Üzüm Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

13.08.2017
Üzüm Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

Üzüm çekirdeği yağı, şarap sektöründe kullanılan üzümlerden kalan çekirdeğin, ekstraksiyon ve presleme yöntemi ile edilen açık sarı renkte hafif bir yağdır. Prosiyanidolik oligomerler olarak adlandırılan, antioksidan bileşiklere sahip, besin maddeleri açısından düşük, Omega 6 yağ asitleri bakımından zengin bir yağdır. Omega 6 yağ asitleri ve diğer etkin madde bileşenleri sayesinde, sağlık sorunlarına karşı oldukça etkilidir.

Üzüm çekirdeği yağı kozmetik ve mutfakta kullanım olmak üzere iki farklı formatta imal edilir. Yenilmek için olanlarda gıda çekirdeği ibaresi, kozmetik uygulamalar da ise soğuk pres çekirdeği ibaresi uygulanır. Satın alırken, hangi ürünü aldığınızdan emin olmanız kullanımın etkisi için önemli bir etkendir.

Üzüm Çekirdeği Yağı Besin Değeri

Üzüm çekirdeği yağının içeriğinde büyük oranda (%72) Linoleik asit bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Oleik asit (%16), Palmitik asit (%7), Heksadekanoik asit (% 7), Stearik asit (% 4) gibi içeriklerin yanında az miktarda da Alfa-linolenik asit ve Palmitoleik Asit içermektedir. Bu bitkisel yağ, E vitamini de içermektedir ve bu vitaminin oranı aspir yağı, pamuk yağı veya pirinç kepeği yağından çok daha fazladır.

Kullanımının yaygınlaşması ile birlikte çoğu insan tarafından tercih edilen hafif, tatlı ve ince aromaya sahip bitkisel bir üründür. Genellikle rengi açık olur ancak bazen de sarı ya da yeşil bir görünüm sergileyebilmektedir. Öncelikle İtalya’da üretilmeye başlanmıştır. Cilde kolayca nüfuz edebilme özelliği sayesinde birçok ülkede kullanılmaya başlamıştır. Diğer üretici ülkeler arasında en fazla kullanım İspanya, Fransa ve Arjantin’e aittir.


Üzüm Çekirdeği Yağının Vücuda Faydaları

Alternatif tıp alanında bitkisel yağların faydalı olduğu etkileri vardır. Bağışıklık sistemini güçlendiren, tansiyonu, kolesterolü, yaraların iyileşmesine kadar pek çok sorunun çözümlenmesinde alternatif bir yöntemdir.

 • Cilt bakımı ve ağız sağlığı içinde en çok kullanılan yağların başında gelmektedir.
 • Alzheimer hastalığının ilerlemesini durdurma ve önlemeye yardımcı olur.
 • İltihaplı şişlikleri azaltır.
 • Testosteron seviyesini dengeleme de yardımcı olur.
 • Saçı besler ve nemlendirerek canlık sağlar.
 • Kanser riskini azaltır.
 • Yara izlerinin hızla geçmesine yardım eder.
 • Sivilce izlerinin giderilmesini sağlar.
 • Bağırsak iltihabını engelleme etkisi vardır.
 • Dişlerin çürümesine neden olan bakterileri etkisiz kılar.
 • Göz çevresinde oluşan halkaları azaltır çoğalmasını önler.
 • Üzüm çekirdeği ekstresinin bir çay kaşığında, insan sağlığı için gerekli günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık %33’ü vardır.
 • E vitamininin, bağışıklık sisteminde önemli rolleri vardır.
 • Alzheimer hastalığını önlemeye yardımcı olur. Alzheimer, hiçbir tedavisi olmayan müdahale edilmezse sinsi ve hızlı ilerleyici dejeneratif beyin hastalığıdır.
 • Beyinde, hastalığı hızlandıran proteinlerin birikmesini dengeleyen anti-enflamatuar özelliği vardır.

Yüksek kolesterol seviyesini düşürme etkisi vardır. Proantosiyaninlerin varlığından dolayı, çok doymamış yağ asitleri açısından zengindir. Şişme, iltihaplanma veya su tutma sonucu ortaya çıkabilir. Şişliğin iyileşmesine yardım eder.

Venöz yetmezlik (ekstremitelerde kan havuzları olduğunda), ödemi azaltmaya ve venöz dönüşü iyileştirmeye yardım eder. Ayrıca artrit veya pro-enflamatuar cilt bozukluklarında bağışıklık bileşenine sahip vücut üzerinde ortaya çıkan şişikleri hafifletmeye etkilidir.

