Yasemin Yağının Faydaları, Nasıl Kullanılır?

28.04.2020
Yasemin Yağının Faydaları, Nasıl Kullanılır?

Himalayalar ve Çin’in batısından gelmiş olan yasemin çiçeği, tarih boyunca Çin, Fars ve Mısır yazılarında bulunmuştur. Arap yarımadası ve Çin arasında İpek Yolu aracılığıyla ticareti yapılan bu bitki ve yağı tarihte en eski zamanlardan beri kullanılmaktadır. Ayrıca Endonezya, Pakistan ve Filipinler’in ulusal çiçeğidir.

Yasemin yağı nemlendirici bir yağ olarak bilinmektedir. Genellikle taşıyıcı bir yağ ile karıştırıldığında ve düzenli kullanıldığında iyileştirici bir etkiye sahip olmaktadır. Yasemin çiçeklerinden elde edilen uçucu bir yağ olan yasemin yağı, doğal yöntemlerle ve soğuk sıkım ile elde edilmektedir. Yüksek rakımlarda yetişmekte olan yasemin çiçeği, sulak bir bitkidir ve bu yüzden sürekli sulanması gerekir. En fazla Akdeniz bölgesinde yetişmekte olan bu bitki kokusuyla insanları de büyülemektedir.

İçerisinde bol miktarda alkolit, eezin ve uçucu yağlar bulunmaktadır. Doğal bir ürün olduğundan insan sağlığı için oldukça yararlı bir yağ olan yasemin yağı, evde mutlaka bulundurulması gereken yağlardan biridir. Düzenli kullanımında yaraları iyileştirip, ağrı ve acıyı azaltırken, rahatlama ve sakinleşmeye de katkı sağlamaktadır. Cilde tek başına da uygulanabilen bu yağ, lavanta yağı, Hindistan cevizi yağı, vişne çekirdeği yağı gibi diğer yağlarla karıştırılarak da kullanılabilir.

Özellikle cilt bakım ürünlerinin içerisine ilave edilerek kullanılabilir. Eğer hassas bir cilde sahipseniz kullanmadan önce mutlaka cildinizin ufak bir bölümüne sürerek alerjiniz olup olmadığını test etmeniz gerekmektedir. Büyüleyici bir aroma ve kokuya sahip olduğu için oda spreyleri veya parfümlerin içerisinde de kullanılabilmektedir. Aromaterapide de kullanılan yasemin yağı, cilt üzerinden kolay emilimi sayesinde kan basıncını ve nefesi bile etkilemektedir. Bu yüzden cilt için kullanılabilecek önemli ve oldukça faydalı yağlardan biridir.

Yasemin Yağının Vücuda Faydaları

 • Böcek ısırıklarına iyi gelir

Böcek-sinek ısırıkları gibi durumlara da iyi gelmektedir.

 • Metabolizmayı uyarıcı özelliği vardır

Metabolizmayı uyaran bir yağ olduğundan, nefes alma hızını, vücut sıcaklığını, kandaki oksijen yoğunluğunu, küçük ve büyük tansiyonu arttırmaya yardım eder.

 • Beyin üzerinde uyarıcı bir etkiye sahiptir

Depresyon ve anksiyeteye iyi geldiği bilinen bu yağ, aromaterapilerde bolca kullanılmaktadır. Ruh hali ve uyku düzeninde iyileşme yaratan bu yağ, beyin üzerinde uyarıcı bir etkiye sahiptir. Kişiye enerji verirken, moralini de düzelttiği kanıtlanmıştır.

 • Vücuttaki zararlı bakteri ve virüsler ile savaşır

İçerisinde bulunan benzaldehit, benzoik asit ve benzil benzoat gibi bazı aktif bileşenler, vücuttaki zararlı bakteri ve virüsler ile savaşır. Böylece hastalıklar, rahatsızlıklar ve enfeksiyonları önlemeye yardım eder.

 • Solunum sistemini rahatlatır

Bu yağ direkt olarak koklandığında veya ortama kokusu yayıldığında balgam ve mukusları çözerek solunum sistemini rahatlatmaya yardım eder.

