Menekşe Yağının Faydaları, Nasıl Kullanılır?

17.10.2017
Menekşe Yağının Faydaları, Nasıl Kullanılır?

Mor renkteki menekşe bitkisinin çiçek veya yapraklarından elde edilen menekşe yağı, Viola odorata olarak da bilinmektedir. Bu bitki Fransa, İtalya, Çin ve Yunanistan’a özgüdür, fakat dünya üzerinde de yaygın olarak yetiştirilmektedir. Yaklaşık olarak 200 türü bulunan bu bitkinin en çok bilinen ve yetiştirilenleri belirgin mor yapraklara sahip olan türlerdir. Genellikle saksıda yetiştirilen bir bitki olan menekşe, en çok Kuzey Yarımküre’de yetişmektedir.

Doğada aydınlık, fakat gölgede ve nemli bölgelerde yetişen menekşe bitkisi, bazen oldukça uzun ömürlü bazen ise dönemlik yaşayabilir. Çiçeklerinin rengi genellikle, ismini aldığı menekşe mor rengindedir. Fakat mavi, sarı, beyaz, pembe yada çok renkli açan türleri de yaygın olarak görülmektedir. Oldukça bol çiçek açan bu bitkinin, tüm bahar ve yaz döneminde çiçek açtığı görülebilir. Kalp şeklinde yapraklara sahip olan bu çiçek, tatlı, çiçek aromasına sahip olmakla birlikte gerçek bitkinin sadece küçük bir miktarından elde edilmektedir. 1000 kg bitkiden sadece 1 kg yağ elde edilebilir.

Menekşe bitkisi gıdaları lezzetlendirmekte de yaygın olarak kullanılmaktadır. Salata veya balık yemeklerinde tat vermesi için kullanılır. Sufle, krema gibi tatlılara yine tat vermesi için eklenebilir. A ve C vitamini açısından zengin olan çiçekleri ve yaprakları, bir tür antioksidan olan olan anthyocynanin içermektedir. Ayrıca sahip olduğu güzel koku nedeniyle hasat edilen bitkilerin çoğu parfümlerde de kullanılır.

Çeşitli şekerlerin yapımında da kullanılmaktadır. Şeker menekşesi yada kristalize menekşe olarak bilinen şeker, şeker şurubunda bekletilmiş olan tatlıdır. Taze yaprakların üzerine sıcak şurup döküldükten sonra kristalize oluncaya kadar kurutulup, bekletilir. Tatlıları süslemek için de kullanılmaktadır. Creme Yvette, Creme de Violette, ve Parfait d’Amour gibi çeşitli likörlerin içerisine de tat vermesi için konmaktadır.

Lavanta ve Sardunya dahil olmak üzere çiçek ailesinden gelen bütün yağlarla iyi uyum sağlayan menekşe yağının birçok faydası bulunmaktadır. Ayrıca sağlık ile ilgili sorunlarda da bazı terapötik özellikleri de bilinmektedir. İçerisinde Heksadekanoik asit, Oktadesadinoik asit, Nondinal, Pentadesenal, Oktadesen ve Trimetildodesan bileşenleri bulunmaktadır. Yaygın olarak ağrı giderici, diüretik ve antiseptik olarak kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra kozmetik ürünlerde tercih edilen uçucu bir yağ olarak da kullanılmaktadır.

Menekşe Yağının Vücuda Faydaları

 • Doğal bir nemlendiricidir

İçeriğinde bulunan doğal nem özleri ile cilde ihtiyacı olan nemi kazandırırken, cildin kurumasını da önlemeye yardım eder. Ayrıca cilt tarafından kolayca emilir ve yoğun bir nemlendirme sağlar. Düzenli olarak kullanıldığında cildin daha canlı ve parlak görünmesine yardımcı olur.

 • Çeşitli cilt hastalıklarına iyi gelir

Sedef hastalığı ve egzamaya iyi geldiği bilinmektedir. En sık görülen cilt rahatsızlıklarından biri olan egzamaya neden olan bakterilerin azalmasına yardımcı olur. Cilt kızarıklıklarını geçirirken egzama etkilerini azaltır.

