Damar Tıkanıklığına Hangi Bölüm Bakar?

  27.12.2019
  Damar Tıkanıklığına Hangi Bölüm Bakar?

  Damar tıkanıklığı, damarda sertlik yada kan pıhtılaşması sonucu tıkanma oluşmasıdır. Tıkanıklığa neden olan pıhtılar genelde aterosklerotik plaklar nedeni ile oluşur. Tıp dilinde vasküler oklüzyon olarak bilinen damar tıkanıklığı sadece pıhtılaşma sonucu meydana gelmez. Atardamar ve toplardamarlarda gelişebilir. Özellikle yaşlılık sonucu, damar duvarların esnekliğini kaybetmesi ve hipertansiyon, damar sertliği, hiperkolesterolemi, diyabet, obezite gibi hastalıklar sonucu oluşabilir.

  Sağlıksız yaşam, sigara ve alkol kullanımı da damar tıkanıklığını tetikler. Belirtiler tıkanıklığın olduğu damara göre değişikli gösterebilir. Örneğin beyin damarlarında tıkanıklık varsa kolda, bacaklarda uyuşmalar, konuşma problemleri  meydana gelebilir. Kalp damarı tıkanıklığı varsa sol kola ağrı olabilir. Damar tıkanıklığı diğer belirtileri denge bozukluğu, baş dönmesi, hafıza kaybı, bulanık görme, belli bölgelerde yaralar.

  Hangi bölüme başvurulmalıdır?

  Ciddi bir hastalık olan ve erken teşhisin çok önemli olduğu damar tıkanıklığı pek çok sebepten dolayı olabilir. Farklı yerlerde görülecek tıkanıklık farklı tedavi yöntemleri ile çözülebilir. Başvurmanız gereken bölümler ise kalp ve damar cerrahisi ve kardiyolojidir. İlk olarak kardiyolojiye görünmeniz gerekmektedir. Gerekli testler ve muayeneler yapıldıktan sonra kesin bir karara bağlanmazsa kalp ve damar cerrahisine başvurabilirsiniz. Ancak kardiyolojide net bir karara varılması muhtemeldir. Bazı durumlarda direk ilaçlar ile tedavi sağlanabilirken bazılarında ameliyat gerekebilir. Muayene esnasında klasik ağrınız nerede? baş dönmeniz var mı? gibi belirtileri öğrenmek adına sorulabilir. Erken teşhis için ara ara Check-Up yapılmalıdır.

  Tedavisi

  Tedavi ilaçlar ile yapılabilirken eğer ilerlemiş ise ameliyata başvurulabilir. Fakat tedavideki ilk aşama kesinlikte hastalığı tetikleyen faktörlerden kurtulmak olacaktır. Bunlar beslenme alışkanlıkların değiştirilmesi, sağlıklı bir diyete başlamak, sigara ve alkol kullanımını kesmek, aşırı kilolu bireylerin kilo vermesi, şeker hastalarının şekerinin kontrol altına alınması, hipertansiyon ve hiperkolesteroleminin tedavi edilmesi, doktorun verdiği ilaçlara eksiksiz bir şekilde uyulması.Bu ilaçlar kanın pıhtılaşmasını  ve plakları engeller. Ayrıca kolesterolü ve kan basıncını düşürmek içinde ilaçlar verilir. Damar tıkanıklığı ileri seviyedeyse anjiyoplasti ve bypass ameliyatları gerçekleştirilir. Bu ameliyatlarda tıkalı damarlar mekanik bir balon yardımı ile genişletilir ve açılır.

  YAZAR BİLGİSİ
  Modanium Özel
  Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.