 • Daha iyi uyunmasına yardımcı olur

Uyku problemi çekenler için yasemin yağının sakinleştirici ve doğal bir yatıştırıcı etkisi bulunmaktadır. Daha iyi uyunmasına yardımcı olurken kalp hızını düşürür ve rahatlatır.

 • Menopoz semptomlarının hafiflemesine yardım eder

Özellikle kadınlarda menopozun fiziksel ve duygusal semptomlarının hafiflemesine yardımcı olur. Cilde düzenli olarak doğrudan kullanıldığında ani parlamalar, ağrılar, depresyon gibi durumların iyileşmesini sağlar. Aynı zamanda adet sancılarını da azaltmaya yardımcı olur.

 • Hormonları dengelenmesine yardım eder

Kadınlarda doğumdan sonra ortaya çıkabilen anksiyete, depresyon, kas ağrıları ve düşük enerji gibi problemlerinin giderilmesine yardımcı olur. Hormonları dengelenmesine yardım ettiği için anne sütünü arttırmak için de kullanılabilir.

 • Ağrı ve rahatsızlık hissini azaltır

Soğuk algınlığı, grip ve benzer hastalıklara bağlı olarak gelişen ağrı ve rahatsızlık hissinin azalmasına yardım eder. Hindistan cevizi veya okaliptüs yağı ile de karıştırılarak göğüs, alın ve boyuna masaj yaparak uygulanabilir.

 • Yağ yakar

Yağ yakmaya yardımcı olur.

 • Beyin aktivitesinin arttırır

Beyin aktivitesinin artmasına yardımcı olur, böylece problem çözme, aktif öğrenme gibi yeteneklerin keskinleşmesini sağlar.

Yasemin Yağının Cilde Faydaları

 • Skar ve Sivilce Lekelerini Tedavi Eder

Yasemin yağı içerisindeki eşsiz bileşenler sayesinde iyileştirici özelliklere sahiptir. Ciltte meydana gelmiş olan sivilce izlerinin, yara izlerinin ya da daha farklı izlerin tedavisinde sıkça kullanılır, aynı zamanda güneş lekelerinin tedavisinde de kullanılmaktadır.

 • Cildin daha sağlıklı görünmesini sağlar

Düzenli olarak kullanıldığında parlayan cildi korumak konusunda birebirdir. Muhteşem kokusu ve gösterdiği eşsiz özelliklerinden dolayı, cilt bakım ürünlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

 • Cildin kurumasını engeller

Bu yağ içerisinde barındırdığı yağ asitleri sayesinde cildin kurumasını engeller. Topaklı ve aşırı kuru cilt problemi gibi cilt problemlerinin tedavisinde kullanılır. Cildin devamlı nemli kalmasını sağlarken, aynı zamanda yumuşaklık hissi verir.

 • Vücutta meydana gelen selülit ve çatlak görünümünü azaltır

Selülit ve çatlak görünümü olan bölgelere masaj şeklinde uygulanabilen yasemin yağı, doğal olarak yara izlerini hedef alır ve zaman içerisinde görünüşlerini azaltarak yok etmeye yardımcı olur. Özellikle hamilelik döneminden kaynaklı deri çatlamalarında etkilidir. Zeytinyağı ya da Hindistan cevizi yağı ile karıştırılarak da kullanılabilir.

 • Antibiyotik ve antiseptik özelliği vardır

Antibiyotik ve antiseptik özelliği sayesinde cilt üzerinde oluşan mikrop ve bakterilerin ciltten uzaklaşmasını sağlarken, çeşitli cilt hastalıklarının tedavisinde de kullanılır. Bunun yanı sıra cilt yüzeyinde meydana gelen yara ve kesiklerin mikrop kapmasını engeller, bu bakteri ve mikropların tekrardan oluşumunu engeller.

 • Yaşlanma karşıtı özelliğe sahiptir

Anti aging özelliği olan yasemin yağı, ciltte oluşan kırışıklıkları engellemeye yardım eder. Cildin kırışmaması ve sarkmaması için düzenli olarak kullanıldığında gözle görülür etki fark edilir. Cilt bakım kremlerinin içerisine de eklenebilir.