 • Akne ve sivilceye iyi gelir

Akne ve sivilceleri geçirmek için doğanın sunduğu şifalı yağlardan biridir. Yağlı sivilce ve aknelerin geçmesine yardımcı olurken, aynı zamanda cildin hava almasını ve gözeneklerin temizlenmesini sağlar. Gözeneklerin açılmasını sağlarken düzenli olarak kullanıldığında sivilce ve sivilce izlerini geçirir.

 • Ciltte damarlı görünümü azaltır

Cilt yüzeyinde damarların daha yoğun göründüğü bölgeye düzenli olarak uygulandığı zaman menekşe yağı, kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olurken damarlı görüntünün azalmasını sağlar.

 • Saç köklerini iyileştirir

İçeriğinde bulunan bileşenler saç köklerine iyi gelir. Menekşe yağı saç köklerini besleyip ve güçlendirirken, saç dökülmelerini de azaltır. Ayrıca saç uçlarında meydana gelen kırılma ve yıpranmalara da iyi geldiği bilinmektedir. Etkisini görmek için düzenli kullanmak gerekmektedir.

 • Morluk ve şişliklere iyi gelir

Hafif darbe ve yaralanmalarda meydana gelen morlukların geçmesi ve şişliklerin inmesi için kullanılan için doğal bakım yağlarından birisidir. Darbe alan bölgeye birkaç damla olarak uygulandığında acıyı dindirirken şişliğin kısa sürede geçmesine yardımcı olur.

 • Saçta oluşan kepeği gidermeye yardım eder

Saç derisinin kurumasını engeller. Aynı zamanda saç derisinde oluşan kepeği önlemeye de yardımcı olur.

 • Saçların canlı ve parlak olmasını sağlar

Saçlar fön makinesi, düzleştiriciler, şekil veren cihazlar, saç boyası ve dış etkenlere maruz kalmasıyla zaman içerisinde matlaşır ve canlılığını kaybeder. İçerisindeki bileşenler sayesinde matlaşmış ve cansız saçları tekrar canlandırırken aynı zamanda parlaklık da kazandırmaya yardımcı olur.

 • Kan dolaşımını hızlandırır

Uygulandığı bölgede ferahlatıcı etki gösterdiğinden kan dolaşımının da hızlanmasına yardım eder. Cilt hücrelerinin de daha iyi çalışmasına yardımcı olurken aynı zamanda kan dolaşımı bozukluğu rahatsızlığı etkilerine de iyi gelmektedir.

 • Ağrıları azaltır

Spor sonrası ağrı yada zedelenme nedeniyle meydana gelen kas ağrılarının geçmesini sağlar. Ağrı olan bölgeye uygulandığında sürede ferahlama ve rahatlama sağladığından doğal bir ağrı kesici olarak kullanılabilmektedir. Baş ağrılarına da iyi gelen menekşe yağı ağrılı bölgeye birkaç damla sürülmesi yeterlidir.

 • Solunum yollarını açmaya yardım eder

Solunum tıkanıklığı, tıkanmış sinüsler ve boğaz ağrısı gibi soğuk algınlığının giderilmesinde oldukça etkilidir. Aynı zamanda balgam söktürücü özelliği olduğundan teneffüs edilerek akciğerlerdeki balgamdan ve diğer tıkanıklıklardan kurtulunabilir. Bu şekilde cilt gözeneklerini temizlemeye de yardımcı olur.

 • Antiseptik ve Anti inflamatuar etkisi vardır

Antiseptik etkisi sayesinde mesane ve idrar borusu iltihaplanmasını hafifletmeye yardımcı olur. Banyo suyuna ilave edildiğinde ısrarcı ve istilacı bakteriler kolayca yok edilebilir. Anti inflamatuar özelliği sayesinde ise romatizma ve artrit durumunda eklemlere ve kaslara masaj yapılarak uygulandığında ağrının hafifletilmesine ve kasların rahatlatılmasına yardımcı olur.

 • Depresyon ve strese iyi gelir

Gergin ve stresli zamanlarda rahatlatmak için serin bir kompres üzerine menekşe yağını alnınıza koyabilirsiniz. 30 dakika derin nefes alıp verilmelidir. Böylece stresi uzaklaşmasına yardımcı olur.

