Üzüm Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

13.08.2017
Üzüm Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

Üzüm çekirdeği yağı, şarap sektöründe kullanılan üzümlerden kalan çekirdeğin, ekstraksiyon ve presleme yöntemi ile edilen açık sarı renkte hafif bir yağdır. Hafif, tatlı ve ince aromaya sahip üzüm çekirdeği yağı, cilde kolayca nüfuz edebildiğinden dolayı doğal güzellik ürünü olarak kullanılmaktadır.


Üzüm Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

Binbir derde deva olan çörek otu yağının faydaları saymakla bitmiyor. Hem sağlık açısından hem de cildi güzelleştirmesi yönüyle üzüm çekirdeği yağı son dönemlerde oldukça popüler bir hale gelmiştir.

1. Testosteron Seviyesini Arttırır

Erkeklerde aromataz, testosteronu östrojene dönüştüren enzimdir; ve çoğu zaman istenmeyen bir durumdur. Bu genellikle obez erkeklerde geçerli bir durumdur.
Üzüm çekirdeği yağının düzenli kullanımı ile testosteronun, fizyolojik işlevlerini yerine getirmesini sağlar.

2. Kanser Riskini Azaltır

Üzüm çekirdeği yağı, E vitamini ve linoleik asit açısından yüksek oranda anti-inflamatuar bileşikleri içerir. Kansere yol açan ve kanserli hücresel mutasyonların ortadan kaldırılmasında yardımcı olur. Karaciğer kanseri ve kemoterapinin neden olduğu olumsuz etkileri önlemeye yardımcı olmaktadır. Zengin içeriği sayesinde yumurtalık kistleri, miyom gibi iyi huylu tümör oluşumunun gelişimini önlediğini göstermektedir.

3. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Üzüm çekirdeği yağı; çinko, bakır, selenyum, E vitamini ve prosiyanidinlerin gibi bileşenler açısından zengin olması nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Her gün düzenli olarak günde 25 gram üzüm çekirdeği yağı tüketmek bulaşıcı etkenlere karşı vücudun direncini artırmaktadır.

4. Bacakta Varis Oluşumuna İyi Gelir

Kılcal damarlardaki bütünlüğün sağlanmasına yardımcı olan birçok maddeyi içerdiğinden dolayı, üzüm çekirdeği yağının düzenli tüketimi sayesinde varisin neden olduğu hasarlı kılcal damarlardaki dolaşım sorunlarını da düzenlemektedir ve iyileştirmektedir.

5. Göz Sağlığına İyi Gelir

Gözlerdeki kan damarlarının daha iyi çalışmasına yardımcı olan ve gözün görme yetisini arttıran üzüm çekirdeği yağı, özellikle gözde dolaşım problemleri ve yaşlanma nedeniyle oluşan görme sorunlarına da iyi gelmektedir.

6. Yara İzlerini Yok Eder

Üzüm çekirdeği yağı; E Vitamini açısından zengin olduğu kadar, cilt hasarını azaltmaya yardımcı olan C vitamini ve D vitamini içerir. C vitamini cildin canlılığını korumasın da yardımcı entegre bir protein olduğundan kolajen üretimini uyarır ve ciltte yer alan yara izlerini yok eder.

7. Yüksek Tansiyonu Düşürür

Üzüm çekirdeği yağı, içeriğinde yer alan linoleik asit, antioksidan ve fenolik prokyanidinler bileşenler sayesinde kan damarlarını açar ve yüksek tansiyonu düşürür. Kalp hastalıklarına ve felce karşı korur.

8. Sivilcelere İyi Gelir

Üzüm çekirdeği yağı, antioksidan ve antienflamatuar özellikleri ile iltihaplı sivilcelere iyi gelir. Sivilce lekelerine çözüm sağlayarak cildin görünümünü iyileştirir. Tek başına kullanılabildiği gibi sivilce ve cilt üzerinde kullanılan bazı yağları seyreltmek içinde kullanılır.

9. Bağırsak Sağlığını Korur

Bağırsaklarda faydalı bakteroid sayısını artırır ve laktobasil sayısını geri yükleyerek bağırsak bütünlüğünü sağlar. Bağırsak iltihabının oluşmasında etkili olan dışkı seviyelerini azaltır.

