Menekşe Yağının Faydaları Nelerdir?

17.10.2017
Menekşe Yağının Faydaları Nelerdir?

Mor renkteki menekşe bitkisinin çiçek veya yapraklarından elde edilen menekşe yağı, Viola odorata olarak da bilinmektedir. Bu bitki Fransa, İtalya, Çin ve Yunanistan’a özgüdür, fakat dünya üzerinde de yaygın olarak yetiştirilmektedir. Yaklaşık olarak 200 türü bulunan bu bitkinin en çok bilinen ve yetiştirilenleri belirgin mor yapraklara sahip olan türlerdir. Genellikle saksıda yetiştirilen bir bitki olan menekşe, en çok Kuzey Yarımküre’de yetişmektedir.

Doğada aydınlık, fakat gölgede ve nemli bölgelerde yetişen menekşe bitkisi, bazen oldukça uzun ömürlü bazen ise dönemlik yaşayabilir. Çiçeklerinin rengi genellikle, ismini aldığı menekşe mor rengindedir. Fakat mavi, sarı, beyaz, pembe yada çok renkli açan türleri de yaygın olarak görülmektedir. Oldukça bol çiçek açan bu bitkinin, tüm bahar ve yaz döneminde çiçek açtığı görülebilir. Kalp şeklinde yapraklara sahip olan bu çiçek, tatlı, çiçek aromasına sahip olmakla birlikte gerçek bitkinin sadece küçük bir miktarından elde edilmektedir. 1000 kg bitkiden sadece 1 kg yağ elde edilebilir.

Menekşe bitkisi gıdaları lezzetlendirmekte de yaygın olarak kullanılmaktadır. Salata veya balık yemeklerinde tat vermesi için kullanılır. Sufle, krema gibi tatlılara yine tat vermesi için eklenebilir. A ve C vitamini açısından zengin olan çiçekleri ve yaprakları, bir tür antioksidan olan olan anthyocynanin içermektedir. Ayrıca sahip olduğu güzel koku nedeniyle hasat edilen bitkilerin çoğu parfümlerde de kullanılır.

Çeşitli şekerlerin yapımında da kullanılmaktadır. Şeker menekşesi yada kristalize menekşe olarak bilinen şeker, şeker şurubunda bekletilmiş olan tatlıdır. Taze yaprakların üzerine sıcak şurup döküldükten sonra kristalize oluncaya kadar kurutulup, bekletilir. Tatlıları süslemek için de kullanılmaktadır. Creme Yvette, Creme de Violette, ve Parfait d’Amour gibi çeşitli likörlerin içerisine de tat vermesi için konmaktadır.

Lavanta ve Sardunya dahil olmak üzere çiçek ailesinden gelen bütün yağlarla iyi uyum sağlayan menekşe yağının birçok faydası bulunmaktadır. Ayrıca sağlık ile ilgili sorunlarda da bazı terapötik özellikleri de bilinmektedir. İçerisinde Heksadekanoik asit, Oktadesadinoik asit, Nondinal, Pentadesenal, Oktadesen ve Trimetildodesan bileşenleri bulunmaktadır. Yaygın olarak ağrı giderici, diüretik ve antiseptik olarak kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra kozmetik ürünlerde tercih edilen uçucu bir yağ olarak da kullanılmaktadır.

Menekşe Yağının Vücuda Faydaları

1. Doğal bir nemlendiricidir

İçeriğinde bulunan doğal nem özleri ile cilde ihtiyacı olan nemi kazandırırken, cildin kurumasını da önlemeye yardım eder. Ayrıca cilt tarafından kolayca emilir ve yoğun bir nemlendirme sağlar. Düzenli olarak kullanıldığında cildin daha canlı ve parlak görünmesine yardımcı olur.

2. Egzamaya iyi gelir

Sedef hastalığı ve egzamaya iyi geldiği bilinmektedir. En sık görülen cilt rahatsızlıklarından biri olan egzamaya neden olan bakterilerin azalmasına yardımcı olur. Cilt kızarıklıklarını geçirirken egzama etkilerini azaltır.