 • Uykusuzluğa iyi gelir

Rahatlatıcı ve yatıştırıcı özelliği uykuyu uyarmada etkilidir. Lavanta yağı ile karıştırarak etkisi arttırılabilir. Bütün gece soluyabilmek için odaya koyabilirsiniz. Uyku ilaçlarına göre çok daha zararsız bir yöntemdir.

 • İltihapları geçirir

Ciltte oluşan iltihaplanmaları ve yaralanmaları antiseptik ve anti inflamatuar özellikleri sayesinde geçiren bu yağ, hücre bölünmesini hızlandırarak hızlı iyileşme sağlar ve kan dolaşımını hızlandırır.

 • Parfüm özelliği vardır

Parfümlerde sıkça kullanılır. Menekşe yaprağı yağının kokusu doğal ve topraksı bir kokuya, menekşe çiçeği yağı ise tatlı bir çiçek kokusuna sahiptir. Menekşe yağları, yapraklarından elde edilirken, çiçekleri genellikle parfüm endüstrisinde kullanılmaktadır.

 • Afrodizyak etkilidir

Genellikle cinsel işlev bozukluğunu tedavi etmeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu durumun nedeni stres olarak görülüyorsa menekşe ve yasemin yağı karışımı solunması, rahatlama ve vücutta gevşeme sağlamaya yardımcı olacaktır.

 • Mideye iyi gelir

Bağırsak şişkinliği ve gazı hafifletmek için de kullanılır ve badem yağı gibi taşıyıcı bir yağ ile karıştırılıp, mideye saat yönünde masaj yapılarak kullanılabilir. Yağın, masajın ve ısının etkileri karın rahatsızlığının ciddi oranda hafiflemesine yardımcı olacaktır.

 • Göğüs yaralarına iyi gelir

Cildi yatıştırıp, ağrıyı hafiflettiği için, çeşitli taşıyıcı yağlar ile karıştırılıp her gün göğüs bölgesine sürülebilir. Fakat emzirmeden önce çok iyi temizlenmelidir.

Menekşe Yağının Cilde Faydaları

 • Cilt için nemlendirici görevi yapar

İçeriğinde doğal nem özleri ve antioksidanlar bulundurduğundan cilde kaybettiği nemi geri kazandırır. Aynı zamanda cildin kurumasını da önlemeye yardım eder. Cilt tarafından kolayca emilen menekşe yağı cilt için yoğun bir nemlendirme sağlarken cilt bariyerlerinin onarılmasına da yardım eder. Düzenli olarak kullanıldığında cildin daha canlı ve parlak görünmesine yardımcı olur. Fakat kullanılırken mutlaka seyreltilmelidir.

 • Hamilelik sırasında oluşan göğüs yaraların iyi gelir

İçeriğindeki bileşenler ile özellikle emziren annelerin sıkça yaşadığı meme ucu ağrısına iyi gelen menekşe yağı, badem veya avokado yağı ile karıştırılarak düzenli olarak göğüslere uygulandığında etkisi gözle görülür şekilde fark edilir. Bölgeyi tedavi eder. Fakat emzirmeden önce mutlaka bu bölge çok iyi temizlenmelidir.

 •  Cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır

Özellikle egzamaya iyi geldiği bilinir ve antiseptik özelliği sayesinde egzamaya neden olan bakterilerin azalmasına yardımcı olur. Ayrıca ciltte meydana gelen kızarıklıklarını geçirirken egzama etkilerini azalmasına yardım eder. Pahalı cilt bakım ürünlerine bir alternatif oluşturabilir.

 • Akne ve sivilce tedavisinde kullanılabilir

Akne ve sivilceleri geçirmeye yardımcı olan bu yağ, cildin hava almasını ve gözeneklerin temizlenmesini sağlar ve cildinizde oluşan kötü görüntüyü azaltır. Cilt gözeneklerini temizler ve sivilce oluşumunu engellemeye yardımcı olur.

 • Damar görünümlerini azaltır

Kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olurken damarlı görüntünün azalmasını sağlar. Kan dolaşımı hızlandığı için damarlarda kan akışını rahatlatır ve selülit görünümleri de bu sayede azalır.

 • Şişlikleri geçirir

Anti inflamatuar özelliği sayesinde vücutta meydana gelen iltihaplanma ve şişliklerin ciddi oranda azalmasına yardım eder.

