Nane Yağının Faydaları Nelerdir?

17.10.2017
Nane Yağının Faydaları Nelerdir?

Kokusu ile ferahlık hissi uyandıran, birkaç damlası bile birçok hastalığa çare olan özelliklere sahiptir. Nane yağı, aklınıza gelebilecek pek çok hastalığa şifa olacak niteliğe sahip. Eklem ve kas ağrılarından sinüs tedavisine, sindirim sorunlarından mide ağrılarına kadar birçok kişinin muzdarip olduğu hastalıkların etkilerini ortadan kaldırması ile etkilidir.

 • Mide rahatsızlıkları,
 • Sinüs tedavisi,
 • Kas ve eklem ağrıları tedavisi,
 • Saç bakımı,
 • Solunum yolu hastalıkları,
 • Sivilce problemleri,
 • Cilt bakımı,
 • Güneş yanığı tedavisi,
 • Baş ağrısı,
 • Kanser tedavisi,
 • Mide bulantısı,
 • IBS tedavisi,
 • Ateş düşürücü.

Nane Yağının Vücuda Faydaları

1. Doğal Bir Kas Gevşeticidir

Sırt, boyun, bacak vb. ağrılar özellikle yoğun tempoda çalışan kişilerin ortak sorunudur. Keskin kokusu kadar, kas ağrılarını kas gevşetme özelliği ile rahatlama sağlayacaktır. Ağrıyan bölgelere topikal (belirli bir bölgeye uygulanan) olarak uyguladığınızda kas ağrısı probleminizi tamamıyla ortadan kaldıracaktır. Ayrıca yapılan araştırmalar yumuşak dokuda oluşan romatizmal ağrılar ile miyofasiyal olarak adlandırılan kas-iskelet sistemi ağrılarına da iyi geldiğini göstermiştir.

2. Alerji Tedavisinde Kullanılır

Alerji etkilerini hafifletmek için uçucu özelliğe olan yağı solumak oldukça rahatlatıcı etkisi olacaktır. Bu yağ sinüslerinizi açacak kaşınan boğazınıza iyi gelecektir. Alerji tedavisi için yağı solumanız yeterli olacaktır. Soluduğunuz yağ sayesinde solunum yollarınız alerjenlerden ve mukustan temizlenecektir, ayrıca alerjik reaksiyonların ana sebebi olan balgamı söktürücü etkiye sahiptir.

3. Ateş Düşürücü Etkisi Mevcuttur

Ebeveynler çocukları hastalandığında her zaman en doğal tedavi yöntemini seçerler. Çocuklarda sıkça görülen ateşi düşürmek için doğanın bizlere sunduğu mucizevi etkiye sahip nane yağı kullanılabilir. Verdiği ferahlık hissi ve serinletici etki sayesinde yüksek ateş problemine çözüm niteliği taşır. Bu yağ Hindistan cevizi yağı ile karıştırıldığı takdirde yüksek ateş ile başa çıkmada daha büyük bir etkiye sahip olacaktır. Bu karışımın özellikle boyun ve ayak altına sürülmesi ateşi en kısa zamanda düşürecek ve çocuğunuzun rahatlamasını sağlayacaktır. Bu yöntemin sadece çocuklar için değil yetişkinler için de kullanılabilir.

4. Doğal Sinek ve Böcek Kovucudur

Sinek ve böcekleri uzaklaştırmada etkili bir silahtır. Evin giriş ve çıkışlarına koyacağınız nane yağına batırılmış pamuk, istenmeyen misafirleri evinizden uzak tutacaktır. Vızıltı seslerinden ve sokmalarından rahatsızlık duyduğunuz canlıları kendinizden bu şekilde uzaklaştırabilirsiniz.

5. Konsantrasyonu Arttırır ve Zihinsel Verimliliği Arttırır

Özellikle okul çağındaki çocukları olan annelerin işine yarayacak bu yöntem ile çocukların derse konsantre olması daha kolay hale gelecektir. Çocuğunuzun gömleğine damlatabilir veya az miktarda burnunun hemen altına sürebilirsiniz. Bu mucizevi yağ dikkat dağınıklığını engelleyecek, çocuğunuzun derse odaklanmasını sağlayacaktır. Çocuğunuzun ders notlarındaki yükseliş, zihinsel verimliliği arttırdığının ispatı niteliğinde olacaktır.

