Ağız Kokusu İçin Hangi Doktora Gidilir?

02.07.2016
Ağız Kokusu İçin Hangi Doktora Gidilir?

Ağız kokunuz mu var veya çevrenizden birinin ağız kokusu mu var ? Elbette oldukça rahatsızlık verici bir durumdur ağız kokusu ve hiç kimse bu duruma tahammül edemez. Ağız kokusu sosyal yaşantınızı, yaşam kalitenizi bir hayli olumsuz olarak etkileyebilmektedir.

Ağız kokusu için ilk olarak diş hekiminden randevu almanız gerekmektedir. Her ne kadar ağız kokusu bir çok sebebe dayalı olsa dahi ilk olarak diş hekimin tedavisi gerekmektedir. Diş hekiminin muayenesinden sonra diş hekimi uygun tedavi yöntemini belirler veya sizi başka branştaki bir hekime yönlendirir. Amerikan Diş Hekimliği Birliği Halitosis olarak tanınan merkezde ağız kokusunun %50 – %65 oranında olduğunu açıkladı. ”Dişlerimi düzenli olarak fırçalıyorum fakat yine de ağız kokusu var, nedeni nedir?” sorusuna şu şekilde cevap verebiliriz;

Ağız kokusu, her zaman bademciklerden yada diş veya diş etinden kaynaklanmaya bilir. Ağız kokusu yaşam kalitesini bir hayli kötü etkilemektedir. İşten atılmaya, boşanmalara, aile içi huzursuzluklar, toplumdan dışlanmalar ve kişinin kendi patronu olduğu işini olumsuz olarak etkilemelere kadar olumsuz olarak ağız kokusu kişiyi etkilemektedir.

Ağız kokusu sadece diş/diş eti veya bademciklerden kaynaklanmadığını az önce de söylemiştik. Bu durum bir hastalığın da habercisi olabilmektedir. Bağırsak rahatsızlıkları, bademciğin çukur olma durumu, mide, tümörler, diyabet, tüylü dilin olması gibi rahatsızlıklar da ağız kokusuna sebebiyet verebilir.

Şayet ki diş/diş eti sorununuzun olmadığına diş hekiminiz karar verdiyse sizi mutlaka kulak burun boğaz hekimine yönlendirecektir. Kulak burun boğaz hekiminin muayenesinden sonra ise tedavi uygulanmaya başlanmaktadır. Çünkü sıklıkla kulak burun boğaz muayenesinden sonra ağız kokusu şikayetleri ortadan kaybolmaktadır. Genel olarak dişlerden veya boğazdan kaynaklı bir durum söz konusudur. Şayet ki ağız kokunuz ile birlikte kulağınıza vuran ağrınız, ağzınızdan kan gelme, yutma zorluğu, boynunuzda şişlik, ses kısılmanız eşlik ediyor ise, tümörden söz edebiliriz. Bu durumdan çok yönlü olarak bir kulak burun boğaz hekimi tarafından bir muayene gerekmektedir.

Ağız kokusu şikayetiniz için yukarıda da yazdığımız gibi ilk olarak bir diş hekimine gitmeniz gerekmektedir. Diş hekiminiz ağız kokusunun neyden kaynaklandığını size açıklayacaktır ve sizi durumunuza ilişkin olarak bir başka uzman hekime yönlendirecektir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.