Egzamaya İyi Gelen Kremler

26.02.2017
Egzamaya İyi Gelen Kremler

Egzama kaşıntılı ve döküntülü bir cilt rahatsızlığıdır. Deriye içten ve dıştan temas eden faktörlere vücudun tepki vermesiyle ortaya çıkan deri rahatsızlığıdır. Çeşitli krem ve antibiyotiklerle hastalığı tedavi etmek mümkündür. Bu cilt hastalığı tam olarak geçse de tekrar nüksedebilir. Bunu için gerekli önlemler alınmalı ve kesinlikle bir deri hastalıkları uzmanına görünülmelidir. Saçlarda varsa eğer çok fazla kaşımamalı ve havasız bırakmamalısınız. Saçlardaki egzama saçın dökülmesine neden olabilir. Bununla ilgili doktora gitmeyi ihmal etmeyin! Ya da bitkisel kürler deneyin! Daha çok bu hastalık için hap değil krem önerilir. Eğer egzama şikayetiniz varsa bol su tüketin! Çünkü; alerji yüzünden de olabilir. Saçınızı fırsat buldukça havalandırın ve sık yıkamayın! Çünkü; egzama kuru ciltlerde daha çok ortaya çıkıyor. Bazen çok abur cubur tüketince de egzama oluşabiliyor.

Egzamaya iyi gelen kremler cildin eski yapısına kavuşmasını sağlar. Dermovate krem, Sudocrem, Advantan, Hipokort, Mecit efendi aynısafa kremler arasında en etkili krem olarak bilinen Eumovate kremdir. Bu kremler doktor gözetimi altında kullanılmalıdır ve kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Aynısefa Kremi

Egzama kremlerinden biri aynısefa adlı olup aktarlarda bulabilirsiniz. İçerisinde bal mumu, tereyağ ve aynısefa bitkisi içermektedir. Hassas ciltler için çok etkili bir kremdir. Kullanımından önce egzamalı bölgenin temizlenmesi gerekmektedir.

Betasalic Krem

Betasalic adlı krem genellikle akşam sürülür. Bu yüzden ışık almaması gerekir. İçerisindeki antibakteriyel sayesinde mantar ve bakteri üretimini engeller. Özellikle kafa bölgesinde ve kıllı bölgelerde kullanılması uygundur.

Ardıç Katran Kremi

Ardıç yağı içerikli olan bu krem, tahriş edilmiş bölgelerde kullanılır. Egzamadan kaynaklanan tahriş olan bölgeye uygulandığında istenilen etkiyi verir. Hafif masajlarla egzamalı bölgeye günde 2 defa uygulanmalıdır. Krem, hassas ve tahriş olmuş cilt üzerinde etkilidir. Kullanılmadan önce cildin iyice temizlenmesi gerekmektedir. İçerisinde herhangi bir kimyasal madde bulunmamaktadır. Fiyatı uygundur.

Eumovate Krem

Doktor kontrolünde kullanacağınız bir başka krem ise eumovate adlı kremdir. Bu krem yüksek oranda kullanılmaktadır. Böcek ısırıldıkların da ve pişik olan yerlerde kullanılır. Günde 4 kez kullanılan krem zaman geçtikçe azaltılmaktadır.

