Isırgan Otu Sabunu Faydaları, Nasıl Kullanılır?

14.06.2020
Isırgan Otu Sabunu Faydaları, Nasıl Kullanılır?

Isırgan sabunu cildi beslerken aynı zamanda tonik özelliği nedeni ile, cildi güçlendirir. Selülit ve kırışıkların giderilmesi açısından etkili olup, aynı zamanda, romatizma ve siyatik ağrılarını tedavi etmede etkilidir. Egzamanın tedavi edilebilmesi açısından son derece etkilidir. Doktorlar sedef hastalığının tedavisi için ısırgan sabununu önermektedir. Tırnaklarda bulunan keratini kuvvetlendirerek tırnak kırılmalarını önlemektedir. Sivilce ve cilt lekelerini giderirken aynı zamanda, cildin gözeneklerinin açılmasına katkıda bulunur. İçerisinde kullanılmakta olan, ısırgan otu yağı, ısırgan otu özü ve kuru ısırgan otu yapraklarının da eklenmesi ile elde edilen karışım, yara izlerini azaltamaya neden oluşturarak cilt kusurlarını hafifletir.

Yağlı ciltlerde meydana gelen, ergenlik sivilcelerinin çözümü için oldukça iyi etki göstermektedir. Peeling etkisi nedeni ile ölü derilerin cilt yüzeyinden atılmasına yol açıp, sağlıklı derinin meydana gelmesine zemin hazırlar. Saç ve saç derisi üzerinde göstermiş olduğu olumlu etki nedeni ile, saç dökülmesini önlemenin yanı sıra, saçın sağlıklı ve aynı zamanda hızlı uzamasını sağlar bunun dışında saç çıkarma özelliği de mevcuttur. Isırgan otu sabununun düzenli bir şekilde kullanılması, cilt hastalıkları açısından iyileştirici etkiye sahip olmasına zemin hazırlamaktadır.

Isırgan otu sabununu üretmek için kullanılan katkı maddeleri şunlardır

Şifalı bir bitki sabunudur

Isırgan otunun tüyleri üzerinde bulunan formik asit ve bitkinin tamamında bulunan histamin, klorofil, asetilkolin, demir ve C vitaminini açısından zengin bir besin kaynağı olan ısırgan sabunu, içeriğinde bulunmakta olan maddelerden dolayı oldukça şifalı bir bitki sabunudur.

Isırgan Otu Sabunu Cilde Faydaları

Cilt hastalığı bulunanlar ve alerjik reaksiyon gösterebilen ciltler için kullanılabilir

Isırgan otundan elde edilmiş ısırgan sabunu cildinde, egzama, mantar, akne ve sedef hastalığı bulunan aynı zamanda alerji belirtisi gösteren cilt tipleri içinde uygundur.

İçerisinde kullanılan kaliteli yağ nedeni ile cildinizi besler

Cildinize uyguladığınız takdirde cildinizin, pürüzsüz ve tazelenmiş bir görünüme kavuştuğunu göreceksiniz. Isırgan otu sabununun formülasyonunda kullanılan, kalite standardı yüksek olan yağ kullanıldığından cildinizin beslenmesine katkı sağlayacaktır.

Cilt tahrişini engeller

Cildi yatıştırıp, rahatlaması açısından iyi bir etki gösterebilmesi için gerekli olan besinleri içerisinde barındırarak, tahrişe neden oluşturabilecek alerji reaksiyonlarının gösterdiği etkiyi azaltır.

Böcek ısırıkları su çiçeği veya egzamayı tedavi eder

Cildinizle ilgili problemleri tedavi konusunda oldukça başarılı olduğundan dolayı cildinizde fark yaratacaktır. Doğal büzücü özelliğe sahip olması nedeni ile böcek ısırıkları, su çiçeği yada egzama gibi problemleri tedavi etmesinin yanında yağlı, kuru, kaşıntılı ve iltihaplı cilt sorunlarını tedavi etmede gösterdiği başarı mükemmeldir.

Cildiniz için sabun seçerken içeriğine dikkat edin

Cildinizde bu tür problemler bulunuyorsa ve tedavi etmek istiyorsanız bunun için, ısırgan özü ve paraben içermeyen, içerisinde SLS gibi sabun üretiminde kullanılan madde bulunmayan, ısırgan otu sabunu kullanmalısınız.

Ciltte meydana gelen yara ve yanık izlerini azaltır

Isırganın antienflamatuar özellikleri nedeni ile, cilt yanıklarını tedavi etmesinin yanında, yara ve yanık izlerinin azalmasına katkı sağlar.