 • Ağrıları azaltır

Spor sonrasında meydana gelen ağrı ya da zedelenme, baş ağrıları gibi vücudun çeşitli bölgelerinde meydana gelen ağrıların azalmasına yardım eder. Ağrı olan bölgeye uygulandığında sürede ferahlama ve rahatlama sağlar. Doğal bir ağrı kesici görevi görmektedir. Ağrılı bölgeye birkaç damla sürülmesi yeterlidir.

 • Ciltte meydana çatlak görünümünü azaltır

Aşırı kilo alıp vermekten, hızlı boy uzamasından kaynaklanan ciltte oluşan çatlakların tedavisinde menekşe yağı kullanılabilir.

 • Yaraların mikrop kapmasını engeller

Anti inflamatuar ve antiseptik özellikleri sayesinde vücutta meydana gelen yaraların enfeksiyon kapmasını engellerken hızlı iyileşmesine de yardımcı olur.

Menekşe Yağının Saça Faydaları

 • Saç köklerini tedavi eder

İçeriğinde bulunan antioksidanlar ve bileşenler saç köklerini besler ve aynı zamanda güçlendirirken, saç dökülmelerini ciddi oranda azaltır. Saç uçlarında meydana gelen kırılma ve yıpranmaları onarmaya yardımcı olur. Etkisini görmek için düzenli kullanmak gerekmektedir.

 • Saçları nemlendirirken uzamasına yardım eder

Saçları nemlendirirken aynı zamanda korur. Aynı zamanda saçı sağlıklı tutarak maksimum büyüme hızına ulaştırmaya da yardımcı olmaktadır.

 • Kepek oluşumunu engeller

Saç derisinin kurumasını engelleyen menekşe yağı, saçta oluşan kepeği önlemeye de yardımcı olmaktadır.

 • Saçlara canlılık ve parlaklık katar

Fön makinesi, düzleştiriciler, şekil veren cihazlar, saç boyası ve dış etkenlere maruz kalmasıyla matlaşan ve canlılığını kaybeden saçlara oldukça iyi gelmektedir. İçerisindeki bileşenler sayesinde saçı canlandırırken aynı zamanda parlaklık da kazandırır.

Menekşe Yağı ile Cilt Bakımı ve Maske Tarifleri

Cildin yıpranmasına neden olan yaşadığınız stresler, depresyon dönemleri, sert iklim koşulları, sıcak soğuk geçişleri yaşın da ilerlemesiyle iyice bozulmaktadır. Evde menekşe yağı ve başka doğal yağlar ile kolayca yapabileceğiniz çeşitli maskeler ile bunları geciktirebilirsiniz.

Cildi Nemlendirmek İçin Yüz Maskesi

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı lavanta yağı
 • 1 tatlı kaşığı menekşe yağı
 • 1 tatlı kaşığı kestane balı

Nasıl Uygulanır?

 • 1 tatlı kaşığı lavanta yağı ve 1 tatlı kaşığı menekşe yağını bir kapta karıştırırken üzerine 1 tatlı kaşığı kestane balı eklenmelidir.
 • Yavaş eklenmesinin sebebi yoğunlaşmasını engellemektir. Homojen karışım elde edildiğinde maske 6 saat dinlenmeye bırakılmalıdır.
 • Karışım yüze masaj yaparak yavaş yavaş sürülmeli ve en az 45 dakika yüzde tutulmalıdır.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Yüzünüze kaybettiği nemi geri kazandıran bu maske aynı zamanda daha parlak ve sağlıklı cilde kavuşmanıza yardımcı olacaktır.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Bu karışımı haftada 1 defa düzenli olarak kullanın.

Hazırlama Süresi 

 • Hazırlama süresi 5 dakika dinlenme süresi 6 saattir.

Uygulanabilecek En İyi Zaman

 • Gece yatmadan önce uygulanabilir.

Cildi Temizlemek İçin Yüz Maskesi

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı
 • 1 tatlı kaşığı menekşe yağı
 • 1 tatlı kaşığı tatlı badem yağı

Nasıl Uygulanır?

