları doğal antibakteriyel etkisi sayesinde ciltteki bakterileri uzaklaştırarak geçirmeye ve tedavi etmeye yardımcı olur.


Papatya Yağının Saça Faydaları

Saç derisinin güçlenmesine yardım eder

Antibakteriyel ve antiseptik özellikleri olan papatya yağı, saç derisini güçlendirirken, güçlenen saç derisi sayesinde saçlarda meydana gelen dökülmeler ve kırılmaları engeller. Kuru ve kırılgan saçlar üzerinde özellikle etkilidir. Saçları yumuşatır, tahriş olmuş saç derisini yatıştırır ve nemlendirir. Aynı zamanda sinirleri rahatlatıcı özelliği ile saç derisini besleyen ve güçlendiren mükemmel bir yağ olarak bilinmektedir.

Saç dökülmesini azaltır

Özellikle saç kaybı problemlerine iyi gelen yağların başında gelmektedir. Saçlara masaj yaparak uygulandığında saçları kuvvetlendirir ve dökülmesini engellemeye yardım eder. Kuruyan saçlara da parlaklık verir.

Kepeğe karşı savaşır

Saçlardaki kepek sorununa doğal bir çözüm olan bu yağ, saçlarda kötü bir görüntüye neden olan kepekten kurtulmaya yardım eder. Saçların dökülmesine, incelmesine ve saç derisinin kaşınmasına neden olan kepeklerden saçları arındırmak için birkaç damla papatya yağını saç diplerine masaj yaparak uygulanmalıdır. Aynı zamanda bitlenmeye karşı da doğal ve etkili bir çözümdür. Kurumuş, tahriş olmuş ve kaşınan saç derisini de nemlendirerek saç derisinde meydana gelen tüm problemleri ortadan kaldırmaya yardım eder.

Saçları yumuşatırken, nem verir

Saçı ve saç derisini besleyen bir yağ, özellikle kuru ve kırılgan saçlar için çok etkilidir. Yumuşak ve sağlam buklelerin ortaya çıkmasına yardım eder, ayrıca saçı güçlendirirken nem dengesini korur ve nemi saça hapseder.

Saçların şekillenmesine yardım eder

Oldukça zor taranan dolgun, dalgalı ve hatta kıvırcık saçları papatya yağı kullanarak yumuşatıp rahatça tarayıp, şekillendirebilirsiniz.

Saçlara kaybettiği parlaklığı geri verir

Parlaklığını kaybetmiş mat ve cansız saçlara kaybettiği parlaklığı geri kazandırırken, canlandırır ve ışıl ışıl olmasını sağlar. Saçınızı durulayacağınız suyun içerisine birkaç damla papatya yağı ekleyebilirsiniz.

Saç rengini açar

Saç rengini açmak için kullanılan kimyasal boyalar saçları yıpratır ve cansızlaştırırken, papatya yağı ile bu işlemi daha sağlıklı bir şeklide gerçekleştirebilirsiniz. İçeriğinde bulunan bileşenler sayesinde saç renginde doğal renk geçişleri meydana getiren bu yağ, sprey yardımı ile saça sıkılıp ardından güneşe çıkılmalıdır. Güneş ışığı papatya yağının etkisini arttırmaya yardım eder. Saçın renginin kısa sürede açılmasını sağlar.

Saç uzamasına yardım eder

Çeşitli taşıyıcı yağlar ile karıştırıldığında kan dolaşımını arttırdığından saçın uzaması üzerinde etkili olmaktadır. İçeriğindeki bileşenler saç foliküllerini uyarır ve güçlendirir.


Papatya Yağı ile Cilt Bakımı ve Maske Tarifleri

Cildi temizlemek, kırışıkların etkisin azaltmak veya çeşitli cilt problemlerini gidermek için en güzel doğal yağdır. Evde kolayca yapılabilecek çeşitli maskeler ile cildinize uygulayabilirsiniz.