1. Testosteron seviyesinde geliştirmede etkilidir

Erkeklerde aromataz, testosteronu östrojene dönüştüren enzimdir; ve çoğu zaman istenmeyen bir durumdur. Bu genellikle obez erkeklerde geçerli bir durumdur.
Düzenli kullanımı ile testosteronun, fizyolojik işlevlerini yerine getirmesini sağlar.

2. Saçları nemlendirir

Bir çok yağ saçların nemlendirilmesinde kullanılır. Üzüm çekirdeği yağı da iyi bir nemlendirici olmasına rağmen tek farkı diğer yağlara oranla daha hafif olmasıdır.
Saça uygulandığında saçta yağ hissi vermez. Ayrıca, E vitamini ve linoleik asit içeriğine sahiptir. Saçı besler ve aşırı ultraviyole ışınlarının hasarına karşı korur.

3. Kanser riskini azaltır

E vitamini ve linoleik asit açısından yüksek oranda anti-inflamatuar bileşikleri içerir. Kansere yol açan ve kanserli hücresel mutasyonların ortadan kaldırılmasında yardımcı olur. Bu husus üzerine çalışmalar yapılmaktadır. Yapılan başka bir araştırmaya göre, bu yağ karaciğer kanseri ve kemoterapinin neden olduğu olumsuz etkileri önlemeye yardımcı olmaktadır. İçerdiği çeşitli maddeler sayesinde yumurtalık kistleri, miyom gibi iyi huylu tümör oluşumunun gelişimini önlediğini göstermektedir.

4. Bağışıklık sistemini güçlendirir

Çinko, bakır, selenyum, E vitamini ve prosiyanidinlerin gibi maddeler açısından zengin olması sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Her gün düzenli olarak günde 25 gram üzüm çekirdeği yağı tüketmek bulaşıcı etkenlere karşı vücudun direncini artırmaktadır.

5. Varise iyi gelir

Kılcal damarlardaki bütünlüğün sağlanmasına yardımcı olan birçok maddeyi içerdiğinden düzenli tüketimi sayesinde varisin neden olduğu hasarlı kılcal damarlardaki dolaşım sorunlarını da düzenlemektedir ve iyileştirmektedir.

6. Göz sağlığına iyi gelir

Gözlerdeki kan damarlarının daha iyi çalışmasına yardımcı olan ve gözün görme yetisini arttıran bu yağ, özellikle dolaşım problemleri ve yaşlanma nedeniyle oluşan görme sorunlarına da iyi gelmektedir.

7. Yara izlerini yok eder

Halk arasında kocakarı ilacı olarak kullanılan ve en çok bilinen faydaları içinde yara izlerini azaltma kabiliyetinin olmasıdır. E Vitamini açısından zengin olduğu kadar, cilt hasarını azaltmada birlikte çalışan C vitamini ve D vitamini içerir. C vitamini cildin canlılığını korumasın da yardımcı entegre bir protein olduğunda, kolajen üretimini uyarır.

8. Tansiyonu yönetebilir

Eğer hipertansiyona genetik yatkınsanız ya da hipertansiyonu sınırlayan risk faktörlerine sahipseniz, hayatınızda sağlık sorunları yaşanmasını önlemek, sağlığınızı kalmak için hayatınızda değişiklikler yapmanız gerekir.

Üzüm çekirdeği yağı, özünde bulunan bileşikleri içimde omega 6 yağ asiti açısından zengin bir besindir. Omega 6 yağ asitleri kötü, pro-enflamatuar olarak kabul edilir. Yararlı yağ asidi, anti-enflamatuar etkilere sahip damar yapısında negatif değişiklikleri önleyebilen gamma-linoleik asittir.

9. Sivilceler de etkilidir

Cildi sıkılaştırarak gözenekleri kapatan, yara izli görünümünü, sivilce ve cildin iltihaplı bölgelerini onararak azaltma özelliğe sahiptir. Sivilce ve cilt üzerinde kullanılan bazı yağlarda seyretme veya aktif yağ olarak kullanılır.

10. Mide koruyucu

Bağırsaklarda faydalı bakteroid sayısını artırır ve laktobasil sayısını geri yükleyerek bağırsak bütünlüğünü sağlar. Bağırsak iltihabının oluşmasında etkili olan dışkı seviyelerini azaltır.

11. Metabolik sendrom

Özellikle, kandaki beyaz yağ dokularında yağ birikimini engeller, yüksek trigliseritleri düzeltir. Serbest yağ asitlerini ve yağ dokularındaki yağ birikimini azaltmak için etkili olabilir.

