Havlit Taşının Özellikleri ve Faydaları

05.04.2020
Havlit Taşının Özellikleri ve Faydaları

Doğal taşlar arasında en çok tercih edilen ve bilinen havlit taşı, oldukça faydalı ve bir o kadar da göz alıcıdır. Huzur ve sakinlik verici özellikleri ile bilinen bu taş, geçmişten günümüze pek çok alanda da kullanılmıştır. Özellikle aksesuarlar da sık sık karşımıza çıkar. Renkleri ve değişik şekilleri ile en çok tercih edilen doğal taşlar sıralamasında yerini almaktadır. Fakat alırken rengine dikkat etmekte fayda vardır, doğal taşların güvenilir yerlerden alınması çok önemlidir.

Havlit Taşının Faydaları

Her doğal taşta olduğu gibi havlit taşında da pek çok fayda vardır, kullanılması önerilir. Özellikle stresli ve kaygılı kişilerin mutlaka yanından ayırmaması gerekir. Sadece ruhsal rahatlamaya neden olmaz aynı zamanda pek çok hastalığa da şifa olur. Günümüzde hastalıklara yakalanma oranı daha da artmışken doğal yöntemler kullanmak önemli bir hal almıştır, bu taşın faydaları ve kolay bulunur oluşu sayesinde tedavilerde tercih edilebilir. Bedeninize ve ruhunuza güzel enerji yayarken şık görünümü ile kombininizi de güzelleştirebilirsiniz. Faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Strese çok iyi gelir

Yoğun günlük hayat herkesin stresli olmasına neden olabilir, bu çok normal bir durumdur. Önemli olan stresle nasıl başa çıkacağını bilmektedir. Çünkü eğer önlenmezse, sağlık sorunlarına ve dikkat eksikliğine yol açabilir. Stresten uzak bir yaşam için havlit taşı kullanılabilir. En bilindik özelliği huzur ve sakinlik verici olmasıdır. Bu taşı yanından ayırmayan bir kişi çok daha huzurlu olacaktır. Avucunuzun içine aldığınız taş, size güzel enerjiler yayarak rahatlamanızı kolaylaştıracaktır.

Uyku problemini çözer

Bir başka faydası da uykusuzluğa çok iyi geliyor olmasıdır. Eğer uyumakta veya uykuya dalmakta zorluk çekiyorsanız yastığınızın altında havlit taşı bulundurmak çok daha rahat ve hızlı bir şekilde uyumanıza yardımcı olacaktır. Bunun nedeni zihin temizleyici özelliğinin olmasıdır. Uykuya dalmak genelde düşüncelerin arasında sıkışıp kalmaktan dolayı olur ve bu taş geçmişe takılı kalmayı engeller, daha sakin bir kafaya sahip olunmasını sağlar. Düzenli uyku hem zihin hem de beden için çok önemlidir. Yastığın altına koymak istemeyenler su dolu bir kabın içine de koyabilirler.

Sabır sağlar

Sabır verici bir taştır. Özellikle sabırsız olan kişilerin mutlaka kullanması önerilir çünkü yanında taşıyan kişiyi daha sabırlı olmaya teşvik eder, zor anlarda pes etmeyi engeller, kişinin kendine olan güveninin artmasını sağlar. Bu da hayatta daha başarılı olmaya neden olur. Sabırsız insanlar her zaman bir problemle karşı karşıya kalırlar. Havlit taşı buna engel olur. Kişiye dayanma gücü verir.

Öfke kontrolü sağlar

Özellikle çok çabuk sinirlenen insanlar yanlarında havlit taşı taşıdıkları zaman daha sakin olduklarını gözlemleyebilirler. Çabuk sinirlenen insanların olaylara daha sakin bir şekilde yaklaşmalarını sağlar. Öfkeyi kontrol etmeye yardımcı olur. Ani öfke değişimleri ciddi sorunlara neden olabilir, ikili ilişkilere zarar verir. Bu yüzden önlenmesi gereklidir. Bunun kolay yolu da bu taşı yanında taşımaktan geçmektedir. Kişiye güzel enerji verir ve daha kontrollü olmasını sağlar.

Meditasyonda kullanılır

Doğal taşların insan bedenini ve ruhunu rahatlattığı bir gerçektir. Kullanıldığı andan itibaren de değişimler gözle görülür bir halde olacaktır. Kişinin daha sakin ve huzurlu olmasını sağlar, zihnini canlandırır ve berraklaştırır. Kaygılardan uzaklaşmayı sağlar. Ayrıca ruhsal boyutlar ile bağlantı kurulmasına da yardımcı olur. Meditasyon yaparken avucun içinde ya da yakınlarda olması çok daha kuvvetli bağ kurulmasını sağlar, odağı arttırır ve psikolojik bakımdan bedeni dış yolculuklara hazırlar. Bu yüzden de meditasyon yapan kişilerin kullanması önerilir.

