Kireçlenmeye İyi Gelen Kremler

19.07.2017
Kireçlenmeye İyi Gelen Kremler

Kıkırdaklar, eklem bölgelerinde, iki kemik arasında bulunmaktadır. Kemiklerin birbirine sürtünmemeleri ve eklemlerin rahat hareket etmelerini sağlarlar. Ancak zaman içerisinde kıkırdaklarda yaşanan aşınmalar ya da kıkırdağın yırtılmasına bağlı olarak kıkırdak görevini yapamaz ve hareket sırasında kemikler birbirlerine sürtünmeye başlarlar. Bunun sonucunda da hareket sırasında eklemler ağrıları olacağı gibi iltihaplanma da meydana gelmesi muhtemeldir. Halk arasında kireçlenme olarak adlandırılan bu rahatsızlığın neden olduğu şikayetlerin giderilmesinde kullanılabilecek ilaçlar bu yazımızda anlatılmış olup uzman görüşü alınmadan kullanılmamaları tavsiye edilir.

Bengay Krem

Bengay Krem

Etken maddesi Metil salisilat, Mentol’dur. Bengay krem, vücutta iltihap ve ağrılara neden olan biyolojik faktörleri azaltan bir etkiye sahiptir. Ağrılı bölgelere uygulandığında, bu bölgelerdeki damarları genişleterek serinlik hissi verir ve bunu ilacın ağrı kesici özelliği takip eder. İlaç kullanıldığı bölgedeki sinir ve kasların gevşemesini sağlar. Ağrılı omuz tutulmasında, bel ağrılarında, romatizmal ağrılarda, hasar ve zedelenme kaynaklı ağrılı durumlarda, kas ağrılarında, sinir sıkışmalarında, eklem iltihabında, eklem çevresindeki dokulardaki iltihaplanmalarda, kireçlenme ağrılarında, eklem bölgesinde ağrılı şişliklerde, tendon ve tendon kılıfı iltihaplarında ağrı kesici ve iltihap giderici olarak kullanılır.

Kullanım Şekli

Doktorunuz tarafından başka şekilde kullanılması önerilmediği takdirde, ince bir tabaka halinde, ağrılı bölgeye sürülüp yavaşça masaj yapılarak yedirilmesi şeklinde kullanılır. İlaç, sorunlu bölgeye günde 2-3 kez uygulanabilir.

Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • İlacın etken maddesine karşı bir alerjisi olanların kullanması önerilmez.
 • Kozmetikler, güneş koruyucuları, losyonlar ve diğer cilt ürünleri bu ilaç ile birlikte kullanıldıklarında ciltte tahrişe neden olabilir.
 •  İlacı uyguladığınız yerdeki deride tahriş olan ve kızarıklık görülürse ilacın kullanımını durdurup doktora bilgi verilmelidir.
 • Egzamalı, enfeksiyonlu, kabartı ve isilik olan ciltlerde ve yaralı cilt bölgelerinde kullanılmaması gerekmektedir.
 • İlacı ağzınıza veya gözünüze temas ettirilmemesi, teması halinde ise bol su ile yıkanması gereklidir.
 • 10 günlük kullanımdan sonra, hastalık belirtilerinin devam etmesi hatta daha da şiddetlenmesi halinde ilacın kullanımı bırakılarak doktora bilgi verilmelidir.
 • Tedavi edilen cilt bölgesini bandajlanmaması, sıcağa maruz kalacak şekilde uygulamalar yapılmaması gerekmektedir.
 • 12 yaşından küçük çocuklarda kullanılmaması gerekmektedir.

