Aloe Vera Sabunu Faydaları, Nasıl Kullanılır?

15.06.2020
Aloe Vera Sabunu Faydaları, Nasıl Kullanılır?

Eski Mısırlılar’ın ‘’ölümsüzlük bitkisi’’ yani aloe vera olarak adlandırdıkları, Kleopatra’nın da günlük cilt ve güzellik bakımı için kullandığı bitkiyi güzellik, sağlık ve ölümsüzlük sırlarını saklayan kutsal bir bitki olarak görmüşlerdir.

Antibakteriyel ve mantar önleyici özelliklerinden dolayı Eski Mısırlılar, ölüleri mumyalamak için de kullanmışlardır. Birçok hastalığa iyi gelen aloe vera bitkisi, aynı zamanda kozmetik ürünlerde de kullanılmıştır. İçinde aloe vera barındıran ürünlerden biri de cilde iyi gelen aloe vera sabunudur.

Sağlık açısından çok yararlıdır. İçinde C, E, A, B1, B2, B3, B6 ve B12 vitaminleri bulunur. Aynı zamanda folik asit, kolin, kalsiyum, magnezyum, çinko, krom, selenyum, sodyum, demir ve potasyum elementlerini barındırmaktadır.

Aloe Vera Sabunu Cilde Faydaları

Cildin Nem Dengesini Korur

Aloe vera sabunu, bir nemlendirici olarak cilde derinlemesine nüfus eder. Bunun nedeni de içinde bulunan enzim, amino asit, kalsiyum ve magnezyum gibi yararlı mineralleri içinde barındırmasıdır. Nemlendiricidir, fakat yağlı değildir. Böylelikle de yağlı cilde sahip olanlar için tavsiye edilir. Bunun tam tersi olarak kuru ciltlere de iyi gelir. Aşırı yağlı cilde sahip olanların cildindeki fazla yağı giderir. Kuru cilde ihtiyacı olan nem ya da yağı sağlar. Böylelikle hem yağlı hem de kuru ciltlerin karşılaştığı sıkıntıyı giderir.

Akne ve Sivilceleri Yok Eder

Kirleri ciltten uzaklaştırır ve gözeneklerin tıkanmasını önler. Bundan dolayı da sabun, düzenli bir şekilde kullanıldığı takdirde yüzde meydana gelen akneleri yok etmesiyle birlikte, yüzde oluşan sivilcelerin de kuruyup iyileşmesini sağlar. Aynı zamanda sivilce ve akne dışında ciltte oluşan bazı lekelerin giderilmesi için de kullanılabilir.

Egzamaya İyi Gelir

Egzama rahatsızlığından şikayetçi olanlar için de kullanılması tavsiye edilir. Cilt aloe vera sabunuyla yıkandığı takdirde, egzama yüzünden meydana gelen kaşıntıyı rahatlatır. Ciltte oluşan deri dökülmesini ve tahrişi giderir. Fakat egzamayı tamamen iyileştirmez. Sadece cildin rahatlaması konusunda yardımcı olur.

Tırnak ve El Bakımına İyi Gelir

Tırnak ve el bakımında tercih edilmesi gereken bir üründür. Mikroplarla mücadele ettiği için dezenfektandır. Bundan dolayı da elleri aloe vera sabunuyla yıkamak hem ellerin temizliği, hem de yumuşaklığı için harika bir tercihtir. Tırnakları beslemesiyle birlikte aynı zamanda güçlü ve dayanıklı olmalarını da sağlar.

Böcek ve Sinek Isırıklarını İyileştirir

Sinek ve böcek ısırıklarının oluşturduğu kaşıntı ve yanma hissini yok eder. Antibakteriyel etkisi sayesinde ısırılan bölge üzerinde bakterilerin üremesini engellemekle birlikte, ısırık yüzünden meydana gelen kabarıklığın giderilmesi için sinek yada böcek ısırığının olduğu yeri iyileşene kadar, sık sık aloe vera sabunuyla yıkamak, bu durumun ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Selülitlerin Yok Olmasına Yardım Eder

Duş esnasında aloe vera sabunuyla selülitli bölgeye masaj yapıldığı takdirde selülitlerin yok olmasında etkisi görülmüştür. Fakat sadece aloe vera sabunu yada ürünleri kullanarak selülitlerden kurtulmak mümkün değildir. Bununla birlikte düzgün beslenmek ve spor yapmak da gereklidir.

Sarkma ve Kırışıklık Karşıtıdır

Sabunun içinde bulunan, insan cildindeki parlaklığı, esnekliği ve yumuşaklığı sağlayan kollajen ve elastin isimli maddeler sayesinde ciltte oluşan sarkma ve kırışıklığa iyi gelir. Söz konusu olan elastin ve kollajen üretimini üreten fibrobastlar, zamanla özelliğini kaybeder ve fibroblastlar elastin ve kollajen üretemez bir hale gelirler. Bunun için de aloe vera sabunu kullanmak bu soruna çözüm yaratır. Çünkü sabunun içinde bulunan aloe vera özü, fibroblastları uyarır, elastin ve kollajen üretimini arttırır. Bundan dolayı da cildin zamanla kaybolan sağlık ve elastikliğini iyileştirmekle beraber kırışıklık görünümünü azaltır.