Sivilce ve Akneler İçin Yüz Maskesi

Malzemeler

Nasıl Uygulanır?

 • Tüm malzemeleri karıştırın ve krem kıvamına geldiğinde karışım yıkanmış cilde iyice sürülmelidir.
 • 20-30 dakika cildin maskeyi emmesi beklenmelidir.
 • Sonrasında soğuk suyla cildinizi yıkayabilirsiniz.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Yüzünüzü derinlemesine temizlerken kiri gözeneklerden arındırır, sivilce ve akne oluşumu ile savaşmaya yardım eder.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Haftada 2 kez düzenli olarak uygulanabilir.

Hazırlama Süresi

 • Hazırlama süresi 3 dakikadır.

Uygulanacak En İyi Zaman

 • Yatmadan önce uygulamak en iyi zamandır.

Lekeler İçin Yüz Maskesi

Malzemeler

 • 1 Tatlı kaşığı karbonat
 • 1 Tatlı kaşığı papatya yağı
 • 1 Tatlı kaşığı macadamia yağı

Nasıl Uygulanır?

 • Tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra karışım homojen hale geldiğinde yıkanmış cilde iyice sürülmelidir.
 • 20-30 dakika cildin maskeyi emmesi beklenmelidir. Sonrasında soğuk suyla cildinizi yıkayabilirsiniz.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Maske, yüzünüzde oluşmuş olan güneş, sivilce lekelerinin giderilmesini sağlarken, yenilerinin oluşmasını engeller.
 • Cilt yüzeyindeki pigmentleri düzenler ve hücre bölünmesini arttırır.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Haftada 2 kez düzenli olarak uygulanabilir.

Hazırlama Süresi

 • Hazırlama süresi 3 dakikadır.

Uygulanacak En İyi Zaman

 • Yatmadan önce uygulamak en iyi zamandır.

Kırışıklıklar İçin Yüz Maskesi

Malzemeler

 • 1 Tatlı kaşığı limon suyu
 • 1 Tatlı kaşığı papatya yağı
 • 1/2 Avokado

Nasıl Uygulanır?

 • Tüm malzemeleri karıştırılıp krem haline getirilmelidir.
 • Yıkanmış ve temizlenmiş cilde iyice sürülmelidir.
 • 20-30 dakika cildin maskeyi emmesi beklenmelidir.
 • Sonrasında soğuk suyla cildinizi yıkayabilirsiniz.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Cilde nem kazandırırken, yeni oluşan kırışıklıkları engellemeye yardım eder.
 • Ayrıca ciltte kolajen üretimini arttırarak yaşlılık belirtileri ile savaşır.
 • Papatya yağı içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde yaşlanma etkilerini azaltılmasına yardım ederken, üst derinin yenilenmesini sağlayacaktır.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Haftada 2 kez düzenli olarak uygulanabilir.

Hazırlama Süresi

 • Hazırlama süresi 3 dakikadır.

Uygulanacak En İyi Zaman

 • Yatmadan önce uygulamak en iyi zamandır.

Kuru Ciltler İçin Yüz Maskesi

Malzemeler

 • 1 Çay kaşığı papatya yağı,
 • 1 Çay kaşığı su,
 • 1 Tatlı kaşığı bal,
 • 1 Yemek kaşığı gül suyu

Nasıl Uygulanır?

 • Tüm malzemeleri birbirleriyle iyice karıştırılıp krem haline getirilir.
 • Karışım yıkanmış temiz cilde iyice sürülmelidir.
 • 20-30 dakika cildin maskeyi emmesi beklenmelidir.
 • Soğuk suyla cildinizi yıkayabilirsiniz.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Cilde nem verirken ayrıca bu nemi cilde hapsetmeyi sağlar.
 • Cildi beslemeye ve kaybettiği nemi geri kazandırmaya yardımcı olur

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Haftada 2 kez düzenli olarak uygulanabilir.

