Lavanta Sabunu Faydaları, Nasıl Kullanılır?

14.06.2020
Lavanta Sabunu Faydaları, Nasıl Kullanılır?

Cilt bakımı özellikle kadınların vazgeçilmezidir. Güzel ve sağlıklı görünen bir cilt için değişik bakım ürünleri kullanılır. Genelde kimyasal ürünler tercih edilsede son zamanlarda bilinç daha da arttıkça doğal ürünlere olan talep de artmıştır. Bakım ürünleri arasında en çok tercih edilenlerden biri de sabunlardır. Sabunlar doğal formülleri ile cilde ve saça sağlık sunarlar. Lavanta kelimesi Latince Lavandula’dan gelmektedir. Türkçede yıkama anlamına gelir ve latincede lavare fiilinden gelmektedir.

Sabun çeşitlerinden biri olan lavanta sabunu hem çok faydalı hemde hoş kokuludur. Herkesin tanıdığı İbrahim Saraçoğlu’da şiddetle bu sabunu önermektedir. Özellikle hassas ve yağlı cilde sahip olan kişilerin tercih ettiği bir sabundur. Lavanta tohumu, yağı ve çiçeklerinden elde edilir. Lavanta yağı içeriğindeki önemli bileşenlerden biridir, ilk olarak 1920 yılında kazara bulunmuştur. Bitkinin çiçeklerinden, buhar distilasyonu yönetimiyle elde edilir.

Lavanta Sabunu Çeşitleri

Lavanta El Sabunu

Bu çeşidi el için özel olarak üretmektedir. Evlerimizde el sabunu olarak genelde kimyasal kullanılırız ve bu daha fazla tahriş olmalarına neden olur. Çoğu zaman temizlediklerini düşünürüz fakat ellerimize daha fazla zarar verirler. Lavanta sabunu ellerinizi bütün mikroplardan arındırır ve aynı anda yumuşatıp bakım yapar. El sabunu kalıp yada sıvı sabun şeklinde ikiye ayrılmaktadır.

Lavanta Sabunu

Bu sabun çeşidi her şey için kullanılabilir, sadece spesifik bir alana özel değildir. İster kendi vücudunuz olsun, ister yüzünüz, ister ev temizliğiniz her şeyi bu sabunla temizleyebilirsiniz. Saf lavanta özüyle yapılmış bu sabun pek çok faydaya sahiptir.

İngiliz Lavanta Sabunu

Özellikle banyoda köpük sevenler içindir. Diğerlerine göre daha fazla kremsi bir formüle sahiptir, bu yüzden daha fazla köpürür, duş için daha uygundur.

Fransız Lavanta Sabunu

Fransa ile alakalı her şeyin daha fazla kokulu olduğu aşikardır, orası adeta koku cennetidir. Lavanta sabununun bu çeşidi de diğerlerine nazaran daha yüksek konsantrasyonda lavanta içerir, bu yüzden kokusu size biraz ağır gelebilir ancak diğerlerine göre kokusu daha kalıcıdır.


Lavanta Sabunu Önemli Faydaları

Oldukça faydalı bir sabundur. Elbette bu yararlarından faydalanabilmek adına doğal olanları tercih etmek gereklidir.

İçeriği zengindir

Anti-bakteriyel, anti-fungal, anti-septik ve anti-aging özelliklerine sahiptir. Bunlar cilt sağlığını korumak için en önemli etkenlerdir. Bu özelliklere elbette doğal içeriğinden almaktadır. Köpürtücü olarak görev yapan SLS, kimyasal renklendirici, koruyucu yani paraben, parfüm, alüminyum oksit,  etilendiamin tetraasetik asit (EDTA) içermemektedir. Tamamen doğal yöntemlerle yapılmaktadır.

Zona hastalığına iyi gelir

Tek bir sinirin yada sinir tarafından kontrol edilen cilt yüzeyinin  varicella zoster  isimli virüs tarafından enfekte olmasıdır. Su çiçeği geçirmiş olan herkes bu hastalığa yakalanabilir ancak geçirmemiş olan kişiler yakalanmaz. Kendini ciltte döküntü ve kaşıntı ile belli eder, oldukça rahatsız edicidir. Sorunlu bölgelere lavanta sabunu uygularsanız bu hastalıktan kurtulabilirsiniz. Cildi yumuşatır ve döküntü oluşumunu en aza indirir.

