Şişliğe İyi Gelen Kremler

19.07.2017
Şişliğe İyi Gelen Kremler

Çeşitli nedenlere bağlı olarak vücutta meydana gelen şişliklerin tedavisinde kullanılan kremlerden bazıları yazımızda anlatılmıştır. İlaç niteliği taşıyan kremleri Kullanılmadan önce bir uzman görüşü alınması tavsiye edilir.

Fucicort Krem

Fucicort Krem

Vücutta meydana gelen kızarıklık, şişlik ve enfeksiyona sebep olan kimyasalların etkilerini azaltmak için kullanılan ve bakterilerin çoğalmasını önleyen bir kremdir. Fucicort krem, cilt üzerinde meydana gelen enfeksiyonların giderilmesinde de kullanılan antibiyotik özellikte bir ilaçtır. İlacın etken maddeleri fusidik asit ile betametazon valerattır.

 • Ciltte yağ bezelerinin çok sayıda bulunduğu bölgelerde meydana gelen iltihaplı ve kaşıntılı cilt rahatsızlıklarının tedavisinde,
 • Atopik egzama gibi kronikleşmiş iltihaplı cilt rahatsızlıklarının tedavisinde,
 • Radyasyona ya da güneşe aşırı şekilde maruz kalmaya bağlı oluşan deri iltihaplanmalarının tedavisinde,
 • Çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelen cilt enfeksiyonlarının tedavisinde,
 • Sürekli kaşınmayla ortaya çıkan egzamaların tedavisinde, derinin deriyle sürtünmesi sonucunda oluşan cilt yaralarının tedavisinde,
 • Yaşlanma kaynaklı oluşan kaşıntıların giderilmesinde,
 • Bacakların alt kısmında meydana gelen damar yetmezliğine bağlı kabuklanmaların tedavisinde,
 • Sedef hastalığında,
 • Çocuk egzamalarında,
 • Ergenlikle ortaya çıkan ve vücudun bazı yerlerinde aşırı kaşıntılı olarak görülen deri kalınlaşmasının neden olduğu cilt hastalıklarında ve iltihaplı yaralanmaların tedavisinde kullanılmakta olan antibiyotik bir ilaçtır.

Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • İlacın etken maddelerine karşı alerjisi olanların kullanmaması gerekir.
 • Kremin gözle temas ettirilmemesi aksi durumda ise gözlerin bol su ile yıkanması gerekir.
 • İlacın çatlamış ve kurumuş ciltte, güneş yanığı olan ve açık yara bulunan ciltlerde kesinlikle kullanılmaması gerekir.
 • Kremin uygulandığı bölgenin hava almayacak şekilde kapatılmaması gerekir.
 • İlacın göz ile yüz çevrelerinde, ince cilt bölgelerinde ve kıvrımlı yerlerde kullanılması tavsiye edilmez.
 • Kremin kullanılmaya başlanmasından itibaren en çok üç gün içinde iyileşme görülmemesi veya mevcut rahatsızlığın daha da ilerlemesi halinde ilacın kullanılması bırakılmalı ve bir doktora başvurulmalıdır. İlacın kullanıldığı dönemde, cildin tahriş olmasına neden olacak sert şampuanlar ve sabunlar ile tüy dökücü kremler ve saç boyası gibi kimyasal ürünler kullanılmamalıdır.
 • Doktor tarafından tavsiye edilmeyen durumlarda çocuklar için kesinlikle kullanılmamalıdır.
 • Herhangi bir nedene bağlı olarak yaşanan bir cilt enfeksiyonu var ise ilacın kullanılmaması gerekir.
 • İlacın hamilelik ve emzirme dönemlerin doktor tavsiyesi olmadan kullanılmaması gerekir.

Kullanma Şekli

Kremin öncelikle doktor tarafında tavsiye edilen şekilde ve dozda kullanılması gerekmektedir. İlacın kullanılmasından önce uygulanacak bölgenin temizliğine dikkat edilmelidir. Bunun için uygulanacak bölgenin temizlenerek kurulanması gerekir. Krem, tedavi edilecek bölgeye parmak ucu kullanılarak ince bir tabaka halinde ve hafifçe masaj yapar bir şekilde sürülmelidir. İlacın sürüldüğü bölgenin üzerinin kapatılmamasına dikkat edilmelidir.

Yan Etkileri

İlacın, nefes almada güçlük çekilmesi, kurdeşen, dil ve boğazda şişlik yaşanması, dudaklarda kızarıklık meydana gelmesi ve karın ağrısı şikayeti oluşması gibi yan etkilerinin görülmesi halinde kullanılması bırakılmalı ve acilen bir doktor ile görüşülmelidir. Kremin bu ciddi yan etkilerinin dışında kullanıldığı bölgede hafif bir kızarıklık ve kırışıklık görülmesi gibi yan etkileri de bulunmakta olup bu durumların yaşanması halinde endişeye kapılmaya gerek olmadığı bildirilmiştir.

Fastum Ema Zero Jel

Bitkisel içerikli bir jel olup vücutta şişlik, ağrı, morluk gibi rahatsızlıkların giderilmesinde kullanılmakta olup masaj jeli olarak da kullanılması mümkündür. Jel içeriği Escin, Bromelain, Booswelia yaprakları, Ananas özü, At kestanesi ekstratı ve Mentolden meydana gelmektedir.

