Bengay Krem Nedir, Kullanımı ve Faydaları

Bengay Krem Nedir, Kullanımı ve Faydaları
20 Mart 2020 tarihinde eklendi, 14 kez okundu.

Bengay krem, iltihap giderici, kas gevşetici ve ağrı kesici niteliktedir. Uygulandığı bölgede bulunan kas ve sinirleri gevşetir, cilde serinlik hissi vererek ağrıların geçmesine yardım eder. Bu beyaz, yağsız, pomad, 50 g’lık tüpler halinde sadece eczanelerde satılmaktadır. Etkin maddelerden biri olan metil salisilat bir salisilik asit türevidir. Bu krem aynı zamanda ağrı kesici (analjezik) ve iltihap giderici (antienflamatuar) özelliklere sahiptir. Bir diğer etken maddesi, mentol ise, nane esansından elde edilen doğal bir bileşik olarak bilinir. Deri üzerine uygulandığında, derideki damarları genişletir ve serinlik hissi verir.

Kireçlenme (osteoartrit), eklem iltihaplanması (romatoid artrit), eklem çevresindeki dokularda iltihaplanma (periartrit), eklem bölgesinde ağrılı şişlikler (bursit), tendon iltihabı (tendinit) ve tendon kılıfı iltihabı (tenosinevit) gibi romatizmal hastalıklar, ezilme ve burkulma gibi yumuşak doku travmaları, ağrı, inflamasyon ve kas gerginliği ile kendini gösteren kas iskelet sistemi hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Eğer Metil salisilat, mentol veya içeriğinde bulunan herhangi başka bir maddeye karşı alerji varsa kesinlikle kullanılmamalıdır. Ayrıca tahriş olmuş cilde ve açık yaraya uygulanması da doğru değildir.

Bengay Krem İçeriği

Bu kremin etken maddesi olarak %15 metil salisilat ve %10 mentol bulunmaktadır. Yardımcı maddeler ise Hystrene (%45 stearik asit), gliserol monostearat, susuz lanolin, tween 85 (polisorbat 85), span 65 (sorbitan tristearat), trietanolamin ve sudur.

Metil salisilat, organik bir bileşiktir. Kimyasal formülü C8H8O3 olarak gösterilidir. Salisilik asidin metil esteri olan bu organik bileşik, kök birasını andıran tatlı meyveli bir kokuya sahip renksiz, viskoz bir sıvı olarak bulunur. Renksiz prizmatik veya iğne şeklinde parlak kristaller halinde de bulunabilen bu madde, suda çözünemez. Alkol, eter ve petrol eterinde iyi çözünen bu madde sabit yağlar ve sıvı parafinde de kolayca çözünür. Aynı zamanda cilde uygulandığında soğukluk hissi uyandırır.

Mentol, nane yağlarından elde edilen organik bir bileşiktir. Sentetik olarak veya mısır nane yağlarından elde edilebilir. Berrak veya beyaz renkli olarak görülmektedir. Oda sıcaklığında katı ve hafifçe erimeyen mumsu, kristalimsi bir yapıda bulunur. Kimyasal formülü C10H20O olarak gösterilmektedir.

Stearik asit, doymuş bir yağ asididir. Kimyasal formülü C18H36O2 olarak gösterilir. Bu asit çoğu hayvan ve bitkiden elde edilmektedir. Uzun zincirli alkol esterleri, mum olarak bilinir. Hayvani yağlardan hidrolize edilen steraik asit, ekseriya stearik, palmitik ve diğer yağ asitlerinin bir karışımıdır.

Gliserol monostearat, gıdalarda emülgatör olarak yaygın olarak kullanılan bir monogliserittir. GMS olarak da bilinmektedir. Bu madde beyaz, kokusuz ve tatlı tadım lapa lapa tuz şeklinde bulunmaktadır. Stearik asidin gliserol esteri olan bu maddenin kimyasal formülü C21H42O4 olarak bilinmektedir. Vücutta doğal olarak pankreas lipazının yağ dökümü olarak bulunur, ayrıca yağlı gıdalarda da bulunur. Gıda sanayinde hem emilgatör hemde stabilizatör olarak, kozmetik, deterjan, plastik ve ilaç sanayinde, tekstil ürünlerinde yumuşatıcı ve plastik ürünlerinde lubrikant olarak, karamel ve nugat gibi ürünlerin dişe yapışmasını önlemekte, aroma maddelerinin daha iyi bir şekilde disper ve stabilize olmasını sağlamak amacıyla sıkça kullanılır.

Susuz lanolin, yün yıkama işlemi sırasında elde edilen rafine den üretilmekte olan bir maddedir. Hafif sarı renklidir. Doğada yün ve iklim ve çevre yıkımlarına karşı cildi korur. Lanolin maddesi USP BP standart kozmetik ve ilaç kullanımı için uygundur ve kozmetik ve ilaç kullanım için kokusuz olanı kullanılmaktadır. Suda çözünebilen asit ve alkali nitelikli bir maddedir. Birçok yağ ve kozmetik ve eczacılık preparatlarında kullanılır. Suda çözünmeyen bu madde, kloroform ve eterde çözünür. Ayrıca kendi ağırlığının iki misli su ile bir karışım verir ve bu karışımın içerisinde sudan ayrılmaz.

