Arap Sabunu Faydaları, Nasıl Kullanılır?

15.06.2020
Arap Sabunu Faydaları, Nasıl Kullanılır?

Birçok sabunda kostik olarak bilinen sodyum hidroksit yerine potasyum hidroksit kullanılarak yapılan Arap sabunu, jel ya da macun şeklindeki yapısı sebebiyle yumuşak sabun olarak da bilinmektedir. Ev temizliğinden, cilt bakımına, bitki ilaçlamadan, kıyafet ve dokuma ürünlerin temizliğine birçok alanda kullanılmaktadır. Sabun, pH değerinin düşük olması sebebiyle uygulandığı nesneler üzerine zarar verici bir tesir yaratmaz. Kişisel bakım amacıyla genel olarak ilave katkılar eklenerek kullanılabilir.

Arap coğrafyalarında sık görülen çöl ikliminde yetişen hurmalarda bolca potasyum hidroksit bulunması eski çağlarda Arap sabunu yapımında temel bir ana kaynak olma özelliğini sağlamıştır. Adını da bu özelliğinden alan sabunun ilk ortaya çıkışı Roma devrine dayanmaktadır. Bir anlatıya göre bu devirde çamaşırhanelerde, dere kenarlarında kıyafet yıkayan kadınlar kullandıkları suların arasına karışan hayvan küllerinin akışkan bir madde oluşturduğunu görmüşlerdir. Tesadüfen oluşan bu yeni maddeyi kıyafetlerinde kullanarak bir temizlik malzemesi elde etmişlerdir. Etkin ve kalıcı bir nitelik sağlayan bu madde asırlardır dünyanın pek çok bölgesinde kullanılmaktadır.

Ev ve iş yerlerinde yapılan temizliklerde kullanılan pek çok sabuna kıyasla, su ile teması sonucu zeminden daha kolay arınma avantajı vardır. Parke, taş ve pek çok zemin türünde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu tür alanların temizliğinde su dolu kovaya yaklaşık bir avuç kadar eklemeniz yeterli olacaktır.

Arap Sabunu Cilde Faydaları

Günlük temizlik bakımından sayılan birçok yerin dışında kişisel bakım ürünü olarak kullanılabiliriz. Cilt bakımında, yüz ve el- tırnak canlılığını sağlamada, güneş lekeleri, yağlanma ve kuruluğa karşı etkin koruma sağlayan Arap sabunu, gözle görülür değişimleri kısa sürede vermektedir.

Gözenekleri Kirlerden Arındırın

İçeriğinde çeşitli bileşenler yordamıyla sabunun kısa süre içinde köpürme özelliğinin de olması vücudun kirlerden arınması için önem taşır. Kimyasal içermemesi sebebiyle herhangi bir iz, yara, kaşıntı, kızarıklık durumuna rastlanmayacak olması cilt bakımında önemli bir avantajdır. Yine de tamamen sabundan arındıracak şekilde durulama yapmanız hem sabunun etkisini daha belirgin gösterecek hem de hücrelerinizi yenileyecektir. Çeşitli sebeplere bağlı olarak oluşan mantar türü rahatsızlıklarda veya özellikle ayak tabanlarında katılaşan ölü deriyi yumuşatarak yok etme açısından birtakım faydalar sağlar.

Yağlanmadan Kurtulmak İçin Birebir

Birçok insan metabolik, kalıtsal, kişisel bakım şekli, yeme içme alışkanlıkları ve diğer sebeplere bağlı olarak ciltte yağlanma sorunları yaşamaktadır. Arap sabunu cildin nem oranını dengeler ve gözenekleri açarak ciltte oluşan yağlanmayı engeller.

Cildiniz Yumuşacık Olsun

Sadece isimlendirmeye bir alternatif olarak ‘yumuşak’ olmakla kalmayıp cildi ferahlatıp, dokulara derinlemesine yapacağı etki sayesinde bedeni rahatlatacaktır. Cildinize yapacağınız uygulama sonrası birtakım nemlendirici kremler de kullanmanız bu açıdan daha fazla yarar sağlayacaktır. Yaraların iyileşmesi için gereken sürecin hızlanmasını sağlamakla birlikte, özellikle tahriş ve kanama sonrası oluşan kabuklaşmaların cilde zarar vermeden temizlenmesini de kolaylaştırır. Cildinizi yumuşatabilmek için bu sabunu zeytinyağı ile karıştırarak da kullanabilirsiniz.