Çok sık kilo alıp verme, cildin elastik sınırlarının üzerinde gerilmelere ve cildin kırılmasına sebebiyet verir. Bu durum özellikle hamilelikten sonra görülür. Kırılmayla beraber mor yada kırmızımsı lekeler, sarkmalar, çizgi yada çatlaklar gibi ciltte kalıcı bir zarar meydana gelir. İltihaplanmayı, kızarıklığı azaltma ve esnekliği arttırma özelliği mevcuttur.

Traş ve Ağdadan Sonra Kullanılır

Kadınlar için ağdadan sonra, erkekler için de traştan sonra kullanılması, traş ve ağda yüzünden meydana gelen cilt tahrişini yok etmede başarılı bir sonuç elde eder.

İyi Bir Makyaj Temizleme Ürünüdür

Cildin en derin noktalarına nüfus ettiği için cildi en iyi şekilde temizler. Bundan dolayı makyaj temizleme konusunda aloe vera sabununun kullanılması, yüzde bulunan makyajın tamamı ile temizlenmesinde büyük rol oynar.

Güneş Işınlarına Karşı Koruyucudur

Aloe vera jelinin cildin radyasyon hasarına karşı koruyucu bir etkiye sahip olduğu belirtilmiştir. Cildi güneş ışınlarından korumakla birlikte, ileri derecede olmadığı takdirde ciltte oluşan güneş yanıkları ve diğer yanıkları da yok eder.

Ayak Bakımı ve Sağlığında Etkilidir

Ayaklara da gerekli doğal bakımı sağlamaktadır. Ayakları dinlendirmekle beraber aynı zamanda rahatlatır. Ayakta meydana gelen nasırların giderilmesine fayda sağlar. Topukta oluşan sertleşme için yumuşatıcı ve canlandırıcı özelliği bulunur. Bunun dışında da ayak kokusunu giderir ve ayakta oluşan terlemenin önüne geçer. Ayakların sık sık aloe vera sabunuyla yıkanması tüm bu sıkıntıları ortadan kaldıracaktır.


Aloe Vera Sabunu Saça Faydaları

Apolesi Areta/Saçkıran Hastalığını İyileştirir

Özellikle erkeklerin şikayetçi olduğu bir mantar hastalığı alopesi areata, yani halk adıyla saçkıran hastalığı sadece erkeklerde değil, kadınlarda da görülür. Aynı zamanda alopesi areata yalnızca saçlarda değil, vücudumuzun tüy bulunan herhangi bir yerinde de olabilir. Başlangıcında aloe vera sabunu kullanmak, hastalık yüzünden düşen saçlara geri kavuşma ve mantarları yok etme konusunda iyi gelecektir.

Kepek Sorununu Yok Eder

Kafa derisi tahrişi ve kaşıntısını azaltmaya yardımcı olan anti-enflamatuar eylemler ve iltihabı azaltma konusunda işe yarayan enzim ve yağ asidi içeriği sayesinde saçı besler, güçlendirir ve daha hızlı uzamasını sağlar. Kepek sorununu da ortadan kaldırır. Duş sırasında saçı aloe vera sabunuyla yıkayıp saç derisine masaj uygulandığı takdirde, zamanla kepek sorununun ortadan kalktığı görülür.

Stresi Azaltır

Kafa kaslarını gevşeten anestezik özelliklere sahip olduğu için saçı yıkarken kafa derisine yapılan masajla birlikte kafa kaslarını gevşetir, stresi azaltır.

Yıpranlış Saçların Bakımında Etkilidir

Saçı ve kafa derisini UV ışınlarından korur. Günlük kullanılan düzleştirici, saç kurutma makinesi gibi yıpratıcı etkenlerden korumakla birlikte, yağmurdan ve kuruluktan da korur. Saçı kabarıklıktan uzak tutarak elektriklenmesini önler, saça parlak, sağlıklı ve daha ipeksi bir görünüm verir.

Çabuk Yağlanan Saçları Yağdan Kurtarır

Çabuk yağlanan saçlar üzerinde de büyük bir etki gözlemlenir. Saç folikülünü etkin bir şekilde temizler, saçı artık ve yağlardan arındırır.


Aloe Vera Sabunu Cilde Nasıl Uygulanır?

Daha önce de söz edildiği gibi makyaj temizlemede etkili ve doğal bir üründür. Yüzdeki makyajı temizlemek için aloe vera sabunuyla yüze masaj yapıp suyla durulanmalıdır. Her gün sabah ve akşam yıkandığı takdirde, yüzdeki sivilce ve aknelerin yok olduğu, yüzün daha sağlıklı bir hale geldiği gözlemlenmiştir.