12. Ağız ve Diş Sağlığı

Bilimsel bir çalışmada, üzüm çekirdeği ekstresinin dişlerin rematerialize etmede etkili olduğu, erken diş çürümesini önlenme ve koruma etkisi olduğu bulunmuştur.
Yapışan deneyde diş numuneleri üzüm çekirdeği ekstraktı içeren bir çözelti ile sekiz gün boyunca yıkanmış ve diğer kontrol gruplarına oranla daha re-aktifleştirilmiş olduğunu görülmüştür.

13. Cilt bakımı

Cildin en çok ihtiyaç duyduğu E vitamini açısından zengin bir yağdır. Bu özelliği ile sivilcelerin tedavisinde, cilt sıkılaştırma ve göz çevresinde oluşan koyu halkaların azaltılmasında yardımcı olur. Cildi nemlendirir, gözenek ve izleri azaltır, kolajeni geri kazandırarak yaşlanmayla savaşır.

4. Yaraları ve yara izlerini iyileştirir

Dokuda hasarlı vasküler yapıların iyileşmesini desteklediği gibi bakterileri oluşumunu, serbest radikal oluşturma yeteneği ile engellediği bulunmuştur. Faydalarını görmek için, organik üzüm çekirdeği yağı kullanılmasına dikkat edilmelidir. Yaraların iyileştirilmesinde faydaları olsa da, yanlış kullanım, yaraların büyümesine ve daha fazla tahrişin oluşmasına neden olabilir.


Üzüm Çekirdeği Yağının Cilde Faydaları

Kozmetik alanında faydaları kanıtlanmış ve bir çok ürünün içeriğinde yer alan ve içeriğinden dolayı tüketim pazarında tercih edilen üzüm çekirdeği yağı, cilt üzerindeki faydaları hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse;

Canlı ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanın anahtarı kelimesidir. İçeriğinde yer alan güçlü vitamin ve mineral yapısı ile cildin canlanmasına yardımcı olur.Cilt sorunlarından sivilce ve akne oluşumuna karşı cildi korur. Herkesin korkulu rüyası erken yaşlanma karşıtıdır.

Cilde direk uygulanabilen yağlardan biridir. Cilt tipinize göre maske yapımında yardımcı içerik olarak da kullanılabilir. Esansiyel yağlar gibi seyreltmek gerekmeyen yapısı ile kullanımı da kolaydır.

En çok karşılaşılan cilt lekelerinin azalması, hatta geçmesi için oldukça etkili bir yapıya sahiptir. Yorgun ve yaşa bağlı olarak göz altlarında oluşan morlukların giderilmesinde, canlı bir cilt görüntüsünü vermekte etkili bir doğal çaredir. Tamamen cilt dostu ve tüm cilt tipleri ile uyumlu mükemmel bir yağdır.

1. Göz altı morlukları ve cilt beyazlatma

Göz altı morlukları yaşlı ve yorgun bir görüntü verdiği için istenen bir durum değildir. Genelde kamufle etmek için makyaj hilelerine başvurulur. Göz harici dirsek, koltuk altı ve kasık renk değişikliğine maruz kalan yerlerdir. Bu şekilde renk değişikline maruz kalan bölgelerde etkili bir yağdır. İçeriği hücre yenileme özelliği ile düzenli kullanımda etkisi de kendini gösterecektir.

Göze temas etmeden bir parça yağ parmaklar yardımı ile göz altına ve sorunlu bölgelere sürülür. Ufak hareketlerle masaj yaparak yağ cilde yedirilir. Bu uygulamayı gece yatarken yapmak hücre yenileme özelliğini aktive ederek hızlı sonuç almada daha etkili olacaktır.

2. Gençlik mucizesi

Hormanal bir yapı taşı olan ostrojen, eksikliğinde kadınlarda yaşlanmayı sağlar. Üzüm çekirdeği yağı da ostrojen gibi cildin ihtiyacı olan hücreleri yenileme özelliği ile devreye girer ve cildin kolojen dengesini sağlayarak yaşlanma belirtilerinde azalma sağlar. Düzenli kullanım ile yağın etkisi bariz belli olacaktır. Bu nedenle ihmal edilmeden kullanılması gerekir. Çoğu zaman cilt bakımı sabah saatlerinde dışarı çıkmadan önce yapılır. Gün içinde cildi dış etkenlerden korumak için bu uygulama doğrudur. Fakat gece uyurken hücre yenileme eylemi gerçekleştiği için tüm bakımların yatmadan önce yapılması artı bir avantaj sağlayacaktır. Sarkmış deri için ölü kas hücrelerinin bir sonucu denir. Bu nedenle sarkmaların toparlanması oldukça zordur. Genelde tıbbi müdahale gerekir. Fakat üzüm çekirdeği yağının hücre yenileme etkisi bağ dokuyu güçlendirebilecek etkiye sahiptir. Üzüm çekirdeği özünde yer alan vitamin, mikro ve makro elementler ile sarkma sürecini uzatır. Bu da daha genç kalmaya yardımcı olur.

