Elidel Krem Nedir, Ne İşe Yarar?

18.06.2020
Elidel Krem Nedir, Ne İşe Yarar?

Ciltte kimi zaman, egzama gibi cilt sorunları meydana gelir. Bu rahatsızlıklar insanları hem estetik açıdan hem de belirtileri açısından rahatsız etmektedir. Cilt sorunlarının tedavisinde kullanılan topikal ilaç türevleri çoğunlukla faydalı olmaktadır.

Elidel Krem Nedir?

Elidel krem, atopik detmatit de denilen egzama rahatsızlığının hafif ve orta dereceli vakalarında, vitiligo ve seboreik dermatit hastalıklarında kullanılmaktadır. 2 yaş ve üzerindeki çocuklarda, gençlerde ve erişkin insanlarda kullanılır ve dermatolojik etki gösterir. Kremden doğru bir şekilde faydalanmak için; ilacın niteliklerini, kullanımına ilişkin detayları ve kullanma nedenlerini öğrenmek önemlidir.

Elidel Krem Ne İşe Yarar?

 • Derideki İltihabı Gidermek

Egzama hastalığı olan insanların vücudunda kalsinorin adlı bir madde vardır. Bu madde ciltteki iltihabın oluşumuna sebep olduğu bir maddedir. İltihap durumuna bağlı olarak ciltte pul pul dökülme, kaşıntı, kızarıklık ve minik sivilce görünümlü iltihaplı kabarcıklar oluşabilmektedir. Kremin içerisinde bulunan “Pmekrolimus” maddesi vücuttaki kalsinorin maddesini baskılayarak, egzama şikayetlerinin giderilmesine ve ciltte iyileşmeye sebep olur. Kortizon içermemektedir, kullanım nedenlerinden biri de budur. Kortizon bazı durumlarda hayat kurtarıcı olsa da aşırı kullanımı vücuda zarar vermektedir. Bu nedenle ağır hastalığı olmayan bireylerde güvenle kullanılabilen bir ilaç olarak bilinmektedir.

 • Ciltte Kuruluk 

Egzama belirtileri, kişiden kişiye ve görüldüğü bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Ciltte kurumaya sebep olan hastalık alında, saç derisinde, kaş diplerinde pul pul dökülmeye neden olmaktadır. Bu durum hem sağlığı olumsuz etkilemekte hem de görsel açıdan rahatsız edici olmaktadır. Bu krem, kuruma ve pul pul dökülme sorununa rahatlatıcı etki yapmaktadır.

 • Kızarıklıkları İyileştirmek

Dermotolojik bir sorun olan egzamada hafif ve orta dereceli vakalarda kızarıklıkları iyileştirici özellik göstermektedir. İltihap üzerine etki ederek duruma bağlı kızarıklık durumunu da kontrol altına almaktadır. Kızarıklık, hem estetik açıdan hem de sağlık açısında kişileri rahatsız ettiğinden bu durumlarda kremin faydalarından yararlanmak olumludur.

 • Kaşıntıyı Gidermek

Egzamanın en belirgin belirtilerinden biri olan kaşıntı kişileri rahatsız eden bir durumdur. Kaşıntı kontrol altına alınmadığında insanlar fark etmeden kaşınan bölgeleri kaşıma eğilimine girmektedir. Kaşımak ise mevcut durumun daha da kötüye gitmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle bir an önce önlem alınması doğru yaklaşımdır.  Elidel krem kaşıntıyı azaltarak kişileri rahatsız eden bu hissi ortadan kaldırmakta etkilidir.

 • Acı Hissini Bastırmak

İltihap, kızarıklık ve kaşıntı hissi yanı sıra, egzamada sorunlu bölgelerde acı da hissedilmektedir. Tahriş olan bölgelerde acı duyulması insanların günlük yaşamını etkilemektedir. Aynı zamanda kişilerin özgüvenini de sarsmaktadır. Kullanımı ile hem ciltteki rahatsız eden görüntüden hem de acıdan kurtulmak mümkündür.