 • Cildi nemlendirir ve rahatlatır

Cilde kullandığınız nemlendirici, vücut losyonu, makyaj temizleme suyuna ve duş jellerinin içerisine eklenerek kullanıldığında cildi nemlendirir ve rahatlatır.

 • Ciltteki gerginliği ve yorgunluğu alır

Yasemin yağı, cilde özellikle akşamları masaj yaparak uygulandığında yorgunluğu alarak enerji verirken aynı zamanda cildin rahatlamasına ve derin bir uyku çekilmesine yardım eder, cilde enerji verir. Günlük nemlendiricinin içerisine konularak da kullanılabilir.

 • Cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır

Mantar, egzama gibi birçok çeşitli cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

 • Rahatlatıcı veya canlandırıcı etkiye sahiptir

Doğal bir yağ olduğundan dolayı, cilde kullandığınız nemlendirici, vücut losyonu, makyaj temizleme suyuna ve duş jellerinin içerisine eklenip kullanılabilmektedir. Cildin güzelleşerek rahatlamasını sağlamaya yardımcı olur. Aynı etkilere sahip yağlar ile karıştırıldığında daha rahatlatıcı veya canlandırıcı etkiye sahip olmaktadır.

 • Hücre yenilenmesini hızlandırır

Cilt hücrelerinin yenilenmesini hızlandırıcı özelliği vardır.

Yasemin Yağının Saça Faydaları

 • Saçı onarır, parlaklaştırır ve canlanmasına yardım eder

Yasemin yağı içerdiği bileşenler sayesinde saçları onarıcı, parlatıcı ve canlandırıcı etkiye sahiptir. Banyo yapmadan önce saç diplerine masaj yaparak kullanıldığında saçların daha hacimli ve canlı olmasını sağlar ve saça parlaklık verir.

 • Saçların sağlıklı uzamasına yardım eder

Kafa derisine hızlı bir şekilde nüfuz ederek saçların uzamasına direkt olarak etki eder. Düzenli kullanıldığında bakımlı saçların oluşumunu desteklerken saçların kırılmasını ve dökülmesini de engeller. Şampuanın içerisine az miktarda katılarak kullanılabilir.

 • Kuru saçların nemlenmesine yardım eder

Hindistan cevizi yağı ile karıştırılıp saça uygulandığında saçları kökten uça besleyerek dolgun görünmesini ve nemlenmesini sağlarken, saçların kırılmasını ve dökülmesini de engeller.

 • Antiseptik özelliği sayesinde saç derisini temizler

Kepek gibi enfeksiyon ve saç derisinden uzaklaştırmak ve azaltmak üzerinde etkisi çok fazladır. Antiseptik özelliği sayesinde saç derisini temizler.

 • Erken saç beyazlamasını önler

Günlük yaşantının ve iş hayatının stresi, geçim sıkıntısı gibi nedenlerden ötürü ruhsal olarak stresli yaşam sürerken düzenli olarak cilde uygulandığında vücudu rahatlatıp vücuttaki stresi azaltan yasemin yağı, bu streslere bağlı olarak meydana gelebilecek saç dökülmesi, erken yaşlanma, saçların erken beyazlaması gibi durumların da ortadan kalkmasına yardımcı olur.

 • Saçın doğal renginin korunmasına yardım eder

Özellikle kınayla boyanmış saçlar için doğal bir nemlendirici olarak kullanılabilir. Saçın kurumasının ve yıpranmasının önüne geçerken, doğal renginin korunmasına da yardım eder.

Yasemin Yağı ile Cilt Bakımı ve Maske Tarifleri

Yasemin yağı kullanarak evde kendinize çeşitli cilt bakım maskeleri uygulayabilir, cildinizin nemlenmesine ve rahatlamasına yardım olabilirsiniz.

Cildi Nemlendirmek İçin Yüz Maskesi

Malzemeler

 • Salatalık ve yasemin yağı

Nasıl Uygulanır?

 • Rendelenen salatalıkların üzerine yasemin yağı katılıp iyice karıştırılmalıdır. Ardından oval hareketlerle cilt üzerine masaj yaparak uygulanmalıdır. 15 dakika beklendikten sonra ılık su ile temizlenmelidir.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Cildin gün içerisinde kaybettiği nemi geri kazanmasına yardımcı olur.