Dolgit Krem

Dolgit Krem

Etken maddesi İbuprofendir. Dolgit krem, vücuttaki iltihaplanmaya ve ağrıya sebep olan biyolojik etkenleri giderir. Kas romatizması, omurga veya eklemlerde aşırı zorlanmaya ve erozyona bağlı olarak gelişen hastalıkların (kireçlenme) tedavisinde kullanılır. Eklem çevresindeki yumuşak dokunun iltihaplanmasından kaynaklanan ağrılar ile kas gerginliği, ağrılı omuz tutulması, bel ağrısı, siyatik ağrısı, ve kaza veya spor yaralanmalarına bağlı burkulma-incinme-ezilmelerde oluşan şişlik ve ağrıların tedavisinde de endikedir.

Kullanım Şekli

Doktorunuz tarafından başka şekilde kullanılması önerilmediği takdirde, ilacı tedavi edilecek bölgeye ince bir tabaka halinde sürünüz ve hafif hareketlerle masaj yaparak emilmesini sağlayınız. İlaç günde 2-3 kez uygulanabilir.

 Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • İlacın etken maddesine karşı bir alerjisi olanların kullanması önerilmez.
 • İlacı ağzınıza veya gözünüze temas ettirilmemesi, teması halinde ise bol su ile yıkanması gereklidir.
 • Egzamalı, enfeksiyonlu, kabartı ve isilik olan ciltlerde ve yaralı cilt bölgelerinde kullanılmaması gerekmektedir.
 • Tedaviniz süresince, güneş koruyucuları ve losyonların, böcek kovucular ve diğer cilt ürünlerinin kullanılmaması gerekmektedir.
 • İlacınızı uyguladıktan sonra kuruması için birkaç dakika beklenmasi sonra giyinilmesi gerekmektedir.
 • 14 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.

Tiyokas Jel

İlacın etken maddesi Deksketoprofen trometamol ve Tiyokolşikosid’dir. İlaç, ağrı kesici, iltihap giderici ve kas gevşetici olarak kullanılan bir ilaçtır. Ağrılı, iltihaplı ve kas gerginliği ile belirgin olan kas ve iskelet sistemi hastalıklarının tedavisinde, eklem kireçlenmesinden kaynaklanan rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Eklem çevresindeki keselerin iltihabında, kas kiriş kılıfı ile kas kiriş iltihabında, eklem çevresindeki yumuşak doku iltihabında, omurga rahatsızlıklarında, küçük kaza ve spor yaralanmalarından kaynaklanan burkulma, incinme ve ezilmelerde de kullanılmaktadır.

Kullanım Şekli

Doktorunuz tarafından başka şekilde kullanılması önerilmediği takdirde, ilacın ağrılı bölgeye yeterli miktarda sıkıldıktan sonra hafifçe masaj yaparak yedirlmesi gerekmektedir. Günde 2-3 defa uygulanabilir.

Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • İlacın etken maddesine karşı bir alerjisi olanların kullanması önerilmez.
 • İlacın emilerek kana karışma riski düşükte olsa da kalp ve dolaşım problemleri riskini arttırabilmesi mümkündür.
 • Diğer kas gevşeticiler ile birlikte kullanmaması gerekir.
 • Göz veya anal ya da genital bölgelerde kullanılmamalıdır.
 • Enfeksiyonlu, egzamalı, açık yaralı, kabartı ve isilik oluşmuş cilt bölgelerinde ve yanıklarda kullanılmamalıdır.
 • İlaçla birlikte, güneş koruyucuları ve losyonları ile böcek kovucular ve diğer cilt ürünlerinin birlikte kullanılmaması gerekmektedir.
 • İlacın kullanımı sırasında kaşıntı, kızarıklık, yanma, deri iltihabı ve egzama durumlarından herhangi birinin gelişmesi halinde ilacın kullanılması bırakılarak doktora bilgi verilmelidir.
 • İlacı uygulanmasından sonra kuruması için en az 10 dakika bekleyip daha sonra giyinilmesi gerekmektedir.
 • İlacın uygulandığı cilt bölgesinin hava almayacak şekilde kapatılmaması ve sıcağa maruz kalacak uygulamalar yapılmaması gerekmektedir.
 • 18 yaşın altındakilerde kullanılmaması gerekmektedir.
YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.