Elidel Krem Nasıl Kullanılır?

Dermotolojik ilaçlar grubu içerisinde yer alan bir ilaçtır. Egzamaya dayalı rahatsızlıkların giderilmesinde kullanılan krem kortizon içermemektedir. İki yaşından büyük her insanda kullanılabilme özelliği ile yaygın bir kullanımı vardır. Egzamanın ilerlememiş evrelerinde kullanılmaya başlandığında faydası hemen görülmektedir. İçeriğinde “Pmekrolimus” adlı bir etken madde vardır.

Krem vücutta sorunlu olan bölgelere sürülmelidir. Krem kaşıntı, kızarıklık ve iltihap olan bölgelere ince bir tabaka halinde uygulanmalıdır. Uygulama kesinlikle göz çevresine, burun veya ağza yapılmamalıdır. İlaç, aç veya tok karnına kullanıma uygundur. Krem uygulanmadan önce eller iyice yıkanmalıdır. İlaç temiz ve kuru cilde uygulanmalıdır. Küçük bir miktar krem kullanım için yeterlidir. Tedavi edilen bölge kesinlikle bandaj ile kapatılmamalıdır. Bandaj ile kapatmak cildin ilacı daha fazla emmesine sebep olacağından zararlı olabilmektedir. Kremi sürdükten sonra duş almak, banyo yapmak veya havuza girmek önerilmemektedir. İlaç suyla birlikte akıp gideceği için faydası olmayacaktır. Elidel krem bazı ciltlerde kuruluk yapabilir. Bu nedenle doktora danışmak ve nemlendirici losyon kullanımı hakkında bilgi edinmek önemlidir.  Tedavi süresince kesinlikle alkol kullanılmamalıdır.

Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sağlık konusunda temkinli olmak gereklidir. İlaç kullanımlarında belli hususlara dikkat etmek sağlık açısından önemlidir. Topikal kullanım gerektiren bir ilaç olan Elidel krem, cilt aracılığıyla bedene etki ettiğinden kullanım esaslarına özen gösterilmelidir.

 • Düzenli Kullanım

Her ilaçta olduğu gibi bu kremde de düzenli kullanım önemlidir. Kremin ara verilerek kullanılması, önerilen dozun her gün düzenli kullanılmaması, hastalığın tedavisinde olumsuz etki yapmaktadır. Bu nedenle günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere kullanılmalıdır. Doktorun önerdiği dozdan fazlası asla kullanılmamalıdır.

 • Krem Uygulaması

Kremin kuru cilt üzerine, ellerin hijyenini sağlayarak uygulanması önemlidir. Uygulamadan hemen sonra suyla temas etmek ilacın etkilerini nötr edeceğinden bu uygulamalardan kaçınılmalıdır. İlaç doktorun önermediği hiçbir bölgede asla kullanılmamalıdır.  Kremin göz, ağız, burun vs. bölgelere kullanımı uygun değildir.

 • Alkol Kullanımı

İlaç asla alkol ile birlikte kullanılmamalıdır. İçindeki etken maddeler alkol ile etkileşime girerek hastaya zarar vermektedir. Bu nedenle ilacın kullanıldığı tedavi döneminde alkol bırakılmalıdır.

 • İlacın Muhafaza Edilmesi

Krem kesinlikle dondurularak kullanılmamalıdır. İlacın oda sıcaklığında tutulması gerekmektedir. İlacın kapağı her kullanımdan sonra sıkıca kapatılmalıdır.

 • Başka İlaç Kullanımı

Krem kullanımı esnasında başka ilaç kullanımı önerilmemektedir. İlaç konivaptan, simetidin, antibiyotikler. nafazodon, kal ve tansiyon ilaçları, antifungaller, Hepatit C tedavisinde kullanılan ilaçlar, Hıv, Aids ilaçları ve alkol ile etkileşime girmektedir. Bu nedenle Elidel krem tedavisi süresince bahsedilen bu ilaçlar ve alkol kesinlikle tüketilmemelidir. Zorunlu olarak kullanımı aksatılamayacak ilaçlar var ise bu konu mutlaka doktor ile paylaşılmalıdır.