Kötü kokuyu önler

Vücut yetersiz veya doğru bir şekilde temizlenmezse kötü kokular oluşmaya başlar. Bunda en etkili olan şey tüketilen yemekler (genelde yağlı olanlar) ve terdir. Duş almak çok önemlidir ancak daha da güzel kokmak isterseniz duşta lavanta sabunu kullanabilirsiniz. Tüm vücut için uygundur, hem yumuşatır hemde mis gibi kokmayı sağlar. Lavanta en çok kullanılan kokulardan biridir, sabunu dışında başka yerlerde de karşılaşmanız mümkündür. Ayrıca kokusu kalıcı olarak tüm gün sizinle beraber kalacaktır.

Stresi azaltır

Günlük hayatın koşturmacası, yaşanan tüm sıkıntılar hepsi strese neden olur, streste hastalıkların başıdır bu yüzden kendimizi stresten uzak tutmaya çalışmalıyız. Bunu elbette farklı yöntemlerle yapmak mümkündür, bunlardan en basiti duş alıp rahatlamaya çalışmak ve bu esnada kafanın içini boşaltmaktır. Duş esnasında lavanta sabunu kullanmak bunu daha kolay hale getirecektir. İçindeki lavanta yağı ve zeytinyağı vücuda terapi etkisi yapmaktadır, depresyonu önler ve bedende rahatlama hissi bırakır.

Stres giderici özelliğine sahiptir, kişiyi daha sakin kılar, hatta uykuya dalmayı kolaylaştırdığı bile söylenmektedir. Bunda cildi yumuşatıyor oluşu ve ferah kokusu önemli rol oynamaktadır. Bu konuda Avrupa İlaç Ajansı zihinsel stresi azalttığı ve tükenme sendromunu yok ettiğini açıklamıştır ki bu hastalıklar oldukça ciddidir, geleneksel kullanıma dayanmaktadır bu yüzden yinede doktora danışmakta fayda vardır.

Kesik ve böcek sıkmalarına iyi gelir

İltihap giderici özelliği dışında, cilt yenileme konusunda çok iyi olduğu için böcek ve kesiklere de iyi gelmektedir. Kesik bölgenin daha kısa sürede, daha iyi bir şekilde onarılmasını sağlar. Böylece iltihap kapmaz, iz bırakmaz. Aynı şekilde böcek sokmasında ağrı varsa dindirir, sorunlu bölgeyi ferahlatır ve zararlı etkilerine karşı vücudu korur. Antibakteriyel özelliğe sahiptir, ciltte hastalığa neden olabilecek patojenleri öldürür, bu noktada güçlü bir antiseptik olduğunu da söylenebilir.

İyi köpürtür

Eğer keyif insanıysanız duşta uzun süre kalmayı seversiniz, heleki küvetiniz varsa bunu köpük banyosuyla değerlendirmek isteyebilirsiniz. Lavanta sabunu çok iyi bir köpürtücüdür. Genelde bunun için özel satılan kimyasallar vardır ancak doğal bir köpürtücü arıyorsanız en doğrusu bu olacaktır. Hem güzel kokusuyla tüm banyoyu sararken hem cildinize bakım yapar hemde sakinleşmenize yardımcı olur.

Uykuya dalmaya yardımcı olur

Lavanta sabunu ferahlatıcı kokusu sayesinde uyku problemine çözüm olmaktadır. Stres ve kaygı uykunun en büyük düşmanlarıdır ve baş etmenin en kolay yolu rahatlatıcı etmenler bulmaktadır. Bu konuda çok başarılıdır, kaygıyı azalttığı bilinen bir gerçektir. Yastığınızın yakınına lavanta sabunu koymak, kokusu size geldikçe uykuya dalmanızı kolaylaştıracaktır. Bu geleneksel bir yöntemdir bu yüzden işe yaradığı bilimsel olmasa bile bilinmektedir.

