Menekşe Yağının Faydaları Nelerdir?

17.10.2017
Menekşe Yağının Faydaları Nelerdir?

Mor renkteki menekşe bitkisinin çiçek veya yapraklarından elde edilen menekşe yağı, Viola odorata olarak da bilinmektedir. Bu bitki Fransa, İtalya, Çin ve Yunanistan’a özgüdür, fakat dünya üzerinde de yaygın olarak yetiştirilmektedir. Yaklaşık olarak 200 türü bulunan bu bitkinin en çok bilinen ve yetiştirilenleri belirgin mor yapraklara sahip olan türlerdir. Genellikle saksıda yetiştirilen bir bitki olan menekşe, en çok Kuzey Yarımküre’de yetişmektedir.

Doğada aydınlık, fakat gölgede ve nemli bölgelerde yetişen menekşe bitkisi, bazen oldukça uzun ömürlü bazen ise dönemlik yaşayabilir. Çiçeklerinin rengi genellikle, ismini aldığı menekşe mor rengindedir. Fakat mavi, sarı, beyaz, pembe yada çok renkli açan türleri de yaygın olarak görülmektedir. Oldukça bol çiçek açan bu bitkinin, tüm bahar ve yaz döneminde çiçek açtığı görülebilir. Kalp şeklinde yapraklara sahip olan bu çiçek, tatlı, çiçek aromasına sahip olmakla birlikte gerçek bitkinin sadece küçük bir miktarından elde edilmektedir. 1000 kg bitkiden sadece 1 kg yağ elde edilebilir.

Menekşe bitkisi gıdaları lezzetlendirmekte de yaygın olarak kullanılmaktadır. Salata veya balık yemeklerinde tat vermesi için kullanılır. Sufle, krema gibi tatlılara yine tat vermesi için eklenebilir. A ve C vitamini açısından zengin olan çiçekleri ve yaprakları, bir tür antioksidan olan olan anthyocynanin içermektedir. Ayrıca sahip olduğu güzel koku nedeniyle hasat edilen bitkilerin çoğu parfümlerde de kullanılır.

Çeşitli şekerlerin yapımında da kullanılmaktadır. Şeker menekşesi yada kristalize menekşe olarak bilinen şeker, şeker şurubunda bekletilmiş olan tatlıdır. Taze yaprakların üzerine sıcak şurup döküldükten sonra kristalize oluncaya kadar kurutulup, bekletilir. Tatlıları süslemek için de kullanılmaktadır. Creme Yvette, Creme de Violette, ve Parfait d’Amour gibi çeşitli likörlerin içerisine de tat vermesi için konmaktadır.

Lavanta ve Sardunya dahil olmak üzere çiçek ailesinden gelen bütün yağlarla iyi uyum sağlayan menekşe yağının birçok faydası bulunmaktadır. Ayrıca sağlık ile ilgili sorunlarda da bazı terapötik özellikleri de bilinmektedir. İçerisinde Heksadekanoik asit, Oktadesadinoik asit, Nondinal, Pentadesenal, Oktadesen ve Trimetildodesan bileşenleri bulunmaktadır. Yaygın olarak ağrı giderici, diüretik ve antiseptik olarak kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra kozmetik ürünlerde tercih edilen uçucu bir yağ olarak da kullanılmaktadır.

Menekşe Yağının Faydaları Nelerdir?

1. Doğal bir nemlendiricidir

Menekşe yağının içeriğinde bulunan doğal nem özleri, cilde ihtiyacı olan nemi kazandırır ve cildin kurumasını önlemeye yardım eder. Ayrıca cilt tarafından kolayca emilir ve yoğun bir nemlendirme sağlar. Düzenli olarak kullanıldığında cildin daha canlı ve parlak görünmesine yardımcı olur.

2. Egzamaya iyi gelir

Sedef hastalığı ve egzamaya iyi geldiği bilinmektedir. En sık görülen cilt rahatsızlıklarından biri olan egzamaya neden olan bakterilerin azalmasına yardımcı olur. Cilt kızarıklıklarını geçirirken egzama etkilerini azaltır.

3. Akne ve sivilceye iyi gelir

Menekşe yağı, akne ve sivilceleri geçirmek için doğanın sunduğu şifalı yağlardan biridir. Yağ ve kir ile tıkanmış gözenekleri temizleyerek cildin hava almasını sağlar. Düzenli olarak kullanıldığında iltihaplı sivilcelerin iyileşmesini sağlar ve sivilce izlerini giderir.

4. Ciltte damarlı görünümü azaltır

Cilt yüzeyinde damarların daha yoğun göründüğü bölgeye düzenli olarak uygulandığı zaman menekşe yağı, kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olurken damarlı görüntünün azalmasını sağlar.

5. Saç köklerini iyileştirir

İçeriğinde bulunan bileşenler saç köklerine iyi gelir. Menekşe yağı, saç köklerini besleyip ve güçlendirirken saç dökülmelerini de azaltır. Ayrıca saç uçlarında meydana gelen kırılma ve yıpranmalara da iyi geldiği bilinmektedir. Etkisini görmek için düzenli kullanmak gerekmektedir.

6. Morluk ve şişliklere iyi gelir

Menekşe yağı, hafif darbe ve yaralanmalarda meydana gelen morlukların geçmesi ve şişliklerin inmesi için kullanılan için doğal bakım yağlarından birisidir. Darbe alan bölgeye birkaç damla menekşe yağı uygulandığında acıyı dindirir ve şişliğin kısa sürede geçmesine yardımcı olur.