 • Kanser Vakaları

Kremin cilt kanseri belirtileri olan bir hastada kullanılmamalıdır. Bu durumlarda kullanım sakıncalıdır ve yan etkileri ciddi olabilmektedir. Herhangi bir kanser türü ile ilgili tedavi görülüyorsa bu ilaç kesinlikle kullanılmamalı, doktor kanser tedavisi görüldüğüne dair bilgilendirilmelidir.

 • Hamilelik ve Emzirme Sürecinde Kullanım

Hamilelik ve emzirme döneminde kullanımı önerilmemektedir. Bu konuda doktor ile görüşmeden ilaç kullanımı asla yapılmamalıdır.

 • İlacın Saklanması

İlaç mutlaka çocukların erişemeyeceği yerlerde muhafaza edilmemelidir. Buzdolabına koyulmamalıdır ve oda sıcaklığında saklanmalıdır.

 • Kullanım Alanına Dikkat

Egzama vücudun yüz, koltuk altı, dirsekler, kasık bölgesi, saç derisi gibi alanlarında gözlenmektedir. Elidel krem uygulamaları doktor yönergeleri doğrultusunda yapılmalıdır. Göz, ağız burun vs. bölgelere sürmekten kaçınılmalıdır.

 • Araç ve Makine Kullanılması

Kremin araç ve makine kullanımına herhangi bir etkisi olduğuna dair kanıt bulunmamaktadır.

 • İlaç Kullanımı Unutulduğunda

Tedavide krem kullanımı herhangi bir sebeple unutulduysa, hatırlandığında ilacın hemen kullanılması tavsiye edilmektedir. İlacın kullanımı aksatılmamalıdır.

Elidel Kremin Yan Etkileri Nelerdir?

Birçok ilaçta olduğu gibi bu ilacın da yan etkileri olabilmektedir. Bu yan etkiler; sık görülen, nadiren görülen yada ciddi yan etkiler olabilmektedir. İlacın yan etkileri konusunda doktor ile görüşülmeli ve gerektiğinde ilacın kullanımı sonlandırılmalıdır.

 • Sık Görülen Yan Etkiler

Elidel krem kullanımı esnasında mide bulantısı, fazla ağrılı adet dönemi, mide rahatsızlıkları, baş ağrısı, burunda kanama, kaslarda ağrı hissi, sıcaklık veya soğuğa karşı hassasiyet oluşumu, burunda tıkanıklık ve hapşırma gibi üşütme belirtileri, ciltte siğil veya şişkinlikler, ciltte aşırı yanma hissi, karıncalanma, batma veya ağrı hissi, kıl köklerinde enfeksiyon olabilmektedir. Bu yan etkiler görüldüğünde ilaç kullanımı kesilerek doktora başvurulmalıdır.

 • Ciddi Yan Etkiler

Bazı hastalıkların varlığı durumunda kesinlikle krem uygulanmamalıdır. Bu nedenle muayene esnasında doktora mevcut hastalıkların anlatılması önemlidir. Ateşli hastalıklar, enfeksiyonlar, lenfoma hastalığı, kanser vakaları, nefes darlığı sorunu, vücutta görülen kabarcıklar ve yüz şişmesi sorunu olanlar mutlaka doktora danışmalıdır. Bu durumlarda ilacın kullanımı ciddi sorunlar yaratabilmektedir.

 • Seyrek Görülen Yan Etkiler

Tedavi süreci boyunca ilacın  kullanımında seyrek de olsa bazı belirtiler vardır ve doktora danışmak gerekmektedir. Bilhassa alkol ile birlikte Elidel krem kullanımında deride kızarıklık veya tahriş belirtileri görülebilmektedir. Döküntü, yanma, şişme veya kızarıklığın artışı ihtimaller arasındadır. Deri renginde değişiklik olduğunda doktora danışılmalıdır.

Elidel Kremin Fiyatı Ne Kadar?