Baş ağrısına iyi gelir

Burada dikkat edilmesi gereken nokta kokulara karşı hassasiyetinizin olup olmadığıdır çünkü özellikle Fransız lavanta sabunu ağır kokmaktadır ve bu bazı kişilerde daha fazla baş ağrısına neden olabilir. Ancak hassasiyetiniz yoksa rahatlıkla baş ağrınızı geçirmek için kullanabilirsiniz.


Lavanta Sabunu Cilde Faydaları

Ciltteki yağ üretimini dengeler

Ciltteki fazla yağ nerede olursa olsun büyük bir sıkıntıdır. Hastalıklara ve kötü bir görüntüye neden olur. Bu yüzden yağlı yiyeceklerden kaçınılır. Yağın fazla olduğu cilt yüzeyi daha sarkık ve kırışık görünür. Cillteki yağ miktarını düzene sokar ve üretimini dengeler, bu sayede fazla yağ oluşumunun önüne geçmiş olur. Doğal bir koruma etkisine sahiptir.

Ölü hücrelerin atılmasını sağlar

Vücudumuz tam anlamıyla temizlenmezse yani ölü hücrelerden arınmazsa hastalıklar ortaya çıkmaya başlar. Vücut temizliği her zaman çok önemlidir. Ölü hücreler cildin kirli görünmesine neden olur, buda beraberinde sivilce, akne oluşumunu sağlar. Cildi güzel bir şekilde temizlemek için illa pahalı kozmetik ürünlerine ihtiyaç yoktur, lavanta sabunu da cildi derinlemesine temizler. Paraben, SLS gibi kimyasal maddeler olmadığı için cildi tahriş etmez. Ölü hücrelerden arınmış cilt daha parlak, canlı ve sağlıklı görünür. Antibakteriyel olduğu için hücrelerin kendini yenilemesini sağlar.

Cildi nemlendirir

Cildimiz hava şartları, çevre koşulları. tüketilen besinler ve kullanılan cilt ürünleri yüzünden kuruyabilir ve beraberinde döküntü, çatlak meydana gelebilir. Eğer tedavi edilmezse egzamaya dönüşebilir, bu yüzden ihtiyacı olan nem takviyesi kesinlikle yapılmalıdır. Bu farklı yöntemlerle yapılabilir, doğal yöntemlerden genelde su içmek önerilir ancak lavanta sabunu kesinlikle en başarılı yöntemlerden biridir. Genelde bu tarz sabunlar daha fazla kurutur diye düşünülür ancak aksine nem ihtiyacını karşılamaktadır, cildi yumuşatır ve kurulukları önler. Duşta tüm vücuda uygulanabilir.

Hasar görmüş cildi onarır

İçeriğinin doğal yapısı, antibakteriyel ,anti-fungal ve anti-septik özellikleri sayesinde ciltteki hasarın en kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur. Bu hasar kuruluk, yanık veya farklı bir cilt problemi olabilir. Hasar görmüş bölge yenilenmek ister ve lavanta sabunu cilt yenileme konusunda çok başarılıdır. Eğer düzenli kullanırsanız kısa sürede iyileştiğini görebilirsiniz.

Lekeleri giderir

Vücutta nerede, neden olmuş olurlarsa olsun lekeleri yok eder. Lekeler oldukça can sıkıcı olabilir, kötü bir görüntü sunarlar. Genelde leke giderici kimyasal kremler kullanılır ancak unutulan bir şey vardır ki doğal ürünler çok daha faydalıdır. Lavanta sabunu düzenli kullanırsa, lekenin rengini yavaş yavaş açar ve en sonunda yok eder. Bu leke sivilce izi olabilir, yanık izi olabilir veya bir yaranın kabuğunun kaldırılması sonucu kalan leke olabilir. Unutulmamalıdır ki geçmesi zaman alacaktır, sabırlı olmakta fayda vardır.