Ne Sıklıkla Uygulanmalı?

 • Haftada 2 defa uygulanmalıdır.

Hazırlama Süresi

 • Hazırlama süresi 10 dakikadır.

Uygulanabilecek En İyi Zaman

 • Akşamları yatmadan önce uygulanabilir.

Cilt Lekeleri İçin Yüz Maskesi

Malzemeler

 • Yarım limon,
 • 1 çay kaşığı karbonat,
 • Yasemin yağı

Nasıl Uygulanır?

 • Kabın içerisine yarım limonu sıkıldıktan sonra üzerine karbonat ve yasemin yağı ilave edilerek iyice karıştırılmalıdır. Karışım homojen hale gelince maske lekelerin üzerine tek kat sürülmelidir. İyice kuruduktan sonra bolca ılık su ile durulanmalıdır.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Karbonat ve limon ciltteki lekelerin azalması için etkilidir. Cilt lekelerini azaltıp, nemlendirmeye yardım eder.

Ne Sıklıkla Uygulanmalı?

 • Bu maskenin ayda iki defa yapılması yeterli olacaktır.

Hazırlama Süresi

 • Hazırlama süresi 10 dakikadır.

Uygulanabilecek En İyi Zaman

 • Akşamları yatmadan önce uygulanabilir.

Cildin Derinlemesine Temizlemek İçin Yüz Maskesi

Malzemeler

 • 1 yumurta beyazı,
 • Yarım avokado,
 • Yasemin yağı

Nasıl Uygulanır?

 • Kabın içerisine avokadonun yarısı ezilerek üzerine yumurta sarısı ve yasemin yağını ilave edilmelidir.
 • Krem kıvamına gelene kadar karıştırıldıktan sonra cilde oval hareketlerle masaj yaparak uygulanmalıdır.
 • 20 dk bekledikten sonra ılık su ile temizlenmelidir.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Avokado cilt için oldukça faydalıdır. İçerisine katılan yumurta beyazı cildi sıkılaştırırken yasemin yağı ise kaybettiği nemi geri kazanmasına yardımcı olur.

Ne Sıklıkla Uygulanmalı?

 • Bu maskeyi haftada 2 defa uygulamak yeterli olacaktır.

Hazırlama Süresi

 • Hazırlama süresi 10 dakikadır.

Uygulanabilecek En İyi Zaman

 • Akşamları yatmadan önce uygulanabilecek en iyi zamandır.

Sivilce ve Akneler İçin Yüz Maskesi

Malzemeler

 • Siyah ekmek,
 • Peynir altı suyu,
 • Tereyağı,
 • Yasemin yağı

Nasıl Uygulanır?

 • Peynir altı suyu ısıtıldıktan sonra ekmek iyice püre haline getirilmeli sonra üzerine tereyağı eklenmelidir.
 • Son olarak üzerine yasemin yağı eklendikten sonra iyice karıştırılmalıdır. homojen karışım oluştuktan sonra temizlenmiş cilde eşit olarak uygulanmalıdır.
 • Yaklaşık yarım saat ciltte kaldıktan sonra maske ılık su ile yıkanmalıdır.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Kanalları iyi temizleyen, cildi rahatlatan ve anti-inflamatuar etkiye sahip olan bu maske, ciltte istenmeyen döküntülerin ve sivilcelerin gelişmesini önlemek için koruyucu önlem sağlamaktadır.

Ne Sıklıkla Uygulanmalı?

 • Bu maskeyi haftada 1 defa uygulamak yeterli olacaktır.

Hazırlama Süresi

 • Hazırlama süresi 15 dakikadır.

Uygulanabilecek En İyi Zaman

 • Akşamları yatmadan önce uygulanabilir.

Cilt Kırışıkları İçin Yüz Maskesi

Malzemeler

 • Hindistan cevizi yağı,
 • 15 gram jelatin,
 • Yasemin yağı

Nasıl Uygulanır?

