Lahana Kürü Faydaları, Nasıl Yapılır?

16.11.2019
Lahana Kürü Faydaları, Nasıl Yapılır?

Lahana Kürü Nedir?

Lahana kürü, lahananın temel alındığı oldukça faydalı ve zengin içeriğe sahip bir kürdür. Lahanaların yaşlanıp süzülmesi sonucu elde edilir. Tat olarak alışılmışın dışında gelse de faydaları sayesinde mutlaka denenmesi gereken bir kür haline gelmektedir. Kanseri önlemeden kilo vermeye kadar pek çok konuda fayda sağlar. Yüksek miktarda antioksidan içeriyor olması, hastalıklar ile mücadelede kolaylık sağlamaktadır. Yeşil yapraklı lahana kalsiyum bakımından da oldukça zengindir ve düşük kalorili bir besindir. Son zamanlarda sıklıkla tercih edilen lahana severleri çok mutlu eden bir kürdür.

Lahananın içeriği;

 • Kalsiyum
 • Magnezyum
 • Demir
 • Potasyum
 • Fosfor
 • Kükürt
 • İyot
 • Antioksidan
 • Polifenoller
 • A vitamini
 • C vitamini
 • E vitamini
 • B6 vitamini
 • Pantotenik asit
 • Riboflavin
 • Folat
 • Tiamin

Lahana Kürünün Faydaları

Lahana kürü içeriğinin zengin oluşu sayesinde oldukça faydaya sahiptir. Lahana kendi başına çok sağlıklı ve mutlaka tüketilmesi gereken bir besindir. Özellikle organik ve taze olanlarının alınması ver kürde de kullanılması gereklidir. Kür hazırlanmadan önce, faydalarından daha iyi yararlanabilmek adına lahananın iyice yıkanması hatta sirkeli suda bekletilmesi önerilir. Bu sayede özellikle doğalsa toprak, böcek ve bakterilerden arınmış olur.

Kemik erimesi ve osteoporozu önler

Yüksek miktarda potasyum, kalsiyum ve magnezyum içerdiği için kemik gelişimine katkıda bulunur, daha hızlı onarılmalarını sağlar ve özellikle ilerleyen yaşlarda meydana gelen kemik erimesinin önlenmesi sağlar.

Kalp krizini önler

Potasyum miktarının yüksek olması kalp sağlığı için de çok önemlidir. Kalp ve damar sağlığına katkıda bulunur ve kalp krizi riskini en aza indirir. Ayrıca tansiyon hastalıkları için de doğal bir tedavi yöntemidir. Aşırı değişkenliğe sahip tansiyon seviyelerinin dengelenmesini sağlar.

Kanseri önler

Sülfür bakımından oldukça zengindir. Bu sayede en zorlu kanser olan yumurtalık kanserine bile iyi gelmektedir. Tedavi sürecine iyi gelmesinin dışında, düzenli kullanımı sonucu kansere yakalanma riskini de en aza indirecektir.

A vitamini bakımından zengindir

A vitamini bakımından zengin olması, bağışıklık sistemini koruduğu anlamına gelir. Deri altındaki ve üstündeki bakterilerin, mikropların vücuttan dışarı atılmasını sağlar. Hastalıklara karşı daha dirençli olmayı sağlar. Ayrıca A vitaminim bir diğer önemli özelliği olan göz sağlığını koruma sayesinde gözlere çok iyi gelmektedir. Daha parlak ve net bakış sağlar, katarak riskini en aza indirir ve retina sağlığını korur.

B vitamini bakımından zengindir

B vitamini cilt, saç, karaciğer ve göz sağlığını olumlu etkileyen bir vitamindir. Ayrıca sinir sistemini düzene sokar, karaciğer fonksiyonlarını geliştirir, metabolizmayı hızlandırır ve enerji verir.

C vitamini bakımından zengindir

Bol miktarda c vitamini içerdiği için vücudun hastalıklara karşı daha dirençli olmasını sağlar, bağışıklık sistemini geliştirir. Lahananın içerisinde portakaldan 2 kat daha fazla C vitamini vardır. Vücudu enflamatuar koşullara karşı korur, depresyon riskini azaltır ve rahatlamaya yardımcı olur.

K vitamini bakımından zengindir

Lahana en çok K vitamini bulunduran besinlerin başında gelir. K vitamini yağda çözünebildiği için kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan proteinlerin aktif hale gelmesini sağlar. Ayrıca pek çok proteinin sentezi için de K vitamini gereklidir. Vücutta K vitamini eksikse diş çürümesi, kanser, kalp krizi riski de artış gösterir. Bu bakımdan lahana kürü oldukça önem arz eder.