Yanıkların iyileşmesine yardımcı olur

Yanıklar canımızı yakarken birde ortaya kötü bir görüntü sunarlar. İz olarak kalmamaları için çeşitli kremler ve yöntemler kullanılır. Eğer yanığın derecesi yüksekse iz kalma olasılığı da artar ve bu durumda sabunu kullanmadan önce doktora danışmanız önerilir çünkü yanık bölge oldukça hassastır, deri yenilenme döneminde olduğu için farklı reaksiyonlar gösterebilir. Lavanta sabunu bu süreci hızlandırabilir, leke olarak kalmasını engeller hatta acısını alır. Lavanta yağı ilk keşfedildiği zaman yanık üzerinde denenmiştir ve iyi geldiği anlaşıldığı zaman üretilmeye başlanmıştır. Yanık dışında doku bozulması problemi yaşıyorsanız ona da çok iyi gelecektir.

İnflamasyonu önler

Ciltte iltihaplı olan ne varsa acı verir ve eğer tedavi edilmezse yaraya dönüşebilir, iz olarak kalabilir. Bunlardan biri sivilcelerdir. İltihaplı sivilceler çok fazla ağrı yapabilir ve eğer patlatılırsa diğer yerlere de bulaşabilir. Lavanta sabunu bu duruma çok iyi gelir, sivilcelerin ve diğer iltihaplı bölgelerin iltihabını alır, daha çabuk bir şekilde kabuk bağlamalarını sağlar ve iyileşme sürecini hızlandırır. Sivilceleri de kurutur ve daha hızlı yok olmalarına yardımcı olur.

Anti Aging özelliğine sahiptir

Bu özelliği sayesinde cildin daha genç görünmesini sağlar. Yaş ilerledikçe ciltte belirgin bir şekilde yaşlılık belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Bunlar genel olarak kırışıklıktır, herkesin nefret ettiği bu durum lavanta sabunu ile yok edilebilir. Düzenli olarak kullanılırsa cildin daha genç, sağlıklı ve parlak görünmesini sağlar. 70 yaşında olsanız dahi 20 yaşındaki birinin cildine sahip olabilirsiniz, hemde oldukça uygun fiyatlı ama bir o kadar da faydalı olan bir sabunla.

Cilt problemlerini iyileştirir

Kapalı ortamlarda çalışmak, yetersiz su alımı, düzensiz beslenme, hareketsiz beden, cilt temizliğinin ihmal edilmesi veya kimyasal ürün kullanımı sivilce, akne, siyah nokta, yağlanma veya daha ilerisi egzama, dermatit, uyuz ve döküntü gibi cilt problemlerine neden olabilir. Özellikle hassas bir cilde sahipseniz size zarar vermeyecek, lavanta sabunu gibi doğal ürünler tercih edilmelidir. Cilt problemlerine çok iyi gelir, kısa sürede etkisini gösterir.

Siyah noktaları yok eder

Özellikle gençlerin yüzlerinde yaşadığı en büyük problemlerden biri hiç şüphesiz siyah noktadır. Kötü bir görüntü sunduğu için herkes kurtulmak ister, farklı yöntemler kullanılır ancak çoğu zaman sonuç alınmaz. Kurtulmak için asıl yapılması gereken şey yüz temizliğinin çok iyi bir şekilde yapılması ve ölü hücreleri yok etmektir. Siyah noktalar, kirli kalmış yüzde çıkar. Havanın kiri ve yüze sürülen kimyasalların artıkları kendini siyah nokta olarak gösterir. Lavanta sabunu cildi derinlemesine temizleyerek çıkmalarını önler, çıkanları da yok eder. Kimyasal tonikler kullanarak temizlemek yerine lavanta sabununun tonik etkisinden yararlanılabilir.

Cildi ferahlatır

Cilt bazı zamanlar kötü bir görüntüye sahip olabilir. Bunu etkileyen hava şartları gibi çok fazla faktör vardır ve düzeltmek de bizim elimizdedir. Cildin ferahlamasını sağlar, sanki soğuk bir şey sürüyormuş gibi hissetmenize neden olur, eğer sıcakladıysanız bu sabun sizi rahatlatacaktır.