İlaçların güvenilir yerlerden satın alınması gereklidir. Çevre tavsiyesi ile ilaç kullanımı yapılmamalıdır. Kremin fiyatı son güncellenen fiyat bilgisi dahilindedir. 30 gramlık Elidel kremin fiyatı 109. 92 Tl olarak bilinmektedir.

İlaçların satıldığı en güvenli yerler eczanelerdir. Bir başkasından ilaç önerisi almak ve kullanmak doğru değildir. Kulaktan dolma bilgilerle ilaç kullanılmamalıdır. Eczanelerde ilacın kullanımı, son kullanım tarihi gibi detaylara özen gösterildiği unutulmamalıdır.

Elidel Krem Muadili Neler?

Sıkça Sorulan Sorular

Elidel Krem Ne Kadar Süre Kullanılmalı Mı?

Tedavide ilaç doktor tarafından önerilen süre zarfınca kullanılmalıdır. Bu ilaç çok uzun süreler kullanıldığında yan etkileri ile hastalarda farklı sorunlar yaratmaktadır. Kremin kısa süreli  tedaviler için kullanıldığı unutulmamalı, doktorun belirttiği süreden sonra kullanım bırakılmalıdır.

Elidel Krem Ne Zaman Kullanılmalı?

İlaç kullanılacaksa doktor veya eczacıdan kullanım detayları ile ilgili bilgi alınmalıdır. İlaçların fayda göstermesi açısından ilaç dozlarının düzenli saatlerde uygulanması önemlidir. Krem sabah ve akşam saatlerinde günde iki kez olmak üzere kullanılmalıdır. Gelişigüzel doz sayısı artırılmamalı, tavsiye edilen kullanım şekli dışında uygulama yapılmamalıdır.

Elidel Krem Ne Kadar Süre Etki Eder?

Düzenli olarak kullanılmaya başladıktan belli bir süre sonra olumlu etkilerin gözlenmesi beklenmektedir. Etki süresi ve ilacın fayda edip etmediği hakkında doktor görüşleri ve hasta izlenimleri önem taşımaktadır.

 • İyileşme Etkisi

Elidel krem cilde sürüldükten sonra hafif bir yanma ve sıcaklık hissi olmalıdır. Ciltte oluşan bu hisler kremin hastalığa iyileştirici etki uyguladığının bir göstergesidir.

 • Etki Süresi

Kremin kullanımına başladıktan bir süre sonra iyileşme etkisi göstermesi beklenmektedir. Uzmanlar ilacın bir hafta içerisinde etki göstereceğini bildirmektedir.

 • Olumlu Etki Alınamaması Durumunda

Tedavide ilacın altı haftalık kullanım süresi zarfında egzama belirtilerinde herhangi bir iyileşme görülmediyse mutlaka doktora danışılmalıdır. Doktor yapılan muayene sonucunda ilaç değişimi uygulamasını düşünebilecektir.

Elidel Krem Nerelerde Kullanılır?

Bilhassa vücudun bazı bölgelerinde kremin kullanımı sakıncalıdır. Bilhassa göz çevresi, rektal bölge, genital bölge, ağız ve burunda kullanımı kesinlikle sakıncalıdır. İlaç uygulamasının yüz ve vücut bölgelerinde aşağıda belirtilen bölgelerde yapılması uygundur.

 • Yüzde Kullanılan Bölgeler

İlaç yüzde alın, kaşlar, burun çevresi ( burun üzerine veya burun deliklerine kullanılmamalı), yanaklar, kulak çevresi gibi bölgelere kullanılabilmektedir.

 • Vücutta Kullanılan Bölgeler

Kultuk altı, sırt bölgesi, kasık bölgesi gibi egzama belirtisi olan bölgelerde kremin kullanımı uygundur. Yalnızca bedende rektal ve genital bölgelerde kesinlikle uygulanmamalıdır.

Elidel Krem Hangi Hastalığın Tedavisinde Kullanılır?

Bu ilaç atopik detmatit adı da verilen egzama hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır?

Elidel Krem Kortizon İçerir Mi?