 • 5 ml Hindistan cevizi yağı ve 4-5 damla yasemin yağı karıştırılır, jelatin granüller ılık çay veya bitki çayı içinde iyice çözüldükten sonra yağlar ile birlikte iyice karıştırılır.
 • Oluşan bu homojen karışım yüzün ortasından saça ve kulaklara uzanan lenf akışı çizgileri boyunca dikkatlice uygulanmalıdır.
 • 3 katman şeklinde uygulanan bu maske, yüzde yarım saat bekledikten sonra yüz üzerinde bir film şeklinde sertleşecektir. Bu şekilde kolayca çıkarılabilir.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Bu maske sadece kırışıklıkları düzeltmek için değil, kan mikro sirkülasyonunu da iyileştirmek, oluşan yaşlılık lekelerinden kurtulmaya yardımcı olmak için kullanılmaktadır. Aynı zamanda metabolizma hızlandırırken, cilt için gerekli olan kolajeni de oluşturur.

Ne Sıklıkla Uygulanmalı?

 • Bu maskeyi haftada 1 defa uygulamak yeterli olacaktır.

Hazırlama Süresi

 • Hazırlama süresi 10 dakikadır.

Uygulanabilecek En İyi Zaman

 • Akşamları yatmadan önce uygulanabilir.

Ciltteki Yaralar İçin Maske

Malzemeler

 • 20 g bodyaga krem,
 • 5 ml şeftali çekirdeği yağı,
 • 2 damla lavanta yağı,
 • Limon yağı,
 • Yasemin yağı

Nasıl Uygulanır?

 • Bir kabın içerisinde 20 g bodyaga krem, 3 damla yasemin ve limon yağı, 5 ml şeftali çekirdeği yağı ve 2 damla lavanta yağı karıştırıldıktan sonra, sünger veya el yardımıyla hafif hareketlerle yüze sürülmelidir.
 • Göz kapaklarının derisine ve dudakların üst kısmına kesinlikle uygulanmamalıdır.
 • 15 dakika bekletildikten sonra, ılık su ile temizlenmeli ve üzerine nemlendirici uygulanmalıdır.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Yüzde oluşmuş olan derin yara izleri veya büyük lekelerin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda cildi pigmentasyondan da kurtarmaktadır.

Ne Sıklıkla Uygulanmalı?

 • Bu maskeyi haftada 1 defa uygulamak yeterli olacaktır.

Hazırlama Süresi

 • Hazırlama süresi 10 dakikadır.

Uygulanabilecek En İyi Zaman

 • Akşamları yatmadan önce uygulanabilir.

Yağlı Ciltler için Yüz Maskesi

Malzemeler

 • Yasemin yağı,
 • 1 g zencefil ve
 • Bir çorba kaşığı pirinç unu

Nasıl Uygulanır?

 • Zencefile un eklendikten sonra üzerine yasemin yağı eklenerek karışım macun kıvamına getirilmelidir.
 • Sonrasında temizlenmiş ve buharlanmış cilde iyice uygulanmalıdır.
 • 15 dakika yüzde durduktan sonra ılık su ile temizlenmelidir.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Bu maske ile yağ bezlerinin salgılanması normalleştirilir. Cildin yağ oranının azalmasına yardımcı olan bu maske aynı zamanda yüzün beyazlamasına yardımcı olur.

Ne Sıklıkla Uygulanmalı?

 • Bu maskeyi ayda 3 defa uygulamak yeterli olacaktır.

Hazırlama Süresi

 • Hazırlama süresi 10 dakikadır.

Uygulanabilecek En İyi Zaman

 • Akşamları yatmadan önce uygulanabilir.

Kuru Ciltler için Yüz Maskesi

Malzemeler

Nasıl Uygulanır?

 • Bir kase içerisinde bir çorba kaşığı süzme peynir, 3 damla yasemin yağı, 2 çay kaşığı avokado yağı karıştırıldıktan sonra, üzerine biraz kaynar su ilave edilmelidir.
 • Homojen karışım haline geldikten sonra dikkatlice ve masaj yaparak cilde uygulanmalıdır.
 • Yaklaşık 40 dakika beklendikten sonra ılık su ile durulanabilir.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Aşırı duyarlı ve hassas ciltler için olan bu maske, hidrasyonu artırırken, vitaminlerle cildi besler.