Düzenli bir şekilde kullanmanız halinde sağlıklı bir cilt elde edebilirsiniz

Doğal ısırgan sabununu kullanmanız halinde, cildinizdeki tıkalı gözeneklerin açılmasını sağlayabilir ve cildinizin nefes alması için imkan sağlayabilirsiniz. Cildinizin nefes almaması nedeni ile cilt sorunları yaşıyor ve cildiniz sağlıksızsa, ısırgan otu sabunu ile ulaşmak istediğiniz sağlıklı cildi elde edebilirsiniz. Yağlı cilt tiplerinde kullanılması halinde daha iyi sonuç verebilmektedir.

Peeling etkisi göstermektedir

Peeling etkisi nedeni ile cildinizdeki ölü derilerin, cilt yüzeyinden atılmasını sağlayarak cildinizin sağlıklı olması için katkıda bulunur.

Ergenlik sivilcelerinde oldukça etkilidir

Ciltte oluşan özellikle ergenlik dönemininde görülen ergenlik sivilceleri için oldukça etkili olmakla birlikte, en iyi etkiyi yağlı cilt tiplerinde göstermektedir.

Kan dolaşımını hızlandırıcı etkiye sahiptir

Kan dolaşımını hızlandırma etkisi nedeni ile cildinizde oluşabilecek karıncalanma rahatsızlığının tedavisinde oldukça iyi etki göstermektedir.

Cilt ısısını dengelemeniz açısından yararlıdır

Duş yapıldığında kullanılması halinde, tüm cilde uygulandığında cilt ısısını dengelemektedir. Ciltte bulunan romatizmal ve siyatik gibi kaslarda oluşmuş olan ağrıların hafiflemesi içinde yardımcıdır.

Siyah noktalı cilt sorunlarının giderilmesinde etkilidir

Sivilce ve siyah nokta sorunu olan ciltlerin tedavisinde başarı göstererek sivilce ve siyah noktanın meydana gelmesine neden oluşturan cilt tabakasındaki yağ dengesini düzenlerken yeni sivilce oluşmasına engel olur.

Cildi besleyerek onarmaktadır

İçerisinde barındırdığı vitamin ve özler sayesinde cildi beslerken, aynı zamanda ise cildi onarmaktadır ve bununla beraber akne meydana gelmesine engel olmaktadır.

Yaraların oluşumunu engeller

Isırgan otunun anti-bakteriyel ve iltihap kurutucu özelliğinin bulunması nedeni ile ciltte meydana gelen egzama, zona ve virütik nedenler ile bulaşabilen uçuk gibi cilt hastalıklarının tedavisi için faydalıdır. Anti-Enflamatuar özelliği nedeni ile, bu tür hastalıkların ve yaraların meydana gelmesine engel olur.

Çıban veya uçuk gibi cilt sorunlarının tedavisi için uygundur

Ciltte meydana gelen iltihaplı çıban, yada uçuk gibi ağrılı ve aynı zamanda ise görünüş olarak, rahatsızlık veren bu tür cilt problemlerinin tedavisi için önemli olup, ciltte bulunan iltihabı kurutarak tedavi eder.

Ciltte meydana gelen kırışıklık ve sarkmaların tedavisinde etkilidir

Isırgan otundan elde edilen ve içerisinde bulunmakta olan, zenginyağ ve barındırdığı vitaminler ile, cildi beslerken aynı zamanda  kırışıklık ve sarkmaları önleme konusunda etkilidir. Göz altlarında oluşabilen morluk ve göz torbalarını gidermede oldukça etkilidir.

Cilt kanserine karşı koruyucudur

Cilt kanserinin oluşmasına engel olarak cildi korur ve aynı zamanda ise cildin direncini artırırken cilt üzerinde meydana gelen lekelerini gidermede oldukça etkilidir.

Cildi nemlendirir

Kuru cilt tiplerinde, cildin nem dengesini düzenlemede etkilidir, cilt açısından olumlu sonuçlar geliştirmesine sebep olarak yaşlanma belirtilerinin azalmasını sağlar.

Ciltte oluşan kahverengi lekelerde etkilidir

Cilt yüzeyinde meydana gelen kahverengi lekelerin, hafifleyerek azalmasına katkı sağlarken aynı zamanda lekelerin renginin açılmasını sağlar. Cildin pürüzsüz bir şekilde görünmesine katkı sağlar.

Yanık ve sıyrıkların tedavisinde etkilidir

Cilt yüzeyinde meydana gelen, küçük yanıkların ve sıyrıkların, yara izlerinin ve cilt yüzeyinde oluşan çürüklerin iyileşmesi için katkı sağlamasıdır.

Bakterilere karşı direnç kazandırır

Cildin bakteriler açısından direnç kazanmasını sağlarken, aynı zamanda cildin korunmasını sağlamaktadır.

