Üzüm Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

13.08.2017
Üzüm Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

Üzüm çekirdeği yağı, şarap sektöründe kullanılan üzümlerden kalan çekirdeğin, ekstraksiyon ve presleme yöntemi ile edilen açık sarı renkte hafif bir yağdır. Hafif, tatlı ve ince aromaya sahiptir ve cilde kolayca nüfuz edebildiğinden dolayı doğal güzellik ürünü olarak kullanılmaktadır.


Üzüm Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

Üzüm çekirdeği yağının sağlık için faydaları arasında yüksek antioksidan etkisine sahip zengin bir E vitamini kaynağı olduğu için serbest radikallerden zarar görmüş hücrelerin onarılmasına yardımcı olur. Böylelikle, kalp ve damar hastalıkları ile birlikte bazı kanser türlerini önlemeye yardımcı olur.

1. Testosteron Seviyesini Arttırır

Üzüm çekirdeği yağının düzenli kullanımı, testosteronun fizyolojik işlevlerini yerine getirmesini sağlar ve testosteron seviyesini arttırır.

2. Kanser Riskini Azaltır

Üzüm çekirdeği yağı, E vitamini ve linoleik asit açısından yüksek oranda anti-inflamatuar bileşikleri içerir. Kansere yol açan ve kanserli hücresel mutasyonların ortadan kaldırılmasında yardımcı olur. Karaciğer kanseri ve kemoterapinin neden olduğu olumsuz etkileri önlemeye yardımcı olmaktadır. Zengin içeriği sayesinde yumurtalık kistleri, miyom gibi iyi huylu tümör oluşumunun gelişimini önlediğini göstermektedir.

3. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Üzüm çekirdeği yağı; çinko, bakır, selenyum, E vitamini ve prosiyanidinlerin gibi bileşenler açısından zengin olması nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Her gün düzenli olarak günde 25 gram üzüm çekirdeği yağı tüketmek, bulaşıcı hastalıklara karşı vücudun direncini artırmaktadır.

4. Bacakta Varis Oluşumuna İyi Gelir

Üzüm çekirdeği yağının düzenli tüketimi sayesinde varisin neden olduğu hasarlı kılcal damarlardaki dolaşım sorunlarını düzenleyerek iyileştirmektedir.

5. Göz Sağlığına İyi Gelir

Gözlerdeki kan damarlarının daha iyi çalışmasına yardımcı olan ve gözün görme yetisini arttıran üzüm çekirdeği yağı, özellikle gözde dolaşım problemleri ve yaşlanma nedeniyle oluşan görme sorunlarına da iyi gelmektedir.

6. Yara İzlerini Yok Eder

Üzüm çekirdeği yağı; E Vitamini açısından zengin olduğu kadar, cilt hasarını azaltmaya yardımcı olan C vitamini ve D vitamini içerir. Cildin canlılığını korumasına yardımcı olur, kolajen üretimini uyarır ve ciltte yer alan yara izlerini yok eder.

7. Yüksek Tansiyonu Düşürür

Üzüm çekirdeği yağı, içeriğinde yer alan linoleik asit, Omega-6 yağ asitleri, antioksidan ve fenolik prokyanidinler bileşenler sayesinde kan damarlarını açar ve yüksek tansiyonu düşürür. Kalp hastalıklarına ve felce karşı korur.

8. Sivilcelere İyi Gelir

Üzüm çekirdeği yağı, antioksidan ve antienflamatuar özellikleri ile iltihaplı sivilcelere iyi gelir. Sivilce lekelerine çözüm sağlayarak cildin görünümünü iyileştirir. Tek başına kullanılabildiği gibi sivilce ve cilt üzerinde kullanılan bazı yağları seyreltmek içinde kullanılır.

9. Bağırsak Sağlığını Korur

Bağırsaklarda faydalı bakteroid sayısını artırır ve laktobasil sayısını geri yükleyerek bağırsak bütünlüğünü sağlar. Bağırsak iltihabının oluşmasında etkili olan dışkı seviyelerini azaltır.