Özellikleri ve Faydaları

 • Jel, tamamen doğal bir içeriğe sahip olup herhangi bir zararlı kimyasal madde içermemektedir.
 • İçeriğinde bulunan mentol sebebiyle kullanıldığı bölgede ekstra rahatlatıcı bir etki yaşanmasını sağlar.
 • Uzun süreli ayakta kalmaktan, uzun süreli fiziksel aktivitede bulunmaktan, aşırı kilodan kaynaklanan, yüksek topuklu ayakkabı kullanmaktan kaynaklanan rahatsızlıkların, ağrı ve şişliklerin etkilerinin giderilmesinde etkilidir.
 • Şişme, morluk, küçük kazalar sonucu görülen cilt rahatsızlıklarının giderilmesinde yardımcı olur ve bitkisel içeriğinden dolayı 3 yaşın üzerindeki herkes tarafından kullanılması mümkündür.
 • Jelin, ödem giderici ve doğal ağrı kesici etkisi de bulunmaktadır.

Kullanımı

Temizlenerek kurulanmış cilt üzerine fazlaca baskı yapılmaksızın sürülerek cilde iyice yedirilir. Jel, leke, yağlanma, yapışma hissi bırakmadığından kullanım sonrasında herhangi bir rahatsızlık yaşanmasına sebebiyet vermez ve kullanımdan hemen sonra kıyafetlerin ve çorapların giyilmesi mümkündür.

Dolgit Krem

Dolgit Krem

Krem, non steroid anti inflamatuar grubuna dahil olan bir krem olup temel olarak ağrı kesici ve iltihap giderici olarak kullanılır. İlacın dahil olduğu ilaç grubunda yer alan diğer ilaçlarda olduğu gibi dikkatli bir şekilde ve tavsiye edildiği gibi kullanılması gerekmektedir. İlacın aşırı miktarda ve sürekli bir şekilde kullanılması bir takım metabolizmik sorunların yaşanmasına sebebiyet verebilmektedir. İlacın etken maddelerinden olan ibuprofen, genel olarak ağrıların giderilmesinde ve özellikle de iltihapla birlikte görülen ateşli ve şişlik ağrılarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Dolgit krem, eklemlerde görülen ağrılar ile kemik ağrılarının giderilmesinde ve tedavisinde kullanılan oldukça etkili bir kremdir. Lokal olarak ağrılı bölgeye sürülmek suretiyle kullanılır. Kireçlenme, eklem ağrıları, menisküs veya sıvı kaybından kaynaklanan diz ağrıları, eklem kas ve tendonlarında görülen iltihapların tedavisi, burkulma, incinme ve diğer neredeyse tüm ağrılı kemik ve kas sistemi rahatsızlıklarında ağrı kesici olarak kullanılmakta olup ödem, şişlik ve iltihaplanmalara karşıda oldukça etkili bir ilaçtır. Gebelikte ve özellikle gebeliğin son 3 ayında kullanılmaması gerekmektedir.

Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • Kremin açık yaralar ve mukoza üzerine sürülmemesi gerekir.
 • Gebeliğin son üç ayında ve emzirme döneminde kullanılmaması gerekir.
 • Kremin uzun süreli olarak kullanılmaması ve geniş alanlara uygulanmaması gerekir.
 • Kremin uygulanmasından önce ellerin yıkanması gerekmektedir.
 • Kremin 14 yaşından küçük çocuklarda kullanılması önerilmemektedir.

Yan Etkileri

Kremin sık olmamakla birlikte bazı yan etkilerinin görülmesi mümkündür. Bunlar, kremin uygulandığı cilt bölgesinde kızarıklıklar meydana gelmesi ve bazen de sürülen bölgede 1 ila 2 dakika sonra meydana gelen karıncalanma hissi yaşanmasıdır.

Kullanım Şekli

Krem, günde 3-4 kez veya rahatsızlığın durumuna göre daha sık olacak şekilde kullanılabilir. Krem, rahatsızlığın yaşandığı cilt bölgesine sürülerek hafifçe ovulmak suretiyle cilde yedirilir. Büyük hematomlarda ve şişmelerde uygulanacak tedavinin başlangıcında, kremin sürüldüğü bölge için hava geçirmeyecek bir bandaj ile kullanılması beklenen faydanın artmasını sağlayabilir. Uygulanacak tedavinin süresine doktor tarafından karar verilmekle birlikte yaşanan rahatsızlıkların çoğunda, kremin 2-3 hafta süresinde her gün kullanılması rahatsızlığın tedavisi için yeterli olmaktadır.

Arnica Krem

Arnica Krem

Kremin özü arnica bitkisi olup bitkisel içeriğe sahiptir. Arnica krem, morluk, ödem, şişlik ve kas sertleşmelerinin sebep olduğu rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca aşırı yorgunluktan kaynaklanan kas sertleşmelerinde, lazer tedavisi, varis tedavisi ve örümcek ağı estetiği gibi uygulamalardan sonra, yüze yapılan prp ve skarlet işlemleri sonrasında cildin rahatlatılması ve morarma olmaması için de kullanılmaktadır. Krem rahatsızlığın yaşandığı bölgeye kalınca bir tabaka şeklinde sürülür ve cilde yavaş yavaş yedirilir. Kokusuz bir krem olup vücudun tüm bölgelerinde kullanılması da mümkündür.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.