3. Akne ve sivilceye iyi gelir

Akne ve sivilceleri geçirmek için doğanın sunduğu şifalı yağlardan biridir. Yağlı sivilce ve aknelerin geçmesine yardımcı olurken, aynı zamanda cildin hava almasını ve gözeneklerin temizlenmesini sağlar. Gözeneklerin açılmasını sağlarken düzenli olarak kullanıldığında sivilce ve sivilce izlerini geçirir.

4. Ciltte damarlı görünümü azaltır

Cilt yüzeyinde damarların daha yoğun göründüğü bölgeye düzenli olarak uygulandığı zaman menekşe yağı, kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olurken damarlı görüntünün azalmasını sağlar.

5. Saç köklerini iyileştirir

İçeriğinde bulunan bileşenler saç köklerine iyi gelir. Menekşe yağı saç köklerini besleyip ve güçlendirirken, saç dökülmelerini de azaltır. Ayrıca saç uçlarında meydana gelen kırılma ve yıpranmalara da iyi geldiği bilinmektedir. Etkisini görmek için düzenli kullanmak gerekmektedir.

6. Morluk ve şişliklere iyi gelir

Hafif darbe ve yaralanmalarda meydana gelen morlukların geçmesi ve şişliklerin inmesi için kullanılan için doğal bakım yağlarından birisidir. Darbe alan bölgeye birkaç damla olarak uygulandığında acıyı dindirirken şişliğin kısa sürede geçmesine yardımcı olur.

7. Saçta oluşan kepeği gidermeye yardım eder

Saç derisinin kurumasını engeller. Aynı zamanda saç derisinde oluşan kepeği önlemeye de yardımcı olur.

8. Saçların canlı ve parlak olmasını sağlar

Saçlar fön makinesi, düzleştiriciler, şekil veren cihazlar, saç boyası ve dış etkenlere maruz kalmasıyla zaman içerisinde matlaşır ve canlılığını kaybeder. İçerisindeki bileşenler sayesinde matlaşmış ve cansız saçları tekrar canlandırırken aynı zamanda parlaklık da kazandırmaya yardımcı olur.

9. Kan dolaşımını hızlandırır

Uygulandığı bölgede ferahlatıcı etki gösterdiğinden kan dolaşımının da hızlanmasına yardım eder. Cilt hücrelerinin de daha iyi çalışmasına yardımcı olurken aynı zamanda kan dolaşımı bozukluğu rahatsızlığı etkilerine de iyi gelmektedir.

10. Ağrıları azaltır

Spor sonrası ağrı yada zedelenme nedeniyle meydana gelen kas ağrılarının geçmesini sağlar. Ağrı olan bölgeye uygulandığında sürede ferahlama ve rahatlama sağladığından doğal bir ağrı kesici olarak kullanılabilmektedir. Baş ağrılarına da iyi gelen menekşe yağı ağrılı bölgeye birkaç damla sürülmesi yeterlidir.

11. Solunum yollarını açmaya yardım eder

Solunum tıkanıklığı, tıkanmış sinüsler ve boğaz ağrısı gibi soğuk algınlığının giderilmesinde oldukça etkilidir. Aynı zamanda balgam söktürücü özelliği olduğundan teneffüs edilerek akciğerlerdeki balgamdan ve diğer tıkanıklıklardan kurtulunabilir. Bu şekilde cilt gözeneklerini temizlemeye de yardımcı olur.

12. Antiseptik ve Anti inflamatuar etkisi vardır

Antiseptik etkisi sayesinde mesane ve idrar borusu iltihaplanmasını hafifletmeye yardımcı olur. Banyo suyuna ilave edildiğinde ısrarcı ve istilacı bakteriler kolayca yok edilebilir. Anti inflamatuar özelliği sayesinde ise romatizma ve artrit durumunda eklemlere ve kaslara masaj yapılarak uygulandığında ağrının hafifletilmesine ve kasların rahatlatılmasına yardımcı olur.