Sindirim sistemi sağlığı için faydalıdır

Sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar. Zengin ve besleyici içeriği sayesinde vücudun mikroplardan temizlenmesi sağlar, metabolizmayı hızlandırır. Vücudu alkolden temizlemek adına alkol detoksu olarak da kullanılabilir.

Mide ülseri tedavisinde kullanılır

Mide ülseri tedavisine çok iyi gelmektedir. Uzman doktorlar tarafından da tavsiye edilen bu kür, karın astarını asit saldırılarına karşı korur ve bu tarz hastalıklara karşı direnç oluşturur.

Cilt sağlığı için çok faydalıdır

Cilde de çok iyi gelmektedir. Basit bir tarif ile ciltte görülebilecek sivilce, siyah nokta ve lekelerden kurtulmak mümkündür. Ayrıca çok kuru bir cilde sahipseniz bu kür, cildinizin ihtiyaç duyduğu nem oranını da karşılamaya yardımcı olacaktır. Yaşlanma ile beliren kırışıklıkların da önlenmesini sağlar. Lahana küründen cilt maskesi yaparak da koyu renkli lekelerden ve renk eşitsizliğinden kurtulmuş olursunuz.

Saçlar için faydalıdır

Saçların daha sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar. Dökülmeyi ve kepeği önler, saçlara parlak ve gür bir görünüm kazandırır. Kürü içebilir ya da direk saçlarımızı lahana suyu ile yıkayabilirsiniz. Yüksek kükürt miktarı sayesinde her türlü saçlara çok iyi gelecektir.

Kilo vermeye yardımcıdır

Kilo vermek için kullanılan sağlıklı kürler arasındadır. Tek başına kullanıldığı gibi diyet listesine ek olarak da kullanılabilir. Diyetin daha hızlı ve etkili bir şekilde sonuçlanmasını sağlayacaktır. Ayrıca sindirim sistemine katkısı sayesinde metabolizmayı hızlandırır, yağ yakımını sağlar. Lif bakımından zengin olması tokluk hissini arttırır. Kürün düzenli kullanılması sonucu ciddi kilolar verilebilecektir.

Vücudu temizler

Vücudun ağır metallerden, mikrop ve bakterilerden arınmasını sağlar. Böylece pek çok hastalıktan da korunmuş olunur.

Baş ağrısı, astım ve bronşit gibi hastalıklara iyi gelir

Boğaz yolunu da temizlediği için daha rahat nefes alıp vermeyi sağlar, orada oluşabilecek enfeksiyonları önler. Bu sayede astım ve bronşit gibi hastalıklara önlem olmuş olur. Ayrıca sinir sistemine iyi geldiği için baş ağrısını da en aza indirir. Daha sağlıklı düşünebilmeyi ve odaklanabilmeyi kolaylaştırır.

Romatizmayı geçirir

Zengin içeriği sayesinde romatizmayı önler ve tedavisinde doğal bir çözüm kaynağı niteliği taşır.

Yorgunluğu giderir

İçeriğinde bulunan zengin vitamin ve mineraller sayesinde oldukça enerji verici bir besindir. Bu yüzden halsiz ve bitkin görünümü düzeltip daha enerjik olmayı sağlar. Kalorisi düşük olup enerji veriyor olması da diyetlerle sıklıkla tercih edilmesini sağlar.

Selülitleri giderir

Pek çok kadının korkulu rüyası olan selülitlerin tedavisi bıçak altına yatmaktan çeşitli kimyasal ilaçların kullanımına kadar gitmektedir. Her kadın selülitten kurtulmak ister. Selülit tedavisinde bu kür, doğal bir çözüm kaynağıdır. Düzenli kullanımı sonucu selülit görünümün gittikçe azaldığı görülecektir.

Kan şekerini dengeler

Kan şekerini dengeliyor oluşu hem şeker hastaları hem de kilo vermek isteyen kişiler için çok önemlidir. Bu sayede aniden inen ve çıkan şeker seviyeleri ortadan kalkmış olur ve ani acıkmalar, baş dönmeleri de son bulur. Ara öğünlerde kan şekeri daha dengeli olduğu için zararsız besinlere yönelme oranı da düşer.

Kolesterolü düşürür

Kolesterolü düşürme konusunda oldukça faydalı etkilere sahiptir.

Cilt problemlerine iyi gelir

İçerdiği C vitamini sayesinde cilt sağlığına çok katkı sağlamaktadır. Lapa olarak ya da kürü içilerek egzama, sedef gibi cilt hastalıklarına şifa olabilir. Kükürt bakımından zengin olması ciltte görülen çatlak ve yağlanmaların en aza inmesini sağlar.