Eumovate kreminin en etken maddesi klobetazon bütirattır. %0,05 klobetazon ve %17 bütirat içerir. Su ile yıkanan bir kremdir. Lokal etkili bir krem olan Eumovate vücutta egzamadan kaynaklı şişlik, kızarıklık ve iltihaba neden olan kimyasalların etkisini azaltmaktadır. Cilt enfeksiyonlarında, aşırı duyarlılık durumunda, cilt lezyonlarında kullanılmamalıdır. Kan damarlarını büzücü etkisi olduğu için böcek ısırığı, alerjik nedenli deri iltihabı gibi rahatsızlıkları engellemektedir. Unna ve atopik egzama rahatsızlığında kullanılmaktadır. Klobetazon bütirata karşı alerji riski taşıyan kişilerin bu ilacı kullanmaması gerekir. Kaşıntı önleyici ve azaltıcı etkisi bulunan bu krem, doktora danışılmadan kullanılmamalıdır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • İlacın yan etkileri fazla olduğu için, çocuklar bu ilacın yan etkilerine karşı daha fazla hassastır.
 • Bu ilacın kullanılmaya başlanılmasının ardından mantar, bakteri, virüsten kaynaklanan enfeksiyon belirtileri görülürse doktora başvurulmalıdır.
 • Bu ilaç alındıktan sonra iyileşme görünmüyorsa veya yaralarda genişleme devam ediyorsa ilacın alımı durdurulmalı doktora başvurulmalıdır.
 • İlaç kullanılmaya başlandıktan sonra kızarıklık, şişlik ve kabarıklıklar bir süre alevlenebilir ancak ilacın düzenli kullanımı sonrasında yaraların kapandığı, kızarıklıkların söndüğü ve kabarıklıkların düzeldiği gözlemlenecektir.
 • Göz kenarları ve dudak kısmına uygulanmamalıdır. Göz kapaklarına uygulanması halinde göze temas etmemesine çok dikkat edilmelidir. Göze kaçması glokoma neden olacağından, göze kaçması durumunda bol suyla yıkanmalıdır.
 • Krem uygulanan bölgeye kesinlikle bandaj yapılmamalıdır. Krem uygulanan yer kıyafet altına geliyorsa yarayı sıkmayan, rahat ve bol giysiler giyilmelidir.
 • Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktora danışılmadan kullanılmamalıdır. Gerekmedikçe hamilelik döneminde kullanılmamalıdır.

Hekiminiz bu ilacı size nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmalısınız. Tedavi süresi boyunca doktorunuzun direktifi dışında ilaç bırakılmamalı ve başka bir tedaviye girişilmemelidir. Krem tedavi gerektiren bölgeye ince bir tabaka halinde ve hafif masaj hareketleriyle uygulanmalıdır.

Eumovate, iyileşme gerçekleşene dek günde en fazla 4 defa uygulanmalıdır. İyileşme sonrası doktorunuzun tavsiyesiyle uygulama sıklığı azaltılabilir.

Dermovate Krem

Dermovate krem de doktorunuz reçetenize yazmadan kullanamayacağınız kremlerden biridir. Egzamadan kaynaklanan kızarıklık ve tahrişi gidermektedir. Yan etkilerinden biri ise kılların artış göstermesidir.

Advantan Krem

Kişisel olarak reçete edilen bir kremdir. Advantan krem, deri kalınlaşması, deri yüzeyinde tabaka oluşması, ödem, kaşıntı gibi egzamadan kaynaklanan belirtileri hafifletmektedir. Yüksek su ve yağ derecesine sahip olduğu için egzamalı bölgeyi nemlendirmektedir.

Hipokort Krem

Vücutta kızarıklığa, şişkinliğe ve egzamadan kaynaklanan diğer belirtileri azaltmakta kullanılan bir kremdir. Hipokort krem, kaşıntıyı önler ve deri iltihabını giderir. Kırmızı renkli deri tahrişini ve kabarcıkları gidermeye yardımcı olur. Ketoral şampuan ise haftada 2 defa kullanılabilmektedir. Ketokonazol içerir ve dermatit (egzama) hastalığında yoğun olarak kullanılır.

Dermatop Krem

Kremin etkin maddesi prednikarbattır. Bu merhem vücutta kızarıklık, şişlik ve iltihaba neden olan kimyasalların etkisini azaltmaktadır. Şeker hastalığı yaşayan kişilerin kullanmadan önce doktoruna danışmaları gerekmektedir. Bu ilaç kandaki ve idrardaki şeker oranını artırabiliyor.

Sudocrem Krem

Bir başka egzama kremi ise sudocrem. Bu krem, sivilce, egzama ve güneş kızarıklıklarında kullanılır. Genellikle akşamları kullanılan bu krem, sert ve kıvamlıdır.

Softto Krem

Çağ ağacı özü içermektedir. Bu sayede ciltte siyah nokta ve akne oluşumunu azaltır. Ayrıca cildi nemlendirir ve daha pürüzsüz görünmesini sağlar. Kaşıntılı bir egzama yaşıyorsanız cildinizi rahatlatmak için kullanabilirsiniz.

