Ay Taşının Özellikleri ve Faydaları

05.04.2020
Ay Taşının Özellikleri ve Faydaları

Ay taşı, tarihi antik dönemlere kadar uzanan oldukça değerli bir yapıya sahiptir ve pek çok faydalı özelliğe sahiptir. Doğal taşlar günümüzde takıdan süs eşyasına birçok alanda kullanılır. Özellikle değişik renk ve şekillerde oluşları onları daha gösterişli bir hale sokar. Şık görünümleri ve güzel enerjisi çok sık tercih edilmesine neden olur. Gezginler için koruyucu bir muska, tutku sevenler için bir hediye ve kehanet sevenler için bilgeliğe giden yol olmuştur. İnsana yaşamın doğal ritimlerini öğretir. Yüzyıllardır mücevher severler tarafından sıklıkla tercih edilir. Taşın yumuşak görünümü ve ışıkla yansıttığı renkler onu muhteşem hale getirir.

Ay Taşının Tarihi

Eski dönemlerde insanların doğal taşlara karşı merakı inançlarından ve değerlerinden kaynaklanmaktadır. Romalılar tarafından ilk defa kullanılmış, Hindistan’da da kutsal taş niteliği taşır ve geleneksel düğün hediyesi olma özelliğine sahiptir. Art Nouveau döneminde kuyumcular için popüler bir seçim haline gelmiş ve yavaş yavaş Avrupa’da yayılmaya başlamış. Ying yang felsefesini içinde barındırır karşıt kutupları ve bu kutupların birbirleriyle olan ilişkilerini ortaya koyar. Ying yang tıpkı üstündeki siyah beyaz desen gibi iki kutbu simgeler ve her şeyin iki kutuptan oluştuğuna inanır. Ying pasif enerji anlamına gelir, yavaş ve rahat hareketleri, derin karanlığı ve uyku gibi dinlendirici, rahatlatıcı, yenileyici enerjiyi simgeler. Yang ise aktif enerji anlamına gelir.

Parlak ışıkları, güçlü sesleri ve canlı renkleri simgeler. Görüldüğü gibi simgeledikleri şeyler zıttır. Sevgi ve nefret, sıcak ve soğuk hep beraber yer alır. Ay taşı da bize bu dengeyi korumayı sağlarken ying yang felsefesini korur ve yaşatır. Bu taşı kullanan kişiler daha dengeli, mantıklı ve doğru birine dönüşür. İnsanın iç dünyasındaki karmaşıklığı alır ve sakinlik verir, kararsız kişiler bu özelliği sayesinde rahata ulaşabilir. İnsanın iç dünyasında yolculuğa çıkmasına yardımcı olur ve kendini bulmasını sağlar. Yansıyan ışığı sayesinde içinde bize öğretmesi gereken şeyi görebiliriz.

Efsanelerdeki yeri

Pek çok kültürde inançlarla bağlantılı olduğu kabul edilmiştir. Bu yüzden pek çok efsanede adı geçmiştir ya da kendi efsanevi olaylara başrol olmuştur. İnançlar üzerindeki etkisi pek çok devletin bu taşı kullanmasında etkili olmuştur. Hem kutsal hem de değerli bir taş olarak kabul edilmiş, bu yüzden pek çok yerde kullanılmıştır.

  • Romalılar değerli bir taş olarak kabul etmişlerdir. Kullanan kişinin sevgi, servet, zafer ve bilgelik kazandığına inanırlardı. Ay tanrıçası Diana’nın imajını kuşattığını düşünürlerdi. Zihni temizlediğine, daha berrak bir düşünceye sahip olunduğuna, akıllıca kararlar almayı kolaylaştırdığına inanırlardı. Ayrıca kalp ve zihnin birbirleriyle temas halinde olabileceği, kehanet ve ikinci görüş hediyeleri içerdiği ilan edilmiştir.
  • Pek çok millet sahiplerinin kötü enerjisini emdiğine inanırdı. Kullanan kişi, içinde çok fazla öfke ve kin tutarsa taşın gümüş parlaklığını kaybedeceğine ve daha mat bir hal alacağına inanırlardı. Bu özellik doğruluğunu halen devam ettirmektedir.
  • Eski lobda tılsımsal bir mücevher olarak kabul edilmiştir. Özellikle oryantal kültürde pazartesi günleri giyilirdi ve olağanüstü mücevher olarak kabul görülürdü. Fenomenal taşlar ışık değiştikçe yüzeyde hareketlenmeye, ışık değişimlerine çizgi ve yıldız hareketlenmelerine sahip olurlardı. Bu değişimler sayesinde kullanan kişiye iyi bir servet kazandıracağı düşünülürdü.
  • Özellikle evlilik yıl dönümleri göz önünde bulundurulduğu zaman 13. yılda tercih edilen bir hediye olarak kabul edilirdi. 13. yıl ve daha sonrasında 13’ün katları olarak devam eden yıllarda da hediye olarak almak kişiyi kötü enerjilere karşı koruduğuna inanılırdı.
  • Hindistan’da kutsal olarak kabul görmesi, tarihte özel saygı duygusu olarak görülür. En eski geleneklere göre taş zamanın başlangıcında tanrılarından birinin alnına yerleştirilmiş ve taşın renginden, temsil ettiği tanrıdan, tanrının etkisinden dolayı parıltıyla beraber büyümüş. Bu ayin dolunay zamanı yapılır ve ayın ışıltısı da göz önünde bulunduruldu. İsmini de buradan aldığına inanılır.
  • Yine Hindistan’da iyi bir servet taşı olduğuna inanılır. Orada her zaman sarı bir bez içinde satılır, çünkü sarı kutsal bir renk olarak görülür. Farklı inançlar doğrultusunda değişik yöntemler kullanılarak taşın gücünden yararlanılmaya çalışılır.
  • Birçok kişi taşın bu kadar parlak olmasının nedeninin ay ışınlarından oluşmasından kaynaklandığına, gücünün ayla bağlantılı olduğuna inanır. Özellikle dolunay zamanı taş daha güçlü ve etkili bir hal alır, iyi şans ve sevgi getirir.
  • René Lalique gibi sanatçılar, ay taşına çok fazla önem vermişlerdir ve geleneksel taşlardan üstün tutmaya başlamışlardır. 1960’lara kadar oldukça moda bir taş olarak kullanılmıştır.