3000 yıl önce Mısırlılar tarafından yetiştirilerek bu güne kadar bir çok çeşidi ile kullandığımız üzümün kalbi aslında çekirdeğidir. Çekirdeğinden elde edilen yağın her cilt tipine uygun olması da sadece adının yağ olmasından kaynaklıdır. Kullanıldığında yağdan çok daha hafif olduğu için su bazlı bir yapı hissettirir.

Kullanım alanlarına göre koruyucu, onarıcı, tedavi edici, önleyici özellikleri vardır. Doğal bir dudak balzamı, güneş koruyucu ve cilt nemlendiricidir. Cilt derken sadece yüz olarak ele alınmasın, tüm cildin nemlenmeye ihtiyacı vardır. Bu nedenle masaj yağı olarakta kullanılmaktadır.

 • Anti-septik özelliği ile sıkılaştırıcı ve onarıcı etkiye sahiptir.
 • Kuru ciltlere rahatlıkla uygulanarak cildi nemlenmesine imkan sağlar.
 • Gözeneklerin sıkılaşmasına ve gözenek oluşumuna engel olur.
 • İçeriğindeki line loikasit sayesinde sivilce ve akne oluşumunu engeller.
 • Ayrıca egzama gibi cilt hastalıklarında fayda sağlar.
 • Güneşin zararlı etkilerine karşı koruyucu etkisi vardır.
 • Cildi sıkılaştırarak canlılık sağlar.
 • Ciltte renk değişimlerine imkan vermez.
 • Cilt ve hücre zarı üzerinde linoleik asit yağ asidi seviyesini yükselterek yaraların tedavi edilmesine ve izlerin kapanmasına yardım eder.
 • Vitamin ve mineralleri açısından zengin olan yağ cilt üzerinde herhangi bir tahrişe sebep olmaz.
 • Yaşlanmayı durdurma etkisi ile yaşlanmaya sebep olan etkenlerin oluşumunu engeller.

Üzüm Çekirdeği Yağının Saça Faydaları

Başta E vitamini olmak üzere saça faydalı olan vitamin ve minerallere sahip olması, zeytinyağı ve hindistan cevizi yağı gibi etkili doğal saç nemlendirici ve kremidir. Çevresel etkenler, kimyasalların etkileri saç üzerinde yıpranmakta neden olan etkenlerden bir kaçıdır. Ayrıca kafa derisinin sıcak soğuk suya maruz kalması, yağ durumu kafa derindeki gözeneklerin tıkanmasına ve saçın zayıflamasına ve dökülmesine sebep olur. Üzüm çekirdeği yağı, saçı derinlemesine nemlendirip dökülme ve kepek gibi sorunları da çözmeye yardımcı olur. Saç sorunlarınız için düzenli olarak kullandığınız bakım ürünlerinize ek olarak düzenli olarak kullanmak, daha kısa sürede sonuç almanıza hatta daha güçlü ve sağlıklı saçlara kavuşmanıza neden olacaktır.

1. Nemlendirme etkisi

Özellikle kuru saçların bakımsız ve kırılmalarını onararak nemlendirir. Ayrıca diğer yağlar gibi saçınızı yağlı hissettirmediği gibi ağır kokmaz. Saçınızı komple üzüm çekirdeği yağıyla bakım yapıp 10-15 dakika beklettikten sonra, soğuk suyla duruladıktan sonra saçınızdaki değişimi gözleyin.

2. Kepeklere son

Kepek, beyaz ve pul pul saçınızda olduğu kadar kıyafetlerinize de dökülerek sizi adeta kardan adama çevirir ve bu ise istenmeyen bir cilt sorunudur. Kafa derisinin neden olduğu dermatolojik bir durumdur. Kafatası derisindeki hücrelerinin büyümesini, beslemesini ve cildi nemlendirerek kepeklenmeyi tedavi edilebilir. Bunun için üzüm çekirdeği yağını kafa derisine masaj yaparak dairesel hareketlerle sürün sonra bir havlu ile başınızı sarın ve kafa derisinin yağ emilmesine izin verir. Bu uygulama ile ciltte kanlanma daha hızlı gerçekleşip hücrelerin beslenmesine olanak verilmiş olur.