Cildi yatıştırıcı etkisi vardır

Egzama ve sedef hastalığı olarak adlandırılan cilt hastalıklarının iyileşmesi için katkıda bulunur. İçerisinde bulunan doğal bileşenlerin, oluşturdukları, hafif aroma ve antienflamatuar özelliklerin gösterdiği etki ile cilt üzerinde etki göstererek nazikçe yatıştırır.

Cildi dezenfekte eder

Cilde nem kazandırırken, cildi dezenfekte ederek korur. Rejenere edici etkileri ile, cildi toksinlerden ve yabancı cisimlerden temizler. Isırgan sabunu ciltte oluşan çatlakları önler ve ağrı oluşturan cilt hastalıklarının tedavisinde etkin rol oynar.

Mevsimsel alerjiler için kullanılabilir

Ciltte meydana gelen alerjik reaksiyonların tedavisi için kullanılabilir ve aynı zamanda Antienflamatuar özellikleri ve histamin içermesinden dolayı doğal bir antihistaminiktir. Mevsimsel alerji yaşayan kişilerin kullanımı için uygundur.

Cilt iltihabının azalmasında etkilidir

Isırgan sabunu, kuru cilt tipleri ve ciltte bulunan egzamanın tedavi edilmesinde kullanılabilir. Cildin yağ dengesini, düzenleyerek iltihabın azalmasına yardımcı olur ve cilt üzerinde bulunan egzamanın daha hızlı bir şekilde iyileşmesi için katkıda bulunur.

Jilet kesiklerini tedavi edicidir

Isırgan özlü sabunların içeriğinde bulunmakta olan antienflamatuar özellikleri ile cilt hastalıklarını tedavi ederek dermatit gibi cilt sorunlarının hafiflemesine zemin oluşturur. Ciltte meydana gelen sıyrıklar ile jilet kesiği gibi küçük cilt yaralanmalarının tedavisi açısından gösterdiği etki şaşırtıcıdır.


Isırgan Otu Sabunu Saça Faydaları

Kaşıntılı, kuru saç derisine iyi gelir

Kafa deriniz kuru ve kaşıntılı ise, kuru veya yağlı bir cilde sahipseniz yada akne ve kepek gibi cildinizde ve saçınızda problem mevcutsa, doğal ısırgan otu sabunu ile bu problemlerinizden kurtulabilirsiniz.

Düzenli kullanımda kepeği yok eder

Isırgan saç için oldukça faydalı bir bitki olduğundan, düzenli olarak kullanıldığında saçlar ve saç derisi açısından oldukça iyi etki gösterir. Göstermiş olduğu en belirgin ve göze çarpan etkisi ise saç derisindeki kuruluğu yok etmesi ile birlikte kepek oluşumunun azalmasıdır.

Saç dökülmesini önler ve azaltır

Bir başka özelliği ise, saç dökülmelerinin azaltılmasını sağlamaktır. Saç dökülmesini önleyerek tedavi etmek amacı ile kullanılmakta olan en eski yöntemlerden biridir.

Sağlıklı saçlara sahip olun

Isırgan, içerisinde, kükürt ve silis bulunması nedeni ile, saçı güçlendirerek, saçın sağlıklı olmasına katkıda bulunur. Isırgandan elde edilen sabunun düzenli olarak kullanılması ile, saçların uzamasının yanı sıra, saç dökülmelerini de azaltabilir.

Saçınızın uzaması için kullanabilirsiniz

Saç derinizdeki karıncalanma, kaşıntı, saç dökülmesi, kepek ve saçlarınızın uzamaması gibi sorunlarınız için kullanabileceğiniz, zararsız ve çözüm sunan en doğal yöntem, ısırgan otu sabunu ile saçınızı yıkamaktır.

Saçta bulunan keratini kuvvetlendirerek saçın kırılmasını önler

Saç yapısında bulunmakta olan keratini güçlendirerek saçın kolay kırılmasına engel olur, saça sağlamlık kazandırırken aynı zamanda saç derisinde bulunan kepeğe karşı etki göstererek kepek oluşumunu giderir.

Isırgan özlü sabun saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olur

Saçların daha hızlı ve güçlü bir şekilde uzamasını sağlar.

Saç diplerinde oluşan yara ve tahrişlerin tedavisi için uygundur

Saç diplerinde meydana gelen yara ve tahrişlerin tedavisi açısından oldukça yararlıdır ve düzenli kullanımı sonucu etkisini göstermektedir.