Ay Taşının Özellikleri

Sertlik6 - 6,5
Özgül Ağırlık2,56 - 2,80
Kimyasal GrubuSilikat
Yapısal GörünümüSaydam, yarısaydam
ParlaklığıCamsı, incimsi
Kimyasal FormülüK, Al, Si (O)
Çakra GrubuÜçüncü göz, dalak
Uyumlu BurçYengeç, Balık, İkizler
RenkYavruağzı, sütbeyaz, mavimsi, beyaz, yeşil, sarı, pembe
Çıkarıldığı YerBrezilya, Madagaskar, Sri Lanka, Burma, Tanzanya ve Meksika

Işığı yansıtma özelliğine sahip oluşundan gökkuşağı olarak da anılır. Işığa tutulduğu zaman mavi ışıklar yansıtır. Bu özelliği ile ayın yüzeyine benzer, ismini de buradan almıştır. Dış görünüşü daha çok opale benziyor olsa da rengi ve yansıttığı ışık mavidir. Genelde beyaz renkte olur, yansıttığı ışık mavi ve turuncu karışımı çıkıyorsa çok kıymetli olduğu bilinir. Takı, dekoratif eşya olarak kullanıldığı gibi meditasyon yapanlar tarafından da sıklıkla tercih edilir. Takı olarak kullanırken ten ile temas etmesi iyidir ancak cepte de etkisini gösterebilir. Yin yang efsanesini yansıtan bu taş dengeleyici ve rahatlatıcı özelliklere sahiptir. Alt karın, güneş sinirağı ve kalp çakrasında etkisini gösterir. Ayrıca vücudun günlük ritmini de düzenler. Yüzyıllardır var olan taş, Brezilya, Madagaskar, Sri Lanka, Burma, Amerika, Almanya, Hindistan, Tanzanya ve Meksika’dan çıkarılmaktadır.

Ay Taşı Nerelerde Kullanılır?

Çok farklı amaçlar doğrultusunda kullanılabilir çünkü oldukça faydalı bir taştır. Eski çağlardan beri bilindiği için sıklıkla tercih edilir. Ancak kullanması, işlemesi bir o kadarda zordur çünkü oldukça hassas bir taştır. Çok çabuk kırılabilir, zedelenebilir ve renk kaybı yaşayabilir. Bu yüzden çok dikkatli temizlenmesi gerekir ve sağlam bir yerde muhafaza edilmelidir. Oldukça yumuşak ve opak bir taş olduğu için farklı şekillerde oyulabilir. En yaygın olarak kullanılan şekil ay yüzündeki adamdır. Taşa yüz ifadesi verilebilir. Bu yüz özellikle antik dönemlerde takılara dahil edilmiştir.

Oyulması oldukça uzmanlık gerektiren bir iştir. Telaşlanmaya eğilimli bir yapıya sahiptir bu yüzden keserken çok dikkatli olmak gerekir, asla elmas şeklinde inceltilmez. Kalın bir şekilde kesilmeli ve şekil verilmelidir. Efsanelerde adından sıklıkla söz ettirmiştir. Genelde kutsal bir taş olarak ayinlerde, meditasyonlarda sıklıkla kullanılır. Bunun dışında hediye olarak pek çok millette değerli bir hediye olarak kabul görmüştür. Daha çok kolye ve küpe olarak tercih edilir, yüzük daha az tercih edilir. Ev eşyası olarak da ışıltısıyla oldukça göz kamaştırıcı bir dekorasyon ürünü olabilir.


