El Egzamasına Ne İyi Gelir ?

01.04.2016
El Egzamasına Ne İyi Gelir ?

Egzama, kaşıntılı ve rahatsızlık veren bir cilt hastalığıdır. Öncelikle egzamanın bulaşıcı bir hastalık olmadığını bilmemiz gerekir. Stres, hava kirliliği, sigara, alkol gibi etkenler egzamanın yaygınlaşmasına yol açar. Genital bölge dahil olmak üzere, el, kol, ayak, yüz gibi vücudumuzun her yerinde çıkabilir.

El Egzaması Neden Olur ?

Elde çıkan egzamanın asıl nedeni atopik dermatittir. Ellerimiz dış ortamla sürekli temas kuran, aktif ve bu yüzden en çok tahriş olan ve yabancı maddelere en çok maruz kalan organımızdır.

Elleri aşırı terleyen kişilerde, meslek olarak elleri sürekli hasar alan kişilerde, sıcak-soğuk suyla sürekli temas eden kişilerde el egzamasının görülme riski fazladır. Havanın kuruluğu, kullanılan sabun, deterjan, kimyasallar deriyi tahriş edeceğinden egzamaya neden olabilmektedir.

El Egzaması Belirtileri Nelerdir ?

El egzaması genellikle el yüzeyi ve parmakların aralarında olur. El bileğini aşmaz. Kızarıklık, ellerde döküntü, çatlak, ağrı, aşırı kuruluk, el egzamasının belirtileri arasındadır. Genellikle ev hanımlarında görülen bu semptomlar yüzük gibi yabancı maddelerin temasıyla başlar. Sağlık personelleri, çiftçiler, aşçılar, işçiler de el egzaması açısından riskli grup olarak görülmektedir. Egzamadan şüphelenen kişilerin öncelikle dermatolog tarafından alerji testi olması gerekmektedir.

Elde Çıkan Egzama Tedavi Yöntemleri

Ellerin dış etkenlerden korunması çok önemlidir. Deriye hasar verecek maddelerden uzak durulmalı, cilt sürekli nemlendirilmelidir. Kortizon içeren merhemler egzamanın gerilemesinde yardımcı olmaktadır. Eller ılık suyla nemlendirici krem içeren sabunlarla yıkanmalı, eller yıkandıktan sonra çok baskı uygulamadan güzelce kurulanmalı ve nemlendirici krem sürülmelidir. Ev işleri yapılırken ve sebzelere dokunurken eldiven giyilmeli, soğuk ve kuru havalardan eller en iyi şekilde korunmalıdır. Kaşımadan kaynaklanan yaralara kesinlikle yara bandı gibi bandaj yapılmamalıdır. Cildinizde hassaslığından dolayı tahriş olan bölgelerin, bandajlamanın etkisiyle daha fazla tahriş olmasına ve mikrop kapmasına neden olabilirsiniz. Sürekli nemlendirici ve dermatologunuzun önerdiği kremlerinizi yanınızda taşımalısınız.

Doktorunuzun verdiği merhemlerin yanı sıra evde hazırlayabileceğiniz kürlerle de el egzamasının giderilmesi için kullanılan kremleri cildinize uygulayabilirsiniz. Bunlardan en yararlısı olarak bilinen beyaz dut kürüdür. Yarım litre suyu kaynattıktan sonra içine 1 avuç beyaz dut kurusu katılır ve 5 dakika daha kısık ateşte kaynatılır. Çok sıcak olmayacak şekilde egzamalı olan elinizi hazırladığınız beyaz dut kürü içerisinde 10 15 dakika bekletin. 1 saat elinizi bu kürle bekletin ve yıkamayın. 1 saat geçtikten sonra elinizi bol suyla durulayın ve mutlaka ardından nemlendirici kreminizi sürün. Ayda 10 12 defa uygulayabilirsiniz. Yalnız bu kürün her uygulanışında taze hazırlanması gerekmektedir.

Bitkiler, kremler egzama tedavisine yardımcı olur. Fakat, kremleri kendi başımıza gidip almak olumsuz sonuçları beraberinde getirebilir. Bunun yerine bir doktora başvurup, onun vereceği kremi kullanmak, bizi olumsuz ve egzamamızı daha ileri seviyeye taşıyacak sonuçlardan kurtarır. Bilindiği gibi doğal tedavi kaynağı olan bitkiler, çoğu hastalığın tedavisinde olumlu sonuç vermektedir. Egzama tedavisine de iyi gelen çeşitli bitkilerimiz vardır. Şimdi bunlardan birkaçını inceleyeceğiz.

Egzamaya İyi Gelen Bitkiler

Papatya

Özünde papatya olan papatya suyu, kremi gibi her şeyi rahatlıkla kullanabiliriz. Kesinlikle faydalı olan bir bitkidir.

Aloe Vera

Özellikle kaşıntıya iyi gelen bu bitkinin krem ve jellerini eczanelerden rahatlıkla temin edebiliriz.

Lavanta

Lavanta çiçeğinin hoş kokusu olduğu gibi, doğal bir yumuşatıcı ve toksinleri uzaklaştırıcı özelliğe de sahiptir.

Beyaz Dut

Öncelikle bir avuç beyaz dutu eziyoruz. Yumurta sarısı ile karıştırıp egzamalı bölgeye sürüyoruz. Bir süre beklettikten sonra yıkıyoruz.

Ada çayı

Süt ile birlikte kaynatıp, ellerimize sürüyoruz. Kısa bir süre içerisinde sonuç verecektir.

Defne

Defne yapraklarını 5 dakika kaynatıyoruz ve ellerimize sürüyoruz. İsterseniz aktarlardan bulabileceğiniz defne sabununu da kullanabilirsiniz.

Funda Tohumu

Sıcak suda funda tohumlarını kaynatıyoruz. Ilıyınca, posalı kısımları elimize sürüyoruz.

Isırgan Otu

Isırganları ezmemiz gerekiyor. Bunun için blender kullanabiliriz. Ezdikten sonra ellerimize sürüyoruz ve 5 dakika beklettikten sonra yıkıyoruz.

Aynı Safa

Kuru bir cilde sahip iseniz aynı safa yağını kullanmanız, size fayda sağlayacaktır.

Çuha Çiçeği

Bu bitkinin yağını 3 hafta boyunca her gün kullanırsak, kaşıntımızı azaltacaktır.

Sirke ve Limon

1 çay kaşığı sirke ve 1 çay kaşığı limon suyunu küçük bir kapta karıştırıyoruz. Pamuk yardımıyla azar azar ellerimize sürüyoruz. Direk uygulamıyoruz çünkü bu ikili, etkisini gösterirken biraz yanma yapabilir. Ellerimiz kaşınabilir fakat kaşımamalıyız. 10 dakika beklettikten sonra yıkayabiliriz.

Kekik ve Limon

Elimizdeki egzamaya yetecek kadar kekiği eziyoruz. Krem kıvamına gelecek kadar limon damlatıp, karıştırıyoruz. Karışımın hazır olduğuna emin olunca ellerimize sürebiliriz. Bitkileri düzenli aralıklarla, mesela 2 günde bir, egzamalı bölgelerimize uygularsak olumlu sonuçlarını görürüz.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.