Kuru Cilt Yapısı Olanlar İçin İyi Bir Tavsiyedir

Ürünün pH değerinin insanların kullanması gerekli olan miktardan az olması sebebiyle cilt bakımı için, yine tavsiye edilen ürünler arasında olsa da listenin biraz daha alt kısımlarında kalmıştır. Ancak belirtilmelidir ki sabunun akışkan ve kolaylıkla arınan yapısı sayesinde cildin gerekli nem oranına kavuşmasını sağlar. Ölü hücreleri vücuttan atarak cilde yenileyici bir özellik kazandırır. Vücudumuzda gerekli olan potasyum eksikliği göz ve cilt yapısında kurumalara neden olmaktadır. Arap sabunu içeriğinde taşıdığı potasyum özleri sayesinde bu tür sorunlara bir çözüm olmaktadır.

Güneş Lekelerine Son

Özellikle hassas ciltler için güneş ışınları ve çevre ile yapılan temas sonucu yüz, kol ve vücudumuzun pek çok bölgesinde kızarıklıklar ve kararmalar görülmektedir. Uzun süreli kullanımlarda cildinizi beyazlatarak saf bir görünüme kavuşturacak ve cildinizi zararlı ışınların etkisinden koruyacaktır.

Peeling Etkisi İle Cildinizi Tertemiz Yapın

Barındırdığı mineral ve yağlar sayesinde gözenekleri derinlemesine temizleyerek peeling etkisi yapar. Bu etki sayesinde deriye nüfuz eden mineraller sivilce, siyah leke ve birçok leke sorununu ortadan kaldıracaktır. Sadece yüz için değil vücudumuzun tüm bölgeleri için aynı etkiyi gösterecek olan sabunun çeşitli sentetik sürfaktanlar barındırmaması, kimyasal yan etkilerden korunmamızı sağlayacaktır.


Arap Sabunu Saça Faydaları

Bazı çevreler tarafından kabul edilen teze göre, kullandığımız şampuanların tümünün kökeni Arap sabununa dayanmaktadır. Yani bu sabunun içeriğine birtakım yağ, esans, mineral vb. katkılar eklenerek markalaşmıştır. En çok tesir ettiği bölgelerden biri de saçlardır. Saçlar zaman zaman doğal yapısı bozulan, ucunda ya da bir bütün olarak kırılmalar, dökülmeler oluşan yapıya sahiptir. Sadece bu amaç için üretilen pek çok farmakolojik ve kozmetik ürün bulunsa da en kolay yoldan bu tür sorunların önüne geçebilmek için Arap sabunu kullanabiliriz.

Saçlarda oluşan elektriklenme sorununa, saç boyası kullanırken öncesi ve sonrasında, saçın canlılığının korunması ve nemlendirmesi açısından, kişisel bir bakım ürünü olma özelliğini taşır.

Elektriklenmeyi Önleyin

Saçlarımıza duş sonrası sıcak fön çekerek ya da mevsimsel şartlara bağlı olarak genellikle kış aylarında nem oranının düşmesi sonucu saç kılları birbirine sürter ve statik bir elektrik oluşturur. Bunun sonucunda ise saçın doğal, parlak görünümü bozulur ve saçın şekillendirilmesi, taranması zor hale gelir. İşte burada devreye girecek olan Arap sabunu içerdiği ayçiçek ve diğer yağlar başta olmak üzere saça nemlendirici bir etki yapar ve saçı yumuşatır.

Birçok kuaför saçlarda kullanılan boyanın saçtan arındırılmasını sağlamak ya da boyanın tonunu ayarlayabilmek için bu sabunu kullanmakta ve etkisini görmektedir.