Ay Taşının Faydaları

Oldukça gösterişli ve birçok faydaya sahip olmasından dolayı sık sık tercih edilir. Kullanan kişiler etkilerini ilk andan itibaren anlayacaklardır. Faydalarından tam anlamıyla yararlanmak istiyorsanız mutlaka gerçek ay taşı olduğundan emin olarak, güvenilir yerlerden satın alın.

Güzel enerji yayar

Kötü enerjiyi ortamdan siler atar ve iyi enerji ile doldurur. Bulunduğu ortamda kişinin sinirli veya mutsuz olma ihtimali neredeyse sıfırdır, çünkü güzel enerji yayarak ortamı huzurla doldurur. Eğer sıkıntılarınız varsa ve özellikle iç dünyanızla alakalıysa mutlaka kullanmanız önerilir. Evde süs eşyası, dışarıda takı olarak kullanabilirsiniz. Sizi sıkan ve kötü hissetmenize neden olan şeylerin hepsini yok eder, huzur vericidir. Pozitif enerjisi sayesinde kişinin negatif duygu ve düşüncelerini yok eder.

Duygusal bedende sakinleştirici görevi görür, yatıştırıcı özelliği uzun zamandır bilinmektedir. Çevreye yaydığı enerjisi dengeleyici, sakinleştirici ve iyileştiricidir. Duyguları bastırmak, içinde tutmak yerine yaymayı ifade etmeyi amaçlar. Hindistan’da kutsal sayılır bunun nedeni ise egoyu reddederek umutların ve ruhsal saflığın ortaya çıkmasına ve tanrıları ile aralarında bağ kurmalarına yardımcı olmasından kaynaklanır. Materyalizm ile mücadele eder, neredeyse tüm kültürlerde dindar insanlar için önemli sayılır, inançlarını güçlendirir ve ruhlarını daha berrak bir hale getirir. Dini inançlar ile arasında bir bağlantı olduğuna inanılır.

Koruyucu görevi görür

Traveler’s stone yani seyahatçi taşı olarak da bilinir. Yola çıkanların her zaman daha dikkatli olması gerekir ve yanlarında onları koruyacak bir şey taşımaları daha güvende hissetmelerine neden olabilir. Pozitif enerjisi sayesinde kullanan kişiyi daha cesur biri haline getirir. Efsanevi bir düşünce olsa dahi gece ay ışığı parlarken veya su üzerinde giderken kullanılması daha fazla koruma özelliği taşır diye düşünülmektedir. Sık seyahat edenler ve yola özellikle gece çıkanlar, araba sürerken çok çabuk öfkelenenler özellikle kullanmalıdır. Zihni umut, dilek, ilham, eş zamanlılık ve dürtü ile açar.

Kişinin sezgilerini kuvvetlendirir ve evrende gerekli olan şeyleri bulmasına yardımcı olur. Ayrıca bariyer filtresi olduğuna da inanılır. Bariyer kristalleri, istenmeyen unsurları hayatımızın dışında tutmaya çalışır ve sadece hedeflere odaklanmamıza yardımcı olur. Kötü olaylara bağlı kalmaktan kurtarır. Kristalin yapısı kullanın kişinin tüm çevresine güç verir ve aynı zamanda tüm yönlerden gelecek olan saldırılara karşı bariyer görevi görür. Negatif enerjiyi kullanan kişiden uzak tutmaya çalışır.

Dünyayı cam yarı dolu bir şekilde görmeye yardımcı olur. Durumlar karşısında olumluya odaklanmamıza, olumsuzluklardan etkilenmemeyi sağlar. Olaya fiziksel bakımdan bakılırsa, zararlı elektromanyetik enerjilere ve dalgalara karşı da koruyucu görevi görür. Radyasyonlu bölgelerde bulundurduğunuz zaman sağlığınızı ciddi oranda koruduğunu görebilirsiniz, kötü enerjiyi emer.

Sevgi taşıdır

Bir nevi sevgi ve merhamet taşıdır. Özellikle katı kalpli, sevgi nedir bilmeyen, duyarsız ve acıma duygusu olmayan kişiler kullanmalıdır. Kalbi sevgiyle besler ve daha duyarlı, merhametli biri olmaya yardımcı olur. Özellikle aşk konusunda oldukça etkili bir kristaldir. Sevginin sır olarak saklanması gerekiyorsa, mükemmel bir tılsım olacaktır. Eğer birine açılacaksanız ve yeterli cesarete sahip değilseniz bu taş işinizi görebilir ya da öfkeyle bitmiş bir ilişkinin yeniden aşk dolu bir şekilde devam etmesini sağlayabilir.