 • Tüm malzemeler bir kapta homojen bir karışım oluşuncaya kadar iyice karıştırılmalıdır.
 • Karışım yüze masaj yaparak yavaş yavaş sürülmeli ve en az 45 dakika yüzde tutulmalıdır.
 • Sonrasında ılık su ile durulanmalıdır.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Yüzünüzü kirden ve siyah noktalardan arındırırken, sebum dengesini korumaya yardım eder.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Bu karışımı haftada 1 defa kullanın.

Hazırlama Süresi 

 • Hazırlama süresi 5 dakikadır.

Uygulanabilecek En İyi Zaman

 • Gece yatmadan önce uygulanabilir.

Cilt Gözeneklerini Sıkılaştırmak İçin Yüz Maskesi

Malzemeler

Nasıl Uygulanır?

 • Tüm malzemeler bir kapta homojen bir karışım oluşuncaya kadar iyice karıştırılmalı
 • Ardından bu karışım yüze masaj yaparak yavaş yavaş sürülmeli ve en az 30 dakika yüzde tutulmalıdır.
 • Sonrasında ılık su ile durulanmalıdır.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Bu maske açılmış cilt gözeneklerinizin sıkılaşmasını sağlarken, aynı zamanda nem dengesini ve cilt bariyerini koruyucu etki gösterir.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

Bu karışımı haftada 1 defa kullanın.

Hazırlama Süresi 

 • Hazırlama süresi 5 dakikadır.

Uygulanabilecek En İyi Zaman

 • Gece yatmadan önce uygulayın.

Cilt Lekelerini Yok Etmek İçin Yüz Maskesi

Malzemeler

Nasıl Uygulanır?

 • Tüm malzemeler bir kapta homojen bir karışım oluşuncaya kadar iyice karıştırılmalıdır.
 • Daha sonra bu karışım yüze masaj yaparak yavaş yavaş sürülmeli ve en az 30 dakika yüzde tutulmalıdır.
 • Sonrasında ılık su ile durulanmalıdır.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Karbonat ve çay ağacı yağının cilt lekelerini giderici özelliği vardır.
 • Menekşe yağı da içeriğindeki antioksidanlar sayesinde cildin daha yumuşak ve canlı olmasını sağlar.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Bu karışımı haftada 1 defa düzenli olarak uygulanabilir.

Hazırlama Süresi 

 • Hazırlama süresi 5 dakikadır.

Uygulanabilecek En İyi Zaman

 • Gece yatmadan önce uygulanabilir.

Akne ve Siyah Noktalar İçin Yüz Maskesi

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı menekşe yağı
 • Avokado yağı
 • C vitamini ampulü

Nasıl Uygulanır?

 • Tüm malzemeler bir kasede homojen bir karışım oluşuncaya kadar iyice karıştırılmalı.
 • Bu karışım yüze masaj yaparak yavaş yavaş sürülmeli ve en az 30 dakika yüzde tutulmalıdır. Sonrasında ılık su ile durulanmalıdır.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Bu maske gözeneklerinizi temizlerken aynı zamanda gözenekleri temizler ve cildinizi siyah noktalardan arındırır.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Bu karışımı haftada 1 defa kulanın.

Hazırlama Süresi 

 • Hazırlama süresi 5 dakikadır.

Uygulanabilecek En İyi Zaman

 • Gece yatmadan önce uygulayın.

Kuru Ciltler İçin Yüz Maskesi

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı menekşe yağı
 • E vitamini
 • Mavi anemon çiçeği yağı

Nasıl Uygulanır?

 • Tüm malzemeler bir kapta homojen bir karışım oluşuncaya kadar iyice karıştırıldıktan sonra bu karışım yüze masaj yaparak yavaş yavaş sürülmelidir.
 • En az 30 dakika yüzde tutulmalıdır. Sonrasında ise ılık su ile durulanmalıdır.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Bu maske kuru ciltler için çok etkilidir.
 • Cildi derinlemesine nemlendirerek kan dolaşımının hızlanmasını sağlar.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı

 • Haftada 1 defa düzenli olarak uygulanabilir.

Hazırlama Süresi 

 • Hazırlama süresi 5 dakikadır.

Uygulanabilecek En İyi Zaman

 • Gece yatmadan önce uygulanabilir.