Sivilcelerle mücadele eder

Sivilce herkesin yaşadığı bir problemdir, yaş kaç olursa olsun sivilce aniden vücudun herhangi bir yerinde çıkabilir. Tedavi için genelde kimyasal kremler kullanılır ancak hassas bir cilde sahipseniz tahriş etmeden kurtulmak gerekir ve bunun için lavanta sabunu iyi bir seçenektir. Eğer iltihaplıysa sönmesini sağlar, daha kolay iyileşmesine yardımcı olur ve iz kalmasını engeller. Burada organik olanı tercih etmeniz çok önemlidir, içeriğini dikkatlice okuyun. Cildin doğal nem bariyerine zarar vermeden nazikçe onarım sağlar ve akne, sivilce gibi bakteriyel sorunları yok eder.


Lavanta Sabunu Saça Faydaları

Cilde faydaları dışında saça da çok faydası bulunmaktadır. Saçta oldukça bakım gerektirir, yeterli ilgi uygulanmazsa dökülme, kepek, yağlanma gibi problemler meydana gelebilir. Aynı şekilde kimyasallarda saçların daha cansız ve kötü görünmesine neden olur bu yüzden doğal ürünler daha fazla tercih edilmelidir, lavanta sabunu doğal bakım ve temizleme yöntemleri arasında en iyilerinden biridir.

Kepek ve kuruluğu önler

Kepek sorunu hemen hemen herkesin yaşadığı bir problemlerdir. Pek çok dış etken kepek oluşumuna neden olur ve bu etkenlerden kurtulmak kimi zaman zor olabilir. Genelde yetersiz temizlik ve bakım, kimyasal ürün kullanmak kepek oluşumunu tetikler. Kepekle beraber saçta kurulukta oluşmaya başlayabilir, ikisi birbirini tetikler. Kuru saç daha az parlak görünür ve cansız oluşu dış görünüşü olumsuz etkiler.

Ayrıca çok daha çabuk yıpranır ve kırılır. Duşta lavanta sabunu ile saçınızı yıkarsanız bu kuruluk yok olacaktır ve kepek oluşumu engellenecektir. Genelde sabunun saça sürülmesi daha fazla sertleştirir diye düşünülür ancak bu lavanta sabunu için geçerli değildir, o daha fazla nemlendirir.

Saçı böceklere karşı korur

Saçımız özellikle dış etkenlere bağlı olarak bit, sirke gibi böceklere maruz kalabilir. Böyle bir şeyi elbette kimse istemez, genelde bit küçük çocuklarda ve kirli yerlerde yaşayan, çalışan kişilerde görülür. Yok etmek için özel şampuanlar ve kokular vardır ancak bunlar arasında en doğalı lavanta sabunudur, saçı yıkayabilirsiniz veya sabunu ufak bir keseye koyarak yanınızda taşıyabilirsiniz. Kokusu böcekleri yaklaştırmayacaktır, saçınızı yıkadığınızda da antibakteriyel özelliği sayesinde böcekleri öldürür.

Doğal canlılık kazandırır

Herkes saçının canlı, parlak ve dolgun görünmesini ister. Saç insanın dış görünüşü etkileyen en önemli etkenlerden biridir bu yüzden ekstra para harcayarak bakım yaparız ki daha canlı ve parlak görünsün. Lavanta sabunu uygun fiyata bu işi halletmenize yardımcı olacaktır. Eğer düzenli olarak kullanırsanız saçlarınızın daha parlak ve canlı göründüğünü kısa sürede fark edebilirsiniz. Matlık gider yerine ışıldayan, göz alıcı bir saç gelir.

Kırılmaları engeller

Saçlar genelde yetersiz bakım görmediğinde daha hızlı bir şekilde yıpranırlar ve sağlıklı bir şekilde uzamazlar, buda uçlarının kırılmasına neden olur. Kırık saçta saçın uzamasını engeller, bu döngü olarak devam eder. Eğer kırık olan saç uzuyorsa yıpranmış bir görünüme neden olur. Lavanta sabunu saçların kırılmasını engeller çünkü ihtiyacı olan nemi verir ve güçlendirir, güçlü saçta kolay kolay kopamaz.