Öfke kontrolü konusunda oldukça başarılı bir taştır, kişinin gerçek aşkını bulmasına yardımcı olur, bitmiş aşkları yeniden alevlendirir ve ilişkilere daha fazla heyecan gelmesini sağlar. Genelde beyaz renginde bulunur ve beyaz rengi temizliği, saflığı, birliği ve masumiyeti temsil eder. Doğumun ve yenilenmenin rengidir. Birçok kültürde tanrıça olarak adlandırılır.

Doğurganlık sembolüdür

Aşkı simgeler, bu yüzden doğurganlıkla bağlantısının olması çok normaldir. Çocuk sahibi olmak istiyorsunuz ve olamıyorsanız yada o isteği bulamıyorsanız rahatlıkla kullanabilirsiniz. Aydan etkilenerek kişiyi daha doğurgan bir hale getirir. Ayrıca kadınların üreme organlarında meydana gelen hastalıkları önler, adet döngülerini düzene sokar, kısırlığa iyi gelir ve doğum esnasında meydana gelen sancıları en aza indirir. Bu gibi durumlar içindeyken taşı yanınızda bulundurmayı unutmayın.

Ayrıca taş kadınsı güçlerin ortaya çıkmasına yardımcı olur, basiret yeteneklerini ortaya çıkartır ve kundalini enerjisine yol açar. Kadınlarda zihnin sezgisel tarafını da geliştirir. Erkeklerde ise doğalarının kadınlarla daha uyumlu olmasına yardımcı olur ve beynin sağ tarafını uyarır. Daha dengeli, anlayışlı ve uyumlu bireyler olmalarına yardımcı olur. Duygusal dengeyi teşvik eder, doğrusal olmayan düşünceyi ortadan kaldırır.

Bazı hastalıklara iyi gelir

Sadece ruhsal sağlık açısından faydalara sahip değildir, vücutta yaşanan bazı hastalıklara da şifa olabilir. Özellikle böbrek sağlığını korur, tedavisinde kullanılabilir. Kramp, bacak ve sırt ağrılarına iyi gelir ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Bu sayede kişinin hasta olma riskini en aza indirir. Bu hastalıklardan korunmak için yanınızdan mutlaka ayırmayın. Kimyasal bir şey olmadığı için hiçbir yan etkisi de bulunmaz ve doktor kontrolü dışında rahatlıkla kullanılabilir.

Yaşama sevinci verir

Kötü enerjiye sahip olan kişiler hep kötüyü düşünerek hayatlarında olumlu şeyler olmasını engellerler, hep bir depresyon havaları vardır, sanki hayattan bıkmış gibi davranırlar ve yüzleri asla gülmez. Böyle kişilerin yardımına koşar çünkü kişiye yaşama sevinci aşılar. Daha mutlu, huzurlu, güler yüzlü ve pozitif enerjili biri olmasına yardımcı olur. Bu özelliği sayesinde kişiye sempati kazandırır, daha sevecen ve sıcakkanlı birisi olmasını sağlar. İçinde bulunduğu çevreye mutluluk getirir, duygu derinliği kazandırır ve çevresindeki kişileri daha iyi biri haline getirir. Kendileri içinde bir yumuşaklık hissi verir. Ayrıca kişiliği arttırmak adına popüler bir tılsım veya muska görevi görür.

Özgüven getirir

Kullanan kişinin daha özgüvenli biri olmasına yardımcı olur, cesaret verir ve bir işi yapabilecek güç verir. Yanında olan kişiler daha verimli ve başarılı işler ortaya koyabilir. Kolay pes etmeyi engeller ve daha hırslı, azimli biri olmaya yardımcı olur. Kişinin yanında destekleyecek kimse olmasa dahi etkisi gözle görülür bir şekilde olur. Profesyonel bir destek taşıdır. Özellikle kendini ifade edemeyen dansçı ve sanatçılarda etkisini çok fazla ortaya koyar. Kişinin kalbine ve hislerine ilham verir, eğitimcilerin faaliyetlerini paylaşmalarına yardımcı olur.

Kişinin kendini kabul ettirme arzusunu arttırır, farklı ortamlara girdiğinde daha hızlı uyum sağlayabilmesini sağlar, kendini kabul ettirebilme yeteneğini kazandırır ve yabancılık çekmeden adapte olmasına yardımcı olur. Yeni bulunacağınız ortamlara girerken alışma problemi yaşıyorsanız, özgüven eksikliğiniz varsa ve kendinizi ifade etmekte zorluk çekiyorsanız yanınızda taşımanız önerilir. Daha rahat bir hayata sahip olmanızı ve kendini daha rahat bir şekilde ifade edebilmenize yardımcı olur. Bilinçaltı içinde yer alan duygusal kalıpları tanımlar, güven ve şefkat uyandırmak için koruyucu görev taşır. Bu dengeyi sağlamak için çene altında bulundurmak gerekir.