Ne Sıklıkla Uygulanmalı?

 • Bu maskeyi haftada 1 defa uygulamak yeterli olacaktır.

Hazırlama Süresi

 • Hazırlama süresi 10 dakikadır.

Uygulanabilecek En İyi Zaman

 • Akşamları yatmadan önce uygulanabilir.

Yasemin Yağı ile Saç Bakımı ve Maske Tarifleri

Cilde uygulandığı gibi saçlara da uygulanabilmektedir. Çeşitli saç bakım yağları ile karıştırılarak saçı onarıcı, nem verici ve kepeklerden arındırıcı etki göstermektedir.

Saç Derisini Nemlendirmek İçin Maske

Malzemeler

Nasıl Uygulanır?

 • Bir kase içerisinde tüm yağlar iyice karıştırıldıktan sonra, saç diplerinden başlayarak uçlarına kadar tüm saçlar yağlanmalıdır. Toka ile toplanıp, duş bonesinin içerisinde en az 1 saat en fazla 3 saat kalacak şekilde tutmalısınız. Daha sonrasında mutlaka çok iyi durulanmalıdır. Durularken, önce şampuanı hafif su ile karıştırıp saçınıza sürmeye başlarsanız, yağlar kafa derinize iyice nüfuz eder.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Kuru ve yıpranmış saçlara nemini geri kazandırırken saç derisini de beslemeye yardımcı olur.

Ne Sıklıkla Uygulanmalı?

 • Bu maskeyi haftada 1 defa uygulamak yeterli olacaktır.

Hazırlama Süresi

 • Hazırlama süresi 10 dakikadır.

Uygulanabilecek En İyi Zaman

 • Bu maskenin en iyi uygulama zamanı banyo öncesidir.

Kepek Oluşumunu Önlemek İçin Maske

Malzemeler

Nasıl Uygulanır?

 • Bir kase içerisinde tüm yağlar iyice karıştırıldıktan sonra, saç diplerinden başlayarak uçlarına kadar tüm saçlar, kafa derisine masaj yapılarak yağlanmalıdır. Daha sonra duş bonesinin içerisinde en az 1 saat en fazla 3 saat kalacak şekilde tutmalısınız. Daha sonrasında saç bu yağlardan mutlaka çok iyi arındırılmalıdır.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Kuru ve yıpranmış saçlara nemini geri kazandırırken aynı zamanda içerisindeki çam terebentin yağı kepek oluşumunu engellemeye yardım eder. Kafa derisini kurutmaz.

Ne Sıklıkla Uygulanmalı?

 • Bu maskeyi haftada 1 defa uygulamak yeterli olacaktır.

Hazırlama Süresi

 • Hazırlama süresi 5 dakikadır.

Uygulanabilecek En İyi Zaman

 • Bu maskenin en iyi uygulama zamanı banyo öncesidir.

Hızlı Saç Uzamasına Yardımcı Olmak İçin Maske

Malzemeler

 • Yasemin yağı,
 • Tatlı badem yağı,
 • Hint yağı,
 • B vitamini ampulü

Nasıl Uygulanır?

 • Bir kâse içerisinde tüm yağlar ve B vitamini iyice karıştırıldıktan sonra, saç diplerinden başlayarak uçlarına kadar tüm saçlar, kafa derisine masaj yapılarak yağlanmalıdır. Daha sonra duş bonesinin içerisinde en az 1 saat en fazla 3 saat kalacak şekilde tutulduktan sonra, saç bu yağlardan mutlaka çok iyi arındırılmalıdır.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Hint, tatlı badem ve B vitamini ampulü saçın uzamasının hızlanmasına yardımcı olurken, yasemin yağı ise nem dengesi korur, saçlara daha canlı ve parlak görünüm verir.

Ne Sıklıkla Uygulanmalı?

 • Bu maskeyi haftada 1 defa uygulamak yeterli olacaktır.

Hazırlama Süresi

 • Hazırlama süresi 5 dakikadır.

Uygulanabilecek En İyi Zaman

 • Bu maskenin en iyi uygulama zamanı banyo öncesidir.