Yağlanmasını engeller

Vücuttaki yağ seviyesini dengeler, bu saç içinde geçerlidir. Eğer çok çabuk yağlanan bir saça sahipseniz, lavanta sabununu düzenli bir şekilde kullanmanız önerilir. Çünkü derinlemesine temizler ve saçın derisine işler. Saçtaki tüm problemlerin temeli derinin nefes almaması ve temizlenmemesidir. Derideki ölü hücreleri yok eder ve derinin yenilenmesine, nefes almasına yardımcı olur bu sayede saç yağlanmaz.

Kafa derisini nemlendirir

Özellikle kış aylarında hassas ve kuru cilde sahip olan kişilerde kuruluk çok sık görülür, eğer yeterli nem takviyesi yapılmazsa.


Lavanta Sabunu Nasıl Kullanılır?

Lavanta sabununu yüz, saç ve vücut için kullanabilirsiniz. Hassas ciltler içinde uygundur, tahriş etmeden bakım ve temizlik yapar. Hatta temizlik konusunda çok iyi olduğu için ev temizliğiniz de bile kullanabilirsiniz. Yüz, saç ve vücut için önce sabunu ıslatıp köpürtün ve uygulayacağınız bölgeye nazikçe uygulayın. Ardından 1 dakika boyunca beklettikten sonra ılık suyla durularsanız, etkilerini daha fazla görebilirsiniz.

 • Duşta köpürtmek için kullanacaksanız, su dolu küvete sabunu atabilirsiniz. Kremsi bir kıvama sahip olduğu için kolayca köpürecektir, bu aşamada elinizi de kullanabilirsiniz. Ilık suda daha hızlı köpürecektir. Bu sayede stresli günün ardından ferahlatıcı, mis kokulu bir duş alabilirsiniz.
 • Sadece köpürtmek için değil duşta temizlenmek amacıyla da kullanabilirsiniz. Kimyasal sabunlar cildi kurutup tahriş ederler, lavanta sabunu ise hem derinlemesine temizlik hemde bakım sunar. Aromatik kokusu ile cildi besler, yumuşatır ve antioksidan içeriği sayesinde sağlığını korur.
 • Eğer akne, sivilce, siyah nokta gibi cilt problemlerine sahipseniz lavanta sabununu günlük cilt bakım rutininize ekleyebilirsiniz. Kimyasal ve pahalı bakım ürünlerinden daha faydalı olduğu bilinmektedir. Bakım yaparken aynı zamanda cildin pH seviyesini dengeler, pürüzsüz ve parlak bir cilde sahip olmanızı sağlar. Nemli cildinize köpürterek, nazikçe uygulayın ve 1 dakika bekletip durulayın.
 • Tonik niyetine kullanabilirsiniz.

Bakım için

Eğer bakım için kullanacaksanız günlük temizleme rutininize ekleyebilirsiniz. Kullandıktan sonra her zaman kullandığınız nemlendirici losyon veya kreminizi kullanabilirsiniz.

Saç için

Her duşta saçlarınıza deriden uçlara doğru masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Burada deriyi unutmamak çok önemlidir. Bu sayede saç problemlerini en aza indirir, masaj yapmak ise kafa derisini rahatlatır ve nefes almasını sağlar. Bu masaj kişiye de çok iyi gelecektir, stresini alacaktır. Her duşta düzenli olarak kullanılırsa daha sağlıklı saçlara kavuşulabilir.

Ev temizliği

Sadece kendi temizliğiniz için değil ev içinde kullanabilirsiniz, kimyasal deterjanlar ve sabunlar cildi tahriş eder. Lavanta sabunu ise size zarar vermeden çok güzel bir temizlik sunar, hemde evin mis gibi kokmasını sağlar. Bu koku evden böcekleri ve diğer tüm zararlı canlıları da uzaklaştıracaktır. Bir keseye koyarak odalarınıza koyabilirsiniz, doğal oda kokusu görevi görecektir.

