Reflü İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

02.07.2016
Reflü İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

Reflü şikayetiniz var fakat hangi bölümden randevu alacağınızı bilmiyor iseniz, yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Biz sizler için reflü şikayetlerinde hangi bölümden randevu almanız gerektiğini araştırdık ve kalme aldık.

Reflü halk arasında mide ekşimesi olarak da tabir edilir. Yediğiniz içtiğiniz her şey boğazına doğru çıkması sonucu boğazda yanma hissi yaratıp ağız içerisinde ise acımsı bir tat bırakmaktadır. Hekim dilinde buna reflü denir ve oldukça sıkıntılı bir durum teşkil etmektedir.

Reflü şikayetiniz var ise öncelikle dahiliye bölümünden randevu almalısınız. Uzman dahiliye doktoru öncelikle şikayetlerinizi dinler ve ona göre bir tedavi yolu çizmeye başlar. Gastroözofageal reflü rahatsızlığı, özofagus ve özofagusta haricinde yaratmış olduğu sorunlar yaşam kalitesini oldukça olumsuz olarak etkilemektedir. Bu sebepten dolayı öncelikle semptomları ortadan kaldırıp komplikasyonların gelişimini önlemek amaçlanır. Reflü şikayeti olan hastaya medikal tedavinin yanı sıra ilaç harici de tedaviler uygulanmaktadır. Şayet ki dahiliye uzman doktor uygun görürse sizi gastroenteroloji bölümüne yönlendirmektedir.

İlaç harici tedavi yöntemleri ise; kahve, çay, yağlı, baharatlı, çikolata, asit içeren meyve ve sebzeler ve alkol tüketimlerin kesilmesi önerilmektedir. Yatarken baş kısmını yüksekte tutmak, yemeklerden en az 3 saat sonrasında yatağa gitmek, sıkı korse, kemer takmamak gibi öneriler de doktor tarafından yapılmaktadır.

Medikal tedavi yöntemi ise; reflü semptomları varlığını sürdürürken antiasit ( asit giderici ) ilaçlar, proton pompası inhibitörleri ve H2 blokerler ile mide asit seviyesi düşürülmektedir. Şayet ki göğüs arkasında yanmalar devam ediyor ise ve yaşam kalitesini yükseltmek için uygulanan öneriler kısa süre de semptomların giderilmesinde etki etmiyor ise; uzun vadeli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. %30 gastroözofageal hastalarının ilaç kullanımı ömür boyu sürmektedir. Fakat bu uzun süreli ilaç kullanımı hem maliyet hem de yan etki acısından oldukça sıkıntılı olduğu düşünülmesinden kaynaklı, laparoskopik reflü cerrahi yöntemi alternatif olarak da ön görüle bilinir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.