10. Metabolik Sendrom Riskini Azaltır

Kandaki beyaz yağ dokularında yağ birikimini engeller ve yüksek trigliseritleri düzeltir. Serbest yağ asitlerini ve yağ dokularındaki yağ birikimini azaltmak için etkili olabilir. Böylece kalp krizi, felç ve şeker hastalığı riskini azaltır.

11. Ağız ve Diş Sağlığını Korur

Bilimsel bir çalışmada, üzüm çekirdeği ekstresinin dişlerin rematerialize etmede etkili olduğu, erken diş çürümesini önlenme ve koruma etkisi olduğu bulunmuştur. Yapılan deneyde diş numuneleri, üzüm çekirdeği ekstraktı içeren bir çözelti ile sekiz gün boyunca yıkanmış ve diğer kontrol gruplarına oranla daha re-aktifleştirilmiş olduğunu görülmüştür.

12. Cilt Besleyerek Canlandırır

Üzüm çekirdeği yağı, cildin en çok ihtiyaç duyduğu E vitamini açısından zengin bir yağdır. Bu özelliği ile sivilcelerin tedavisinde, cildin sıkılaşmasında ve göz çevresinde oluşan koyu halkaların giderilmesinde aktif rol oynar. Cildi nemlendirir, gözenekleri açar, sivilce izlerini azaltır ve kolajen üretimini arttırarak cildin erken yaşlanmasını önler.

13. Yaraları ve Yara İzlerini İyileştirir

İçeriğinde güçlü bir antioksidan olan proantosiyanidin yer alır ve cilt tonunu eşitlemeye yardımcı olur. Böylece sivilce izi, yara izi gibi cilt lekelerinin giderilmesini sağlar.

14. Kuru Saçı Nemlendirir

Üzüm çekirdeği yağı, linoleik asit ve E vitamini içeriği ile kuru saçı derinlemesine nemlendirerek besler. Saçı UV ışınlarının zararlı etkilerine karşı korur. Saça uygulandığında saçta yağ hissi vermez ve kokusu ağır değildir.

15. Saç Dökülmesini Azaltır

Saç dökülmesi hormonal ve genetik faktörlerden kaynaklanır. Üzüm çekirdeği yağı, DHT hormonunun üretimini engellemeye yardımcı olan antioksidanlar içerir böylece saç dökülmesini azaltır. Saç folikülünün gevşemesini sağlayarak, strese ile birlikte salınan kortizol hormonun neden olduğu saç dökülmesini önler.


Üzüm Çekirdeği Yağının Cilde Faydaları

 • Cildin renk tonunu eşitleyerek cilt lekelerini azaltır.
 • Cildi güneşin zararlı etkilerine karşı korur.
 • Kuru cildi derinlemesine nemlendirir.
 • Cildi sıkılaştırır ve cildin erken yaşlanmasını önler.
 • Ciltteki iltihaplı şişlikleri azaltır.
 • Egzama ve sedef gibi cilt hastalıklarının iyileşmesine yardımcı olur.
 • İçeriğindeki linoleik asit sayesinde sivilce ve akne oluşumunu engeller.
 • Göz altı morluklarını ve koyu halkaları azaltır.
 • Yara izi ve sivilce izlerini yok eder.
 • Gözenekleri sıkılaştırır ve gözenek oluşumunu önler.
 • Serbest radikallerin ciltte neden olduğu hasarı azaltır.

Üzüm Çekirdeği Yağının Saça Faydaları

 • Kuru saçı derinlemesine nemlendirir.
 • Saç derisini rahatlatır ve kepeği giderir.
 • Saç dökülmesini azaltır.
 • Saçın incelmesini ve kırılmasını önler.
 • Saça parlaklık ve yumuşaklık kazandırır.
 • Saç köklerini güçlendirir ve saçın hızlı uzamasını sağlar.
 • Kıvırcık saçları forma sokar.
 • Kafa derisindeki iltihabı azaltır.
YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.