Menekşe Yağı ile Saç Bakımı ve Maske Tarifleri

Toz, toprak, egzoz dumanı, saç şekillendiricileri gibi çeşitli dış etmenler hassas ve kırılgan yapıya sahip olan saçlarımızı olumsuz etkilerler. Çeşitli saç bakım yağları kullanılarak yaşanan olumsuzlukları önlemek mümkündür. Bu yağlardan biri olan menekşe yağı, saç dökülmesinden kepek sorunlarına, kırılmalardan saç derisi sorunlarına kadar birçok alanda etkisini göstermektedir. Çeşitli taşıyıcı yağ veya besinlerle evde kolayca yapılabilecek maskeler ile saçlarınız eski sağlığına tekrar kavuşabilir.

Saçı Nemlendirmek İçin Maske

Malzemeler

 • 1 adet yumurta
 • 1 çorba kaşığı badem yağı
 • 2 çorba kaşığı menekşe yağı

Nasıl Uygulanır?

 • Bir kap içerisinde bütün malzemeler iyice karıştırıldıktan sonra saç diplerinden saç uçlarına kadar parmaklar ile masaj yaparak sürülmelidir.
 • Saçlara iyice yedirdikten sonra toplanıp bone ile kapatılmalıdır.
 • 1 saat bekledikten sonra hafif şampuan ile saçlarınızı yıkayıp durulayabilirsiniz.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Saçları kökten uca besler, hoş koku verirken, saça nemini geri kazandırır.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı

 • Bu karışımı haftada 2 defa düzenli olarak kullanın.

Hazırlama Süresi 

 • Hazırlama süresi 5 dakikadır.

Uygulanabilecek En İyi Zaman

 • Banyo yapmadan önce uygulanabilir.

Saç Kırıkları için Maske

Malzemeler

Nasıl Uygulanır?

 • Bir kap içerisinde bütün malzemeler iyice karıştırıldıktan sonra elde edilen karışım saç diplerinden saç uçlarına kadar parmaklar ile masaj yaparak sürülmelidir.
 • Saçlara iyice yedirdikten sonra toplanmalı ve bone ile kapatılmalıdır.
 • 1 saat bekledikten sonra hafif şampuan ile saçlar durulanmalıdır.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Saçta meydana gelen kırıkları onarmaya yardım ederken, kökten uca onarır.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Bu karışımı haftada 1 veya 2 defa düzenli olarak kullanın.

Hazırlama Süresi 

 • Hazırlama süresi 5 dakikadır.

Uygulanabilecek En İyi Zaman

 • Banyo yapmadan önce uygulanabilir.

Dökülen Saçlar için Maske

Malzemeler

Nasıl Uygulanır?

 • Bir çorba kaşığı susam yağını, iki çorba kaşığı menekşe yağı ve bir yumurta sarısıyla iyice karıştırıldıktan sonra elde edilen karışım saç diplerinden saç uçlarına kadar parmaklar ile masaj yaparak sürülmelidir.
 • Saçlara iyice yedirdikten sonra toplanmalı ve bone ile kapatılmalıdır.
 • 1 saat bekledikten sonra hafif şampuan ile saçlar durulanmalıdır.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Bu maske saçlarınızın canlı ve sağlıklı olmasını sağlarken aynı zamanda dökülmesini de yavaşlatır.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Bu karışımı haftada 2 defa düzenli olarak kullanın.

Hazırlama Süresi 

 • Hazırlama süresi 5 dakikadır.

Uygulanabilecek En İyi Zaman

 • Banyo yapmadan önce uygulayın.

Kuru Saçlar için Maske

Malzemeler

Nasıl Uygulanır?

 • 40 ml Hint yağı ile 20 ml tatlı badem yağını karıştırıp benmari usulü ısıtıldıktan sonra üzerine menekşe yağı eklenip soğutulur.
 • Sonra elde edilen karışım saç diplerinden saç uçlarına kadar parmaklar ile masaj yaparak sürülmelidir.
 • Saçlara iyice yedirdikten sonra toplanmalı ve bone ile kapatılmalıdır.
 • 1 saat bekledikten sonra hafif şampuan ile saçlar durulanmalıdır.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Bu maske saçlarınıza derinlemesine nem verirken aynı zamanda saç foliküllerini de uyarıp, onarılmasına yardımcı olur.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Bu karışımı haftada 1 defa düzenli olarak uygulayın.

Hazırlama Süresi 

 • Hazırlama süresi 5 dakikadır.