Bunun dışında da erkekler için traştan sonra kullanılması da yüze uygulanan jilet yüzünden ciltte oluşan tahrişleri yok eder, nemli kalmasını sağlar. Aynı zamanda kadınların da istenmeyen tüyler için kullandığı ağda yada jiletten sonra da sabunu kullanmaları önerilir. Traş ve ağda yapılan bölge aloe vera sabunuyla iyice yıkandıktan sonra cildin rahatladığı, tahrişin yok olduğu gözlemlenmiştir.


Aloe Vera Sabunu Saça Nasıl Uygulanır?

Saçtaki kepek yada saçkıran sorununu ortadan kaldırmak için duş sırasında saçın aloe vera sabunuyla yıkanması, saç derisine masaj uygulaması gerekmektedir. Bu uygulamayı yaklaşık 15-20 dakika boyunca uyguladıktan sonra saç durulanır. Her duş alışta yapılması gereken bu uygulama, düzenli yapıldığı takdirde kısa bir süre sonra etkisini gösterir.


Aloe Vera Sabunu Zararları

Hafif Alerjik Reaksiyonları

Bazı insanlarda bu alerji durumları az görülebilir. Ciltte batma hissi, hafif kaşıntı yada aşırı duyarlılık reaksiyonları gözlemlenebilir. Aynı zamanda kızarıklık da görülebilir.

Ciddi Alerjik Reaksiyonları

Bunun dışında ciddi alerjik reaksiyonlar da olabilir. Gözlerde kızarıklığa, cilt dökülmesine, tahriş ve yanma hissine neden olabilir. Yüz yada dudak şişmesi, normal olmayan morarma yada kanama görülebilecek alerjik reaksiyonlar arasındadır.

Bu belirtiler ortaya çıktığı takdirde kullanımı durdurulmalıdır. Kullanmaya başlamadan önce doktora danışılması daha sağlıklı olur.

Hangi Durumlarda Kullanılmaz?

Yanık, tahriş, kesik ve yaralara iyi gelir. Fakat ciddi yanıklar, büyük kesikler ve ileri derecedeki tahrişlerin tedavisinde kullanılmaz. Bu tür ileri derecedeki rahatsızlık durumunda tıbbi yardım alınması önerilir.

Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerek?

İçerisine eklenen bazı katkı maddeleriyle beraber sabunun sıvı yada jel halinde olması gerekir. Bundan dolayı da aloe vera sabunu alınırken, sabunun yumuşak olmasına dikkat edilmeli. Sabunun yumuşak olması, doğallığının göstergesidir. Doğal yollarla yapılmış olanlar bazı istisnai durumlar dışında zararsızdır.

Hangi Ciltlerde Alerjiye Neden Olur?

Nadir olmasına rağmen, aloe vera sabununun yan etkileri de olabilir. Kullanımındaki birçok yöntem, onu diğer bazı bileşenlerle birleştirmeyi içerdiğinden dolayı ciltte alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu alerjik reaksiyonlar genellikle sarımsak, soğan yada laleye karşı alerjisi olan insanlarda görülebilir. Aynı zamanda kaktüs ve kaktüs familyasından herhangi bir bitkiye alerjisi olanların da aloe vera sabununu yada aloe vera bitkisinden yapılmış herhangi bir ürünü kullanmamaları gerekir.


Aloe Vera Sabunu Nasıl Yapılır?

Malzemeler

 • Limon kabuğu rendesi
 • 100 ml zeytinyağı
 • 4 yemek kaşığı bal
 • 2 adet 250 gramlık gliserin sabun balı
 • 4 adet aloe vera yada aloe vera dalı püresi

Nasıl Hazırlanır?

 • Gliserin sabun barlarını cam kaseye yerleştirip mikrodalgayı 3 ya da 4 dakikaya ayarlayıp sabunların erimesini sağlayın.
 • Ardından erimiş sabun barlarının içine dört yemek kaşığı balı ve limon kabuğu rendesini ekleyin.
 • 100 ml zeytinyağını ısıtın. Zeytinyağının sıcaklığının fazla olmamasına dikkat edin, aksi takdirde etkisini göstermeyebilir. Ilık olması gereklidir.
 • Yaptığınız karışımı mikser ile en düşük hızda çırpmaya başlayın.
 • Bunu yaparken de ılık zeytinyağını karışıma yavaş yavaş ekleyin.
 • Homojen ve parlak renkli hamur halini alana kadar çırpmaya devam edin.
 • Karışım istenilen kıvama gelince kalıplara dökmeye başlayın.
 • Karışımı dökerken kalıpların üstünde yaklaşık 2 santim boşluk olmasına dikkat edin.
 • Karışımı döktüğünüz kalıpları buzdolabına alın ve bir gün boyunca buzdolabında bekletin.
YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.