Nane Yağının Faydaları Nelerdir?

17.10.2017
Nane Yağının Faydaları Nelerdir?

Kokusu ile ferahlık hissi uyandıran, birkaç damlası bile birçok hastalığa çare olan özelliklere sahiptir. Nane yağı, aklınıza gelebilecek pek çok hastalığa şifa olacak niteliğe sahip. Eklem ve kas ağrılarından sinüs tedavisine, sindirim sorunlarından mide ağrılarına kadar birçok kişinin muzdarip olduğu hastalıkların etkilerini ortadan kaldırması ile etkilidir.

Nane Yağının Faydaları Nelerdir?

1. Doğal Bir Kas Gevşeticidir

Nane yağı, keskin kokusu ile kas gevşetici özelliğe sahiptir. Sırt, boyun veya bacak gibi bölgelere topikal olarak uygulandığında eklem ve kas ağrısını giderir. Ayrıca yapılan araştırmalar yumuşak dokuda oluşan romatizmal ağrılar ile miyofasiyal olarak adlandırılan kas-iskelet sistemi ağrılarına da iyi geldiğini göstermiştir.

2. Alerji Tedavisinde Kullanılır

Alerji etkilerini hafifletmek için uçucu özelliğe sahip olan nane yağını solumak oldukça rahatlatacaktır. Nane yağı, solunum yolunu alerjenlerden ve mukustan temizleyerek sinüsleri açar. Balgam söktürücü etkiye sahiptir ve kaşınan boğazı rahatlatır.

3. Ateş Düşürücü Etkisi Mevcuttur

Nane yağı, verdiği ferahlık hissi ve serinletici etkisi sayesinde çocuklarda ve yetişkinlerde görülen yüksek ateşi düşürür. Nane yağının boyun ve ayak altına sürülmesi yüksek ateşi düşürecek ve kişiyi rahatlatacaktır. Özellikle hindistan cevizi yağı ile karıştırılarak kullanıldığında daha etkili sonuç verir.

4. Konsantrasyonu Arttırır

Özellikle okul çağındaki çocukları olan annelerin işine yarayacak bu yöntem ile çocukların derse konsantre olması daha kolay hale gelecektir. Nane yağını çocuğunuzun gömleğine damlatabilir veya az miktarda burnunun hemen altına sürebilirsiniz. Bu mucizevi yağ dikkat dağınıklığını engeller ve çocuğunuzun derse odaklanmasını sağlar.

5. Doğal Bir Enerji Kaynağıdır

Nane yağı, doğal bir enerji kaynağıdır ve kişiyi dinç tutar. İçeceğiniz suya birkaç damla damlattığınız takdirde kısa sürede etkisini gösterecektir. Özellikle kronik yorgunluk sendromuna sahip kişiler üzerinde oldukça etkilidir.

6. Kronik Sinüzit Tedavisinde Etkilidir

Nane yağı, kronik sinüzit tedavisinde oldukça etkilidir. Yağın kokusunu burnunuza çekmeniz sinüslerinizin temizlenmesini ve boğazda oluşan tahrişin rahatlamasını sağlayacaktır.

7. Solunum Yolu Hastalıklarını İyileştirir

Nane yağı, bronşit, nezle, grip, soğuk algınlığı gibi solunum yolu hastalarında doğal tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Göğsünüze yağı sürüp üzerine ılık bir havlu koymak kısa sürede rahatlık hissi sağlayacaktır. Ayrıca sıcak su içine yağı damlatarak solumak astım ve bronşit gibi hastalıkların semptomlarını en aza indirebilir.

8. Mide Bulantısının Etkilerini Azaltır

Mide bulantısının etkilerini azaltmak için oldukça işe yarar bir yöntemdir. Kulak arkasına 1-2 damla yağ ile ovuşturmak yavaş yavaş mide bulantısını geçirecektir.

9. Bebeklerin Diş Çıkarma Ağrılarını Hafifletir

Bebeklerin diş çıkarma sürecindeki sıkıntılarını herkes bilir. Miniklerin acı ve ağrısını hafifletmek için uygulayabileceğiniz en doğal yöntemlerden biridir. Nane yağını, hindistan cevizi yağı ile karıştırarak ağrı yapan diş etine sürmek kısa sürede bebeğin rahatlamasını sağlayacaktır.

10. Hazımsızlığı Giderir

Nane yağı, bağırsak spazmlarını ortadan kaldırır, gaz oluşumunu engeller ve sindirim sistemini rahatlatır. Yemeklerden önce içeceğiniz bir bardak suyun içine 5-6 damla ilave etmek bu tip problemlerinizin önüne geçecektir.