Hazırlama Süresi

 • Hazırlama süresi 3 dakikadır.

Uygulanacak En İyi Zaman

 • Yatmadan önce uygulamak en iyi zamandır.

Cilt Yenilemek İçin Yüz Maskesi

Malzemeler

 • ½ Su bardağı yulaf
 • 1 Çay kaşığı kabartma tozu
 • 1 Yemek kaşığı bal
 • 2 Yemek kaşığı beyaz şeker
 • 1 Yemek kaşığı Papatya yağı

Nasıl Uygulanır?

 • Bir kapta yulaf, kabartma tozu ve bal birleştirildikten sonra içerisine papatya yağı eklenmelidir.
 • İsteğinize bağlı olarak içerisine beyaz şekeri de ekleyip homojen bir karışım oluşturuncaya kadar karıştırılmalıdır.
 • Krem haline getirildikten sonra bu karışım yıkanmış temiz cilde iyice sürülmelidir.
 • 20-30 dakika cildin maskeyi emmesi beklenmelidir.
 • Soğuk suyla cildinizi yıkayabilirsiniz.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Cilt hücrelerinin yenilenmesine yardım ederken, cildi üzerindeki ölü deriden arındırarak peeling görevi de yapacaktır.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Haftada 2 kez düzenli olarak uygulanabilir.

Hazırlama Süresi

 • Hazırlama süresi 3 dakikadır.

Uygulanacak En İyi Zaman

 • Yatmadan önce uygulamak en iyi zamandır.

Zeytinyağı ve Papatya Yağı Maskesi

Malzemeler

 • ¼ Bardak zeytinyağı
 • ½ Bardak beyaz şeker
 • 1 Yemek kaşığı Papatya yağı

Nasıl Uygulanır?

 • Tüm malzemeler bir kap içerisinde homojen bir karışım oluşturuncaya kadar karıştırılmalıdır.
 • Krem haline getirildikten sonra bu karışım yıkanmış temiz cilde parmaklar ile dairesel hareketler yaparak iyice sürülmelidir.
 • 20-30 dakika cildin maskeyi emmesi beklenmelidir.
 • Sonrasında soğuk suyla cildinizi yıkayabilirsiniz.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Cildinizi sağlıklı bir görünüme kavuşturacak, dış etkenlerin neden olduğu matlığı almaya yardımcı olacak ve temizleyecektir.
 • Aynı zamanda pürüzsüz ve yumuşacık bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Haftada 2 kez düzenli olarak uygulanabilir.

Hazırlama Süresi

 • Hazırlama süresi 3 dakikadır.

Uygulanacak En İyi Zaman

 • Yatmadan önce uygulamak en iyi zamandır.

Papatya Yağı ile Saç Bakımı ve Maske Tarifleri

Saçlara saf olarak veya ihtiyaca göre farklı taşıyıcı yağlar ile karıştırılarak uygulanabilir. Kurumuş, tahriş olmuş ve kaşınan saç derisini nemlendirirken, saç derisi sorunlarını ortadan kaldırmaya yardım eder. Evde kolaylıkla hazırlayıp uygulayabileceğiniz maskeler ile saçlarınıza derinlemesine nem vererek, parlaklık ve canlılık kazandırabilirsiniz.

Kuru Saçlar İçin Maske

Malzemeler

 • 1 Tatlı kaşığı papatya yağı
 • 1 Tatlı kaşığı Hindistan Cevizi yağı
 • Yumurta

Nasıl Uygulanır?

 • Tüm malzemeleri iyice karıştırıldıktan sonra, diplerden başlayarak uçlara doğru saçlara iyice sürülmelidir.
 • En az 1 saat saçta bone içerisinde bekletildikten sonra ılık su ile durulanmalıdır.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Kurumuş ve cansız saçlarınıza kaybettiği nemi geri kazandırırken, canlılık ve parlaklık verecektir.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Haftada 1 kez düzenli olarak uygulanabilir.

