Ametist Taşının Faydaları ve Özellikleri

Ametist Taşının Faydaları ve Özellikleri

Ametist taşı gibi doğal taşların insanlar için tahminlerin üstünde uzun soluklu bir birlikteliği söz konusudur. Ve bir diğer önemli konu ise taşların bizzat insanlıktan çok daha eski var oluşlarının realitesi içerisinde gittikçe de öneminin artması durumudur. Taşlar ve anlamları ile ilgili ortaya konulan ve yükletilen değerler, insanoğlunun geçmişten bu yana doğadan gelene olan gerek mistik gerekse çeşitli psikolojik anlamlar yükleme rutini ile gelecekte de belli ki artan bir anlam, kullanım ve değer alanı bulmaya devam edecektir. Ametist taşı da gerek görüntüsü, gerekse enerji ve anlam yüklemesi yoğun görülen çoklu pozitif anlamların oldukça uzun soluklu yoldaşı gibi adeta insanoğlu için sürekli bir yoldaş özelliğinde. Taşların anlamı ve kullanım içeriğine bakıldığında oldukça şaşırtıcı da bir detay göze çarpmaktadır ki o da M.Ö. 4000 yıllarına kadar inen takı-inanç içerikli kullanımının öncelikle erkeklerde söz konusu olmuş olması durumudur. Yani kadınlardan önce erkeklerde yoğun olarak kullanılmış olması durumudur.

Ametist Taşının Faydaları Nelerdir?

Geçmişte de olduğu gibi günümüzde de hayat kolay değil. Her ne kadar teknoloji, bilim ve bilincin yoğunluğunda bir zaman aralığında olsak da hızlı da akan bir zaman aralığının üstelik de oldukça çabuk tüketilen içeriklerle çevrilmiş olmanın da etkisiyle psikolojik, manevi alanımız oldukça hırpalanmakta. Durum bu aşamada olunca da insanoğlunun bitmeyen bir beklenti rutini söz konusudur ki o da bizzat en önemli üye ve parçalarından olduğu doğanın yine insanoğluna en iyi çözümünü doğanın sunacağı oluşmuş inancıdır. Kaldı ki bu rutin gerek tıp, gerek eczacılık ve psikoloji bilimin daha isimlerinin bile geçmediği dönemlerden kalmış olmasına rağmen bu kadar uzak ve teknoloji yoğun bir dönemde talep görmeye devam etmekteyse de elbette ki bunun gerçeklikte deneyimlenmiş bir gerçekliği de söz konusudur.

Yani MÖ döneminde yaşamış olan bir birey ile günümüz dünyasında yaşayan bir birey eğer zaman aralığına rağmen ortak noktalarda bulunabiliyorsa buraya dikkat etmekte oldukça fayda vardır inancındayız. Psikoloji, tıp ve diğer pek çok alanda oldukça çığırlar açılmış olan bu dönemde bile bizler taşlara özel anlamlar yüklüyor ve şifa amaçlı kullanmaya devam ediyor. Bunlar için de maddi belli bedeller ödeyebiliyorsak burada insanlar için tartışmasız yerini bulan faydalar söz konusudur. Gerek görsellik gerek enerji ve şifaya kadar varan pek çok inancı günümüzde de oldukça yoğun talep bulmaktadır. Ametist taşının faydaları arasında yer alanlardan en göze çarpanları sizler için aşağıda sıralamış bulunmaktayız. Ametist bileklik, tesbih, kolye, yüzük gibi aksesuarları da günlük yaşamda kullanabilirsiniz.

Psikolojik Denge Sebebidir

İçerisinde negatif enerji taşır ve içeriği, yapısı da negatif olanı kendine çekmek olduğundan, gerek sizlerin gerekse çevrenizdekilerin negatif enerjisini çeker. Dolayısıyla psikolojik dengesizliğin en önemli sebeplerinden olan negatiflik ürünü her kaynağı bloke etme özelliği söz konusudur.

Dikkat Dağınıklığına Uzanan Yardım Eli

Gerek iş, gerek eğitim gerekse normal hayatımızda dikkat sürecinin ne kadar sağlıklı olursa o kadar sağlıklı da bir yaşam rutinimiz söz konusu olmaktadır. Özellikle hesap kitap işleri ile uğraşan veya sınava hazırlanan bireylerin bu taşın oldukça güçlü ve göze çarpan özelliğinin etkisiyle muhakkak bulunduruyor olması tavsiye edilendir. Özellikle günümüz çocuk ve gençlerdeki dikkat dağınıklığına gerek evimizin bir köşesinde veya güzel bir takı olarak ametist taşını bulunduruyor olmamız oldukça etkili sonuçları getiren bir durum olacaktır.

Öfke Kontrolünde Çözüm

Her yaşa aralığında karşılaşılan ve bazen boyutları bizler için oldukça kritik sonuçlar doğuran öfke durumunu özellikle yatıştırıcılık özelliği ile yok eden özelliklerin de sahibidir.