10. Metabolik Sendrom Riskini Azaltır

Özellikle, kandaki beyaz yağ dokularında yağ birikimini engeller, yüksek trigliseritleri düzeltir. Serbest yağ asitlerini ve yağ dokularındaki yağ birikimini azaltmak için etkili olabilir. Böylece kalp krizi, felç ve şeker hastalığı riskini azaltır.

11. Ağız ve Diş Sağlığını Korur

Bilimsel bir çalışmada, üzüm çekirdeği ekstresinin dişlerin rematerialize etmede etkili olduğu, erken diş çürümesini önlenme ve koruma etkisi olduğu bulunmuştur.
Yapışan deneyde diş numuneleri üzüm çekirdeği ekstraktı içeren bir çözelti ile sekiz gün boyunca yıkanmış ve diğer kontrol gruplarına oranla daha re-aktifleştirilmiş olduğunu görülmüştür.

12. Cilt Besleyerek Canlandırır

Üzüm çekirdeği yağı, cildin en çok ihtiyaç duyduğu E vitamini açısından zengin bir yağdır. Bu özelliği ile sivilcelerin tedavisinde, cildin sıkılaşmasında ve göz çevresinde oluşan koyu halkaların giderilmesinde aktif rol oynar. Cildi nemlendirir, gözenekleri ve sivilce izlerini azaltır ve kolajen üretimini arttırarak cildin erken yaşlanmasını önler.

13. Yaraları ve Yara İzlerini İyileştirir

Üzüm çekirdeği yağı, dokuda hasarlı vasküler yapıların iyileşmesine yardımcı olduğu gibi bakteri oluşumunu da önler. Böylece ciltte yaraları iyileştirir ve cilt tonunu eşitleyerek ciltteki yara izi ve lekeleri giderir.

14. Kuru Saçı Nemlendirir

Üzüm çekirdeği yağı, linoleik asit ve E vitamini içeriği ile kuru saçı derinlemesine nemlendirerek besler ve saçı UV ışınlarının zararlı etkilerine karşı korur. Saça uygulandığında saçta yağ hissi vermez ve kokusu ağır değildir.

15. Saç Dökülmesini Azaltır

Saç dökülmesi hormonal ve genetik faktörlerden kaynaklanır. Üzüm çekirdeği yağı, DHT hormonunun üretimini engellemeye yardımcı olan antioksidanlar içerir böylece saç dökülmesini azaltır. Saç folikülünün gevşemesini sağlayarak, strese ile birlikte salınan kortizol hormonun neden olduğu saç dökülmesini önler.


Üzüm Çekirdeği Yağının Cilde Faydaları

 • Üzüm çekirdeği yağı, cildin renk tonunu eşitleyerek cilt lekelerini azaltır.
 • Cildi güneşin zararlı etkilerine karşı korur.
 • Kuru cildi derinlemesine nemlendirir.
 • Cildi sıkılaştırır ve cildin erken yaşlanmasını önler.
 • Ciltteki iltihaplı şişlikleri azaltır.
 • Egzama ve sedef gibi cilt hastalıklarının iyileşmesine yardımcı olur.
 • İçeriğindeki linoleik asit sayesinde sivilce ve akne oluşumunu engeller.
 • Göz altı morluklarını azaltır.
 • Yara izi ve sivilce izlerini yok eder.
 • Gözenekleri sıkılaştırır ve gözenek oluşumunu önler.
 • Serbest radikallerin ciltte neden olduğu hasarı azaltır.

Üzüm Çekirdeği Yağının Saça Faydaları

 • Üzüm çekirdeği yağı, kuru saçı derinlemesine nemlendirir.
 • Saç derisini rahatlatır ve kepeği giderir.
 • Saç dökülmesini azaltır.
 • Saçın incelmesini ve kırılmasını önler.
 • Saça parlaklık ve yumuşaklık kazandırır.
 • Saç köklerini güçlendirir ve saçın hızlı uzamasını sağlar.
 • Kıvırcık saçları forma sokar.
 • Kafa derisindeki iltihabı azaltır.
YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.