Yağlı Saçlar İçin Maske

Malzemeler

 • Yasemin yağı,
 • 50 gr yağsız yoğurt,
 • 1 yumurta

Nasıl Uygulanır?

 • Bir kase içerisinde yasemin yağı, 50 gr yağsız yoğurt ve 1 yumurta iyice karıştırılmalıdır. Sonra ise saç diplerinden başlayarak uçlarına kadar tüm saçlar, kafa derisine masaj yapılarak sürülmelidir. Daha sonra duş bonesinin içerisinde yarım saat kalacak şekilde tutulduktan sonra, saç mutlaka çok iyi arındırılmalıdır.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Bu maske saçtaki yağın fazlalığını alırken, yasemin yağı ise saçın kurumasını engeller.

Ne Sıklıkla Uygulanmalı?

 • Bu maskeyi ayda 3 defa uygulamak yeterli olacaktır.

Hazırlama Süresi

 • Hazırlama süresi 5 dakikadır.

Uygulanabilecek En İyi Zaman

 • Bu maskenin en iyi uygulama zamanı banyo öncesidir.

Saç Dökülmeleri İçin Maske

Malzemeler

 • Yasemin yağı,
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı,
 • 1 yemek kaşığı bal,
 • 1 tatlı kaşığı tarçın ve
 • 2 adet yumurta

Nasıl Uygulanır?

 • Bir kase içerisinde tüm malzemeler iyice karıştırılmalıdır. Homojen bir karışım oluştuktan sonra ise saç diplerinden başlayarak uçlarına kadar tüm saçlar, kafa derisine masaj yapılarak sürülmelidir. Daha sonra duş bonesinin içerisinde yarım saat kalacak şekilde tutulduktan sonra, saç mutlaka çok iyi arındırılmalıdır.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Saçınızın daha dolgun ve canlı görünmesini sağlarken, aynı zamanda saç dökülmesinin azalmasına yardımcı olacaktır.

Ne Sıklıkla Uygulanmalı?

 • Haftada 2 defa uygulamak yeterli olacaktır.

Hazırlama Süresi

 • Hazırlama süresi 5 dakikadır.

Uygulanabilecek En İyi Zaman

 • Bu maskenin en iyi uygulama zamanı banyo öncesidir.

Yasemin Yağı Nasıl Kullanılır?

 • Sakinleştirici ve canlandırıcı olarak kullanılır

Sakinleştirici özelliği sayesinde vücutta rahatlama sağlar. Lavanta veya sardunya yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile birleştirildiğinde masaj yağı olarak rahatlatıcı ve ağrı azaltıcı etkisi görülür.

 • Parfüm olarak kullanılır

Saf hali ile boyuna veya bileğe sürüldüğünde yoğun ve çok hoş bir koku verir. Çeşitli esansiyel kokular ile birleştirilip ev yapımı parfüm de elde edilebilir.

 • Soluma yöntemiyle uygulanabilir

Bu yöntemde yaydığı koku ile genellikle soğuk algınlığı, grip ve benzer hastalıklara bağlı olarak gelişen ağrı ve rahatsızlık hissinin azalmasına ve balgam ve mukusları çözerek solunum sistemini rahatlatmaya yardım eder.

Yasemin Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

Saf olarak veya diğer taşıyıcı yağlar ile karıştırılarak, çeşitli yöntemler ile uygulamalar yapılabilir.

 • Doğrudan cilde uygulanabilir

Çeşitli hastalıklara, enfeksiyonlara rahatlamaya, depresyona iyi geldiği için veya cilde nemi hapsetmek, yaşlanma etkilerini geciktirmek için doğrudan cilde uygulanabilir.

 • Çeşitli taşıyıcı yağlar ile karıştırılarak veya seyreltilerek uygulanabilir

Etkisini arttırmak amacıyla Hindistan cevizi yağı, lavanta yağı, jojoba yağı gibi çeşitli yağlar ile karıştırılarak yine doğrudan cilde uygulanabilir veya sabunlar ve mumlar gibi birçok farklı ev ürünleri içerisine konulabilir.