Kilo problemini aşmaya yardımcı olur

Bu sorunu tabi ki fiziksel anlamda çözemez, diyet esnasında yanınızda bulundurmak kilo vermenize yardımcı olacak bir etken değildir ancak psikolojik anlamda kilo vermenize yardımcı olabilir. Kilo verme aşamasında karar verme ve uygulama da oldukça fazla önemlidir. Bu aşamada kişinin kendine karşı bir saygısı ve karar verme yeteneğinin olması gerekir. Kişi çok fazla kiloya sahip olduğu için çaresiz, çirkin hissedebilir ve psikolojik sıkıntılar yaşayabilir. Bu yüzden sadece kilo vermeye odaklanmamak gerekir, ruhsal sağlığı koruyacak ve destekleyecek şeyler yapmakta da fayda vardır.

Kişinin çaresiz hissetmesini engeller, teselli eder ve ne kadar önemli olduğunu, kendini sevmesi gerektiğini hatırlatır. Herkesin olduğu gibi güzel olduğunu, herkesi olduğu gibi sevmeyi ve insanlara unuttukları değerleri hatırlatır. Kilo problemi yüzünden sıkıntı yaşayan kişiye kilo verme, insan içine çıkma, mutlu olma cesareti verir. Kişi yiyecekleri duygusal ihtiyaçlardan ayırabilir bu sayede daha rahat bir şekilde kilo vermeye adapte olabilir. Bunun dışında diğer etkileri arasında besinleri asimilasyonunu arttırmak ve toksinleri ortadan kaldırmak vardır. Toksinleri azaltarak kilo kaybına yardımcı olabilir, sindirim ve eliminasyon sistemlerinin daha rahat çalışmasına yardımcı olur. Bu tarz hastalıkların tedavisinde de kullanılır.

Büyüme taşıdır

Önemli bir özelliği de büyüme taşı olarak geçiyor olmasıdır. Genelde çocuklar ve gençler için sık sık önerilir, yanlarında taşımaları gerektiğini savunulur. Büyüme olayını hızlandırır, boy uzamasına yardımcı olur. Yaşlılarda ise dejenerasyonunu yavaşlattığı düşünülmektedir. Ayrıca sadece boy uzaması değil saç ve tırnak gibi uzayan yerlerin büyümesini de hızlandırır.

Cildin, saçın, gözlerin ve vücudun etli organlarının dejeneratif koşullarını hafifletebilme özelliğine sahiptir. Bunlar kesin şeyler değildir ancak bu taşın böyle özel güçlere sahip olduğu düşünülür. Eğer çocuğunuzda büyüme geriliği yada yavaş büyüme olduğunu düşünüyorsanız, yanında taşıması ona yardımcı olabilir. Aynı zamanda zeka geriliği yaşayan çocuklarda da yardımcı etken olabilir.

Uyku problemine çözüm olur

Eğer uyumakta sorun yaşıyorsanız size yardımcı olabilir. Diğer doğal taşlar gibi kişinin daha rahat bir uyku çekmesine yardımcı olur. Uyumakta zorlanıyorsanız ya da kolay uykuya dalamıyorsanız yattığınız yastığın altına koyabilirsiniz. Çok daha kısa sürede uykuya dalmanızı sağlar. Uykuya dalmakta sorun yaşamak genelde kafanın içinin çok dolu olmasından kaynaklanır. Düşünceler arasında kaybolmak uykuya dalmayı zorlaştırır. Zihni berraklaştırır, düşünceleri hafifletir bu sayede daha rahat bir uyku çekmeye yardımcı olur.

Ayrıca uyku esnasında kötü rüyalar görmenize de engel olur. Kabus görmekten kurtulabilir, daha güzel rüyalar eşliğinde uyuyabilirsiniz. Uyku problemine sahip olan kişinin yastığının altında tutması sonucunda daha rahat uyku çektiği, kabuslardan kurtulduğu tespit edilmiştir. Özellikle çocukların uyku problemlerinde sık sık kullanılır. Çocuklar için yatıştırıcı özelliğine sahiptir, ağlamalarını azaltır ve daha rahat uykuya dalmalarına yardımcı olur. Özellikle uyurgezerlik problemi olan kişilerin bundan kurtulmalarına yardımcı olur.

Çakraları açmaya çözüm

Her doğal taşta olduğu gibi çakralar ile bir ilişkisi vardır. Çakralarla bağ kurarak kişinin taşın gücünden daha fazla yararlanmasına yardımcı olur. Bu sayede taşın güzel enerjisi daha fazla alınır, vücuda daha fazla etki eder ve hem fiziksel hem ruhsal daha fazla bir rahatlama sunar. Beyaz kristal enerjilerin taç çakra ve manevi merkezimiz ile bir ilişkisi vardır. Kişinin kendi benliğini bulmasına yardımcı olur, inançları doğrultusunda hareket etmesini sağlar, huzuru ve bilgeliği temsil eder.