Polisorbat 85, laurik asit ilave edilmeden önce sorbitanın etoksilasyonu ile oluşan polisorbat tipi noniyonik bir yüzey aktif madde olarak bilinir. Birçok bilimsel, gıda, tekstil ve farmakolojik uygulamalarda stabilitesi ve göreli toksisitesi nedeniyle deterjan, dispersan, çözücü ve emülgatör olarak kullanılmaktadır. Kimyasal formülü C58H114O26 olarak bilinmektedir. Membran proteinlerinin bir çözündürücü maddesi olarak ve lekeleme uygulamalarında bir bloke edici madde olarak da kullanılmaktadır. Aynı zamanda bu madde Western lekeleri ve Elisa’lar gibi immünohistokimya için tamponlara ve reaktiflere ilave edilebilir.

Sorbitan tristearat, noniyonik bir yüzey aktif madde olarak bilinmektedir. Gıdalarda ve aerosol spreylerde dağıtma maddesi, emülgatör ve stabilizatör olarak sıkça kullanılmaktadır. Gıda katkı maddesi olarak E492 numarası ile bilinir. Alkest, Canarcel ve Span isimleriyle de bulunur. Kimyasal formülü C60H114O8 olarak bilinmektedir. Bu madde anhidritlerinin kısmi esterleri ile bitkisel stearik asitin bir karışımıdır.

Trietanolamin, hem üçüncül bir amin hem de bir triol olan yapışkan bir organik bileşik olarak bilinmektedir. Üç alkol grubuna sahip bir molekül olan bu madde, safsızlık nedeniyle sarı olarak görülmesine rağmen renksiz bir bileşiktir. Kimyasal formülü C6H15NO3 olarak bilinmektedir.

Bengay Krem Ne İşe Yarar?

 • Enfeksiyon sebebiyle ortaya çıkan ağrıların şiddetini en az indirir ve geçmesine yardım eder.
 • Mentol içeriği sayesinde cildin ferahlık hissi kazanmasına yardım eder.
 • Kan damarlarını genişletir ve damarların genişlediği bölge uyuşur ve soğukluk hissi oluşturur. Bu durum da ağrıların azalmasına yardım eder.
 • Bel fıtığı sebebiyle bel bölgesinde meydana gelen ağrıların giderilmesine yardım eder.
 • El ve ayak burkulmalarında kullanılabilir. Burkulan bölgeye uygulandığı takdirde ağrının büyük ölçüde geçmesine yardım eder.
 • Tendon, olarak bilinen sinirlerin kemikle birleştiği noktadaki yırtılma veya kopma sonucu oluşan ağrının azalmasına yardım eder.
 • Kas ve adale ağrılarının giderilmesine yardım eder.

Bengay Krem Nasıl Kullanılır?

Bengay krem, doktorun reçete ettiği şeklide kullanılmalıdır. Ağrılı bölgeye günde 2-3 defa uygulanması gereken bu krem, aşırı miktarda kullanılmamalıdır. İnce bir tabaka halinde ağrılı bölgeyi kapatacak şekilde uygulanır. Tamamen emilene kadar yavaşça masaj yapılarak sürülür. Her uygulamadan önce bölge mutlaka temizlenmelidir. Bu krem 12 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır. Böbrek/karaciğer yetmezliği olan hastalarda özel bir kullanım şekli mevcut değildir. Kullanımı unutulursa, bir sonraki uygulama zamanında uygulanmalıdır. Gerektiğinden fazla kullanımı alisilat toksisitesine sebep olabilir.

Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Bu krem kullanıldıktan 1-2 gün sonra etkisini göstermeye başlar. Fakat etki etme süresi bölgedeki durumun şiddetine göre değişiklik gösterir.

Nerelerde Kullanılır?

Bu krem, iltihap giderici, kas gevşetici ve ağrı kesici olarak kullanılır. Genellikle kireçlenme(osteoartrit), eklem iltihaplanması (romatoid artrit), eklem çevresindeki dokulardailtihaplanma (periartrit), eklem bölgesinde ağrılı şişlikler (bursit), tendon iltihabı (tendinit) ve tendon kılıfı iltihabı (tenosinevit) gibi romatizmal hastalıklar, ezilme ve burkulma gibi yumuşak doku travmaları, ağrı, inflamasyon ve kas gerginliği ile kendini gösteren kas iskelet sistemi hastalıklarının tümünün tedavisinde kullanılır.

Saklama Koşulları Nedir?

Bu krem 5o C’nin altındaki oda sıcaklığında, çocukların erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır.