Kullanım alanları

Lavanta sabununu doğal alarak da tek başına kullanabilirsiniz yada farklı doğal ürünlerle karıştırabilirsiniz. Burada karıştırmaktan kasıt iki formülü birleştirmek değildir çünkü sabun katıdır, örneğin sabunla beraber cildinize kakao yağı kullanırsanız daha yumuşak olur, çağ ağacı yağı kullanırsanız sivilce ve aknelerden daha hızlı kurtulursunuz. Lavanta sabununu içeriği pek çok şampuan ve kokulu sabunda da bulunmaktadır. Lavanta geniş bir kullanım alanı yelpazesine sahiptir.

Devamlı kullanılmalıdır

Geçerli faydalarını görebilmek için düzenli olarak kullanmanız gerekmektedir, aksi halde hiç bir işe yaramaz. Hemen etki etmesini beklemeyin, sabırlı olmakta fayda vardır.

Nasıl muhafaza edilir?

Eğer duşta kullanıyorsanız nemli bir ortam olduğu için özel sabunluklarda muhafaza edilmelidir. Çünkü yumuşak bir kıvama sahiptir, cıvık bir hal alıp formülünü kaybedebilir. Kişiye özel kullanılmalıdır, birden fazla kişinin kullanmaması gerekmektedir. Doğru şekilde muhafaza edebilirsiniz daha uzun süre kullanabilirsiniz.


Lavanta Sabunu Zararları

Lavanta sabunu her cilt tipine uygundur, hassas ve tahriş olmuş bir cildiniz varsa dahi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta doğal olanın tercih edilmesidir. Kimyasal karışmış sabunlar istenilen faydaları sunmaz hatta cilde zarar verirler bu yüzden aldığınız yerin güvenilir olmasına dikkat edin ve içeriğini mutlaka okuyun.

İçeriğinde genel olarak;

Koku hassasiyeti

Kokuya karşı bir hassasiyetiniz varsa sizi rahatsız edebilir. Ağır bir kokusu yoktur ancak herkes lavanta kokusunu sevmeyebilir. Koku hassasiyeti olan kişilerde baş ağrısı yapabilir.

Alerji

Çok görülmese de lavantaya karşı alerjisi olan kişilerinde kullanmaması gerekir. Alerji olup olmadığını anlamak için sabunu kullanmadan önce vücudunuzda ufak bir bölgeye uygulayıp farklı bir reaksiyon gösterip göstermediğini gözlemleyebilirsiniz. Böylece kızarma, kabarma, hapşırma, öksürük, kaşıntı, şişlik gibi reaksiyonlarla karşılaşmamış olursunuz. Avustralya’da yapılan bir çalışmaya göre hassas ciltli kişilerin sadece %2.2’sinde lavanta alerjisi ortaya çıkmıştır. Eğer ailede böyle bir problem yoksa sizinde görme olasılığınız yok denecek kadar azdır.


Lavanta Sabunu Nasıl Yapılır?

Lavanta sabunu oldukça zengin bir içeriğe sahiptir, hazır olarak satın alabileceğiniz gibi kendiniz evde de yapabilirsiniz. İçeriğinde lavanta tohumu, yağı ve çiçekleri kullanılır. Lavanta yağı, uçucu bir yağdır, lavanta bitkisinin damıtılması ile elde edilir. Atlas Okyanusu adalarından, Akdeniz çevresi ülkelerine ve Hindistan’a kadar uzanan geniş bir coğrafyaya sahiptir. Hoş kokusu yüzünden yıllar boyunca hep süs bitkisi olarak kullanılmıştır.

 • Lavanta çiçeği

Sabunun içeriğinde bulunan lavanta çiçeği hoş kokuyu veren temel maddedir. Sonbahar mevsiminde olurlar, çalı görünümlüdür, mavi ve morumsu renklerde toplu başak biçiminde açarlar. Genelde dağlarda yetişirler, yapraklarından tamamen farklı özelliklere sahiptirler. Sağlık, koku ve bakım için kullanılır bu yüzden sabununda etken maddesini oluşturur.

 • Lavanta yağı

Uçucu bir yağdır, diğer uçucu yağlar mutlaka sabit bir yağla seyreltilerek kullanılmalıdır ancak lavanta yağında buna gerek yoktur, bu da aromaterapideki yerini güçlendiren bir özelliktir. Bakımdan temizliğe pek çok alanda kullanılır.