Taç çakra, kafanın üzerinde bulunur ve vücudumuzun ötesinde genişlemiş evrene açılan bir kapı görevi görür. Duygularımız ve düşüncelerimiz ile doğru orantılıdır. Nasıl düşündüğümüzü, dünyaya ve yaşadıklarımıza nasıl tepki verdiğimizi kontrol eder. Olaylara bakış açımız bu çakra sayesinde belli olur. İnanç ve maneviyatın kaynağı da yine taç çakradır. Evrensel enerjiye sahip olmamıza yardımcı olur ve daha yüksek varoluş planlarına sahip olmamızı sağlar. Taç ve enerjilerimiz doğru orantılıdır. Taç dengede olduğu zaman enerjilerimiz de dengede olur, maneviyatı daha fazla hissedebiliriz. Hayata daha fazla bağlanabilir, yaşamın bir parçası olduğunu hissedebilir ve hayatta neden olduğunuzu ve benliğinizi bulmanızda yardımcı olur.

Olumsuz enerjileri tüm çakralar üzerinden temizler ve dağıtır. Fiziksel, duygusal ve entelektüel bedenleri dengeler ve ek enerji, destek sağlar. Kişi değişmek istediği zaman daha açık bir hale gelebilir ve değişimlere yardımcı olur. Değişimden korkmaz, kararsızlık ile daha rahat mücadele edebilir ve kendine olan güveni artar. Tüm değişikliklerde insanlara yardım etmek ve yol göstermek için manevi beslenme sağlar. Ayrıca fiziksel anlamda sorunlu bölgeleri bulma konusunda oldukça başarılıdır. Sorunlu bölgeyi tespit eder ve tedaviye başlanmasında nasıl bir yol izlenmesi gerektiğine yardımcı olur. Radyonik analiz ve tedavide oldukça yararlı bir araçtır.

Meditasyonu kolaylaştırır

Doğal taşlar ile meditasyon yapmak, ruhu daha fazla dinlendirmeye ve meditasyona daha fazla adapte olmaya yardımcı olur. Eğer kolay bir şekilde bağlanamıyorsanız ve meditasyona girmekte zorluk çekiyorsanız, derinlemesine bağlar ve daha rahat o moda girmenize yardımcı olur. Ay taşıyla beraber meditasyon yaptığınız zaman hayatınızdaki eksik parçaları bulmak kolaylaşabilir, ruhunuzda geride bırakmış olduğunuz parçaları bulabilir ve ne konuda sıkıntı yaşadığınızı görebilirsiniz. Meditasyon esnasında kişiye dinginlik kazandırır, güzel enerji verir ve zihnini berraklaştırır, daha sakin bir kafayla düşünmesine yardımcı olur.

Bu sayede kendi benliğini daha rahat bir şekilde bulabilir. Meditasyon esnasında avucunuzun içinde sıkıca tutabilirsiniz. Ayrıca geçmiş yaşam regresyonu içinde kullanılabilir. Bazı kahinler taş ile yapılacak olan meditasyonun dolunay zamanı yapılmasının daha etkili olacağını düşünmektedirler. Bu sayede zihninizdeki görüntülerin daha berrak bir hal alacağı söylenir. Genelde 3 ay içindeki olayları ifade ettiğine inanılır. Ayrıca hayal etme, olayları çözme yeteneğini de arttırır, yaklaşan tehlikeyi görebilirsiniz. Bazı inançlara göre taşın anlamı; şimdi yüreğinizle konuşma zamanı demektir.


Ay Taşının Çeşitleri ve Renkleri

Adını aldığı ay ile benzer özelliklere sahiptir. Parlak, yumuşak, opak ve ışıltılıdır. Işık yansıması ile renk değiştirir ve yüzeyinde çizgi olarak hareketlenmeler başlar. Ortoklaz feldispat grubuna ait bir mineraldir. Hareket eden Feldspat mineralidir ve gümüşi beyaz bir yansıma gösterir, buna katoyanite denir. Adularesans varlığı ile diğer doğal taşlardan daha ayırt edilebilir bir yapıya sahip olur. Adularesans yüzeyinde olağanüstü bir parlaklık olmasını sağlayan optik bir fenomendir. Işık taş üzerinde su kütlesi kayıyormuş gibi bir hareketlenme oluşturur. Bu durum aynı zamanda farklı minerallerin ince tabakalarında ışık yansıdığı zamanda meydana gelir. Katmanlar difazör görevi görür ve ışığın etrafa yayılmasını sağlar.