Sağlıklı Kan Değerlerine Sahip Olun

Vücudumuzun en önemli ver yoğun olan gerçekliğini kan oluşturmaktadır. Bizim hayati fonksiyonlarımızın en önemli kaynağı kan değerlerimizin sağlıklı olması durumundan oluşmaktadır. Gerek kansızlık, gerek kan içeriğinin temizlenmesi, olumsuz özelliklerinden arındırılması için ametist taşı oldukça fonksiyonel bir özelliğe sahiptir.

Göz Sağlığı İçin Yanınızda Bulundurun

Dünyaya açılan kapımız olan gözlerimiz ne kadar sağlıklı olursa bu dünyadaki her şeyi o kadar sağlıklı görür ve deneyimleme fırsatı buluruz. Bunun için de bu taşı hayatımızda bulundurmak bizlere oldukça önemli bir anlam alanı oluşturmaktadır.

Uyku Problemi Ortadan Kalkıyor

Hayatın yoğunluğu ve pek çok sebeplerle boşaltılamayan kafalar ve bununla birlikte milyonlarca uyku problemi çeken insan profilleri günümüzün artık en olağan durumlarını oluşturmaktadır. Fakat uzmanların da işaret ettiği üzere sağlıklı uyku sağlıklı beden ve sağlıklı psikoloji için olmazsa olmaz olarak ifade ediliyorken bu probleme çözüm bulmamak bizlere çoklu olumsuzluklar sunacaktır. Ametist taşının faydaları içerisinde en sık başvurulan nedenlerden biri olan “uyku problemi”ne çözüm için taşı ya uyuduğunuz odada bulundurun ya da daha etkili sonuçlar için uyku esnasında yastığınızın altında bulundurun.

Huzur Sağlıyor

Ametist, rahatlamanıza ve gevşemenize yardımcı olacak sakinleştirici bir enerji taşımaktadır. Vücudunuzu rahatlatır ve üzerinizde taşıdığınız huzursuzluğu ve endişeli hali azaltır. Bu etkiyi elde etmek için ametist yüzük takabilirsiniz. Aynı zamanda ametist tesbih ile elinizde tutabilirsiniz.

Horman Dengesini Destekler

Vücudumuzda yer alan hormonların oluşmasından sorumlu olan endokrin sisteminde denge oluşturur. Migren, selülit, hormonal dengesizlikler, menopoz, adet düzensizliği, kilo kaybı, akne, göğüs ağrıları gibi önemli konularda oldukça etkili olmaktadır.

Uzmanlar ametist taşını, hipofiz bezi, tiroid, hipotalamus, üreme bezleri, adrenal bezler ve pankreas içeren tüm endokrin sisteminin performansını kontrol ederek düzenlemek için kullanılmasını öneriyor.

Günlük olarak bu taşı kullandığınız takdirde endokrin sisteminizi güçlendirebilir ve hormanlarınızın daha iyi bir dengede rol almasına yardımcı olabilirsiniz.

Sağlıklı Kilo Vermeye Yardımcı

Ametist, vücudumuzun metabolizmasını dengelemekte oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Bu sayede vücudumuz, kalorileri daha etkili bir şekilde yakayabilir. Ayrıca kötü alışkanlıklardan uzak durmanıza yardımcı olur. Eğer bir diyet yapıyorsanız, bu diyete bağlı kalmanızı da sağlar. Bu sayede daha sağlıklı yiyecekler yiyebilir ve düzenli egzersizler yapabilirsiniz.

Ametist ile gün içerisinde yoga yapabilirsiniz. Yoga yaparken bu taşı elinizde tutabilirsiniz. Gün içerisinde yaptığınız yürüyüşlerde ametist bileklik takabilir veya cebinizde taşıyabilirsiniz. Böylece tüm yürüyüşünüz boyunca etkisinden faydalanabilirsiniz. Spor rutininize ve diyetinize katkı sağlamak isterseniz büyük bir ametist taşının yanında meditasyon yapabilirsiniz.

Vücudu Temizliyor

Vücudun içten dışa doğru temizlenmesine ve rahatlamasına büyük katkı sağlar. Bu sayede çakralar açılarak temizlenir. Ayrıca kanın temizlenerek toksinlerden arınmasına katkı sağlar. Bu etkilerden faydalanmak için evinizde en çok kullandığınız odanın bir köşesine büyük bir taşı dekoratif bir ürün olarak yerleştirebilirsiniz.

Baş Ağrısını Azaltır

Ağrı kesici özelliği olduğundan dolayı baş ağrılarının hafiflemesine yardımcı olur. Sakinleştirici etkisinden faydalanmak için, uzandıktan sonra başınızda ağrı hissettiğiniz bölgeye bir ametist taşını yerleştirin ve gözlerinizi kapatarak derin derin nefes alın ve verin. Bir süre sonra başınızdaki ağrının hafiflediğini fark edeceksiniz. Gün içerisinde elde ettiğiniz yorgunluk ve stres bir anda ortadan kaybolacaktır.