Hafızayı güçlendirir

Genelde hafızayı güçlendirmek için balık yemek, vitamin kullanmak gibi yöntemler önerilir ancak doğal taşların hafızayı güçlendirmedeki rolleri de oldukça büyüktür. Kişinin hafızasını daha doğru bir şekilde kullanmasını sağlar ve zihni canlandırır. Her şeyi çok çabuk unutan kişiler bu taşı yanında taşıyarak bunu önleyebilirler. Uyku düzenini sağlar, aynı zamanda rüyaları hatırlamak için de kullanılır. Zihni berraklaştırdığı için unutkanlık yaşamanızı önler, geçmiş ile alakalı şeyleri daha çabuk hatırlamanıza yardımcı olur.

Duygu karmaşasını önler

Duygu karmaşası yaşayan kişilere de çok yardımcı olur. Özellikle birine karşı ne hissettiğini bilemeyen kişiler havlit taşından yardım alarak doğru tercihlerde bulunabilirler. Duygularını kontrol etmek isteyenler de yararlanabilir. Bu taş, kişinin daha doğru kararlar vermesini kolaylaştırır. Duygular arasında kaybolup mantıklı yoldan sapmayı engeller. Gerçekliği ve doğru olanı bulmayı kolaylaştırır. Hayal dünyasında sıkışıp kalmayı engeller. Bu yüzden seçim sıkıntısı çekenlerin mutlaka kullanması önerilir.

Kemikleri güçlendirir

Tıpkı kalsiyum gibi kemiklere de çok iyi gelmektedir. Yanınızda taşıdığınız müddetçe kemikleriniz ile alakalı yaşadığınız tüm sorunlardan kurtulmuş olduğunuzu gözlemleyebilirsiniz. Daha güçlü olmayı sağlar, kemik ve eklem ağrılarını önler. Kemik ağrısı ve güçsüzlüğü pek çok şeyi yamayı engellemektedir. Bu taş, kemikler için mucizevi bir önem taşır. Bunun sebebi ise vücuttaki kalsiyum emilimini arttırıyor olmasıdır.

Organlara iyi gelir

Sadece ruhsal anlamda fayda sağlamaz. İnsan vücuduna da katkısı vardır. Özellikle mide, bağırsak, karaciğer, kalp ve omurga için çok faydalıdır. Bu bölgeler de oluşabilecek hastalıkları engeller, eğer hastalık varsa daha çabuk iyileşmesini sağlar ve ağrıları en aza indirir. Özellikle ağrı olan bölgelere yakın yerde tutmak daha hızlı geçmesini sağlayacaktır. Bu taş sayesinde pek çok hastalıktan korunabilirsiniz.

Migrene iyi gelir

Migrene çok iyi gelmektedir. Migren, kişinin hayatını olumsuz etkileyen bir hastalıktır. İnsanın enerjisini düşürür, hiçbir şeyden zevk almamasına neden olur. Baş ağrısı gerçekten çok sıkıntılı bir durumdur. Migreni geçirmek içinde kesin bir ilaç yoktur. Doğal yöntemler ile köklü bir şekilde yok edilmese de en aza indirgenebilir. Havlit taşı da bu yöntemlerden biridir. Alın bölgesinde taşı gezdirmek çok iyi gelecektir ve ağrıyı azaltacaktır.

Enfeksiyonları iyileştirir

Enfeksiyonlara da çok iyi gelmektedir. Tıpkı ağrılarda olduğu gibi enfeksiyonlarda da tedavi yöntemi olarak kullanılabilir, daha fazla ilerlemesini önler ve iyileşme sürecini hızlandırır. Enfeksiyon neredeyse o bölgeye yakın yerde tutmakta fayda vardır. Özellikle boğaz enfeksiyonlarında çok etkilidir. İlerlemesini engelleyerek farenjit ve bademcik şişmesini önlemiş olur. Grip, soğuk algınlık gibi hastalıklarda tedavi amaçlı kullanılabilir.

Sinir sistemini güçlendirir

Sinir sistemi için de çok önemlidir. Öfke kontrolü sağlayıp kişiye sakinlik verdiği gibi bedenen de fayda sağlar. Zaten ruhen daha sakin bir kişinin bedenen de sinir sistemine sıkıntı yaşaması çok nadir bir durum olacaktır. Havlit taşı, ruhen rahatlama sağlarken bedenen de sinir sistemini güçlendirmiş olur. Yani iki işi bir arada halletmiş olur. Bu sayede kişinin felç gibi hastalıklara yakalanma riskini de en aza indirmiş olur.

