Egzamaya İyi Gelen Bitkisel Sabunlar

01.04.2016
Egzamaya İyi Gelen Bitkisel Sabunlar

Sürekli kuru ve kaşıntılı bir cilde sahip olmanın insanda nasıl bir his uyandırdığını hayal edebiliyor musunuz? Cildiniz o kadar tahriş oluyor ki neredeyse sık sık soyuluyor, tahriş oluyor hatta kanıyor. Egzamayı eğer yakından tanıyorsanız, muhtemelen ne kadar rahatsız edici ve acımasız olduğunu, cildinizi nemlendirecek ve rahatlatacak, aynı zamanda günlük olarak ciltteki yağ ve döküntüleri temizleyecek işe yarar bir temizleyici bulmanın ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz. Eğer sizde iyi bir egzama sabunu arıyorsanız doğru yere geldiniz.

Egzama, kaşıntılı ve rahatsızlık veren bir cilt hastalığıdır. Çamaşır suları, deterjanlar ve bazı şampuanlar gibi fabrikasyon ürünler egzamanın oluşmasında ve artmasında etkilidir. Egzamayı tetikleyici diğer bir neden ise strestir. Yani egzama, bir bakıma psikolojik bir hastalıktır. Çoğunlukla yüksek stres altında çalışan kişilerde oluştuğu gözlenmiştir.

Egzama, vücudumuzda kulak içleri, bilekler, el ve ayaklarımızda oluşabileceği gibi saçımızda da oluşabilir. Saçımızın tamamına yayılmasını istemiyorsak daima temiz tutmalı ve saçımıza herkesin dokunmasına müsaade etmemeliyiz. Egzama, bulaşıcı bir hastalık değildir. Vücudunda egzama olan biri ile temas kurduğumuzda tedirgin olmamıza gerek yoktur. Fakat yine de ellerimizi su ve sabun ile temizlememiz bizim yararımıza olur. Özellikle egzamaya iyi gelen sabunlar size tedavi sürecinde yardımcı olacak ve cildinizi rahatlatacaktır. Krem konusunda size önerim, içeriğini bilmediğiniz kremleri kendi başınıza alıp kullanmamanız yönünde. Bunun yerine bir doktora muayene olup, size vereceği kremi kullanmanız daha yerinde ve doğru bir hareket olacaktır. Doğal sabunlar, egzama için ve diğer birçok cilt hastalığına iyi gelmekte hatta bu hastalığı ortadan kaldırmaktadır.

Gül Suyu Sabunu

Doğal güllerden meydana gelen ve antibakteriyel özelliklere sahip olan gül suyu sabunu egzama tedavisinde kullanılabilen yaygın bir bitkisel sabun türüdür. Özellikle hassas ciltler için kullanımı yaygın olarak görüldüğünden dolayı cilt temizlemede kullanılır.

Menekşe Sabunu

Cildin egzamaya bağlı olarak oluşturduğu hassasiyeti ve alerjik reaksiyonları önler. Cilt çatlaklarını gidererek, mikrop kapma olasılığını düşürür ve aynı zamanda cilt temizliği içinde doğal bitki özünün etkisini yaratır.

Aynısefa Sabunu

Aynısefa bitkisinin sabunu ve aynı zamanda bununla beraber kullanılabilen kadife çiçeği sabunu, cilt üzerinde oluşan yaraları onarmakla birlikte, mikropları temizleyen güçlü özü ile de bilinir. Egzamanın yol açtığı kaşıntı ve kızarıklık tedavilerinde kullanılır.

Lavanta Sabunu

Hoş kokusunun beraberinde getirdiği nemlendirici etkisi lavanta sabununu tedavilerde kullanım açısından ilk sıralara yerleştiriyor. Cildi tahriş etmeden pürüzsüz görünüme kavuşmasını sağlar ve kaşıntıyı önler.

Bıttım Sabunu

Mikrop öldürücü özelliği ile bakteri oluşumunu engeller. Bıttım sabunu, gözenekleri açar, kaşıntıya iyi gelir. Özellikle saç diplerindeki yara ve tahrişlere karşı çok etkilidir.

Zeytinyağı Sabunu

Zeytinyağı bir çok deri hastalıklarında kullanılmasının yanı sıra aynı zamanda, içerdiği E vitamini sayesinde egzamaya bağlı saç dökülmelerini ve kaşıntıları önler. Zeytinyağı sabunu, hassas bir cilde sahip olan kişiler ve bebeklerde bile rahatlıkla kullanabilmektedir.