Uygulanabilecek En İyi Zaman

 • Banyo yapmadan önce uygulanabilir.

Kepekler için Maske

Malzemeler

Nasıl Uygulanır?

 • Tüm malzemeler iyice karıştırılmalıdır.
 • Homojen bir karışım elde edildikten sonra elde edilen karışım saç diplerinden saç uçlarına kadar parmaklar ile masaj yaparak sürülmelidir.
 • Saçlara iyice yedirdikten sonra toplanmalı ve bone ile kapatılmalıdır.
 • 1 saat bekledikten sonra hafif şampuan ile saçlar durulanmalıdır.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Bu maske, saçlarınıza canlılık ve doğallık kazandıracak, ayrıca kafa derinizi nemlendirerek kepek probleminizin ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

Bu karışımı haftada 1 defa düzenli olarak kullanın.

Hazırlama Süresi 

 • Hazırlama süresi 5 dakikadır.

Uygulanabilecek En İyi Zaman

 • Banyo yapmadan önce uygulanabilir.

Menekşe Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

Cilde uygulanmadan önce mutlaka seyreltilmesi gereken yağlardan biridir. Seyreltildikten sonra direkt olarak veya başka yağlar ile karıştırılarak uygulanabilir. Cilde direkt el ile veya pamuk yardımı ile masaj yaparak uygulanmalıdır. Yüze, vücudun çeşitli bölgelerine ve ayaklara rahatça kullanılabilir.

Menekşe Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Aynı diğer yağlar gibi saçların nemlenmesine ve korunmasına yardımcı olan menekşe yağı, güzel bir koku verirken, aynı zamanda saç derisini koruyarak saç dökülmesi sorunlarını da engellemektedir. Genelde diğer yağlar ile karıştırılarak saçlara maske şeklinde uygulanabilir. Ayrıca saç uzatmada da etkisi olan bu yağ, saçı sağlıklı tutarak maksimum büyüme hızına ulaşmasını sağlar.

Menekşe Yağının Yan Etkileri

Toksik olmayan ve hassaslaşmayan hafif bir etkili bir yağ olarak bilinen menekşe yağını kullanmadan önce bazı kullanım talimatlarının uygulanmasının faydası vardır. Esansiyel yağ olduğundan kesinlikle ağız yoluyla alınmamalıdır. Bunun yanı sıra topikal olarak uygulamadan önce seyreltilmelidir.

Seyrelttikten sonra bile alerjiniz olup olmadığını anlamak adına vücudunuzun ufak bir bölümüne uygulayıp bir süre gözlemleyin. Hamile ve emziren annelerin doktora danışmadan kesinlikle kullanmamaları gerekmektedir. Çeşitli yan etkileri görüldüğünde ise hemen doktora başvurulmalıdır.

 • Alerji,
 • Vücutta kızarıklık,
 • Kurdeşen,
 • Kabarcıklar,
 • Sivilce ve akne oluşumu,
 • Dudak ve gözlerde şişme,
 • Cilt yüzeyinde yanma hissi.

Menekşe Yağı Nasıl Yapılır?

Menekşe yağı elde edilirken soğuk pres yöntemi kullanılır. Genellikle yağ formülünü yakalamak için içerisine bazı yağlarda eklenmektedir. Bu yağlar sayesinde kendi yağ formuna kavuşan menekşe yağı yapımı oldukça zahmetlidir.

Evde yapımı imkansız denecek kadar zor olan bu yağ en basit şekilde, menekşe yaprakları ve zeytinyağı ile yapılabilir, fakat elde edilen tam olarak menekşe yağı değildir. Menekşe çiçeklerinin yaprakları üzerine bolca zeytinyağı döktükten sonra karanlık bir ortamda 1 ay kadar bekletilmesi ile, menekşe yağına yakın bir yağ elde edilebilir.

Menekşe Yağı Fiyatı Ne Kadar?

Piyasada menekşe yağının fiyatı 35 TL ile 50 TL arasında değişiklik göstermektedir. Bütün aktarlarda, süpermarketlerde ve kozmetik marketlerde çeşitli boyutlarda satılmaktadır. İnternet üzerinden de temin edebileceğiniz menekşe yağını güvenilir sitelerden ve bilinen markalardan almaya özen göstermelisiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.