Hazırlama Süresi

 • Hazırlama süresi 5 dakikadır.

Uygulanacak En İyi Zaman

 • Banyo yapmadan önce uygulamak en iyi zamandır.

Kepekli Saçlar İçin Maske

Malzemeler

Nasıl Uygulanır?

 • Tüm malzemeleri bir kabın içinde iyice karıştırılır.
 • Karışım saç diplerden başlayarak uçlara doğru iyice sürülmelidir.
 • En az 1 saat saçta bone içerisinde bekletildikten sonra ılık su ile durulanmalıdır.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Saçlarda kötü bir görüntüye neden olan kepekten kurtulmaya yardım ederken, kurumuş, tahriş olmuş ve kaşınan saç derisini de nemlendirerek saç derisinde meydana gelen tüm problemleri ortadan kaldırır.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Haftada 2 kez düzenli olarak uygulanabilir.

Hazırlama Süresi

 • Hazırlama süresi 5 dakikadır.

Uygulanacak En İyi Zaman

 • Banyo yapmadan önce uygulamak en iyi zamandır.

Güçlü Saçlar İçin Maske

Malzemeler

 • 1 Tatlı kaşığı papatya yağı
 • 1 Tatlı kaşığı susam yağı
 • 1/2 Avokado
 • 1 Fincan süt

Nasıl Uygulanır?

 • Tüm malzemeler bir kabın içinde iyice karıştırılır.
 • Maske haline getirildikten sonra, diplerden başlayarak uçlara doğru saçlara iyice sürülmelidir.
 • En az 1 saat saçta bone içerisinde bekletildikten sonra ılık su ile durulanmalıdır.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Saçı güçlendirirken nem dengesini korur ve nemi saça hapseder.
 • Ayrıca sinirleri rahatlatıcı özelliği olan bu yağ, saç derisini beslerken aynı zamanda güçlendirir ve koparak dökülmeleri en aza indirger.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Haftada 2 kez düzenli olarak uygulanabilir.

Hazırlama Süresi

 • Hazırlama süresi 5 dakikadır.

Uygulanacak En İyi Zaman

 • Banyo yapmadan önce uygulamak en iyi zamandır.

Saç Uzatmak İçin Maske

Malzemeler

 • 1 Tatlı kaşığı papatya yağı
 • 1 Tatlı kaşığı Susam yağı
 • Yumurta
 • 1 Tatlı kaşığı Hint yağı
 • 1 Tatlı kaşığı Hindistan Cevizi yağı

Nasıl Uygulanır?

 • Tüm malzemeler bir kabın içinde iyice karıştırılır.
 • Maske haline getirildikten sonra, diplerden başlayarak uçlara doğru saçlara iyice sürülmelidir.
 • En az 1 saat en fazla 3 saat saçta bone içerisinde bekletildikten sonra ılık su ile durulanmalıdır.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Saç derisine etki ederek kan dolaşımını hızlandırırken saç foliküllerini uyarmaya yardımcı olur.
 • Ayrıca bitkisel yağların içerisinde bulundurdukları bileşenler sayesinde saç nem kazanırken, yıpranmış saç telleri onarılır. Saç uzamasına yardımcı olur.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • İlk 1 ay haftada 2 kez düzenli olarak, sonrasında ise haftada 1 kez uygulanabilir.

Hazırlama Süresi

 • Hazırlama süresi 5 dakikadır.

Uygulanacak En İyi Zaman

 • Banyo yapmadan önce uygulamak en iyi zamandır.

Saç Rengini Açmak İçin Maske

Malzemeler

 • 1 Tatlı kaşığı papatya yağı
 • 1 limon suyu

Nasıl Uygulanır?