 • Yüze uygulanacak olan çeşitli maskeler ile kullanılır

Cilt üzerinde onarım, leke giderme, yaşlanmayı geciktirme ve nemlendirme gibi özellikleri olduğundan, uygulanan çeşitli maskelerin veya günlük nemlendiricilerin içerisine konularak kullanılabilir.

Yasemin Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

 • Günlük saç bakımınız için kullandığınız, saç bakım kremi ya da şampuan gibi ürünlerin içerisine ekleyerek, bakım ürünlerinize hem daha hoş bir koku verebilir, hem de saçlarınızı daha yumuşak ve ipeksi bir dokuya sahip olmasını sağlamış olursunuz.
 • Saçınıza yağ olarak Hindistan cevizi yağı ile birlikte yasemin yağını eşit oranlarda karıştırarak uygulayabilirsiniz. Bu sayede hem Hindistan cevizi yağında bulunan hem dem yasemin yağında bulunan besleyici özler, saçlarınızın beslenmesini sağlar, aynı zamanda saçınızın yumuşak olmasına yardımcı olur.
 • Başka herhangi bir yağ ile karıştırılmadan da saç derisine uygulandığı zaman, saç derisinin ihtiyaç duyduğu nemi geri kazandırır.
 • Zeytinyağı, badem yağı, üzüm çekirdeği yağı ya da aroması hoşunuza giden başka bir yağ ile de karıştırılarak uygulandığında, saçları besler ve onarımına yardımcı olur.
 • Hint Bektaşi üzümlerinin tozları ile karıştırılıp yine saç derisine uygulanabilir. Saçların dokusuna iyi gelirken, yumuşacık olmasını sağlar ve kepek oluşumuna engel olur.

Yasemin Yağının Yan Etkileri

Doğal bir ürün olan yasemin yağının henüz kanıtlanmış bir zararı bulunmamaktadır. Fakat esansiyel bir yağ olduğu için ve cildinize kullandığınız için bazen cilt tarafından verilecek alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir.

 • Eğer hassas cilde sahipseniz alerjik reaksiyon göstermemesi için zeytinyağı ile seyrelterek kullanmalısınız. Aksi halde kızarıklıklara, kaşıntılara neden olabilir. Bu gibi durumlarda bol su ile temizlenmelidir.
 • Cildi tahriş olmasına neden olabilir. Gözlemlediğiniz anda kullanımı bırakmalısınız. Kullanmadan önce mutlaka cildinizin ufak bir bölümünde test etmeniz gerekmektedir.
 • Bebeklere kesinlikle kullanılmamalıdır.
 • Az miktarda günde 2 defadan fazla kullanılmamalıdır. Ciltte tahribata yol açabilir.
 • Adet söktürücü bir etkisi olduğundan hamile kadınlara kullanımı asla tavsiye edilmemektedir.

Yasemin Yağı Nasıl Yapılır?

Dışarıdan satın alabileceğiniz gibi evde kendiniz de rahatlıkla yapabilirsiniz. Bunun için sadece zeytinyağı ve yasemin çiçeklerine ihtiyacınız vardır. Yapımı da olukça kolaydır.

Bir kavanozun içerisine yasemin çiçeklerini koyup, üzerine zeytinyağı boşaltın. Daha sonra bu kavanozu güneş görmeyen bir yere kaldırıp 1 ay kadar bekletin. Bu kavanozu her gün düzenli olarak günde 1 defa çalkalamanız gerekmektedir. Yasemin yağı 1 ayın sonunda kullanmaya hazır olacaktır, fakat bu süre zarfında güneş görmemesi oldukça önemlidir.

Yasemin Yağı Fiyatı Ne Kadar?

Evde kendiniz de rahatlıkla yapabileceğiniz bu güzel kokulu yağın fiyatı piyasada ortalama 20 -30 TL arasında değişmektedir. Bu yağı aktarlardan, kozmetik mağazalarından ve alışveriş sitelerinden rahatlıkla temin edebilirsiniz. Fakat satın alırken orijinal olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir, zaman zaman başka yağlarla karıştırılıp satılmaktadır. Mutlaka satın alacağınız ürünün içerik kısmını okumalı ve güvenilir markalardan almaya özen göstermelisiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.