Saçın parlak olarak görünmesine katkı sağlar

Isırgan sabunu ile saçınızı yıkadığınız zaman, saç derisindeki kan akışının uyarılmasını sağlayarak, kan akışının artmasını sağlar. Kan akışının artması sonucunda ise, saç kökleri güçlenerek, daha az yağlanma meydana gelir, aynı zamanda düzenli kullanılması halinde saçın daha parlak olmasına katkı sağlar.

Saç yağlanması sorununda etkilidir

Saçta olabilecek yağlanma artık sorun haline gelmeyecektir. Saçtaki yağlanma sorununun giderilmesi ile birlikte, saçların daha hızlı bir şekilde ve sağlıklı olarak uzamasında etki gösterir.

Saçların yeniden çıkmasında etkilidir

Hücrelerin uyarılmasını sağlar. Uçucu yağ, vitamin ve magnezyum bakımından zengin bir yapıya sahip olmasından dolayı, maske olarak kullanılması durumunda, hücreleri uyarma özelliği nedeni ile saçların yeniden çıkmasında etkin rol oynar.


Isırgan Otu Sabunu Nasıl Kullanılır?

Yağlı ciltlerin iki kere yıkanması uygundur

Yüz bölgesinde kullanılacaksa ve yağlı bir cilde sahip olmanız durumunda, cildinizi iki kere ısırgan sabunu ile yıkamalısınız. İlk yıkamada sabunlandıktan sonra yüzünüzü yıkayıp durulayın.

Cildinize maske şeklinde uygulayabilirsiniz

İkinci yıkamada sabunu köpürtüp cildinize veya saçınıza uygulayarak yıkayın, sonra maske şeklinde 2-3 dakika bekletin ve soğuk su ile durulayın. Günde iki kez, sabah ve akşam olacak şekilde yada hekiminizin tavsiye ettiği şekilde, kullanabilirsiniz.

Duş için de kullanabilirsiniz

Duşta kullanmak isterseniz, sabunu sıcak su ile köpürterek, tüm cildinize uygulayın ve bir süre bekleyin, sonrasında ılık su ile durulamanız önerilmektedir.

Gözünüze temas etmemesine özen gösterin

Günlük olarak kullanılmaya uygunluk göstermesinin yanında, göz ile temas etmemesine dikkat etmelisiniz, temas etmesi halinde ise bol su kullanarak dikkatlice yıkayınız.

Isırgan otunun göstermiş olduğu etki detoksifiye edilmiştir

Isırgan otunun etkisi detoksifiye edilmesi nedeni ile cildi tahriş etmeyerek, cildi rahatlatıp, sakinleştirmesini sağlayacaktır. Tüm cildinize uygulayabilirsiniz.

Saçlarınızı bol su ile durulayın

Saç deriniz, kuru ve kaşıntılı ise, kepek ve saçınızla ilgili problemleriniz mevcutsa, bu sorunlarınızdan saçınızı ısırgan otu sabunu ile yıkayarak kurtulabilirsiniz. Saç köklerini uyarıcı etki göstermesinden ötürü oldukça rahatlatıcı etkisi vardır. Saçlarınızı bol su yardımı ile duralayarak kurulamalısınız.

Etkisi kişiye göre değişiklik gösterebilir

Isırgan sabununun gösterebileceği etki, kullanıcının saç ve genetik alerjen yapısına ve kişiden kişiye farklılık gösterebilir.


Isırgan Otu Sabunu Zararları

Açık yaralara kullanılmaması gerekmektedir

Kullanımı genellikle güvenli olsa bile, cilde uygulanması halinde, kızarıklık ve yanma hissi ile birlikte, alerjik reaksiyonlar da görülebilmektedir ve açık yaralara kullanılması uygun değildir.

Yan etkiler bilinçsiz kullanım sonucunda gelişebilmektedir

Söz konusu olan yan etkilerinin meydana gelmesine neden olan en etkili unsur, bilinçsiz bir şekilde kullanılması nedeni iledir. Alerji riskine karşı, ürünü kullanmadan önce, test etmeniz gerekmektedir.

Kuru ciltlerde sık kullanıma uygun değildir

Isırgan otu sabununu kullanmak istiyor fakat cildiniz kuru ve hassas ise, bu sabunu sık olarak kullanmanız, cildinizdeki hassasiyetin bir miktar daha artmasına zemin hazırlar.

Gözünüz ile temas ettirmeyin

Yüzünüzü yıkarken gözünüze temas ettirmeniz halinde gözünüz de hassasiyet oluşabileceğinden, dikkat etmenizde fayda var.

Beklenmeyen etkileri için doktorunuza danışabilirsiniz

Hassas cilt tiplerinde meydana gelebilecek beklenmeyen etkiler için hekiminize başvurabilirsiniz veya eczacınıza danışabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.