Böcek Sokmasına İyi Gelen Kremler

23.07.2017
Böcek Sokmasına İyi Gelen Kremler

Pek çok kişinin başına gelebilecek olan böcek sokmalarına karşı kullanılabilecek ilaçlar yazımızda belirtilmiş olup uzman görüşü alınmadan kullanılmaması tavsiye edilmektedir.

Yazı İçindekiler

Temetex Forte Merhem ve Krem

İlacın etken maddesi diflukortolon valerat olup vücutta kızarıklık, şişlik ve iltihap oluşmasına sebep olan çeşitli kimyasal maddelerin etkilerini azaltan bir ilaçtır. Ayrıca kaşıntı önleyici, iyileştirici ve kan damarlarını büzücü etkisi bulunmaktadır. İlaç, oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olup böcek sokmalarında kullanılmasının yanında şu rahatsızların tedavisinde de endikedir:

 • Birinci derecede yanıklar
 • Güneş yanıklarından kaynaklanan rahatsızlıklar
 • Bazı çevresel maddelerle temas nedeniyle oluşan deri iltihapları
 • Sedef hastalığı
 • El ve ayaklarda meydana gelen iltihaplanmalarda
 • Yüzde, saçlı deride ve genel olarak vücudun üst kısmında görülen ve nedeni tam olarak teşhis edilemeyen iltihaplı ve kaşıntılı cilt hastalıklarında
 • Sürekli kaşınmaya veya varislerle alakalı egzamalarda
 • Diskoid egzama adı verilen ciltte bozuk para veya disk şeklinde görülen iltihaplı deri hastalıklarında
 • Deri yüzeyinde, ağız içinde veya cinsel organlarda görülen tepesi yassı, parlak ve mor renkli kabarcıklardan meydana gelen ve döküntülerle kendini gösteren deri hastalıklarında
 • Çocuk egzaması, meslek egzaması, anal egzama gibi egzama türlerinin tedavisinde
 • Genellikle astım veya saman nezlesi gibi alerjik rahatsızlıkları olan kişilerde ortaya çıkan, yanaklarda görülen ve bazen de kollara ve üst gövdeye yayılabilen kırmızı renkli deri tahrişi şeklindeki atopik dermatit hastalığının tedavinde

Kullanım Şekli

Öncelikle ilacın uygulanacağı bölgenin temizlenmesi gerekmektedir. Daha sonra ilacın ince bir tabaka halinde sorunlu bölgeye sürülmesi ve hava almayacak şekilde kapatılmaması/bandajlanmaması gerekmektedir. Doktor tavsiyesine uygun biçimde kullanılması önemlidir.

 • İlacın Olası Yan Etkileri

İlacın, karın ağrısı, nefes almada güçlük çekilmesi, kurdeşen, yüz, dudaklar, dil ve boğazda şişlik yaşanması gibi yan etkileri olabilmektedir. Bu durumda doktorunuza bilgi vermeniz gerekmektedir.

Ayrıca ağız çevresinde kırmızı kabarcıklarla birlikte görülen iltihabi bir deri hastalığı olan perioral dermatit veya kıl köklerinin iltihaplanması şikayetleri ile karşılaşılması halinde derhal ilacın kullanımı bırakılmalı ve en yakın tıbbi yardım merkezine başvurulmalıdır.

Ultralan Krem

Etken maddesi Fluokortolon ve Fluokortolon kaproat olan bu krem, iltihabı önleyici bir etkiye sahip olup haricen kullanılmaktadır. İltihabi ve alerjik deri rahatsızlıklarının cildin kalınlaşması, deri üzerinde tabaka oluşması, su toplaması, kaşıntı ve yanma hissi veya sızı gibi diğer şikayetlerin tedavisinde kullanılır. Bu etkileri nedeniyle böcek sokmalarına karşı da endikedir.