Sertliği 6-6.5 olmasına rağmen kırılgan bir yapıya sahiptir. Çok çabuk zedelenebilir, parçalanabilir. Bunun nedeni de içindeki yarılmadan kaynaklanmaktadır. Bölünme bir taşın tüm katmanları ve düzlemleri boyunca kırılma eğilimine neden olabilir. Oldukça hassas bir taş olduğu için işlem görmesi zordur. Takı olarak kullanılacağı zaman yüzük tercih edilmez, darbe alma olasılığı daha düşük olan kolye ve küpe tercih edilir. Daha popüler hale geldiği zamanlarda nişan yüzüğü olarak kullanılmaya başlanmıştır. Ancak sık kullanmak için uygun bir taş olduğunu söyleyemeyiz. Yeterince korunduğundan emin olmanız gerekir. Modelini taşı koruyacak şekilde belirleyebilirsiniz. Ancak üst kısmını korumak oldukça zordur. Temizlerken de olukça dikkat etmek gerekir. Şeftali, mavi, gri, beyaz ve Rainbow (gökkuşağı) olarak bilinen renklere sahiptir. Prizmatik bir çeşitliliğe sahiptir. Farklı renkteki taşlar farklı faydalara ve özelliklere sahip olur.

Mavi veya kedi gözü renk

Bu çeşidi meditasyon ve değiştirilmiş farkındalık durumlarında kullanılır. Ayın enerjisini kullanarak kişiye güzel enerji, sakinlik ve huzur verir. Zihnin ve iç vizyonun netliğini arttırmaya yardımcı olur. Ayrıca kişinin daha mantıklı ve net kararlar verebilmesini sağlar. Özellikle duygusal problemler yaşayan, hayata tam olarak bağlanamayan, ne istediğini bilmeyen ve hatalarını görmekte zorluk çeken kişiler kullanmalıdır. Ying yang felsefesi ile benzer bir çalışma sergiler.

Gri renk

Çeşidi insanların algısını açmaya yardımcı olur, sezgilere odaklanan bir taştır, görülmeyen yerlerin görünümünü açar. Buna ayrıca yeni ay taşı da denir. Oldukça gizemli ve mistik bir taştır. Her şeyin potansiyel olarak var olduğunu ve bir gizem taşıdığını simgeler.

Beyaz renk

En sık görülen renktir, diğer renkler daha çok yansımalar ile ortaya çıkar. Ayın güzel enerjisinin taşı kullanan kişiye geçmesini sağlar. Psişik algıları kuvvetlendirir, daha vizyonlu biri olmaya teşvik eder. Özellikle duygular üzerindeki etkisi çok büyüktür, duyguların dengeli bir şekilde yaşanmasına yardımcı olur. Çocuklarda kabus görmeyi azaltır ve uykusuzluğa iyi gelir, yastığınızın altına koyarak daha huzurlu bir uyku çekebilirsiniz.

Turuncu renk

Zihin üzerinde oldukça etkiye sahip olan bir çeşididir. Endişeleri yatıştırır ve kişiye sakinlik kazandırır, güven duygusu aşılar, en iyisini ortaya koyabilmek adına cesaret ve sevgi dolu bir kalp verir. Özellikle aşk hayatında etkili durumlara neden olur, kişiye daha sevgi dolu bir ruh hali sunar. Hassas olan çocuklar için duygusal destek niteliği taşır. Daha cesur, kendine güvenen, ayakları yere basan bireyler olmalarına yardımcı olur.

Gökkuşağı renk

Adeta bir ışık oyunu görevi görür, güzel enerji verme konusunda oldukça başarılıdır. Işık yansıması ile gökkuşağının renkleri ortaya çıkar, adını da buradan almaktadır. Adeta bir prizma görevi görür. Psişik koruma sağlar, zihni ve duyguları daha berrak bir hale getirir. Bu sayede daha huzurlu bir yaşam sunar, kişiyi kötü düşüncelerden arındırır. Ayrıca daha huzurlu bir uyku çekmeye, güzel rüyalar görmeye yardımcı olur. Kullanan kişiyi kötü enerjilerden korur ve duygusal travma yaşamış kişilerin rahatlamasını sağlar. Bitki biliminden galaktik bilime, doğanın enerjisinden ruhlar dünyasına her alanda bağlantı kurabilir.


Ay Taşı Nasıl Temizlenir?

Tüm doğal taşlarda olduğu gibi oldukça dikkat isteyen bir temizlik rutinine sahiptir. Doğal taşlar kötü enerjileri emdikleri için düzenli olarak temizlik isterler aksi halde ilk aldığınız günkü etkilerini kaybederler ve zamanla enerjilerini kullanan kişiye aktaramazlar. Kirlendiği zaman parlaklığını kaybedecektir ve daha mat bir hal alacaktır.

Temizlik işlemi genel olarak deniz tuzu, ada çayı, lavanta veya sedir gibi yine tamamen doğal malzemelerle gerçekleştirilir. Bunun yanı sıra deniz suyunun da doğal taşın yıkanması ve arındırılması için mutlak surette tercih edilmesi gerekiyor. Böylelikle hem koleksiyonda yer alan diğer temiz doğal taşların enerjisini kaybetmeyecek, hem de kendine has yüksek enerjisini de kesinlikle kaybetmemesini sağlayacaktır.

