Egzamaya İyi Gelen Bitkisel Sabunlar

Egzamaya İyi Gelen Bitkisel Sabunlar
1 Nisan 2016 tarihinde eklendi, 2.453 kez okundu.

Sürekli kuru ve kaşıntılı bir cilde sahip olmanın insanda nasıl bir his uyandırdığını hayal edebiliyor musunuz? Cildiniz o kadar tahriş oluyor ki neredeyse sık sık soyuluyor, tahriş oluyor hatta kanıyor. Egzamayı eğer yakından tanıyorsanız, muhtemelen ne kadar rahatsız edici ve acımasız olduğunu, cildinizi nemlendirecek ve rahatlatacak, aynı zamanda günlük olarak ciltteki yağ ve döküntüleri temizleyecek işe yarar bir temizleyici bulmanın ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz. Eğer sizde iyi bir temizleyici arıyorsanız doğru yere geldiniz.

Egzama, kaşıntılı ve rahatsızlık veren bir cilt hastalığıdır. Çamaşır suları, deterjanlar ve bazı şampuanlar gibi fabrikasyon ürünler egzamanın oluşmasında ve artmasında etkilidir. Egzamayı tetikleyici diğer bir neden ise ‘stres’tir. Yani egzama, bir bakıma psikolojik bir hastalıktır. Çoğunlukla yüksek stres altında çalışan kişilerde oluştuğu gözlenmiştir.

Egzama, vücudumuzda kulak içleri, bilekler, el ve ayaklarımızda oluşabileceği gibi saçımızda da oluşabilir. Saçımızın tamamına yayılmasını istemiyorsak daima temiz tutmalı ve saçımıza herkesin dokunmasına müsaade etmemeliyiz. Egzama, bulaşıcı bir hastalık değildir. Vücudunda egzama olan biri ile temas kurduğumuzda tedirgin olmamıza gerek yoktur. Fakat yine de ellerimizi su ve sabun ile temizlememiz bizim yararımıza olur. Özellikle egzamaya iyi gelen sabunlar size tedavi sürecinde yardımcı olacak ve cildinizi rahatlatacaktır. Krem konusunda size önerim, içeriğini bilmediğiniz kremleri kendi başınıza alıp kullanmamanız yönünde. Bunun yerine bir doktora muayene olup, size vereceği kremi kullanmanız daha yerinde ve doğru bir hareket olacaktır. Doğal sabunlar, egzama gibi birçok cilt hastalığına iyi gelmekte hatta bu hastalığı ortadan kaldırmaktadır.

Bıttım Sabunu

Mikrop öldürücü özelliği ile bakteri oluşumunu engeller. Gözenekleri açar. Kaşıntıya iyi gelir. Özellikle saç diplerindeki yara ve tahrişlere karşı çok etkilidir.

Zeytinyağı Sabunu

Yüksek oranda E vitamini içerir. Saç köklerini besler ve dökülmeyi engeller. Bebeklerde ve hassas ciltli kişilerde bile rahatlıkla kullanılabilir.

Papatya Sabunu

Egzamanın neden olduğu kaşıntı ve yanmaları alır.

Mango Sabunu

Doğal bir iltihap gidericidir. Antistres etkisi de vardır.

Adaçayı Sabunu

Antiseptik özelliğinden dolayı yaraların iyileşmesinde etkin rol oynar. Kepek oluşumunu engeller ve kan dolaşımını artırır. Antibakteriyel olduğundan cildi derinlemesine temizler.

Kükürtlü Sabun

Vücuttaki yağ dengesini sağladığından, kuru ciltli kişilerde kullanılması önerilmez. Yağlı cilde sahip olanlar için ise ciltteki ölü tabakayı temizlemek gibi olumlu etkileri vardır.

Kakao Sabunu

Hücre yenileyicidir. Çatlak ve pullanmalar için etkilidir.

Hindistan Cevizi Sabunu

Doğal bir nemlendirici olarak rahatlıkla kullanabilirsiniz. İçerdiği antibakteriyel özellikler sayesinde cilt üzerinde oluşabilecek enfeksiyonları önlemede yardımcı olur ve stafilokok bakteri azaltır. Bu ise egzamalı bir insan için oldukça önemlidir. Çünkü iltihaplı cilt bir süre sonra çatlayabilir. Bu da bu çatlaklardan cilde bakterlerin girmesine olanak sağlar. Herhangi bir kimyasal içermeyen ve soğuk preslenmiş ürünler tercih edebilirsiniz.

Kefir Sabunu

Saç dökülmesini ve kepeği önler. Egzama ve hatta mantara karşı etkilidir. Cildi besler, nemlendirir.