6. Doğal Bir Enerji Kaynağıdır

Kullanan kişiyi dinç ve dinamik tutar. İçeceğiniz suya birkaç damla damlattığınız takdirde kısa sürede etkisini gösterecektir. Bu esansiyel yağın kronik yorgunluk sendromuna sahip kişiler üzerinde hatırı sayılır etkisi vardır.

7. Sinüs Tedavisinde Kullanılır

Sinüs tedavisinde de oldukça etkili uçucu bir yağdır. Kokusunu burnunuza çekmeniz sinüslerinizin temizlenmesini sağlayacaktır. Ayrıca boğaz yollarında oluşan tahrişin rahatlamasını sağlayacaktır.

8. Solunum Yolları Hastalıklarının Tedavisinde Kullanılır

Bronşit, nezle, grip, soğuk algınlığı gibi solunum yolu hastalarında doğal tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Bu tarz hastalıklara çözüm için alternatif ve doğal yöntemlerden biridir. Göğsünüze sürüp üzerine ılık bir havlu koymak kısa sürede rahatlık hissi sağlayacaktır. Ayrıca sıcak su içine damlatarak solumak astım ve bronşit gibi hastalıkların semptomlarını en aza indirebilir.

9. Mide Bulantısının Etkilerini Azaltır

Mide bulantısının etkilerini azaltmak için oldukça işe yarar bir yöntemdir. Kulak arkasına 1-2 damla yağ ile ovuşturmak yavaş yavaş geçirecektir.

10. Bebeklerin Diş Çıkarma Ağrılarını Hafifletir

Bebeklerin diş çıkarma sürecindeki sıkıntılarını herkes bilir. Miniklerin acı ve ağrısını hafifletmek için uygulayabileceğiniz en doğal yöntemlerden biridir. Hindistan cevizi yağı ile karıştırarak ağrı yapan diş etine sürmek kısa sürede bebeğin rahatlamasını sağlayacaktır.

11. Hazımsızlığı Giderir

Bağırsak spazmlarını ortadan kaldırır, gaz oluşumunu engeller ve sindirim sistemini rahatlatır. Yemeklerden önce içeceğiniz bir bardak suyun içine 5-6 damla ilave etmek bu tip problemlerinizin önüne geçecektir.

12. IBS (İrritabl Bağırsak Sendromu) Tedavisinde Etkilidir

Yapılan araştırmalar kapsül şeklinde alınan nane yağının IBS tedavi sürecinde olumlu etkisi olduğunu göstermiştir.

13. Ağız Kokusunu Giderir

Ağız bakım ürünlerinin içerisinde sıkça rastlanan nane, ağızdaki bakteriler ile savaşta oldukça başarılı etkiye sahiptir. Diş çürümesi, diş eti iltihabı, ağız kokusu gibi problemlerin üstesinden gelir. Dilin alt kısmına bir damla damlatarak suyla gargara yapın. Bu tavsiyeye uymanız halinde nefesiniz tazelenecek gün boyu ferah bir nefesin tadını çıkarırsınız.

14. Güneş Yanıklarına İyi gelir

Yaz ayları gelince birçok kişinin karşılaştığı problem güneş yanıklarıdır. Bu yanıkların verdiği acıdan kurtulmanın en basit yolu Hindistan cevizi yağı ile karıştırarak sürmek ferahlatıcı etkisi ile yanık bölgeyi rahatlatacaktır.

15. Baş Ağrılarına İyi Gelir

En sık yaşanan sağlık sorunlarından biri baş ağrısıdır. Ağrı pek çok sebepten kaynaklanabilir. Özellikle gerginlik sebepli oluşan baş ağrılarına ve migren ataklarında mükemmel bir çözümdür. Bu yağ ile şakakları ve alnı ovalamak çektiğiniz ağrılarda hafifleme sağlayacaktır.

16. Eklem Ağrılarına İyi Gelir

Eklem ağrılarının tedavisi için etkili olan lavanta yağı ile karıştırarak kullanmak oldukça iyi gelecektir.

17. Kilo Vermeyi Destekleyici Etkisi Vardır

Fazla kilolardan kurtulmak ve fit bir vücuda kavuşmak herkesin hayalidir. Ama bu vücuda ulaşmak pek de kolay değil. Kayısı, yoğurt, yeşil çay gibi zayıflamaya yardımcı gıdaları diyet listelerinin vazgeçilmezleri içine ekstra iştah kesici özelliği ile nane yağını ekleyebilirsiniz. Açlık hissinizi bastırması daha az yemenize sebep olacak ve zayıflamaya dolaylı yoldan etki edecektir.

