Göğüs Ucu Ağrısı Neden Olur?

23.02.2017
Göğüs Ucu Ağrısı Neden Olur?

Meme göğüs duvarına bağlarla tutulmuş organdır. Süt üreten bezlerden oluşur. Meme, üreme hormonlarına cevap olarak her ay şişer, gelişir. Memeye etki eden üç önemli hormon östrojen, prolaktin ve progesterondur. Bu hormonlar her ay memenin süt üretimine hazır hale gelmesini ve meme ucunda hassasiyet oluşmasını sağlar. Bunun nedenleri ergenliğe girme, adet görme, gebelik, kullanılan bir ilaç olabilir.

Memelerin içinde süt bezlerinden oluşan yaklaşık olarak 15 – 20 lop bulunur. Bu lopların etrafı yağ ile çevrili iken içerisinde ise süt üretimini yapan bezler bulunur. Bu süt bezleri süt kanallarından geçerek meme başına gelirler. Bu derece önemli görevleri olan meme organı kadınlar için hem bebeklerini emzirdikleri açısından hem de kadınsı özelliklerini ön plana çıkardıkları için önemlidir. Meme ucu ağrısı hemen hemen tüm kadınlarda görülen bir sorundur. Tam olarak hastalık diyebileceğimiz bir problem değildir. Özellikle emziren annelerde meme ucu ağrısı daha çok görülür.

Bebeklerin meme ucunu aşırı emmesi ile tahriş oluşabilir. Ya da sütü az gelen annelerin süt sağma makinesi kullanması sonucu meme ucunda ağrılar görülebilir. Emziren annelerin meme uçlarında genellikle çatlaklar oluşur ve yara haline dönüşür. Bunun dışında kadınların sutyensiz fiziksel aktivite yapmaları sonucu memelerin terlemesi ve daha sonra üzerindeki giysiden dolayı tahriş olması sonucu meme uçlarında ağrı görülebilir. Bazen de kalitesiz iç çamaşırı kullanan bayanlarda meme ucunda ağrı oluşur. Paget hastalığı olarak bilinen bir hastalığın belirtilerinden biri de meme ucu ağrısıdır. Bu hastalığa yakalanan bayanlarda da meme ucu ağrıyabilir. Meme ucunda aşırı çatlak sonucu kan gelmesi ile de meme ucunda ağrı hissedilir.

Meme ucu açık bir bölge olduğundan hemen enfeksiyon kapabilir. Hassas bir dokuya sahip memeler oldukça önemlidir. Meme emziren anneler memelerine bakım yapmalıdırlar. Çatlak oluşumunu önlemek için memeye nemlendirici sürülebilir. Ayrıca mümkün olduğu kadar kaliteli iç çamaşırı kullanılmalıdır.

 • Bebek emzirmekten kaynaklı veya buna bağlı olarak göğüs ucunda bakteri oluşumu sebebiyle oluşan enfeksiyon ve yaralar
 • Sütyen takmadan yapılan fiziksel aktiviteler ve dar veya yanlış sütyen kullanımı
 • Göğüse alınan darbeler
 • Göğsün aşırı terlemesi
 • Adet döneminin yaklaşması ve gebelik dönemi
 • Soğuğa maruz kalmak
 • Meme kanallarında iltihap ve meme kanseri nedeniyle olabilir, eğer bu ağrılar süreklilik gösteriyorsa doktorunuza başvurmalısınız.
 • Uyurken yüzüstü pozisyonunda meme ucunun ezilmesi sonucu ağrı ve acı oluşumu yaşanabilir.
 • Tüketilen gıdalara da dikkat edilmelidir. Kola, baharatlı yiyecekler, sigara gibi tüketilen maddeler de bu ağrıya sebep olmaktadır. Özellikle kafein ve baharat vücutta ağrıya yol açabilir. Sigara ve nikotin içeren maddeler de bu ağrıyı ciddi yönde tetiklemektedir. Çok şiddetli ağrılarda derhal doktora başvurmanız gerekir.
 • Menopoz dönemine girmeden ve girildiğinde yaşanan hormonalsal değişiklikler
 • Kas, eklem, kemik ağrıları
 • Stres

Bunun dışında aşağıdaki hastalıklar da meme ucunda ağrıya sebep olabilir. Bunlar:

 • Meme absesi
 • Meme iltihabı
 • Egzama
 • Göğüste kist veya tümör
 • Kandidiaz
 • Emzirmeyen kadında süt akıntısı (Galaktore)

Ciddi ve hayati tehlikesi olan durumlarda olabilir örneğin:

Göğüs ağrılarında ilk akla gelen meme kanseri olsa da, kanserin ağrıdan daha ciddi belirtileri vardır ve bu belirtiler ağrıdan önce meydana gelmektedir. Fakat kanser kitlesi büyüyene kadar ağrı hissedilmez. Eğer ağrı tek bir bölgede şiddetli olarak hissediliyorsa, bu kanser riskini arttırabilir.

Dünya üzerinde en çok öldüren ilk üç hastalıktan biri de kanserdir. Eğer meme kanseri belirtileri sizde görülmeye başladıysa kalkıp bir doktora gitmelisiniz. Sizden kan örneklerinin yanında mamografi sonucu da isteyeceklerdir. Tüm tetkikleriniz yapıldıktan sonra kesin sonucu doktorunuzdan öğreneceksinizdir. Komşunuz başlar anlatmaya, bizim bir akrabada da olmuştu şu hastalıktır. Yada başka biri başka birinden bir hastalık hikayesi anlatacak ve sizde demoralize olup öyle olduğunu düşüneceksiniz belki de. Bu gibi nedenler insanı çok yöneltebildiğinden sizi uyarıyorum uzman bir görüş almadan, kafanızda yargı oluşturmayın.

Düzenli meme muayenesi yaptırarak veya yaparak birçok meme rahatsızlığını erken teşhis edebilirsiniz. Jinekologlar da, aile planlaması gibi yerlerde nasıl muayene yapacağınızı size ücretsiz anlatmaktadırlar ve bilgi alabilirsiniz.

Hijyene de olukça önem verilmelidir. Çocuk emziriyorsanız el ve göğüs temizliğini rutin olarak yapmalısınız. Hafif ve pamuklu kıyafetler ve bedeninize uygun doğru sutyenler tercih edilmelidir. Çok dar kıyafetlerden kaçınılmalıdır. Göğüs uçlarınız ağrıdığı zaman sırt üstü uyumak daha iyi gelecektir. Göğüs ucunuzu sürekli elleyip, kaşınmamalıdır. Genelde bu tip ağrılar belli bir zaman diliminde kendiliğinden iyileşir. Özel göğüs ucu için kremler de sizi rahatlatabilir. Doktor tavsiyesiyle ilaç veya krem kullanabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.