 • Kullanım Şekli

Doktor tarafında farklı bir kullanım şekli önerilmemesi halinde başlangıçta günde 2-3 kez sonrasında ise bir kez kullanmak yeterlidir. Sorunlu bölgeye ince bir tabaka halinde sürülerek uygulanır. Üç haftadan daha uzun süre kullanılmaması gerekmektedir.

 • İlacın Olası Yan Etkileri

Ender rastlanmakla birlikte deride kaşıntı, kızarıklık, kabartı oluşması gibi rahatsızlıklar meydana gelebilir. 4 Haftadan daha uzun süre kullanılırsa kılcal damarların genişlemesine, deride şeritler oluşmasına, sivilce benzeri rahatsızlıklar görülebilir. Nadir olarak da saç köklerinde iltihaplanma, aşırı kıl uzaması, ağız kenarında egzama görülmesi, deride renk değişimi gibi etkiler görülebilir.

Sistral Krem

İlacın etken maddesi klorfenoksamin hidroklorürdür. Alerjik belirtilerin tedavi edilmesinde kullanılan antihistaminikler grubuna ait bir ilaçtır. Çeşitli böcek sokmaları, hafifi yanıklar, güneş yanıkları, kurdeşen ve cilt rahatsızlıklarından kaynaklanan kaşıntıların tedavisinde kullanılır.

 • Kullanım Şekli

Doktor tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde tedavi edilmesi gereken bölgeye bir miktar krem sıkılır ve hafifçe masaj yapılarak yedirilir. Tedavi süresinin 7 günü geçmemesi gerekir.

 • Olası Yan Etkileri

İlacın yaygın olarak görülen bir yan etkisi bildirilmemiştir. Nadiren rastlanan karın ağrısı, nefes almakta güçlük, ağız çevresinde, yüzde, dil ve boğazda şişme gibi şikayetlerin ortaya çıkması halinde doktora bilgi verilmelidir.

Difosel Jel

Bu ilaç, alerji kaynaklı ürtiker, kontakt dermatit, böcek sokmalarından kaynaklanan kaşıntılar, güneş yanıkları, deterjan ve kozmetik ürünlerden kaynaklanan alerjik durumlar ve suçiçeği tedavisinde kullanılır.

 • Kullanım Şekli

Böcek sokması durumlarında acı ve kaşıntının meydana geldiği cilt üzerine sürülerek yedirilmesi gerekmektedir. Bu işlemin günce birkaç defa tekrarlanması mümkün ise de bir günde birden fazla ilaç tüpü kullanılmamalıdır.

 • Olası Yan Etkileri

İlacın uzun süreli kullanılmasına bağlı olarak cilt üzerinde kızarma ve yanma meydana gelmesi ihtimali bulunmaktadır.

Difedrin Jel

Bu ilaç da böcek sokmalarından kaynaklanan acı ve kaşıntıların giderilmesinde kullanılmaktadır. İlacın diğer kullanım alanları ile kullanım şekli ve olası yan etkileri yukarıda anlatılan Difosel Jel isimli ilaçla aynı özelliktedir.

Fenistil Jel

Etken maddesi dimentinden maleatdır. Alerjik belirtilerin tedavisinde kullanılan antihistaminik bir ilaçtır. Güneş yanıkları, yüzeysel hafif yanıklar, çeşitli böcek sokmaları ve çeşitli cilt hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkan kaşıntıların giderilmesinde endikedir. Fenistil jel, oldukça etkili bir yapıya sahip olup uygulandığı bölgedeki tahriş ve kaşıntı şikayetlerini birkaç dakika içerisinde ortadan kaldırmaktadır.

 • Kullanım Şekli

Doktor tarafından başka türlü kullanılması önerilmediği sürece vücudun yalnızca rahatsızlık duyulan bölgesine lokal olarak dürülerek uygulanması gerekmektedir. Günde 2-4 defa kullanılabilir.

 • Olası Yan Etkileri

İlacın, uygulanan bölgede hafif yanma hissi ile birlikte ciltte kuruluk görülmesi gibi nadir görülen yan etkileri bulunmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.