Canlı Yapısına Kavuşsun

İlk kullanımlarında belirgin bir etki yapmıyor hatta saçın kuru yapısını biraz daha arttırıp saçın sertliğini koruyor. Ancak yaklaşık 1 ay boyunca haftada 2-3 kez yapacağınız yıkama sayesinde bu sorunu aşmak mümkün. Kuru saç sorunun ortadan kalkması için kullanılacak şampuan, sabun ya da bakım kreminin saç köklerine besleyici, nemlendirici bir etki yapması gerekmektedir. Arap sabunu içeriğinde ayçiçek ve keten tohumu yağı başta olmak üzere bu etkiyi gösteren maddeler açısından zengindir.

Koparak Dökülmelere Son

Saç dökülmeleri özellikle orta yaş ve sonrasında sık görülen bir sorundur. Genetik, saç yapısı, çevresel etmenler gibi birçok durum bu sorunu etkilemektedir. Koparak dökülen saçlar için satılan birçok sabun ve şampuan birtakım faydalar sağlasa da yan etkiler göstermekte ya da maliyeti yüksektir. Arap sabununun saç için fayda sağlaması onun kokusuz olmasında gizlidir. Eğer içeriğinde parfüm katkısı varsa saç ve cilt bakımına uygulamamalısınız. Kimyasal madde kullanılmadan üretilen bu sabunlar saça doğallık katacaktır.

Mısır özlü yağ saça ve cilde fayda sağlayan linoleik asit barındırmakta olup, bitkisel yağlar grubunda olan Arap sabununda da bulunmaktadır. Saçı beslemek ve kökleri güçlendirmek açısından son derece etkili olan bu asit kelliği önlemede de fayda sağlar.

Sabunun saça uygulanması sonrası kabarma ve karışıklıklara neden olmaktadır. Bu sebeple, özellikle sabunun kullanıldığı ilk dönemlerde, saça uygulama sonrası mutlaka krem- losyon şeklinde saça yumuşatıcı etki veren ürünlerden yararlanılmalıdır.

Uzun Saçlara Doğal Bir Besleyici

Arap sabunu saça besleyici, onarıcı bir etki gösterir. Saç beslendikçe dökülme, kırılma ihtimali minimuma iner ve böylece güçlenerek büyümeye başlar. Zamanında uzun saçları ile kamuoyunda bilinen Barış Manço bir televizyon programında uzun saçlarını beslemek için bu sabunu kullandığını belirtmiştir. Doğal ve sağlıklı bir saç uzaması için kullanışlı bir ürün olduğu çoğu görüşlerce kabul edilmiştir. Bu amaçla da olsa sabunu uyguladıktan sonra nemlendirici kremlerle takviyeler yapabilirsiniz. Ek kullanımlar sabunun göstereceği tesire olumsuz etki etmeyecek ve düzenli kullanımda gözle görülür uzamayı birkaç hafta içinde göreceksiniz.

Nem Oranını Düzenler, Yağlanma Karşıtıdır

Saçın gereksinim duyduğu yağ oranı saçın doğal yapısını korur. Saç derisinde bulunan folikül sebumların olması gerekenden çok fazla çalışması sonucu saçımızda aşırı yağlanmalar oluşur. Bu durum saçın kırılganlığını arttırabilir. Saçın yağ oranı gereğinden az ise de deride kabuklaşma ve kepek sorunları meydana gelir. Arap sabunu aşırı yağlanmayı önler ancak haftalık kullanımını gerektiren miktarın dışına çıkılırsa saçları kurutabilir. Bu sebeple dengeli bir kullanım ve mümkünse uzman tavsiyesine uyarak hareket etmeniz yerinde olacaktır.

Saç Boyalarını Güvenle Temizleyin

Saç açma olarak tabir edilen bu uygulama için hem kendi yapısından hem de birtakım makyaj boyalar sebebiyle koyu bir renk oluşabilir. Haftada 2-3 kez (bir hafta arayla) Arap sabunu ile yapacağınız uygulama sonucu koyu renge sebep olan pigmentler akarak saçınız bu tür bakımlar için olması gereken hale gelecektir.