Vücudu toksinlerden arındırır

Bir diğer faydası da vücudu toksinlerden arındırıyor olmasıdır. Doğal bir taşın böyle bir özelliğe sahip olması oldukça değişik bir durumdur fakat karaciğere ve bağırsaklara çok iyi gelmektedir. Aksesuar olarak yanında taşımak ya da dekorasyon amaçlı evde bulundurmak kişinin toksinlerden arınmasını sağlayacaktır. Bu da pek çok hastalıktan ve fazla kilodan korunma anlamına gelmektedir.

Motivasyonu arttırır

Özellikle sakinlik ve huzur veriyor olması ile tanınan bu taş aynı zamanda zihni de canlandırır. Bunlarla beraber yapılan işe olan isteği ve azmi de artırır. Daha hırslı ve motive bir şekilde çalışmayı sağlar. Özellikle çok çabuk sıkılan ve pes eden kişilerin yanında taşıması önerilir. Odaklanmayı sağlar ve öz güveni arttırır. Olaylara iyimser bir şekilde yaklaşmayı sağlar, kötü yanları görmezden gelmeye yardımcı olur ve motivasyonu arttırır.

Enerji verir

Tıpkı enerji veren besinler gibi havlit taşı da kişinin daha dinç ve zinde olmasını sağlar. Çabuk yorulmayı engeller. Bedenen daha enerjik olmaya yardımcı olur. Bu taşı yanında taşıyan kişilerin taşımayanlara göre daha enerjik, iyimser, sakin ve mutlu olduğu tespit edilmiştir. Özellikle hiç bir iş yaşmak istemeyen veya üşenen kişilerin harekete geçmesini kolaylaştıracaktır.


Havlit Taşının Özellikleri

Sertlik2,5 - 3,5
Özgül Ağırlık2,5 - 2,6
Kimyasal Formül ve GrubuCa2B5SiO9 (OH) 5 Kalsiyum borosilikat hidroksit
RenkBeyaz
Çıkarıldığı YerABD, Kanada
ÇakralarTepe ve Alın (Göz)
Uyumlu Burçİkizler

Huzur verici olarak bilinen havlit taşı günümüzde en çok tercih edilen doğal taşlardan biridir. Uyum taşı olarak da bilinir. Hemen hemen her doğal taş satan yerlerden bulmak mümkündür. Renkleri ve faydaları ile oldukça cezbedicidir. Takıdan dekorasyona pek çok alanda kullanılır. Dış görünüşü de oldukça şıktır. Birleşik Devletlerden çıkarılan havlit taşı, hem ruhen hem de bedenen daha sağlıklı olmaya yardımcı olur. Günümüzde bu kadar popüler olmasının başlıca nedeni doğal ürünler ile tedavi sağlanmasının yaygınlaşması ve hoş bir görünüme sahip olmasıdır. Ancak sadece günümüzde değil geçmişte de oldukça yaygın bir şekilde kullanılmıştır. Eski insanlar da kullanmış ve ne kadar faydalı olduğunu keşfetmişlerdir.

Tarihçesi

İlk olarak Kanada’da 1868 yılında Henry How adındaki bir kimyager tarafından keşfedilmiştir. İsmini de keşfeden kişiden almaktadır. Alçı taşı maden ocağında madenciler tarafından bulunmuş ve değişik bir taş olduğu anlaşılıp, kimyagere haber verilmiştir. Bugüne kadar dünya çapında yaklaşık 30 bölgede bulunmaktadır. Genelde Kanada ve çevresinde bulunur ancak borat minareli olduğu için ülkemizde de sık sık rastlanır. Bu yüzden rahatlıkla bulunabilir. Bunun dışında Almanya, Meksika ve Rusya’da da çıkarılır. Çok fazla bulunmayan şeffaf yapıdaki havlit kristalleri ise sadece ABD Kanyon ve Kaliforniya’da, Kanada İona da çıkarılır.

Havlit ne anlama gelir?

Borat mineraline verilen isimdir ve ismini keşfeden kimyagerden almıştır. Birkaç renkten oluşabilir ve genelde damarlı görünüme sahiptir. Facet kesime uygun değildir bu yüzden kabaşon olarak kesilir. Evde dekorasyon amaçlı kullanmak ve tespihler de sık sık kullanılır.

Çakralar

Doğal taşların çakralar ve burçlar ile bağlantılı olduğu bilindik bir durumdur. Her doğal taş aynı çakraya etki etmez. Etki edilen çakraya göre sağlayacağı faydada değişiklik gösterebilir. Aynı zamanda hastalıklarda tedavi olurken de çakralar devreye girer. Burçlarda da aynı şeyler geçerlidir. Her burca farklı doğal taş daha iyi gelebilir. 3. göz çakrası üzerinde aktif olarak etki eder ve onun çalışmasını dengeler. Vücudun bu bölümündeki kötü enerjinin tok olmasını sağlar. Meditasyona bu kadar iyi geliyor olması ve zihni canlandırması üçüncü göz çakrasına etki ettiğinden dolayıdır. Burçlarda da boğa, ikizler, yengeç, akrep, koç, yay ve balıklara iyi gelmektedir.