Kullanım Şekli

Cilt temizleme ürünleri ile cildinizi temizledikten sonra, yeterli ölçüde kremi, uygulamak istediğiniz bölgeye dairesel hareketlerle uygulayın.

Uygun Cilt Tipi

Tüm cilt tipleri için kullanılabilir.

Kullanım Amacı

 • Nemlendirici etkiye sahiptir.
  Lekeli ciltlere karşı bakım sağlar.
  Akne oluşan cildin görünümünü düzenler.
  Kaşıntılı egzamaya iyi gelir ve cildi rahatlatır.

Kullanım Zamanı

Gün içerisinde sabah ve akşam bir şekilde kullanıldığı takdirde, cildinizin nem dengesini kontrol altına almasına yardımcı olur.

Pruzon Krem

Başka bir egzama kremi ise pruzon adını taşır. Aynı zamanda kuru ciltler için olan dermaintense adlı krem de içerisindeki B12 vitamini ile cildinize iyi gelecektir.

Kullanıldığı Durumlar

 • Kaşıntılı hastalıklar ve egzama için kullanılır. Dermatoloji uzmanlarının sıklıkla reçete ettiği ürünlerin başında yer almaktadır. Piyasada kaşıntıya iyi gelen ürünlerin birçoğunda yan etkisi olan kortizon yer almaktadır. Fakat bu kremde yan etkisi olmayan bitkisel kortizon yer almaktadır. İçeriğinde meyan kökünün ekstresinden elde edilen bitkisel kortizon yer alır.
 • Pişik tedavisinde kullanılır. Özellikle bebeklerde sık sık görülen pişiklerin iyileşmesi için tercih edilir. Aynı zamanda ciltte bir katman oluşturduğu için tekrar pişik oluşmasını engellemektedir. Etken maddesi çinko oksittir.
 • Su çiçeği tedavisinde kullanılır. Özellikle küçük çocuklarda sık görülen su çiçeğinin oluşturduğu kaşıntının etkisinin azaltmasına, yayılmasına ve cildin rahatlatmasına yardımcı olur.
 • Mantar ve mikrop öldürür. Antibakteriyel özelliği sayesinde cilde zararlı olan mikropları öldürür ve tekrar oluşmasını engeller. Ayrıca şişlik ve ödem giderici etkiye sahiptir.

Neden Tercih Ediliyor?

 • Egzama tedavisinde kullanılan kortizonlar gibi cildi inceltmez.
 • Pişik tedavisinde içerdiği kalamin ve çinko oxit ile uzun süre rahatlama sağlar ve korur.
 • İçerdiği tea tree oil yani çay ağacı yağı ile mantarı yok eder.
 • Genital bölgedeki kaşıntıları azaltır.
 • İlk 2 gün sabah ve akşam sonrasında günde tek bir kez kullanma rahatlığı vardır.
 • İlerlemiş makat kaşıntısı rahatsızlıklarında rahatlama sağlar.

Kremin Kullanma Şekli

 • Kullanılacak bölgeye parmak uçlarınızı kullanarak nazikçe sürün.
 • Kullanmaya başladığınız ilk üç gün sabah ve akşam cildinize uygulayabilirsiniz. Üçüncü günden sonra günde bir defa kullanabilirsiniz.
 • Kremi sürdükten sonra etkisini kaybetmemesi için sürülen bölgeyi yıkamayın.

Yan Etkileri

 • Kremin bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur.
 • Bitkisel kortizon içerdiği için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Hamilelik ve Emzirme

Hamile ve emziren kadınlarda kullanılması durumunda herhangi bir yan etki oluşmadığı görülmüştür.
Kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Nasıl Saklanır?

 • Çocukların ulaşamayacağı yerlerde ve ambalajı içerisinde saklamalısınız.
 • Oda sıcaklığında, 25 derece ve altında saklanması önerilir.

Bepanthol Krem

Bepanthol krem ise tamamen bitkisel içerikli olmasına rağmen cilt problemlerini gidermektedir. Ayrıca yoğun nemlendirme özelliği bulunması açısından egzamalı bölgeye gönül rahatlığıyla uygulanabilmektedir. Sadece egzama hastası olan kişiler değil cerrahi deri operasyonları geçiren kişilerde de tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.