Saçınız sabuna uygun değilse ya da kullanımınızın ilk aşamalarında iseniz kuruma, sertleşme gibi sorunlar meydana gelebilir. Bu sebeple uygulama sonrası saçın doğal yapısına zarar vermemek adına nemlendirici ve onarıcı nitelikte maske, serum, krem vb. ürünler kullanmalısınız.


Arap Sabunu Nasıl Kullanılır?

Birçok temizlik ürününe göre su ile temasında yüzeylerden kolaylıkla çıkar ancak bunun için genellikle durulamanın sıcak su ile yapılması gerekmektedir. Nesnelerin canlı ve parlak yapısını korumak ve vücuda uygulandığında doğal, yumuşak bir etki sağlamak için önemli bir sabundur. Arap sabunu ile temizlenen her bir alanda, kullanım için ayrı bir yol izlemek gereklidir.

Ocak ve Fırınlarda Ön Temizlik Gerektirir

Mutfakta en çok işe yarayan bu iki cihaz, kullanım sonrası yemek ve yanık lekelerinden kaynaklı ya da zaman içinde ısıyla etkileşimi sonucunda lekeler oluşturmaktadır. Bu tür durumlarda hem geçici hem de inatçı olma özelliğine sahip olan lekeler için köklü bir çözüm olarak Arap sabunu tavsiye edilmektedir. Ocak temizliği yaparken ılık su ile sabunu ovarak temizliği yapabilirsiniz. Fırınlar ise yüksek ısının etkisiyle lekeleri daha çok tutmaktadır. Bu sebeple çözücü olarak kullanılacak karışımların, derinlemesine etki yapmasını beklemek gerekir. Arap sabunuyla temizlemeden en az birkaç saat önce,

  • 1 Tatlı kaşığı karbonat
  • 1 Yemek kaşığı doğal sirke (mümkünse elma)
  • 1 Tatlı kaşığı limon tuzu

kullanarak fırın içine püskürtün. Böylece bu maddeler içeriğinde ki doğal asitler sayesinde lekeleri çözecektir. Birkaç saat sonra da sabunu kullanarak fırını iyice ovun, tertemiz olacaktır. Fırın dış yüzeyini ya da camını temizlerken de aynı işlemi uygulayabilirsiniz.

Çamaşır Makinesinde Tek Ölçek Yeterlidir

Özellikle beyaz renkliler için kullanımında gözle görülür bir canlılık sağlamakla birlikte makinenin deterjan bölmesine bir ölçek sabun yeterli olacaktır. Arap sabunu, perdeleri temizlerken sık kullanılan bir üründür. Perdelerde beliren siyahlıkları söküp atarken doğal bir ferahlık sağlar.

Bulaşıkları Yıkarken Çeşitli Karışımlar Ekleyebilirsiniz

Şu an için piyasada bulaşık makinelerinde kullanabileceğiniz Arap sabunu özlü tablet ve kireç sökücüler bulunmamaktadır. Ancak elde yıkama ile de tüm yemek takımlarınıza her kullanım sonrası ilk günkü halini verecektir. Bulaşık süngerine kendi belirleyeceğiniz miktarda sabunu sürün ve iyice ovalayın. Durulama işlemini mutlaka sıcak su ile yapmanız gerekmektedir. Sabundan elde edeceğiniz verimi arttırmak için lavanta, biberiye, limon, boraks gibi ürünleri ilaveten karıştırarak kullanabilirsiniz.

Banyo ve Tuvaletlerde Sprey Yaparak Kullanın

Sprey şeklindeki şişelerde karışımını yapabileceğiniz çeşitli kir sökücü özellikteki sıvılara bu sabunu da ekleyerek iyi bir temizlik yapabilirsiniz. Sadece tuz ruhu ya da çamaşır suları ile yapılan dezenfekte işlemlerde yoğun koku, mide bulantısı, kusma, gözlerde geçici süreliğine yaşarma, yanma ve hatta zehirlenmeler oluşturmaktadır. Kimyasal maddelerden arındırılmış olan sabunun banyo ve tuvalet fayanslarına, klozet temizliğine ve bu alanlarda bulunan musluk, lavabo temizliği için fayda sağladığı bilinmektedir. Arap sabunu ile uygulayacağınız karışım içerisine doğal sirke, çamaşır sodası, lavanta ve benzeri bitkisel yağlar da kullanabilirsiniz.