Yanık tedavisinde kullanılır

Yanık tedavisi yanığın derecelerine göre değişiklik gösterir. Ancak genelde iz kalmaması adına çeşitli kimyasal yollar denenir, kremler sürülür. Doğal yöntemler ile yanık tedavisi uygulamak isteyenler için lahana kürü çok iyi bir seçenektir. Yumurta beyazının karıştırılması sonucu oluşan karışım yanık bölgeye sürülür. Hem ağrı azalır hem de iz kalmaması için önceden tedbir alınmış olunur.


Lahana Kürünün Zararları

Fazla kullanılması bazı bünyelerin kaldıramamasına neden olabilir. Bu yüzden kullanmaya başlamadan önce mutlaka yan etkileri ve alerjik reaksiyonları araştırılmalıdır. Kür tarifleri uygulanırken mutlaka belirlenen ölçü ve süreler dikkate alınmalıdır. Aksi halde zararlı özelliklere ortaya çıkabilir. Eğer kronik bir rahatsızlığınız ya da düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa mutlaka doktor kontrolünde kullanılmaya başlanmalıdır.

 • Guatr hastalarının tüketmemeleri önerilir, yan etkilere neden olabilir.
 • Fazla tüketimi vücutta su kabına neden  olabilir.
 • Mükemmel bir idrar söktürücüdür. Aşırı tüketimi fazla tuvalete çıkmaya neden olur ve bunun sonucunda da idrar yollarında yara ve tahrişlerin görülmesine neden olabilir.
 • İshal problemi yaşayanlar için önerilmez. İshal bittikten sonra başlanması gerekir.
 • Kürde kullanılacak lahanaların doğal olanlarının tercih edilmesi daha sağlıklı bir karışım elde edebilmenizi sağlayacaktır, kimyasal maddelerin zararları kürü zararlı bir hale getirebilir.
 • Hipotroid hastalarının kullanması önerilmez. Çünkü lahana kürü, troid bezi normalden az çalışan insanlarda hastalığın daha da ilerlemesine neden olabilir.
 • Hamile ve emziren kadınların kürü kullanması önerilmez. Bebeklerde bir çeşit bağırsak iltihabı olan koliğin görülmesine neden  olabilir. Bu dönemde kürü kullanmak yerine yemeklerin içine katmak daha sağlıklı olacaktır.
 • Clozaril, Zyperexa, Luvox, Flexeril, Tofranil ve Zoming  isimli ilaçların yanında kürün tüketilmesi doktorlar tarafından kesinlikle önerilmez, yan etkilere yol açabilir. Ayrıca bu ilaçlar karaciğer tarafından işlendiği için kürün etkilerinin azalmasına neden olabilir.
 • K vitamini bakımından oldukça zengin olduğu için kan pıhtılaşmasını yavaşlatan ilaçların etkilerini azaltabilir. Beraber tüketilmemelidir.
 • Doktorunuza ve diyetisyeninize uygulamaya başlamadan önce başvurmayı unutmayın.

Lahana Kürü Nasıl Yapılır?

Lahana kürü yapım bakımından da oldukça basit bir kürdür. Kullanılan malzemeler her yeden kolaylıkla bulunabildiği gibi oldukça ekonomiktir. Bu kür sayesinde oldukça uygun rakamlar ile hem sağlığımızı koruyabilir hem de zayıflayabiliriz. Kullanım amacına göre ürünler, ölçüleri ve kullanım süreleri değişiklik gösterir. Faydalarından çok iyi bir şekilde yararlanmak isteyen kişilerin tarife uymaları şarttır. Ölçüler dışında fazla kulanım ve süreyi uzatmak yan etkilere neden olur. Azaltmak da kürün bir işe yaramamasını sağlar.

Nasıl hazırlanır?

 • 1 litre su tencereye konulur ve kaynaması için beklenir.
 • Birkaç dakika içerisinde su fokurdamaya başladığında lahana yaprakları suyun içerisine ilave edilir.
 • Yaklaşık 6 dakika boyunca tencerenin kapağı kapalı bir şekilde lahanaların yumuşaması beklenilir.
 • Hazır hale geldiğinde de lahananın suyu tencereden süzülür ve soğuyunca içmeye hazır hale gelecektir. L
 • ahana kürün de sadece suyunu içmek yeterlidir, yaprakları yemeye gerek yoktur.

Nasıl uygulanır?