13. Depresyon ve strese iyi gelir

Gergin ve stresli zamanlarda rahatlatmak için serin bir kompres üzerine menekşe yağını alnınıza koyabilirsiniz. 30 dakika derin nefes alıp verilmelidir. Böylece stresi uzaklaşmasına yardımcı olur.

14. Uykusuzluğa iyi gelir

Rahatlatıcı ve yatıştırıcı özelliği uykuyu uyarmada etkilidir. Lavanta yağı ile karıştırarak etkisi arttırılabilir. Bütün gece soluyabilmek için odaya koyabilirsiniz. Uyku ilaçlarına göre çok daha zararsız bir yöntemdir.

15. İltihapları geçirir

Ciltte oluşan iltihaplanmaları ve yaralanmaları antiseptik ve anti inflamatuar özellikleri sayesinde geçiren bu yağ, hücre bölünmesini hızlandırarak hızlı iyileşme sağlar ve kan dolaşımını hızlandırır.

16. Parfüm özelliği vardır

Parfümlerde sıkça kullanılır. Menekşe yaprağı yağının kokusu doğal ve topraksı bir kokuya, menekşe çiçeği yağı ise tatlı bir çiçek kokusuna sahiptir. Menekşe yağları, yapraklarından elde edilirken, çiçekleri genellikle parfüm endüstrisinde kullanılmaktadır.

17. Afrodizyak etkilidir

Genellikle cinsel işlev bozukluğunu tedavi etmeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu durumun nedeni stres olarak görülüyorsa menekşe ve yasemin yağı karışımı solunması, rahatlama ve vücutta gevşeme sağlamaya yardımcı olacaktır.

18. Mideye iyi gelir

Bağırsak şişkinliği ve gazı hafifletmek için de kullanılır ve badem yağı gibi taşıyıcı bir yağ ile karıştırılıp, mideye saat yönünde masaj yapılarak kullanılabilir. Yağın, masajın ve ısının etkileri karın rahatsızlığının ciddi oranda hafiflemesine yardımcı olacaktır.

19. Göğüs yaralarına iyi gelir

Cildi yatıştırıp, ağrıyı hafiflettiği için, çeşitli taşıyıcı yağlar ile karıştırılıp her gün göğüs bölgesine sürülebilir. Fakat emzirmeden önce çok iyi temizlenmelidir.


Menekşe Yağının Cilde Faydaları

1. Cilt için nemlendirici görevi yapar

İçeriğinde doğal nem özleri ve antioksidanlar bulundurduğundan cilde kaybettiği nemi geri kazandırır. Aynı zamanda cildin kurumasını da önlemeye yardım eder. Cilt tarafından kolayca emilen menekşe yağı cilt için yoğun bir nemlendirme sağlarken cilt bariyerlerinin onarılmasına da yardım eder. Düzenli olarak kullanıldığında cildin daha canlı ve parlak görünmesine yardımcı olur. Fakat kullanılırken mutlaka seyreltilmelidir.

2. Hamilelik sırasında oluşan göğüs yaraların iyi gelir

İçeriğindeki bileşenler ile özellikle emziren annelerin sıkça yaşadığı meme ucu ağrısına iyi gelen menekşe yağı, badem veya avokado yağı ile karıştırılarak düzenli olarak göğüslere uygulandığında etkisi gözle görülür şekilde fark edilir. Bölgeyi tedavi eder. Fakat emzirmeden önce mutlaka bu bölge çok iyi temizlenmelidir.

3. Cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır

Özellikle egzamaya iyi geldiği bilinir ve antiseptik özelliği sayesinde egzamaya neden olan bakterilerin azalmasına yardımcı olur. Ayrıca ciltte meydana gelen kızarıklıklarını geçirirken egzama etkilerini azalmasına yardım eder. Pahalı cilt bakım ürünlerine bir alternatif oluşturabilir.