7. Saçta oluşan kepeği gidermeye yardım eder

Saç derisini nemlendirir ve kurumasını engeller. Aynı zamanda saç derisinde oluşan kepeği önlemeye de yardımcı olur.

8. Saçların canlı ve parlak olmasını sağlar

Fön makinesi, düzleştirici, saç boyası ve çevresel faktörler saçın zaman içerisinde matlaşmasına ve canlılığını kaybetmesine neden olur. Menekşe yağının içeriğindeki bileşenler, matlaşmış ve cansız saçları tekrar canlandırarak saça parlak bir görünüm kazandırır.

9. Kan dolaşımını hızlandırır

Menekşe yağı, uygulandığı bölgede kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olurken damarlı görüntünün azalmasını sağlar. Kan dolaşımı hızlandığı için damarlarda kan akışını rahatlatır ve selülit görünümleri de bu sayede azalır.

10. Eklem ve kas ağrılarını azaltır

Menekşe yağı, spor sonrası ağrı yada zedelenme nedeniyle meydana gelen kas ve eklem ağrılarının geçmesini sağlar. Ağrı olan bölgeye birkaç damla uygulandığında sürede ferahlama ve rahatlama sağladığından doğal bir ağrı kesici olarak kullanılabilmektedir.

11. Solunum yollarını açmaya yardım eder

Menekşe yağı, tıkanmış sinüsler ve boğaz ağrısı gibi soğuk algınlığının giderilmesinde oldukça etkilidir. Balgam söktürücü özelliği olduğundan teneffüs edildiğinde akciğerlerdeki balgamın dışarıya atılmasına yardımcı olur.

12. Antiseptik ve Anti inflamatuar etkisi vardır

Antiseptik özelliği sayesinde mesane ve idrar borusu iltihaplanmasını hafifletmeye yardımcı olur. Anti inflamatuar özelliği sayesinde ise romatizma ve artrit durumunda eklemlere ve kaslara masaj yapılarak uygulandığında ağrının hafifletilmesine ve kasların rahatlatılmasına yardımcı olur.

13. Depresyon ve strese iyi gelir

Gergin ve stresli zamanlarda rahatlatmak için menekşe yağını birkaç dakika derin nefesler alıp vererek teneffüs edebilir veya yüzünüze sürebilirsiniz.

14. Uykusuzluğa iyi gelir

Menekşe yağı, rahatlatıcı ve yatıştırıcı özelliğe sahiptir. Özellikle uykusuzluk sorununa iyi gelir ve daha kaliteli uyku uyumanıza yardımcı olur. Lavanta yağı ile karıştırarak etkisini arttırabilirsiniz. Etkisinden bütün gece faydalanmak için oda kokusu olarak da kullanabilirsiniz. Uyku ilaçlarına göre çok daha zararsız bir yöntemdir.

15. İltihapları geçirir

Menekşe yağı, anti inflamatuar ve antiseptik özelliği sayesinde ciltte oluşan iltihaplanmaları geçirir. Kan dolaşımını hızlandırır ve yaraların iyileşmesini hızlandırır.

16. Afrodizyak etkilidir

Afrodizyak etkisi ile stres nedeniyle ortaya çıkan cinsel sağlık sorunlarının giderilmesine yardımcı olur. Menekşe ve yasemin yağı karışımı solunması, rahatlama ve vücutta gevşeme sağlamaya yardımcı olacaktır.

18. Mide rahatsızlıklarına iyi gelir

Menekşe yağı, mide veya bağırsaklarda biriken fazla giderir ve şişkinliği hafifletir. Badem yağı gibi taşıyıcı bir yağ ile karıştırılarak mide bölgesine masaj yapılarak kullanılabilir. Bu sayede mide rahatsızlıklarının ciddi oranda giderilmesine yardımcı olur.

19. Göğüs ucu yarasına iyi gelir

Menekşe yağı, göğüs ucu yarasına iyi gelir. Birkaç damla göğüs ucuna masaj yaparak sürülmelidir. Hafifçe masaj yapılarak yapılan bu uygulama ile birlikte yaranın iyileşmesine ve oluşan ağrının giderilmesine yardımcı olur. Emzirmeden önce ılık su ile göğüs ucu temizlenmelidir.


Menekşe Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

 • Göğüs ucu yarasına iyi gelir.
 • Kuru cildi derinlemesine nemlendirir ve yumuşatır.
 • Cildin daha canlı ve parlak görünmesine yardımcı olur.
 • Cilt kızarıklığı, kaşıntı ve şişliği hafifletir.
 • Egzama ve sedef hastalığının belirtilerini azaltır.
 • Yağ ve kir ile tıkanmış gözenekleri temizler.
 • Akne ve sivilce oluşumunu önler.
 • Selülit ve çatlak görünümünü giderir.
 • Deri iltihabının iyileşmesine yardımcı olur.
 • Yaraların iyileşmesini hızlandırır ve enfeksiyon kapmasını önler.
 • Ciltte oluşan morluk ve şişlikleri giderir.

Menekşe Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

 • Saç köklerini derinlemesine besler ve güçlendirir.
 • Saç uçlarında meydana gelen kırılma ve yıpranmaları onarmaya yardımcı olur.
 • Saç dökülmesini azaltır ve saçın hızlı uzamasına yardımcı olur.
 • Kuru saç derisini nemlendirir ve yumuşatır.
 • Saçta oluşan kepeği önlemeye yardımcı olur.
 • Saçı çevresel faktörlere karşı korur.
 • Saça parlak ve canlı bir görünüm kazandırır.
YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.