Havlit Taşı Nasıl Anlaşılır?

Doğal taşların gerçek olup olmadığını anlamak çok önemlidir. Sahte taş alıp dolandırılmayı kimse istemez. Piyasada doğalların yanında sahte taşlar da vardır gerçeklerine benzesin diye sahte boyalar kullanılır. Ancak birkaç özelliğin bilinmesi ile gerçek mi sahte mi olduğu rahatlıkla anlaşılır. Bu özellikler sayesinde diğer doğal taşlardan da ayrılabilir. Bu sayede doğru seçimi yapmış olursunuz. Havlit sulu kalsiyum borattan oluşur ve opak bir yapıya sahiptir.

Doğada çok nadir olarak parlak ve saydam olanları da bulunabilir. Mermer deseni gibi dalgalı ve çatlaklı bir yapıya sahiptir. Bu çatlaklar genelde siyah ve kahverengi rengindedir. Çatlaklardan ve renklerinden doğru taş olup olmadığı anlaşılır. Dokusu oldukça yumuşaktır bu yüzden de takı olarak çok fazla tercih edilmez. Eğer havlit taşından bir takı gördüyseniz muhtemelen sahtedir. Yapısı gözeneklidir. Alırken bu delikli yapıya dikkat etmekte fayda vardır.

Nerelerden alınır?

Bu özelliklerine çok dikkat etmenin dışında satın alınan yerde büyük önem taşımaktadır. Her yerden doğal taş alınmaz. Adının bilindik olması çok önemlidir. Sahte ürünler ile karşı karşıya kalmamak adına bilinmeyen yerlerden almamak gerekir. Ucuz deyip her yere atlamak doğru olmayacaktır. Renklerinde ve yapılarında değişiklik yapılabilir. Örneğin çok yumuşak bir yapıya sahip olduğu için çabuk çizilen bu taşın sahtesinde daha sert bir doku kullanabilirler. Bu, mallarının daha uzun süreli ve dayanıklı olmasını sağlar ancak doğalı ile ayırt edilmelidir. Doğal havlit taşının dokusu yumuşak ve kırılmaya meğilliir. Sahtesi yukarıdaki faydaların hiç birini gerçekleştirmeyecektir. Özellikle internetten alırken çok dikkat edilmesi gerekmektedir.


Havlit Taşının Çeşitleri ve Renkleri

Doğal taşlar tek başlarına kullanılabildiği gibi değişik renk ve şekillerde aksesuar, dekorasyon amaçlı kullanılabilir. Bu şekilde tercih edilmelerinin nedeni hoş renklere ve desenlere sahip olmalarıdır. Havlit taşı da üzerindeki hoş dalgalar ve renkler sayesinde sık sık süs eşyalarında kullanılır. Takıda fazla tercih edilmez çünkü kırılgan bir yapıya sahiptir. Genel olarak tespih yapımında da tercih edilebilir.

Çeşitleri

Bulunduğu konuma göre farklı amaçlarda kullanılabilir. Opak ve saydam olarak bulunabilir ancak saydam olanı binde bir bulunmaktadır. Genel olarak opak olan kullanılır. Yani çeşitlerinde bir parlak bir de donuk var diyebiliriz. Saydam olanları kristal yapıya sahiptir ve Monoklinik, prizmatik şeklinde olabilirler.

Renkleri

Renkleri doğal özelliklerine göre farklılık gösterirken aynı zamanda ışığa bağlı olarak da değişebilir. Normalde sütlü beyaz veya gri, koyu kahverengi veya siyah damarlar halinde bulunurken boyanmış bir havlit taşı pembeden kırmızıya doğru geçişli görünebilir. Bunun dışında ışınların yansımasına bağlı olarak kahverengi, turuncu ve sarı olarak da görünebilir.


Havlit Taşı Nasıl Temizlenir?

Doğal taşların temizlikleri de çok önemlidir. Çünkü güzel enerji yaydıkları için etraftaki kötü enerjiyi kendilerine çekerler ve düzenli bir şekilde temizlenmezse sağladığı faydaların etkileri azalmış olur. Bu yüzden haftada bir kez olacak şekilde temizliğinin yapılması ihmal edilmemelidir. Temizlerken su ve sabun kullanılması yeterli olacaktır. Sabun kalıntıları tamamen gitsin diye iyice durulanması gerekir. Bol su temizlikte çok önemlidir. Dokusu yumuşak ve çizilmeye çok müsait olduğu için bir bez parçası kullanılabilir. Hassas bir taş olduğu için kimyasal malzemeler ve buhar makinesi kullanılması önerilmez. Ayrıca taşı yumuşak bir alanda saklamak da çok önemlidir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.