Cumalıkızık Köyü – Bursa

Cumalıkızık Köyü – Bursa
2 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 397 kez okundu.

Yeşil cennet Bursa’nın sınırları içerisinde yer alır Cumalıkızık köyü.  İl merkezine çok uzak sayılmayacak bir mesafede yer almasına rağmen köy hayatını dibine kadar yaşayan Cumalıkızık, köy sakinlerinin misafirperverliği sayesinde ölmeden önce görülecek yerler listesinde adından sıkça söz etmeyi başarmıştır.

Cumalıkızık köyüne gittiğinizde kendinizi gelecekten gelen insan olarak görebilmeniz pek tabii bir şeydir. Otantik dokusunu olabildiğince korumuş olan köy, Bursa ilinin en şirin köyleri arasında yer almaktadır. Osmanlı zamanında köy hayatı nasıldı? İnsanlar ne yer ne içerlerdi? Köy mimarisi, sokakları nasıldı? Diye aklınızdan birçok soru geçiyorsa cevaplamak için Cumalıkızık’ın o eşsiz sokaklarında bir kez yürümeniz yeterli.  700 yıllık geçmişi bulanan köyün döşemeli dar sokaklarında yürürseniz eğer Unesco’nun neden burayı Dünya miras listesine aldığını daha iyi anlayacaksınız.  Mor, mavi, sarı renklere boyanmış kerpiç-tahta karışımı evler fotoğraflarınız için doğal bir stüdyo ortamını ayaklarınıza kadar getirmiş durumda.  Tarihi, 1300’lü yıllara uzanan tarihi köyde, betonarme hiç yok denecek kadar az sayıda. Tüm evler aslına uygun olarak restore edilmiş durumda. Şu anda ise bu evler restoran olarak işletilmekte.  Köyün en güzel özelliklerinden birisi; çevre kirliliğine neden olabilecek herhangi bir eşyanın olmaması. Hafta sonunu dolu dolu yaşamak isteyenlerin uğramak isteyecekleri bir nokta olan köy aynı zamanda bir zamanların meşhur dizisi olan kınalı kar ‘ın çekim alanı.  Köyün tadına varmak için erken kalkmalı, ahududu ve böğürtleninden mutlaka tatmalısınız. Hediyelikleri ile evinize yeni bir soluk getirebilir, mevsiminde yiyebileceğiniz kestaneleri ile damak zevkinize zevk katabilirsiniz. Ayrıca burada çınarların gölgesinde çay içmeyi unutmayın.

Köyün her sokağının görülmeye, gezmeye değer olduğunu söyleyebiliriz. Zaman kapsülü olarak ta nitelendirilebilecek olan Cumalıkızık’ta Osmanlı köy hayatını bugün bile yaşayabilirsiniz. Cumalıkızık etnografya müzesi gezilmesi gereken yerlerden biridir.  Köy camiisi, Zekiye hatun çeşmesi, Tek kubbeli hamamı diğer gezilecek yerlerden biridir.

Cumalıkızık Köyü Neler Yenir ?

Köy hayatının en cazip taraflarından biridir;  her şeyin odun ateşinde pişmesi. Evet, bizim önerimiz şu:  Cumalıkızık’a gittiğinizde gözleme ve odun ateşinde kaynayan çaydan yudumlamanız. Tabi buraya kadar geldikten sonra köy kahvaltısını kesinlikle es geçmeyin. Sabahın erken saatlerinde, açık havada yapacağınız kahvaltı sizi, muhteşem bir güne hazırlayacaktır. Nerede kahvaltı yapmalı? Gibi bir sorunuz varsa, bu sorunun cevabını şu şekilde sıralayabiliriz;

Cumalıkızık Köyü Kahvaltı Yerleri

  • Bulanlar Konak Restoran,
  • Hacı Arifin Osmanlı Sofrası,
  • Hacı Annenin Yeri Kahvaltı ve Gözleme,
  • Narlı Bahçe Kahvaltı Evi & Yöresel Lezzetler

Cumalıkızık Köyü Konaklama, Otel ve Pansiyon

Hafta sonları oldukça kalabalık olan Cumalıkızık köyüne gidecekseniz eğer önceden rezervasyon yaptırmanızı öneririz.  Şehir hayatından kaçıp biraz dinlenmekse niyetiniz doğru adres olduğunu gönül rahat olarak söyleyebiliriz Cumalıkızık için. Peki, nerede kalmalı? Gelin bu sorunun cevabını yanıtlamaya yakın pansiyonları sıralamakla başlayalım.

Bulanlar Konak Pansiyon ( 0224 372 33 25): Burjuva pansiyonu olarak ta nitelendirebileceğimiz bulanlar konak pansiyon, yeşil bir bahçe içerisinde sizi karşılamakta. Kitap ya da gazete okuyan misafirlerin çokça tercih ettiği bu pansiyonda misafirlerin en çok sevdiği şeyin şömine olduğunu söyleyebiliriz.

Mavi Boncuk Pansiyon (0224 208 10 55):  amatör olmasına rağmen oldukça doğal olan mavi boncuk pansiyonda nostaljiyi iliklerinize kadar hissedebileceğinizi söyleyebiliriz.

Cumalıkızık Köyü Nerede, Nasıl Gidilir ?

Adres: Cumalıkızık – Yıldırım/Bursa

Telefon: (0224) 372 40 39

Nasıl gidilir? Bursa şehir merkezinin 10 km doğusunda yer olan Cumalıkızık köyüne ulaşmak için ilk önce İstanbul üzerinden Bursa’ya gelmelisiniz. Bursa’ya geldikten sonra güzergâh olarak kullanabileceğiniz üç tercihiniz bulunmakta. Bu güzergâhlar şunlardır: Yenikapı- Bursa, Yenikapı-Yalova, Pendik-Yalova. Mudanya’dan uzaklığı 38 km, Yalova’dan ise uzaklığı 82 km olan Cumalıkızık köyüne yaklaşık 3 saatte varabilirsiniz. Toplu ulaşımı kullanacaksanız şehir merkezinden kalkan belediye otobüsleri, özel halk otobüsleri

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git