Cilt Bakımında Dikkatlice Kullanmalısınız

Cilde uygulandığında oluşturduğu yumuşatıcı ve nemlendirici etki aşırı kullanıma dönüştüğünde tersine sonuçlar doğurabilmektedir. Derinlemesine etkisi sayesinde el ve yüzde kuruluklar oluşturabilir. Cilde yapacağınız uygulamada parfüm içermemesine dikkat etmek gerekir. Haftada 1-2 kez kullanmak daha uygun sonuçlar verecektir. Hatta duşunuzu bu sabunu kullanarak yaptıysanız o bile yeterli olacaktır. Arap sabunu su ile temasında çabuk çıkar. Ancak durulama işlemi için sıcak suya ihtiyacınız olacak. Bu sebeple cildin tahriş olmasını engellemek için sabunu cilt yüzeyine sık kullanmaktan kaçının.

Saçlarınıza Masaj Yaparak Uygulayın

Sabunu doğrudan paketinden çıkarıp uygulamaktansa çeşitli eklemeler yapıp bir şampuana dönüştürerek kullanmak daha iyi olacaktır. Bu sebeple bir kasenin içinde sabunu sıcak su ile karıştırıp bir macun haline getirebilir ve mümkünse bu karışımı şişe, saklama kabı ve benzer objelerde kullanabilirsiniz. Saç boyası gibi malzemelerin kullanımından sonra sabunu saf halde uygulayıp saçınızı sıcak su ile yıkayınız. Zeytinyağı ile sabunu karıştırarak da kullanabilirsiniz. Uygulama esnasında saça hasar verecek şekilde değil diplerine hafifçe masaj yaparak iyice yedirmeye çalışın. Saçın yumuşaklığı ve doğal görünümü bu sayede daha çok artacaktır.

Halı Kilim Benzeri Eşyalarda Etkilidir

Halılarınızı su ve sabunla yıkamadan önce elektrikli süpürge yardımıyla büyük kir kitlelerini ortadan kaldırınız. Ilık su dolu kovaya halının ebatına bağlı olarak belirleyeceğiniz miktarda Arap sabunu ekleyerek bir fırça yardımıyla halılarınızı derinlemesine etki yaratacak şekilde temizleyiniz. Bu işleminiz ardından isteğe bağlı olarak, içeriğinde bulunan doğal asitler sayesinde güçlü bir tesir edici olarak elma sirkesi kullanabilirsiniz. Hem saf halde hem de tuz, karbonat ekleyerek macun şekline getireceğiniz elma sirkesi halı, koltuk, mutfak temizliği, kireç önleme, kişisel bakım gibi pek çok alanda kullanılmaktadır.

Koltuklarınızı İlk Haline Getirin

Özellikle ebeveynlerin sık karşılaştığı sorunlardan biri de, küçük çocukların halı, duvar ve koltuklara sık sık boya kalemlerini sürmeleridir. Arap sabunu hem bu tür lekelerin hem de istemsizce oluşan tükenmez kalem ve benzer lekelerin temizlenmesinde önemli bir rol oynar. Koltuk temizliğinde kullanılan sabun kalem, içecek, boya lekelerinin çıkmasında içeriğinde ki doğal asitler sayesinde önem taşır. En önemli avantajlarından biri de koltuklarınızın renginde asla bir değişim oluşturmamasıdır. Sıcak su dolu kovaya bir miktar sıvı halde ki bu sabunu ekleyiniz. Ardından yastıklardan başlayarak tek yöne doğru iyice sıkılmış bez yardımıyla temizleme işleminize başlayabilirsiniz.

Koltuklarınız üzerinde sabun lekesi kalmaması için temizleme işlemi sonrası sıcak suyla durulayın ve koltuğun kurumasını bekleyiniz.