11. Ağız Kokusunu Giderir

Nane yağı, diş çürümesi, diş eti iltihabı ve ağız kokusu gibi problemlerin üstesinden gelir. Dilin alt kısmına bir damla yağı damlatarak suyla gargara yapabilirsiniz. Bu sayede ağız ve diş sağlığını koruyabilir, gün boyu ferah bir nefesin tadını çıkarabilirsiniz.

12. Güneş Yanıklarını Rahatlatır

Yaz ayları gelince birçok kişinin karşılaştığı problem güneş yanıklarıdır. Bu yanıkların verdiği acıdan kurtulmanın en basit yolu nane yağını hindistan cevizi yağı ile karıştırarak sürmek ferahlatıcı etkisi ile yanık bölgeyi rahatlatacaktır.

13. Baş Ağrısına İyi Gelir

En sık yaşanan sağlık sorunlarından biri baş ağrısıdır. Nane yağı, özellikle stres ve migren nedeniyle oluşan baş ağrılarına mükemmel bir çözüm sağlar. Bu yağ ile şakakları ve alnı ovalamak yaşanan baş ağrısını giderecektir.

14. Eklem Ağrılarına İyi Gelir

Kas ve eklem ağrılarının tedavisi için etkili olan lavanta yağı ile nane yağını karıştırarak sürmeniz bölgede oluşan ağrıyı giderecektir.

15. Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Nane yağı, tokluk hissi verdiği için iştahı keser ve kilo vermeye yardımcı olur. Fazla kilolardan kurtulmak ve fit bir vücuda sahip olmak için diyet listesi içerisine ekleyebilirsiniz.

16. Prostat Kanserine Karşı Etkilidir

İçeriğinde yer alan mentol, özellikle prostat kanseri tedavisinde oldukça etkilidir. Ayrıca radyasyona bağlı hücre ölümlerine karşı koruyucudur.

17. Kan Dolaşımını Hızlandırır

Nane yağının ferahlatıcı kokusunu solumak sinir uçlarını uyarır ve kan dolaşımını hızlandırır.

18. Bitlenmeyi Önler

Nane yağı, antiseptik özelliğe sahiptir ve saçta bitlenmeyi önler. Şampuan içerisine birkaç damla nane yağı ekleyerek kullanılabilir.

19. Hormon Dengeleyicidir

Yapılan araştırmalar polikistik over sendromuna iyi geldiğini ortaya çıkarmıştır. Hormonal problemleriniz var ise hastalığın etkilerini en aza indirmede sizlere muazzam bir çözüm önerisi olacaktır.

20. Kolik Tedavisinde Etkilidir

Nane yağı, bebeklerde kolik problemini tetikleyen unsurların etkilerini ortadan kaldırır ve bebeği sakinleştirir.

21. Ayak Şişmesine İyi Gelir

Saatlerce ayakta çalışıyor ve ağrıyan, şişen ayaklarınıza çözüm arıyorsanız nane yağıyla hazırlanmış ayak banyosu bu sorunu gidermek için harika bir yöntem olacaktır. Ayaklarınızı sokabileceğiniz derin bir kaba su doldurup 6-7 damla yağ damlatın ve ayaklarınızı bir süre suda bekletin. Ayak şişmesini indirerek oluşan ağrıları kısa sürede azaltacaktır.

22. Kabızlık Sorununa İyi Gelir

Kabızlık, birçok insanda sıklıkla görülen sindirim problemidir. Stres, hareketsizlik ve kötü beslenme kabızlık problemini tetikleyen sebeplerden bazılarıdır. Nane yağı, kabızlık rahatsızlığına iyi gelir. Karın bölgesine nane yağı ile yapacağınız masaj kabızlık problemine etkili çözüm sağlayacaktır.


Nane Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

 • Ciltteki kaşıntıları en aza indirir.
 • Egzamaya, sedefe ve ciltte oluşan kızarıklıklara iyi gelir.
 • Cildi besler ve korur.
 • Sivilce oluşumunu engeller.
 • Cilde ışıltı katar, parlaklık verir.
 • Nemlendirici etkiye sahiptir.
 • Dudak bölgesindeki çatlaklara iyi gelir.

Nane Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

 • Yıpranmış saçları onarıcı role sahiptir.
 • Kepeği yok eder.
 • Saçın sağlıklı bir biçimde uzamasını sağlar.
 • Saça parlaklık verir, canlılık katar.
 • Saç dökülmesini en aza indirir.
 • Saçlarda kuruluğu ve kaşıntıyı engeller.
 • Saça hacim kazandırır.
 • Saç uçlarının kırılmasını engeller.
 • Saç derisini temizler.
YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.