 • Bu kür tarifine 5 gün boyunca devam edilmelidir.
 • 4 gün ara verdikten sonra tekrar 5 gün daha devam edilebilir.
 • Diğer kürlerden daha kısa süreli kullanıma sahip olması oldukça etkili olduğunun da bir göstergesidir.
 • Yemeklerden 1 saat önce ya da yemeklerden 2 saat sonra içilmelidir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Beyaz lahana tercih edilmesi önerilmektedir. Beyaz lahana bu kürün daha etkili olmasını sağlayacaktır.
 • Yan etkiler ve alerjik reaksiyonlar görülebilir. Uygulama öncesinde doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin.
 • Diyet olarak kullanılacaksa beslenme düzenini de sağlıklı bir şekilde planlamak gerekir.
 • Kürü kullanım esnasında bol bol su tüketilmelidir.

Lahana Kürü Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir mi?

Bol miktarda lif, demir, karbonhidrat ve vitamin içerdiği için kilo verme konusunda çok etkili bir kürdür. Zayıflamak isteyen kişilerin tercih ettiği bu kür uzman doktorlar tarafından da önerilmektedir. Kilo vermek adına yapılan tehlikeli hareketler, kimyasal ilaçlar vücutta kalıcı hasarlara neden olabilir. Bu yüzden doğal yöntemler kullanarak kilo vermeye çalışmak daha sağlıklıdır. Haftada 2 kiloya kadar verebilmek mümkündür. Diyetlerde genelde aç kalarak kilo vermeye çalışıldığı görülür. Fakat bu oldukça zararlı bir yöntemdir. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için yapılması gereken şey düzenli beslenme alışkanlığına sahip olmak, bol bol su tüketmek ve egzersiz yapmaktır. Bu yüzden kür uygulanırken de mutlaka bunlar ihmal edilmemelidir.

Yüksek lif miktarı sayesinde özellikle bölgesel kilo verdirme de oldukça başarılıdır. Yağ yakımını ve uzun süre tok hissetmeyi sağlar. Yağ dokusunda birikmiş yağları yok ederek yağ yakımını sağlar. Vücudu toksinlerden ve zararlı maddelerden arındırır böylece daha sağlıklı bir vücut sunar.

Tarif 1

Nasıl Hazırlanır?

 • İlk olarak 4 adet lahana (tercihen organik) bol su ile yıkanmalıdır hatta sirkeli su da bekletilmelidir.
 • Daha sonra 3 su bardağı klorsuz su ocağa konulur ve kaynamaya bırakılır.
 • Kaynadıktan sonra lahana yaprakları da suya atılır ve yaklaşık 6 dakika haşlanması için beklenilir.

Ne sıklıkla Uygulanmalı?

 • Hazırlanan bu kür günde 3 kez olacak şekilde 5 gün boyunca tüketilmelidir.
 • 3 günlük aradan sonra 15 güne tamamlanacak şekilde yeniden devam edilmelidir.

Ne Fayda Sağlar?

 • Bu kür tarifi sayesinde bölgesel kilolardan, fazla yağlardan kurtulmak mümkündür.

Tarif 2

Nasıl Hazırlanır?

 • Bu tarifte ise yine aynı malzemeler kullanılır ek olarak 5 adet maydanoz da eklenir.
 • Maydanoz da kilo vermede oldukça etkili bir besindir.
 • Aynı hazırlık aşamaları kullanılır ve kür hazır hale gelir.

Ne sıklıkla Uygulanmalı?

Bu tarifte farklılık kullanım süreleri ve günleridir.

 • 5 günlük kullanım ile başlanır ve günde sabah akşam olmak üzere 2 kez tüketilir. 3 gün ara verdikten sonra
 • 2. hafta günde bir kez tüketilmelidir.
 • 3. hafta 2 günde bir günde 1 su bardağı şeklinde tüketilmeli,
 • 4. hafta 3 günde bir su bardağı ve son hafta da da sadece 1 gün tüketilmesi gereklidir.

Bu ölçümlere uymak diyetin daha etkili ve faydalı olmasını sağlayacaktır.

Tarif 3

Nasıl Hazırlanır?

Bu tarifte de diğer malzemelere ek olarak taze sıkılmış 1 adet limon kullanılacaktır.

 • İlk olarak lahana ve limon aynı suyun içinde kaynatılır.
 • Kaynayan suya daha sonra maydanoz da ilave edilir ve soğuyunca içmeye hazır hale gelecektir.
 • Limonu kaynama esnasında eklemek yerine içmeden önce bardağa da ekleyebilirsiniz.

Ne sıklıkla Uygulanmalı?

Bu lahana kürünün günlük olarak taze tüketilmesi gereklidir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.