Eğer dışarıdan almaya güvenmiyorsanız, içinde kimyasal vardır şeklinde endişeleriniz varsa, kendi sabununuzu kendiniz yapabilirsiniz. Sadece belirli birkaç malzemeye ve yapım yöntemine sahiptir.

Malzemeler

 • 6.8 oz. Palm yağı
 • 10,2 oz. Hindistan cevizi yağı
 • 1.7 oz kakao yağı
 • 10,2 oz. zeytinyağı
 • 1.7 oz. Hint yağı
 • 3.4 oz. ayçiçek yağı
 • 4.9 oz. kül suyu
 • 210 ml kostik soda
 • 2 yemek kaşığı hafifçe öğütülmüş lavanta tomurcukları
 • Biraz lavanta çiçeği
 • 0.4 oz. portakal yağı
 • 0.4 oz. paçuli yağı
 • 0.8 oz. lavanta yağı
 • İstenilen şekilde kalıp, ancak alüminyum olmamalıdır.
 • Kostik soda ile çalışabilmek için koruyucu gözlük.
 • El blendırı
 • Tencere
 • Cam kase
 • Karıştırmak için ahşap kaşık

Nasıl hazırlanır?

 • Elinizdeki tüm uçucu yağları ve renklendiricileri ölçün, rengini kendi isteğiniz doğrultusunda yapabilirsiniz. Tüm malzemeleri kullanmanıza gerek yoktur, sadece zeytinyağı, kostik soda, lavanta yağı, lavanta çiçeği kullanmanız yeterlidir.
 • Kabın içine biraz lavanta çiçeği koyun böylece sabununuz hazır olduğunda içinde çiçeklerde görünecektir. Bu noktada çiçeklerin kurutulmuş olmasına dikkat edin.
 • Daha sonra kasenin içine kostik soda dökün, bunu yaparken koruyucu gözlük ve eldiven takmayı ihmal etmeyin. Kimyasal arındırıcı bir maddedir, eğer cildinizle temas ederse o bölgeyi bol su ve sirke ile temizleyin. Ardından saf suyu da ekleyin ve karıştırın. Bu karışım tepkimeye girecektir ve ortaya gaz çıkacaktır, bu yüzden bir süre soğumasını bekleyin ve camın önünde yapın, ortamı bol bol havalandırın.
 • Soğuyunca ortaya çıkan yağı tencereye koyup kısık ateşte yaklaşık 40 dereceye ulaşana kadar kaynatın. Daha sonra ocaktan alın ve biraz daha kostik soda ekleyin. El blendırı ile karıştırın ancak etrafa sıçramamasına çok dikkat edin, buna koyu jel kıvama gelene kadar devam edin.
 • Daha sonra soğumasını beklemeden 20 damla lavanta yağı ve lavanta çiçeği ekleyin.
 • Bu  karışımı yeniden kalıba dökün. Kalıp olarak silikon kek kalıbı bile kullanabilirsiniz.
 • Burada kendi kendine sabuna dönüşecektir, işlemi hızlandırmak için üstünü havluyla kapatabilirsiniz. Bu şekilde 1 gün boyunca bekletin ve asla yerinden oynatmayın.
 • Soğuduktan sonra kalıbından nazikçe çıkarın, iyice kıvam alması ve sertleşmesi için yaklaşık 2 ay beklemeniz gerekmektedir.

Daha basit yöntem

Eğer bu tarif zor geldiyse daha basit ve kısa olan bir başka yöntem deneyebilirsiniz. İlk olarak şeffaf bir gliserin barı alın, benmari usulü eritin ve içerisine birkaç damla lavanta yağı ile lavanta çiçeği ekleyin, sıcakken kalıba dökün ve soğuması için bekleyin.

Dikkat

Lavanta tomurcukları sabunun içinde kahverengine dönüşebilir bu yüzden koymadan önce biraz öğütmek gerekmektedir. Aksi halde sabun hazır olduğunda içinde benek benek kahverengi lekeler oluşur ve kötü bir görüntüye neden olur.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.