 • Papatya yağı ve limon suyu iyice karıştırıldıktan sonra, diplerden başlayarak uçlara doğru saçlara iyice sürülmelidir.
 • En az 1 saat en fazla 3 saat saçta kalabilir, bu sırada etkisini arttırmak için güneş ışığına çıkılabilir.
 • Sonrasında ise ılık su ile durulanıp iyice temizlenmelidir.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Saç rengini açmak için kullanılan kimyasal boyaların yerine kullanılabilir.
 • Kimyasallar saça zarar verip, yıpratırken, papatya yağı içerisindeki bileşenleri sayesinde saç renginde doğal renk geçişleri meydana getirirken, saçın renginin kısa sürede açılmasına yardım eder.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • İlk 1 ay haftada 2 kez düzenli olarak, sonrasında ise haftada 1 kez uygulanabilir.

Hazırlama Süresi

 • Hazırlama süresi 5 dakikadır.

Uygulanacak En İyi Zaman

 • Öğle güneşinin yavaş yavaş gitmeye başladığı saatlerde uygulamak en iyi zamandır.

Papatya Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

Yüzünüze günlük olarak kullandığınız tonikler, temizleyiciler, kremler veya maskelerin içerisine karıştırarak kullanılabilir. Birkaç damlası cilde masaj yaparak direkt uygulayabilir veya pamuk yardımıyla sürülebilir. Cildi rahatlatan ve temizlenmesine yardım eden bu yağ, aynı zamanda cildin nemlenmesine yardımcı olur.


Papatya Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Sevdiğiniz taşıyıcı bir yağ ile karıştırılarak veya karıştırmadan, saç için hazırlanan maskelerin, kullandığınız günlük şampuanın, saç kreminin içerisine koyarak rahatça uygulayabilirsiniz. Koyu bir yağ olduğu için mutlaka daha sonra saçtan arındırılmalıdır.


Papatya Yağının Yan Etkileri

Papatya’nın hem yağı hem de çayı oldukça dikkatli ve doğru kullanılması gereken bir bitkidir. Herhangi bir duruma alerjisi, belirgin bir hastalığı olmayan ve düzenli ilaç kullanmayan sağlıklı bireylerin kullanması gereken bu yağ, kullanılmadan önce doktora danışılmalıdır. Kullanım şekline göre çeşitli yan etkileri görülebilir.

 • Bazı hassas ciltlerde alerji veya kızarıklık yapabilir.
 • Özellikle çiçek polenlerine karşı alerjisi olan bireyler kullanmamalıdır.
 • Hamile ve emziren kadınların kullanmadan önce mutlaka doktora danışmalıdır.

Papatya Yağı Nasıl Yapılır?

Evde yapılması en kolay yağlardan biridir. En az 250 ml zeytinyağı ve 1 poşet papatya ile çok kolay hazırlanabilmektedir.

 • Öncelikle Papatya yapraklarını ayrılıp, ince ince kıyılmalıdır.
 • Bir kavanoz içerisine yarısına kadar su ve geri kalanına da saf zeytinyağı ile doldurulduktan sonra ince ince kıyılmış olan papatyalar kavanozun içerisine atılmalı
 • Kavanoz 2 hafta boyunca güneş gören bir yere bırakılmalıdır.
 • 2 Hafta sonunda kavanoz, bir tencere içerisine su koyup, benmari usulü ısıtılmalıdır.
 • Papatya yağını kavanoz içerisinden başka bir kavanoza tülbent ile süzerek aktardıktan sonra kullanıma hazırdır.

Papatya Yağı Fiyatı Ne Kadar?

Tüm kozmetik marketlerde, aktarlarda ve tüm süpermarketlerde satılmaktadır. İnternet üzerinden de rahatlıkla temin edebileceğiniz bu yağ, sanal ortamdan alınırken güvenli siteler kullanılmalı ve bilinen markalardan alınmaya özen gösterilmelidir. Piyasada papatya yağı, markasına ve büyüklüğüne göre fiyat farkları bulunmaktadır. Fiyatı genellikle 10 TL ile 40 TL arasında değişmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.