3. Saç dökülmesini azaltma

Yazımın başında üzüm çekirdeği yağı alırken, özellikle soğuk preslenmiş üzüm tohumlarından elde edildiğinden emin olmanızı ifade etmiştim. Kellenme nedeni ile saçtaki dökülmenin nedeni hormonal bir durum olup, üzüm çekirdeği yapı bu hormonun DHT üretimini engellemeye yardımcı antioksidanlar içerir. Saça uygulandığında saç foliküllerinin gevşemesini sağlayarak, strese ile birlikte salınan kortizolün neden olduğu saç dökülmesini önler.

Esansiyel yağlar için bir taşıyıcı olarak da kullanılabilir. Özellikle biberiye ile birlikte kullanımı uygundur. İkisinin kullanımı kellik tedavisinde etkili olduğu bilimsel deneylerde ifade edilmiştir. Birkaç çay kaşığı üzüm çekirdeği yağını bir damla biberiye, bir damla da jojoba yağı ile karıştırıp ve saç dökülmesini tedavi etmek için saç derinize sürtmeyi deneyin.

4. Saçları güçlendirir

İyi bir antioksidan olan E Vitamini, saç ve cilt sağlığını destekleyen yağ asidi olan lineolik asidi içerir. Saçlarınız zayıf olduğu kadar da kırılgan bir yapısı varsa, üzüm çekirdeği yağı ile tedavi etmek, saç kıllarını kuvvetlendirip, saça parlaklığını geri kazandırmaya yardımcıdır.

Saçlarınıza iki elinizin içine bir parça yağdan alıp ovuşturup el ayası ile ısıttığınız yapı saç derinize parmak uçlarınız ile masaj yaparak yedirin. Kafanıza bir havlu sarıp sabaha kadar bekleyin. Daha sağlıklı saçlar için sabahları yıkayın bu uygulamayı düzenli olarak yapmanız da bir sakınca yoktur.


Üzüm Çekirdeği Yağının Yan Etkileri

Hayatın içinde hiç şey için tamamen faydalı veya zararlı diyemezsiniz. Kullanıma, etkileşime, uygulamaya bağlı olarak zararları da vardır. Bu kadar faydası olmasına rağmen üzüm çekirdeği yağının da zararlı olabileceğini unutmamak lazım.

İçeriğinde olan mikro, makro mineral ve vitaminlerin bir çok sağlık sorununa şifa olurken size de aynı etkiyi yapar mı? Zararlı yanları da var mı? Sorusunu uygulama öncesinde bilmekte fayda var. İlaçlar için bile yararları zararları mukayese edilerek kullanıldığını unutmamak lazım.

Öncelikle kullanılacak üzüm çekirdeği yağının nasıl üretildiğini satın alırken dikkatle incelemeniz gerekir. Üzüm çekirdeği soğuk pres yöntemi ile elde edilmesi durumunda içeriğinden fayda elde edilir. Fabrikasyon üretimlerde genelde kimyasal katılarak üretilmesi söz konusudur. Üretiliş şeklide fayda ve zarar görmeniz açısından etkilidir.

Kullanıma bağlı olarak

 • Saçlara uygulandığında özellikle baş ağrısı yapabilir.
 • Kafa derisine sürüldüğünde kaşınma yaşana.
 • Boğaz kısmında ağrı hissi oluşabilir.
 • Karın ağrısı veya mide bulantısı yapabilir.
 • Baş dönmesine sebep olabilir.

Dikkat!

 • Bu yan etkiler hafif şekilde seyredebilir. Bunlar genelde görülen şeylerdir.
 • Bu durumlardan birini bile yaşamanız halinde kullanımı daha küçük dozlarda veya seyreltilerek kullanmanız sorunu ortadan kaldırabilir.
 • Bazı kişilerin üzüme karşı alerjisi olabilir. Bu durumda içeriğinde bile olsa üzüm çekirdeği yağını almamalıdır.
 • Kanama bozukluğu şikayeti olanlar, doktorlarına danışmadan önce kullanmamalıdır.
 • Ne kadar doğal olursa olsun, hamile veya emziren kadınlar için tavsiye edilmez.
 • Çocuklarda kullanmamalı, sadece üzüm çekirdeği ile sıkılmış suyunu tüketebilirler.
 • Doktorunuza başvurmadan tüketmeyin.
YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.