Çatlaklar İçin Hangi Doktora Gidilir?

02.07.2016
Çatlaklar İçin Hangi Doktora Gidilir?

Cilt çatlakları ne yazık ki bir çoğumuzun kabusu, fakat cilt çatlaklarını önlemek de mümkün. Peki, cilt çatlağınız var ve hangi doktora gideceğinizi bilmiyor iseniz; yazımızı okumanızı tavsiye ederiz, böylece hangi uzmana başvurmanız gerektiğini öğrenmiş olursunuz.

Cilt çatlakları genellikle ergenlikte ve hamilelikte sıklıkla karşımıza çıkar. Çatlak oluşumunu kısaca özetleyecek olursak; cildin aşırı gerilmesinden kaynaklanması durumudur. Yani derinin yüzeysel olarak yırtılması durumu da diyebiliriz. Deri de oluşan her yarayı vücut onarmaya çalışır fakat bazı yaralarda bunu başaramaz. Burada vücudun kolajen maddesi devreye girer ve cilt üzerinde onarma yapar. Cilt çatlakları bazen öyle derindir ki vücudun kolajen yapısı burada yetersiz kalabilir.

Genellikle ergenlikte ortaya çıkabiliyor cilt çatlakları, bunun sebebi ise ergenlikte daha çok kaba kolajen lifleri olmasıdır. Bir diğer faktör ise ergenlikte hızlı şekilde kilo alımı yada hızlı şekilde boy atma kolajenin yetersiz olması etkili olmaktadır. Gebelikte oluşan cilt çatlakları ise çoğunlukla genç hamileliklerde oluşmaktadır. Hamileliklerde karnın genişlemesi ( büyümesi ) ve memelerde çatlaklar oluşabiliyor. Sıklıkla da bu durum genç gebelerde gözlenmektedir. Yaşın ilerlemesi ile birlikte ise bu sorunlar ortadan kalkabiliyor. Yani ileri yaş gebeliklerde çatlak oluşumu riski ortadan kalkabiliyor. Örneğin kas geliştirme ile ilgilenen kişilerde de cilt çatlakları meydana gelmektedir.

Cilt çatlağınız var ise mutlaka deri ve zührevi hastalıkları bölümünden randevu almalısınız. Uzman hekim çatlaklarınızı muayene ettikten sonra neler yapılabileceğini size söyleyecektir. Deri ve zührevi hastalıkları uzmanına gitmeden önce bilmeniz gerekenler ise çatlaklarınızın hangi seviyede oluşudur.

Şayet ki çatlaklarınız henüz mor, pembe veya kırmızı renklerde ise vakit kaybetmeden doktora başvurmalısınız. Çatlaklarınız fil dişi veya beyaz rengi dönmüş ise tedavisi oldukça güçleşiyor, hatta tedavilerden alınacak sonuçlar başarısız bile olabiliyor.

Çatlakların ilk aşamasında doktora gittiğiniz de uzman hekiminiz size öncelikle bazı kremleri veya yağlar önerebilir ve bu yağlar veya kremler uygulanır. Sonra ki aşamalarda ise uzman doktor tarafından uygun görülür ise lazer tedavileri, mikrodermabrazyon, mezo terapi, peeling gibi bir takım işlemlerde uygulanabilir. Cilt çatlaklarınızın durumuna göre cilt ve zührevi hastalıkları uzmanı hangi tedavi yöntemi uygulanmalı diye karar verecektir ve ona göre bir yol izlenecektir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.