Argan Sabunu

Kuruyan ciltleri nemlendirir ve içindeki argan yağı sayesinde cildin yumuşamasını ve çatlakların önlenmesini sağlar.

Papatya Sabunu

Egzamanın yol açtığı kuruluklar ve kaşıntılar için kullanılır. Cilt yanması durumlarında kullanıldığı zaman derinin rahatlamasını sağlar.

Mango Sabunu

Bitkisel tedavi yöntemlerinde sık sık kullanılır ve cildin nemlenmesine yardımcı olur. Doğal yolları mikropları yok ederek cildin temizlenmesini sağlar. Antistres özelliği vardır.

Adaçayı Sabunu

Egzamadan bağımsız veya egzamaya bağlı oluşan çatlak ve yaraların tedavisinde kullanılır. Yaraları iyileştirme konusunda etkin bir rol oynayarak deri dökülmelerini önler ve kepek oluşumunu engeller. Antibakteriyel olduğundan cildi derinlemesine temizler. Cildi derinlemesine temizler ve kan dolaşımının hızlanmasında etkili olur.

Kükürtlü Sabun

Ciltteki yağ dengesini dengeleme özelliğine sahiptir bu yüzden kuru cilt yapısına sahip olan insanlara önerilmez. Yağlı bir cilt yapısına sahip olan insanlar ise kükürtlü sabunu ciltlerindeki ölü derileri temizlemek için kullanabilirler.

Kakao Sabunu

Hücreleri yenileyici özelliklere sahip olmasından dolayı cilt üzerinde oluşan çatlaklara ve derinin pullanmasını önleyici güçlü özelliklere sahiptir.

Hindistan Cevizi Sabunu

Doğal bir nemlendirici olarak rahatlıkla kullanabilirsiniz. İçerdiği antibakteriyel özellikler sayesinde cilt üzerinde oluşabilecek enfeksiyonları önlemede yardımcı olur ve stafilokok bakteri azaltır. Bu ise egzamalı bir insan için oldukça önemlidir. Çünkü iltihaplı cilt bir süre sonra çatlayabilir. Bu da bu çatlaklardan cilde bakterlerin girmesine olanak sağlar. Herhangi bir kimyasal içermeyen ve soğuk preslenmiş ürünler tercih edebilirsiniz.

Keçi Sütü Sabunu

Egzamanın çoğunlukla görüldüğü yerlerden biri olan saç derisi için kullanılır. Saç derisinin kuruması ve deri dökülmesinden kaynaklı kepeklenme sorunu için kullanılan keçi sütü sabunu, oluşabilecek mantar ve egzama etkilerini ortadan kaldırır. İçerisinde barındırdığı A vitamini gibi birçok zengin vitaminler ile ciltte oluşan yaraların tedavisinde doğal olarak büyük bir etkisi olur. Çatlakların oluştuğu cildi pürüzsüz bir görünüme kavuşturma da oldukça etkilidir. Nemlendirici özelliği ile cildin daha sağlıklı görünmesini sağlamaktadır. Doğal sabunların saçlarınızı mat bir görünüm verdiğini düşünüyorsanız, doğal yollarla elde edilmiş elma sirkesi ile birlikte kullanabilirsiniz.

Keçi sütü içerisinde yer alan güçlü antioksidanlar, çinko ve mangenez gibi minareller ise cildin dengesinin korunmasına yardımcı olur. Süt içerisinde yer alan çinko ve bakır vücutta birleştiğinde cildin elastin oluşturmasına katkı sağlar ve bu ise dokuları güçlendirir. Aynı zamanda mükemmel bir selenyum kaynağı da diyebiliriz ve bağışıklık sisteminizin güçlenmesine katkı sağlar.

Defne Sabunu

Mikrop öldürücü özelliğe sahiptir. Derideki gözenekleri açar. Defne sabunu, kuru ciltte parlaklık ve yumuşaklık sağlar. Doğal sabunların saçlarınızı matlaştırdığını düşünüyorsanız, doğal bir seçim olan elma sirkesi ile birlikte kullanabilirsiniz. Elma sirkesi, saçınızın hem parlak, hem de yumuşak olmasını sağlayacaktır.

Kayısı Sabunu

Bilindiği üzere yaşlanmayı geciktiren etkileri ile insanlar tarafından sıkça tercih edilen bir sabundur. Kayısı sabunu, kurumuş ve çatlamış cilt tabakasının nemli kalmasına yardımcı olur.

Ihlamur Sabunu

Çatlamış olan cildin enfeksiyon kapmasını önler. İltihaplanma karşıtı etkisi ile tedavilerde kullanılır.