Çok hassas bir taş olduğu için hasar görebilecek aktiviteler esnasında çıkarın ve koruyucu bir yerde muhafaza edin, mümkünse bir bez parçasına sarın ve oda sıcaklığında saklayın. Çok çabuk çizilebilir, ışıltısını geri kazanmak istiyorsanız kuyumcuya verebilirsiniz.

Deniz Tuzu

Ay taşını ılık bir suyun içine 3 yemek kaşığı deniz tuzu ekleyerek bekletin daha sonra taşınızı normal su ile yıkayın. Ardından taşınızı 24 saat boyunca ay ışığında bekletin, bu taşınızın eski gücüne kavuşmasına yardımcı olacaktır. Doğal taşların atomları frekanslarını ses ve sıcaklıkla beraber değişikliğe uğrayabilir. Bu yüzden avucunuza ya da başka sıcak bir yere koyarak ısınmasına yardımcı olun. Bu esnada taşa odaklanabilir, onun gücüyle etkileşime girmeye çalışabilirsiniz. Ay ışığı altında özellikle dolunay zamanı temizlenmelidir, bu sayede gücünü daha rahat bir şekilde toplayabilir.

Titreşim

Bir diğer temizleme yöntemi ise titreşim temizliğidir. Bu yöntem ile emilen negatif enerjiyi dışarı atmak için kullanılır. Yakında bir yerde dere, nehir tarzı akan su varsa ilk önce taş orada temizlenir. Bu aşamada doğal suyun enerjisi ile taş şarj edilir. Temizlik aşamasında ortamda daha güzel enerji olması adına sandal ağacı, adaçayı ve tatlı çim kullanabilirsiniz.

Ada Çayı veya Lavanta

Ay taşının temizlenmesinde doğal leke temizleme aracı olarak, ada çayı veya lavantalar tercih edilir. Bu yöntemle de doğal taşın temizlik işlemini çok kısa süre içerisinde tamamlamak gerçekten de olası hale gelir.

Toprak

Kendinize ait bir taşı her doğal taşta olduğu gibi toprağa gömerek yapılacak temizlik uygulaması en etkili ve kesin çözüm sağlayacaktır. Taşın sıcak veya soğuk su ile yıkanmaması, parfüm ve kimyasallardan uzak tutulmasına dikkat edilmelidir.


Ay Taşı Nasıl Anlaşılır?

Sahte taşlar piyasada bulunmaktadır bu yüzden güvenilir yerlerden almakta fayda vardır. Özellikle internetten satın alırken her siteden alışveriş yapmak uygun olmayabilir. Bazı özellikleri dikkate alındığı zaman gerçek mi sahte mi olduğu rahatlıkla anlaşılabilir. Satın almadan önce özellikleri dikkatli bir şekilde araştırılmalıdır. Özellikle her renkte olmadığı, parlak olduğu, ışığı yansıttığı ve yumuşak olduğu bilinmelidir. Sertliği 6 olsa dahi oldukça yumuşak ve kendinden yansımalı bir taştır.

Işığa tuttuğunuz zaman mavi veya sarı renkleri yansıtabilir. Ancak bu şekilde sahte mi gerçek mi anlaşılabilir. Opalite ve opal görünmesi için yapılmış insan yapımı bir camdır, doğal bir taş değildir. Doğal taşlarla benzer özellikler taşıyan simüle edilmiştir. Bazı yerlerde doğal taş olarak satılır hatta opalite aytaşı, deniz kuvarsı veya opalite kuvars gibi isimler dahi verilir. Ancak kristal bir özelliği bile yoktur. Karıştırılır olmalarının nedeni ise kesimlerinin neredeyse aynı olmasıdır. Oyulma şekillerini aynı görmeniz mümkündür.

Taşın sahte olup olmadığını anlamak için boyasını incelemek gerekebilir. İmitasyon taşlar sahte taşların boyanması sonucu elde edilir ve genelde iç renkleriyle dış renkleri uyum içinde olmaz. Dış boya benzetilen doğal taşın renginde olurken iç rengi kendi rengini yansıtır. Taşın iç kısmını görmek istiyorsanız ufak bir parçasını kırarak içinin rengini görebilirsiniz. Kırmak istemiyorsanız taşı çakmağa tutabilirsiniz. Eğer kalitesiz bir ürünse rengi akacaktır ve gerçek rengi açığa çıkacaktır.

Ucuz taşların tozları boyanıp preslenmez sadece boyanır, ancak ısı tutarken fazla abartmayın çünkü ametist gibi bazı doğal taşlar fazla ısıya maruz kaldıkları zaman renk değişimi meydana gelebilir yani doğal taş olsa dahi sahte sanmanıza yol açabilir. Bazen bu işlemler orijinal olup olmadığını anlamanıza yardımcı olmaz bunlar kaliteli imitasyon ürünleridir. Bu tarz ürünlerde boyalar tozlarıyla beraber boyanır ve preslenir. En iyisini aldığınız yerin orjinal ve iade garantisi olup olmadığına bakmaktır.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.