4. Akne ve sivilce tedavisinde kullanılabilir

Akne ve sivilceleri geçirmeye yardımcı olan bu yağ, cildin hava almasını ve gözeneklerin temizlenmesini sağlar ve cildinizde oluşan kötü görüntüyü azaltır. Cilt gözeneklerini temizler ve sivilce oluşumunu engellemeye yardımcı olur.

5. Damar görünümlerini azaltır

Kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olurken damarlı görüntünün azalmasını sağlar. Kan dolaşımı hızlandığı için damarlarda kan akışını rahatlatır ve selülit görünümleri de bu sayede azalır.

6. Şişlikleri geçirir

Anti inflamatuar özelliği sayesinde vücutta meydana gelen iltihaplanma ve şişliklerin ciddi oranda azalmasına yardım eder.

7. Ağrıları azaltır

Spor sonrasında meydana gelen ağrı ya da zedelenme, baş ağrıları gibi vücudun çeşitli bölgelerinde meydana gelen ağrıların azalmasına yardım eder. Ağrı olan bölgeye uygulandığında sürede ferahlama ve rahatlama sağlar. Doğal bir ağrı kesici görevi görmektedir. Ağrılı bölgeye birkaç damla sürülmesi yeterlidir.

8. Ciltte meydana çatlak görünümünü azaltır

Aşırı kilo alıp vermekten, hızlı boy uzamasından kaynaklanan ciltte oluşan çatlakların tedavisinde menekşe yağı kullanılabilir.

9. Yaraların mikrop kapmasını engeller

Anti inflamatuar ve antiseptik özellikleri sayesinde vücutta meydana gelen yaraların enfeksiyon kapmasını engellerken hızlı iyileşmesine de yardımcı olur.


Menekşe Yağının Saça Faydaları

1. Saç köklerini tedavi eder

İçeriğinde bulunan antioksidanlar ve bileşenler saç köklerini besler ve aynı zamanda güçlendirirken, saç dökülmelerini ciddi oranda azaltır. Saç uçlarında meydana gelen kırılma ve yıpranmaları onarmaya yardımcı olur. Etkisini görmek için düzenli kullanmak gerekmektedir.

2. Saçları nemlendirirken uzamasına yardım eder

Saçları nemlendirirken aynı zamanda korur. Aynı zamanda saçı sağlıklı tutarak maksimum büyüme hızına ulaştırmaya da yardımcı olmaktadır.

3. Kepek oluşumunu engeller

Saç derisinin kurumasını engelleyen menekşe yağı, saçta oluşan kepeği önlemeye de yardımcı olmaktadır.

4. Saçlara canlılık ve parlaklık katar

Fön makinesi, düzleştiriciler, şekil veren cihazlar, saç boyası ve dış etkenlere maruz kalmasıyla matlaşan ve canlılığını kaybeden saçlara oldukça iyi gelmektedir. İçerisindeki bileşenler sayesinde saçı canlandırırken aynı zamanda parlaklık da kazandırır.


Menekşe Yağının Yan Etkileri

Toksik olmayan ve hassaslaşmayan hafif bir etkili bir yağ olarak bilinen menekşe yağını kullanmadan önce bazı kullanım talimatlarının uygulanmasının faydası vardır. Esansiyel yağ olduğundan kesinlikle ağız yoluyla alınmamalıdır. Bunun yanı sıra topikal olarak uygulamadan önce seyreltilmelidir.

Seyrelttikten sonra bile alerjiniz olup olmadığını anlamak adına vücudunuzun ufak bir bölümüne uygulayıp bir süre gözlemleyin. Hamile ve emziren annelerin doktora danışmadan kesinlikle kullanmamaları gerekmektedir. Çeşitli yan etkileri görüldüğünde ise hemen doktora başvurulmalıdır.

  • Alerji,
  • Vücutta kızarıklık,
  • Kurdeşen,
  • Kabarcıklar,
  • Sivilce ve akne oluşumu,
  • Dudak ve gözlerde şişme,
  • Cilt yüzeyinde yanma hissi.
YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.