18. Kanser Tedavisinde Aktif Rol Oynar

Araştırmalar özellikle prostat kanseri tedavisinde etkili olduğunu göstermiştir. İçerisindeki mentol bu kanser türü ile savaşta aktif role sahiptir. Ayrıca radyasyona bağlı hücre ölümlerine karşı koruyucudur.

19. Kan Dolaşımını Hızlandırır

Bir diğer özelliği de kan dolaşımını hızlandırmasıdır. Solumak, ferahlatıcı kokuyu çekmek olfaktör sinir uçlarını uyarır, böylece kan dolaşımı daha hızlı hale gelir.

20. Bitlenmeyi Önler

Özellikle ilkokul yıllarında hemen hemen herkesin başına gelen bir durumdur. Verdiği kaşıntı ile oldukça rahatsızlık yaratan bu canlılardan kurtulma yöntemlerinden biridir. Okul formasının yakasına damlatacağınız birkaç damla yağ antiseptik etkisi ile bitlerin saçlardan uzaklaşmasını sağlayarak olası problemin yaşanmasını engelleyecektir. Ayrıca şampuanın içine damlatmak da bitlerin saçınıza yaklaşmasını engelleyecektir.

21. Hormon Dengeleyicidir

Yapılan araştırmalar polikisik yumurtalık sendromuna iyi geldiğini ortaya çıkarmıştır. Hormonal problemleriniz var ise hastalığın etkilerini en aza indirmede sizlere muazzam bir çözüm önerisi olacaktır.

22. Kolik Tedavisinde Etkilidir

Kolik, bebeklerin doğumdan sonraki ilk üç ayında görülen sebepsiz yere ağlama durumudur. Bu problemi tetikleyen unsurların etkilerini ortadan kaldırmak için kullanılabilir. Araştırmalar kolik tedavisinde koliği tetikleyen unsurları sakinleştirdiğini ortaya koymuştur.

23. Ayak Şişmelerinde Rahatlama Sağlar

Saatlerce ayakta çalışıyor ve ağrıyan, şişen ayaklarınıza çözüm arıyorsanız nane yağıyla hazırlanmış ayak banyosu bu sorunu gidermek için harika bir yöntem olacaktır. Ayaklarınızı sokabileceğiniz derin bir kaba su doldurup 6-7 damla yağ damlatın ve ayaklarınızı bir süre suda bekletin. Ayak şişliklerini indirerek ağrıları kısa sürede yavaşlatacaktır.

24. Kabızlık Sorununa İyi Gelir

Kabızlık bir diğer adıyla konstipasyon birçok insanda sıklıkla görülen sindirim problemidir. Stres, hareketsizlik, kötü beslenme kabızlık problemini tetikleyen sebeplerden bazılarıdır. Bu yaygın problemi ortadan kaldırmak için iyi bir çözüm yöntemi olacaktır. Karın bölgesine yapacağınız masaj kabızlık probleminde etkili olacaktır.


Nane Yağının Cilde Faydaları

 1. Ciltteki kaşıntıları en aza indirir.
 2. Egzamaya, sedefe ve ciltte oluşan kızarıklıklara iyi gelir.
 3. Cildi besler ve korur.
 4. Sivilce oluşumunu engeller.
 5. Cilde ışıltı katar, parlaklık verir.
 6. Nemlendirici etkiye sahiptir.
 7. Dudak bölgesindeki çatlaklara iyi gelir.

Nane Yağının Saça Faydaları

 1. Yıpranmış saçları onarıcı role sahiptir.
 2. Kepeği yok eder.
 3. Saçın sağlıklı bir biçimde uzamasını sağlar.
 4. Saça parlaklık verir, canlılık katar.
 5. Saç dökülmesini en aza indirir.
 6. Saçlarda kuruluğu ve kaşıntıyı engeller.
 7. Saça hacim kazandırır.
 8. Saç uçlarının kırılmasını engeller.
 9. Saç derisini temizler.

Nane Yağının Yan Etkileri

 • Deri döküntüsü,
 • İshal,
 • Mide bulantısı,
 • Karın ağrısı,
 • Kusma,
 • Bilinç kaybı,
 • Üriner rahatsızlıklar,
 • Depresyon.
YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.