Kullanımı Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Metil salisilat, mentol veya kremin içeriğinde bulunan herhangi bir maddeye karşı alerji durumu söz konusu ise kesinlikle kullanılmamalıdır.
 • Eğer ciltte açık yara varsa veya tahriş olmuş ise, bu bölgeler üzerine kesinlikle uygulanmamalıdır.
 • Bu krem sadece haricen uygulanır.
 • Sıcak su torbası veya bandaj ile birlikte kullanılmamalıdır.
 • Çocuklar ve ergenlik çağındaki gençlerde viral grip veya suçiçeği semptomlarında nadir olarak görülebilen fakat ciddi bir hastalık olan Reye Sendromlu hastalarda kullanılmamalıdır.
 • Gözlere ve ağız içi gibi ince bir tabaka (müköz membran) ile kaplı diğer bölgeler ile temas etmemelidir.
 • Ciltte önemli tahriş oluşursa kullanımı bırakılmalıdır.
 • Ağrı 10 günden fazla devam eder veya iyileşmezse kullanımı bırakılmalı ve doktora başvurulmalıdır.
 • Yiyecek ve içecekler ile bir etkileşime girmemektedir.
 • Eğer kullanımı unutulursa, bir sonraki uygulama zamanında uygulanmalıdır.
 • Bu krem 12 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 • Aşırı kullanımı salisilat toksisitesine neden olabilir.
 • Hamilelik veya emzirme döneminde kullanılacaksa öce doktora danışılmalıdır.
 • Bu kremin araç ve makine kullanma üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.
 • Susuz lanolin içermesinden dolayı yerel cilt reaksiyonlarına neden olabilir.
 • Asetilsalisilik asitle beraber kullanıldığında salisilat zehirlenmesi ihtimali oldukça yüksektir.
 • Varfarin gibi kan sulandırıcı ve kanın pıhtılaşmasının sağlayıcı ilaç ile kullanıldığında, salisilat içermesinden dolayı olası bir kanama meydana gelebilir.

Bengay Kremin Yan Etkileri Nelerdir?

Bu yan etkilerden herhangi biri görülürse mutlaka kullanımı bırakılıp doktora başvurulmalıdır.

 • Anjioödem,
 • Nefes darlığı (aşırı hassasiyete bağlı),
 • Uygulama bölgesi reaksiyonları (içi su toplamış kabarcık, yanma, kızarıklık, tahriş, ağrı, uyuşma, kaşıntı ve döküntü),
 • Baş dönmesi, sersemlik, uyku hali,
 • Solunumda yavaşlama (bradipne) ve koma gibi santral sinir sistemi depresyonu semptomları,
 • Bulantı, kusma, karın ağrısı.

Bengay Krem Fiyatı ve Nerede Satılır?

Yalnızca eczanelerde satılmaktadır. Reçetesiz olarak da satın alınabilecek olan bu krem, reçeteli alındığında SGK tarafından karşılanmaktadır. Kremin fiyatı ise 13 TL dir.

Bengay Krem Hakkında Sık Sorulan Sorular

Hamilelikte kullanımı uygun mudur?

Hamilelik esnasında kullanılacaksa öncelikle alerji testi yaptırılmalıdır. Hamileyken kullanıldığında, kremin içeriğindeki herhangi bir etken maddeye karşı alerjik reaksiyon gösterme söz konusu olursa, bu durum çocuğa da zarar verebilir.

Emziren annelerin kullanımına uygun mudur?

Emzirme döneminde kullanılması sakıncalı olarak görülmemektedir, ancak kullanılmadan önce yine de doktor tavsiyesi ve alerji testi ile de bu durum kontrol edilmeli ve doğrulamalıdır. Daha sonra eğer uygun ise kullanılabilir.

Muadilleri nelerdir?

Hemen hemen her ilaç gibi muadili vardır. En başta Voltaren, bu kremin yerine kullanılabilir.

Reçetesiz satılır mı?

Eczanelerden reçetesiz olarak alınabilir. Fakat yine de daha iyi sonuçlar alınabilmesi adına doktor tavsiyesiyle kullanılmalıdır. Aksi halde yan etkileri görülebilir.

Krem yüze sürülür mü?

Yüz bölgesine uygulanmamalıdır, yüz bölgesinde özellikle gözlere, burun ve ağız içine teması durumunda ciddi problemlere neden olur, doktora gidilmelidir.

Genital bölgelere sürülür mü?

Kesinlikle genital bölgelere uygulanmamalıdır, bu durumda krem dayanılması güç bir yanma hissine ve acıya sebep olur.

Aft gibi iltihaplı ağız içi yaralarına uygulanır mı?

Ağız içiyle kesinlikle temas etmemelidir. Yanlışlıkla bile ederse ağız hemen bol su ile yıkanmalı ve sonrasında mutlaka eczaneye veya doktora gidilmelidir.

Başka ilaçlarla etkileşime girer mi?

Asetil salisilik asitle beraber kullanıldığında salisilat zehirlenmesi, arfarin gibi kan sulandırıcı ve kanın pıhtılaşmasının sağlayıcı (antikoagülan) ilaçlarla beraber salisilat içermesinden dolayı olası bir kanama görülebilir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git