Egzamaya İyi Gelen Bitkisel Yağlar

Egzamaya İyi Gelen Bitkisel Yağlar
28 Mart 2016 tarihinde eklendi, 1.587 kez okundu.

Egzama, vücutta genellikle stres, hava kirliliği, alerji gibi çeşitli nedenlerle vücutta kaşıntı ve kızarıklık olarak meydana gelen bir cilt hastalığıdır. En belirgin özelliği kızarıklık ile oluşan su toplaması şeklidir. Kaşıntı ve ciltte kuruluğa neden olur.

Egzama, vücutta çeşitli nedenlerle meydana gelen, nedeni tam olarak bilinmemekle beraber stres, genetik, kirli hava gibi sebeplerle ortaya çıktığı genellemesi bulunan bir cilt hastalığıdır. Ayrıca egzama, kronik olarak görülebileceği gibi, hemen hemen her yaş aralığında görülebilir. Egzama tedavisinde en iyi çözüm cildi nemlendirmekten geçer. Cildi nemlendirmenin ve bunun yanında yaraların iyileşmesini sağlayan, kaşıntı ve kızarıklığın giderilmesini sağlayan egzamaya iyi gelen yağlar ve doğal yağların kullanımı egzamayı kısa sürede geçirecektir.

egzamaya-iyi-gelen-ya

Egzama Tedavisinde Hangi Yağlar Kullanılır ?

Egzamanın tedavisinde cilt uzmanları tarafından tavsiye edilen, bitki çayları ve doğal yağları kullanabilirsiniz. Doğal yağlar, cildi nemlendirerek kaşıntının azaltılmasına yardımcı olurken, egzamanın azalmasına ve süreklilik göstermesine de engel olur.
Egzamanın giderilmesinde en baş etken düzenli ve sağlıklı beslenmektir. Düzenli ve sağlıklı beslenmek vücut direncinizin artmasına neden olur ve karaciğerin temizlenmesine yardımcı olarak cilt sorunlarının oluşmasını ve giderilmesini sağlar. Ayrıca doğal yağlar egzamanın giderilmesinde ve egzamanın oluşumunun engellenmesinde güçlü bir etkiye sahiptir. Doğal yağların kullanılmasında önemli tek etken kullanacağınız yağa alerjinizin olup olmadığıdır. Alerjinin olup olmadığını anlayabilmek için egzamanın tedavisinde tercih edeceğiniz yağı egzamasız olan bölgeye sürüp 24 saat bekletin. 24 saat sonunda yağı sürdüğünüz bölgede herhangi bir kızarıklık veya şişme yoksa alerjiniz yok demektir. Doğal yağları tek olarak kullanabileceğiniz gibi karışım halinde de kullanabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağındaki ürik asit ve miristik asit benzeri doymuş yağlar, karaciğer tarafından hızlı işlenip karaciğere herhangi bir zarar vermez. Karaciğerin temizlenmesine de yardımcı olan hindistan cevizi yağı, bu özelliği sayesinde cilt hastalıklarını ve bir cilt hastalığı olan egzamayı giderici özellik taşır. Ayrıca hindistan cevizi yağı, trans yağların aksine cildi nemlendirerek egzamanın giderilmesini sağlar.

Egzama tedavisinde bir adım önde olan hindistan cevizi yağı, içeriğinde orta yağlı asitler ve orta yağlı mct bulundurur. İceriginde bulunan yağlar, trans yağ değildir, bu nedenle kuru egzamayı besleyerek egzama tedavisinde önemli bir yere sahiptir.

Ardıç Yağı

Pek çok insanın çok bilmediği ardıç yağı,  birçok hastalığın giderilmesinde önemli etkiye sahiptir. Antiseptik özelliğe sahip olduğu için cilt hastalıklarının ve özellikle egzamanın tedavisinde haricen kullanılması tavsiye edilir. 10 damla ardıç yağına 1 damla zeytinyağı ekleyerek egzamalı bölgeye masaj yaparak uygulayın.

Ardıç yağı, çok faydalı bir yağ olmakla birlikte, kullanımına ve kullanım miktarına dikkat edilmesi gereken bir yağdır. İçeriğinde organik asit, glikoz, sakkaroz, reçineli bilesikler bulundurması nedeniyle egzama tedavisinde kullanılması tavsiye edilir. Ardıç yağını cilt üzerine hafif düzeyde masaj yaparak uygulayın.

Tatlı Badem Yağı

Cildi nemlendirip, beslemesi açısından egzama tedavisinde tavsiye edilir. Egzamayı değil, cildi nemlendirdiği için egzamadan dolayı oluşan kaşıntıyı giderir.

Vazelin

Hayatımızda önemli bir yere sahip olan vazelin, egzamalı bölgeye sürülerek bir gün bekletilmelidir. Egzamayı giderdiği gibi egzamadan dolayı oluşan şişkinlik ve kaşıntının giderilmesine de yardımcı olur.

Limon Yağı

Güçlü bir antiseptik olan limon yağı, yaraların yayılmasını engelleyerek, ciltteki enfeksiyonun giderilmesine yardımcı olur.

Jojoba Yağı

İltihapli egzamada kullanılması gereken jojoba yağı, cildin nemlenmesini sağlar. Egzamalı bölgenin ihtiyaç duyduğu nemi karşılaması nedeniyle egzama tedavisinde kullanılır. Jojoba yağını bir pamuk yardımıyla günde 3 defa egzamalı bölgeye sürün.

Menekşe Yağı

Menekşe yağı, uçucu bir yağdır ve egzamadan dolayı oluşan kızarıklık ve kaşıntıyı yatıştırarak, rahatlama sağlar. Ayrıca menekşe yağı, cilt için tercih edilecek çok iyi bir nemlendiricidir.

Karabaş Yağı

Güçlü antiseptik özelliği taşıdığından dolayı egzama ve egzama nedeniyle oluşan kaşıntıya iyi gelir.

Tatlı Badem Yağı

Tatlı badem yağı, cildi nemlendirip beslemekle beraber, egzamayı ve egzamadan dolayı oluşan kaşıntıyı gidermeye yardımcı olur.

Çörek Otu Yağı

Egzamalı bölgeye sık sık sürülmesi halinde, derinin çabuk iyileşmesini ve deride oluşan mikropların yok olmasını sağlar. Egzama tedavisi için, soğuk sıkım çörek otu yağının haricen kullanılması gerekir.

Egzama Yağları Karışım Tedavisi

40 gr vazelinin üzerine, 3 damla portakal yağı, 5 damla buğday yağı, 5 damla ceviz yağı ve 5 damla ısırgan yağı yavaş yavaş ekleyerek karışım haline gelene kadar karıştın ve buzdolabında saklayın. Gün içerisinde 2 -3 defa egzamalı bölgeye uygulayın.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git