Katran Sabunu

Katran, yüzyıllardır çeşitli deri hastalıklarının tedavi edilmesinde kullanılmaktadır. Antiseptik ve antibakteriyel özellikleri nedeniyle bakterileri öldürmektedir. Cildinizde kullanmak istediğiniz bölgeyi katran sabunuyla yıkayın ve 4-5 dakika beklettikten sonra durulayın. Eğer egzama şikayetleriniz çok fazla ise 10-15 dakika beklettikten sonra durulayabilirsiniz. Bu uygulama ile birlikte cildin yağ dengesi düzenlenecek ve cilt üzerinde yer alan zararlı bakteriler yok olacaktır. Ayrıca cilt derisinde oluşan kızarıklık, kaşıntı ve hassiyetler ortadan kalkacaktır. Ayrıca sivilce şikayetleriniz içinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Bergamut Sabunu

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve gün içerisinde oluşan stresi ve yorgunluğu giderir. Ayrıca egzama tedavisi için kullanabilirsiniz. Cildi temizlemekte büyük rol oynamakla birlikte yalnızca 7-10 gün zaman aralıklarıyla kullanılması önerilir. Ciltteki yorgunlukları azaltır ve rahatlatıcı etkisiyle stresi önler.

Aloe Vera Sabunu

Cildi nemlendirerek pürüzsüz bir görünüme sahip olmasına yardımcı olur. Aloe vera sabunu, bununla birlikte sedef ve egzama gibi kaşıntılı rahatsızlıklar içinde kullanılarak, cildin rahatlamasına yardımcı olur. Ayrıca siyah nokta ve sivilce gibi şikayetleriniz varsa kullanmayı deneyebilirsiniz.

Çay Ağacı ve Biberiye Sabunu

Cilt hastalıkları tedavilerinde güçlü ve memnun edici etkisiyle adı sık sık geçen çay ağacı yağının, egzama içinde etkili bir tedavi yöntemi olarak önerilmektedir. Egzama tedavisinde etkisini arttırmak için biberiye yağı ile birlikte karıştırılmış çay ağacı sabununu tercih etmek cildin kısa zamanda etkili bir şekilde düzelmesine yarar sağlar.

Nelere Dikkat Edilmeli?

Egzama tedavisinde kullanmak için bitkisel bir sabun almadan önce ilk olarak ürünün içeriğine, açıklamasına ve etiketine bakarak kontrol edebilirsiniz.

Yeni Bir Sabunu Test Edin!

  • Kullanacağınız sabuna karar verdikten sonra işe ilk olarak test etmekle başlayın. Üründen küçük bir miktar alın ve bileğinize uygulayın ve birkaç gün alanı yıkamayın. Testi uyguladığınız bölge üzerinde birkaç gün herhangi bir kızarıklık, dökülme, kaşıntı, ağrı veya diğer alerjik reaksiyonların oluşup oluşmadığını gözlemleyin.

Sağlık Bakanlığı Onaylı 

  • Ürünü almadan önce mutlaka Sağlık Bakanlığı onayı alıp almadığını kontrol etmeli ve aynı zamanda sanayi ve endüstriyel ürünlerden uzak durmalısınız.

Boya ve Parfüm

  • Hassas olan deri tabakası parfüme ve boyalara karşı hassasiyet gösterecektir. İçinde alerjen olmayan kokusuz ve boyasız sabunları tercih etmenizde fayda vardır.

Alerjenler

  • Öncelik olarak bakacağınız diğer içerikler ise alerjenlerdir. Ürünü almadan önce ürünün içeriği ile bağlantılı olabilecek herhangi bir alerjiniz olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

Deodorant

  • Egzama hastalığı boyunca cildiniz bazı durumlarda hassasiyet gösterecektir, bu yüzden cildi tahriş etme riski olan deodorant, parfüm vb. kokulardan uzak durulması gerekmektedir.

pH Değeri

  • Alacağınız bitkisel ürünün dengeli bir pH değerinin olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Uzak durmanız gereken öncelikli sabunlar pH dengesini arttıran alkali sabun türlerdir. Özellikle alkali sabunlar, cildin pH dengesini arttırarak ciltte fonksiyon bozukluğuna yol açabilir bu nedenle uzak durabilirsiniz.

Sert Temizleyiciler ve Deterjanlar

  • Cildinizi uygulama sırasında herhangi bir zarar vermeyecek, nazik ve hafif ürünleri tercih edin.

Sanayi

  • Endüstriyel ürünlerden uzak durun, bunlar içerisinde cildi tahriş edici çeşitli bileşenler yer almaktadır.
YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.