Egzamaya İyi Gelen Bitkisel Sabunlar

Egzamaya İyi Gelen Bitkisel Sabunlar
1 Nisan 2016 tarihinde eklendi, 1.655 kez okundu.

Egzama, kaşıntılı ve rahatsızlık veren bir cilt hastalığıdır. Çamaşır suları, deterjanlar ve bazı şampuanlar gibi fabrikasyon ürünler egzamanın oluşmasında ve artmasında etkilidir. Egzamayı tetikleyici diğer bir neden ise ‘stres’tir. Yani egzama, bir bakıma psikolojik bir hastalıktır. Çoğunlukla yüksek stres altında çalışan kişilerde oluştuğu gözlenmiştir.

egzamaya-iyi-gelen-sa

Egzama, vücudumuzda kulak içleri, bilekler, el ve ayaklarımızda oluşabileceği gibi saçımızda da oluşabilir. Saçımızın tamamına yayılmasını istemiyorsak daima temiz tutmalı ve saçımıza herkesin dokunmasına müsaade etmemeliyiz. Egzama, bulaşıcı bir hastalık değildir. Vücudunda egzama olan biri ile temas kurduğumuzda tedirgin olmamıza gerek yoktur. Fakat yine de ellerimizi su ve sabun ile temizlememiz bizim yararımıza olur. Egzama tedavisinde kullanılan kremler, bitkiler ve bunlardan yapılan sabunlar vardır. Krem konusunda size önerim, içeriğini bilmediğiniz kremleri kendi başınıza alıp kullanmamanız yönünde. Bunun yerine bir doktora muayene olup, size vereceği kremi kullanmanız daha yerinde ve doğru bir hareket olacaktır. Doğal sabunlar, egzama gibi birçok cilt hastalığına iyi gelmekte hatta bu hastalığı ortadan kaldırmaktadır.

Bıttım Sabunu

Mikrop öldürücü özelliği ile bakteri oluşumunu engeller. Gözenekleri açar. Kaşıntıya iyi gelir. Özellikle saç diplerindeki yara ve tahrişlere karşı çok etkilidir.

Zeytinyağı Sabunu

Yüksek oranda E vitamini içerir. Saç köklerini besler ve dökülmeyi engeller. Bebeklerde ve hassas ciltli kişilerde bile rahatlıkla kullanılabilir.

Papatya Sabunu

Egzamanın neden olduğu kaşıntı ve yanmaları alır.

Mango Sabunu

Doğal bir iltihap gidericidir. Antistres etkisi de vardır.

Adaçayı Sabunu

Antiseptik özelliğinden dolayı yaraların iyileşmesinde etkin rol oynar. Kepek oluşumunu engeller ve kan dolaşımını artırır. Antibakteriyel olduğundan cildi derinlemesine temizler.

Kükürtlü Sabun

Vücuttaki yağ dengesini sağladığından, kuru ciltli kişilerde kullanılması önerilmez. Yağlı cilde sahip olanlar için ise ciltteki ölü tabakayı temizlemek gibi olumlu etkileri vardır.

Kakao Sabunu

Hücre yenileyicidir. Çatlak ve pullanmalar için etkilidir.

Kefir Sabunu

Saç dökülmesini ve kepeği önler. Egzama ve hatta mantara karşı etkilidir. Cildi besler, nemlendirir.

Defne Sabunu

Mikrop öldürücü özelliğe sahiptir. Derideki gözenekleri açar. Kuru ciltte parlaklık ve yumuşaklık sağlar. Doğal sabunların saçlarınızı matlaştırdığını düşünüyorsanız, sabununuzu yine doğal bir seçim olan elma sirkesi ile birlikte kullanabilirsiniz. Elma sirkesi, saçınızın hem parlak, hem de yumuşak olmasını sağlayacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git