Perdelerde Belirgin Bir Canlılık Sağlar

Özellikle perdelerin üst kısımları hem bulunduğu ortam hem de mevsimsel değişmelere bağlı olarak sık kirlenmektedir. Arap sabunu iyi bir kir sökücü olarak bu kısımlarda işlevseldir. Çamaşır makinenizde belirli bir miktar kullanabilirsiniz. Yıkama sonrası perdelerinizde ferahlatıcı bir koku oluşacaktır.

Bahçe Bakımı ve Tarımsal İlaçlarında Kullanabilirsiniz

Bahçeli bir eve sahip olan ya da kırsal kesimde çiftçilik yaparak geçimini sağlayan insanların çoğu tarımsal ilaçlara, ürünlerini haşereden koruyacak malzemelere ihtiyaç duymaktadır. Ancak piyasada satışa sunulan birçok ürün bu hususlarda yarar gösterse de yetişen ürünlerin genetik yapılarında farklı sorunlar oluşturmaktadır. Sabun içeriğindeki potasyum hidroksit sayesinde haşerelerin dış kabuklarında ki kitleri etkisiz hale getirip, bitkilerinizi yaprak biti gibi sorunlardan korumaktadır.

Kullanıma bağlı olarak yaklaşık 1 hafta içinde etkili sonuçlar alabileceğiniz bu yöntem, su dolu sprey şeklinde ki bir şişeye sabunu ilave ederek bitkilerin üzerine sıkarak yapılır. Birçok farklı şekilde uygulansa da en basit haliyle bu yöntem etkin sonuç almanızı sağlayacaktır. Günde bir kez yapmanız yeterli olacaktır ve uygulama için gündüz saatleri daha uygundur.

Arap sabununu zeytinyağı ile karıştırarak ya da aynı malzemeler içine sarımsak ekleyerek de güçlü bir karışım oluşturabilirsiniz. Püskürtmeyi ince uçlu bir mekanizma ile yapmanız karışımın hedef noktaya daha iyi nüfuz etmesini sağlayacaktır.

Solunum Yolu Hastalıkları İçin Ortamdaki Havayı Korur

Amerikan Alerji, Astım ve İmmünoloji koleji sağlığımızı ilgilendiren tüm koşulların yaklaşık %50’sinin iç mekan hava temizliğiyle alakalı olduğunu belirtmiştir.

Özellikle astım, bronşit gibi rahatsızlıklarda hastanın bulunduğu ortam çok önemlidir. Sadece sigara, havasız ortam sebebiyle değil, ortamda ki temiz havayı bozacak tüm etkenlerden uzak durmak gerekir. Bu sebeple kimyasal karışımı ya da kullanılmış yağlardan elde edilen hijyen malzemeler ağır koku oluşturarak hastaya zarar verebilir. Hem doğal özlerden yapılması hem de hafif yapıda ki çeşitleri sayesinde Arap sabunu bu tür rahatsızlıkları olan insanlar için kullanışlıdır. Bebekleriniz için alıştırma bardakları, biberon ve birçok benzer malzemeyi kullanım sonrasında bu sabun ile temizleyebilirsiniz.


Arap Sabunu Zararları

Kimyasaldan arındırılmış, kullanımı kolay ve etkisi büyük olan bu sabunun belirli şartların dışına çıkılarak kullanılması bazı sorunlar oluşturmaktadır.

Bitkilerin Yapısına Zarar Verebilir

Tarla, bağ, bahçe ve seralarda yetişen ürünlerin birtakım mikroorganizmalardan korunması amacına yönelik olarak tarım ilacı amacıyla kullanılmaktadır. Bu amaç için her ne kadar fayda sağlansa da bitkilerin güçsüzleşmesine yol açabilir.

Arap sabunu bitki bakımında yarar sağlayabilir. Ancak yine de belirtilmelidir ki, bitkiler üzerinde haşere olarak tanımlanan pek çok canlı türü bulunmaktadır. Alınacak verimi daha etkili kılmak adına onları tümüyle yok etmek ekosistemin işleyişini bozmaktadır. Ancak sabun bu tür kullanım alanlarında birçok kimyasal tarım ilacına göre hem ekonomik hem de çoğu kez kesin sonuç vermesine karşın, bitkilerin yapısını bozabilir. Bitkiler de tüm canlılar gibi koruma mekanizmalarına sahiptir. Sabun, bitkiye parlak bir görünüm vermiş olsa da, bu mekanizmaları parçalayıp yararlı mikroorganizmaları öldürebilir. Bu sebeple uzman görüşlerine başvurmalı ve bitkileri koruyacak ürünler kullanmalısınız.