Defne Sabunu

Mikrop öldürücü özelliğe sahiptir. Derideki gözenekleri açar. Kuru ciltte parlaklık ve yumuşaklık sağlar. Doğal sabunların saçlarınızı matlaştırdığını düşünüyorsanız, sabununuzu yine doğal bir seçim olan elma sirkesi ile birlikte kullanabilirsiniz. Elma sirkesi, saçınızın hem parlak, hem de yumuşak olmasını sağlayacaktır.

Katran Sabunu

Katran, yüzyıllardır çeşitli deri hastalıklarının tedavi edilmesinde kullanılmaktadır. Antiseptik ve antibakteriyel özellikleri nedeniyle bakterileri öldürmektedir. Cildinizde kullanmak istediğiniz bölgeyi katranlı sabunla yıkayın ve 4-5 dakika beklettikten sonra durulayın. Eğer egzama şikayetleriniz çok fazla ise 10-15 dakika beklettikten sonra durulayabilirsiniz. Bu uygulama ile birlikte cildin yağ dengesi düzenlenecek ve cilt üzerinde yer alan zararlı bakteriler yok olacaktır. Ayrıca cilt derisinde oluşan kızarıklık, kaşıntı ve hassiyetler ortadan kalkacaktır. Ayrıca sivilce şikayetleriniz içinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Bergamut Sabunu

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve gün içerisinde oluşan stresi ve yorgunluğu giderir. Ayrıca egzama tedavisi için kullanabilirsiniz. Bunun için 7-10 günlük kullanım süresi önerilmektedir.

Aloovera Sabunu

Cildi nemlendirerek pürüzsüz bir görünüme sahip olmasına yardımcı olur. Bununla birlikte sedef ve egzama gibi kaşıntılı rahatsızlıklar içinde kullanılarak, cildin rahatlamasına yardımcı olur. Ayrıca siyah nokta ve sivilce gibi şikayetleriniz varsa kullanmayı deneyebilirsiniz.

Keçi Sütü Sabunu

Egzama semptomlarını hafifleterek rahatlatmak için tercih edebilirsiniz. Keçi sütü içerisinde A vitamini gibi doğal birçok vitamin barındırır. Bu ise ciltte yer alan yaraların iyileşmesine doğal olarak katkıda burunur ve aynı zamanda cildin pürüzsüz olmasına katkıda bulunur. Aynı zamanda kaşıntılı bir cildiniz varsa oldukça güçlü bir yatıştırıcı etkiye sahiptir.

Keçi sütü içerisinde yer alan güçlü antioksidanlar, çinko ve mangenez gibi minareller ise cildin dengesinin korunmasına yardımcı olur. Süt içerisinde yer alan çinko ve bakır vücutta birleştiğinde cildin elastin oluşturmasına katkı sağlar ve bu ise dokuları güçlendirir. Aynı zamanda mükemmel bir selenyum kaynağı da diyebiliriz ve bağışıklık sisteminizin güçlenmesine katkı sağlar.

Egzama İçin Sabun Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İşe ilk olarak ürün açıklamasına ve etiketine bakarak kontrol etmekle başlayabilirsiniz. Egzama sabunu için öncelikle bakacağınız detaylar şunlardır:

  • Allerjenler: İlk olarak herhangi bir maddeye karşı bir alerjiniz olup olmadığından emin olmalısınız.
  • pH değer: Sabunun dengeli bir PH oranına sahip olmasına dikkat edin. Özellikle alkali sabunlar, cildin pH dengesini arttırarak ciltte fonksiyon bozukluğuna yol açabilir bu nedenle uzak durabilirsiniz.
  • Sert temizleyiciler ve deterjanlar: Cildinizi uygulama sırasında herhangi bir zarar vermeyecek, nazik ve hafif ürünleri tercih edin.
  • Deodorant: Cildiniz oldukça hassastır, bu nedenle cildi tahriş edebilecek herhangi bir koku ve deodoranttan uzak durun.
  • Parfüm ve Boya: Cildiniz parfüm ve boyaya karşı hassas olabilir. Bu alerjenlerin olmadığı boyasız ve kokusuz sabunları tercih edin.
  • Üçüncü taraf onayları: Sağlık bakanlığı onaylı, güvenilir yerlerden ürününüzü almaya dikkat edin.
    Sanayi: Endüstriyel ürünlerden uzak durun, bunlar içerisinde cildi tahriş edici çeşitli bileşenler yer almaktadır.

Yeni Bir Sabunu Test Edin!

Kullanacağınız sabuna karar verdikten sonra işe ilk olarak test etmekle başlayın. Üründen küçük bir miktar alın ve bileğinize uygulayın ve birkaç gün alanı yıkamayın. Testi uyguladığınız bölge üzerinde birkaç gün herhangi bir kızarıklık, dökülme, kaşıntı, ağrı veya diğer alerjik reaksiyonların oluşup oluşmadığını gözlemleyin.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git