Kremin temel maddesi Pimekrolimus adlı maddedir. İçeriğinde kesinlikle kortizon yoktur.

Elidel Krem Egzama İçin Kullanılır Mı?

Hafif ve orta düzeydeki egzama sorunlarının tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir. İleri düzeydeki egzamalarda doktorlar kortizon içeren kremler de tavsiye edebilmektedir.

Elidel Krem Hamilelik ve Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?

Kremin anne karnındaki fetüse etkisi henüz kanıtlanmamıştır. Aynı zamanda anne sütü ile bebeğe geçip geçmediğine dair de bulgular yoktur. Bu nedenle hamilelik ve emzirme dönemindeki hanımların doktora danışmadan kesinlikle kullanmaması tavsiye edilmektedir.

Elidel Krem Bebeklerde Kullanılır Mı?

2 yaşından küçük olan bebeklerde kullanılmamaktadır.

Elidel Kremi Bağışıklık Hastalığı Olanlar Kullanılır Mı?

Etken maddesi gereği bağışıklığı baskılayarak tedavi etkisi göstermektedir. Bu nedenle bağışıklık sistemi ile ilgili herhangi bir rahatsızlığı olanların kesinlikle Elidel krem kullanması önerilmez. Bu konuda doktor ile görüşerek en doğru tedavi planını uygulamak önem taşır.

Elidel Kremi Böbrek ve Karaciğer Hastalığı Olanlar Kullanabilir Mi?

Böbrek ve karaciğer hastalarının doktor kontrolünde kremi normal dozda kullanabildiği bilinmektedir.

Elidel Krem Vitiligo Hastalığında Kullanılabilir Mi?

Evet, kremin vitiligo hastalarının tedavisinde başarılı olduğu ve kullanıldığı bilinmektedir.

Elidel Krem Seboreik Dermatit Hastalığında Kullanabilir Mi?

Evet, seborik dermatit hastalığında kullanılmakta ve olumlu sonuçları gözlemlenmektedir.

Elidel Kremi Sgk Karşılıyor Mu?

Hayır, kremin ücreti sigorta tarafından karşılanmamaktadır.

Elidel Krem Gül Hastalığında Kullanabilir Mi?

Hayır,  gül hastalığı tedavisinde bu ilaç kullanımı etkili değildir, kullanılmamaktadır.

Elidel Kremin Kanser Yapıcı Etkisi Var Mıdır?

Hayır, bu kremin kanser yaptığına dair bulgular yoktur. Yalnız kanser hastalarında bağışıklık sorunu olmaktadır. Elidel krem de bağışıklık baskılayıcı etki yaptığından kanser hastalarının kullanımı sakıncalı olabilmektedir.

Elidel Kremin Gebelik Kategorisi Nedir?

Gebelik kategorisi C’dir.

Elidel Kremin İçeriği Nedir?

İnsanlar ilaç kullanımı konusunda bilinçli olmalıdır. Topikal bir ilaç olsa da cilt tarafından emildiğinden kremin içeriğindeki maddelere alerjisi olanlar veya bağışıklık hastalığı olanlar dikkatli davranmalıdır. Egzama tedavisinde kullanılan kremi kullanmadan önce içeriğini incelemekte fayda vardır.

 • Etken Maddesi

Elidel kremin etken maddesi “Pmekrolimus” maddesidir. Pmekrolimus, egzama hastalarının vücudundaki kalsinorin maddesini baskılayarak iltihaplı durumu iyileştirir. Bağışıklık baskılayıcı özellik göstererek rahatsızlığı iyileştiren bu ilacı, etken madde konusunda herhangi bir rahatsızlığı olanların dikkatli kullanması gereklidir. Doktora danışmadan ilaç kullanılmamalıdır.

 • Yardımcı Maddeler

Kremin içeriğinde Pimekrolimus dışında yardımcı etken maddeler de vardır. İçeriğindeki propilen alkol, setil alkol, steoril alkol gibi maddeler yardımcı etken maddeler olarak kullanılmıştır.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.