Saçlarda Sertleşme Oluşabilir

Arap sabunu özellikle ilk kullanım dönemlerinde saç yapısının birden alışamayacağı bir yapıya sahiptir. Bu sebeple özellikle aşırı kullanımda saç derisinde kurumalarla birlikte kepek oluşumu da gözlemleyebilirsiniz. İlk etaplarda saça uygulayacağınız bu sabunu nemlendirici krem ve aynı amaç için üretilen bitkisel yağlar kullanarak dengeyi sağlamanız gerekmektedir.

Özellikle doğal olarak kuru ve sert saç yapısına sahip olan kişilerde Arap sabunu öncelik olmayabilir. Bu tür sorun yaşayan kişiler de saç tarama da yaşanan zorluk, saçların birbirine girmesi, aşırı terleme gibi durumlarda saçın teri toplayarak rahatsız edici olması gibi sorunlar yaşanmaktadır. Saçın yapısında ki sertliği daha belirgin hale getirme sorunu bu sabunun ilk kullanım dönemlerinde yaşanmaktadır ve bu nedenle tavsiye sıralamasının aşağısında yer almıştır. Ancak düzenli ve destekleyici ürünlerle yapacağınız kullanımlarda bu tür riskleri azaltacaktır.

Parfüm İçermeyen Çeşitlerini Tercih Ediniz

Birçok insan, sabunun içeriğinde az sayıda bileşen olması sebebiyle kontrolsüz olarak tüketimini yapmaktadır. Ancak özellikle sıvı halde satılanlarda bulunan parfüm pH değerine bağlı olarak alkali veya asidik olma özelliğine sahip bir kimyasaldır. Bu sebeple yüzey temizliği, ev ve iş yerlerinde kullanılan temizlik ürünleri arasına girmiş olsa da asla cilde uygulanmamalıdır. Bunun yerine saf hayvansal ve bitkisel yağlardan yapılan, zengin potasyum içeren türleri tercih edilmelidir.

Sık Kullanımlarda Cildinizi Tahriş Edebilir

Arap sabunu birçok gözlem sonucu cilde uygulanmak hususunda çekimser kalınan bir malzemedir. Bu sebeple bilinmelidir ki özellikle sık kullanım sonrasında, sabunun bileşenleri ciltte gerekli olan yağlanmayı bitirme noktasına getirip, derinin kuruma ve ardından dökülme sorunlarını gösterebilir. Cilde yapacağınız kullanımlarda faydalar görme olanağı olsa da hekim tavsiyesine uyarak hareket etmeniz daha yerinde olacaktır.


Arap Sabunu Nasıl Yapılır?

Bazı farklı yapım aşamalarında palm yağı ve benzeri ürünler de eklenmektedir ancak maliyetten kazanç sağlamak için sadece bu malzemeler kullanılsa yeterlidir. Ancak sayılı malzemeler dahi kalitesine bağlı olarak 60 ila 100₺ arası bir fiyata denk gelmektedir. Yine de hem sıvı hem de katı halde bir defalığına yapılsa dahi birkaç ay rahatlıkla kullanabileceğiniz miktarda sabun oluşmaktadır.

Malzemeler

Nasıl Hazırlanır?

  • Yapım aşaması zahmetli olmakla birlikte ürünü benmari usulü pişirdikten sonra kullanıma hazır hale getirmek için her gün birkaç dakika karıştırma işlemi yapılmalı ve bir hafta beklenmelidir.

Dikkat

  • Yapım aşamasında blender dahil olmak üzere kullanılan tüm teknik cihaz ve diğer araçların bir daha başka bir iş için kullanılması tavsiye edilmemektedir.
YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.