Dikkat Dağınıklığı Sorununu Ortadan Kaldırır

Ametistin etkileri oldukça şaşırtıcıdır, bir anda ihtiyaç duyduğunuz dikkati istediğiniz noktada toplar ve odaklanmanıza yardımcı olur. Bu sayede zihninizde yeni fikirlerin oluşmasına katkı sağlar. Eğer sürekli olarak dikkatiniz dağılıyor ve dağınık düşüncelere sahipseniz bu uygulama tam da sizin için oldukça ideal. Yaratıcı ve güçlü fikirlere sahip olmak için ametist takılarını üzerinizde bir aksesuar olarak taşıyabilirsiniz.

Karar Verme Gücünüzü Arttırır

En büyük faydalarından birisi de karar alma sürecinde etkin rol oynamısıdır. Sağduyumuzun ve sezgilerimizin birlikte hareket etmesi ile ortaya çıkan seçimlerimize yardımcı olur, bu sayede daha az duygusal ve aynı zamanda yaratıcı, olgun kararlar vermenize neden olur. Bu sayede vermiş olduğunuz kararlardan pişmanlık duymaz ve hayatınızda daha olumlu gelişmelerin oluşmasına fırsat sağlamış olursunuz.

Kimi zaman duygularımız aslında istemediğimiz yanlış kararlar vermemize neden olur. Duygularımızın heveslerini takip ettiğimizde, genellikle kendimizi kontrolden çıkmış bir halde bulabiliriz. Ametist taşı yardımı ile kendinizi dinleyebilir, bilinçli ve güçlü bir şekilde hareket edebilirsiniz. Özellikle önemli kararlar vermek üzere iseniz bu süreçte taşı elinizde duyabilirsiniz. Genel olarak karar alma sürecinizi geliştirmek için düzenli olarak bu uygulamaları sağlamanız sizin için oldukça yararlı olacaktır.

Ruhu Temizler, İyileştirir ve Korur

Ametist, bulunduğu bölgede yer alan havayı temizleyerek ortamdaki negatif enerjiyi uzak tutar. Eğer ruhunuzun oldukça bunaldığını ve daraldığını düşünüyorsanız ortamın havasını bir anda değiştirme için bu uygulamayı denemeye ne dersiniz ? Gençleştirici, huzurlu ve sevgi dolu enerjisinden faydalanın.

Bencillik Azaltır

Vücudunuzdaki titreşimleri arttırıcı özelliği olduğundan dolayı, kendinizle olan mücadeleyi bir anda ortadan kaldırır ve daha sakin düşüncelere sahip olmanızı sağlar. Özgürce paylaşmanıza ve başkalarına karşı kalbinizin açıldığını fark edeceksiniz. Daha barışçıl bir yaşam istiyorsanız meditasyonunuza ametistin de eşlik etmesine izin verin.

Ametist Taşının Özellikleri Nelerdir?

Sertlik7
Özgül Ağırlık2,65
Kimyasal formül ve grubuKimyasal Formülü : SiO² + Al, Ca, Fe, Mg, Li, Na
RenkMor ve tonları, yarı opak, saydam
Çıkarıldığı ÜlkelerBrezilya, Kanada, Rusya, Madagaskar, Hindistan, Namibya, Sri Lanka
ÇakralarTaç ve Alın
Uyumlu BurçKoç, Balık, Kova, Başak, Yay
Diğer İsimleriMor Yakut, Aşk Taşı
Sembol olduğu unsurAdalet, cesaret, doğru karar, huzur
  • Koyu, mor ve lila içerikli renkleri olan ve taşlar içerisinde enerjisi, gücü en yoğun olan taşlardandır.
  • Enteresan özelliklerinden biri de mekana göre fiziksel özelliklerinin değişiklik göstermesi durumudur. Buradaki değişiklik detayı ise bulunulan coğrafya ve ilgili yerdeki mineral ve magmatik bileşenlerin farklılığından dolayı bazı durumlarda parlak, bazı durumlarda ise soluk bir görünüme sahip türlerinin olması durumudur.
  • Kıymet olarak en değerli amestist taşının mor renginin en yoğun olanını bünyesinde barındıran türü olduğu ifade edilmektedir.Bu mor renginin de bizzat bileşiğindeki demir madeninden kaynaklanmaktadır. Tam tersi durum olan gittikçe mor renkten uzaklaşan, renk tonu açılan ve soluk renkli olanlarının ise kıymet olarak diğer türlerine göre oldukça düşük değerdedirler. Soluk taşlar içerisinde bir türü sadece diğerlerine göre farklı tutulup “Fransa Gülü” ismiyle bilinmektedir.

Ametist Taşı Nasıl Anlaşılır?

Rengine ve parlaklığına ilk olarak bakabilirsiniz. Mor ve lilaya varan çoğunlukla parlak tondaki kristalimsi görüntünün sahibidir. Fakat hayatta en önemli sektörlerden olup gün geçtikçe de kendini geliştiren imitasyon sektörünün kurbanı olan pek çok ametist taşı severleri de vardır. Bunun için öncelikli olarak bilmeniz gereken birkaç nokta vardır ki en önemlisi bu taşın dış görüntüsüyle iç görüntüsünün aynı olması gerektiğidir. Yani dıştaki kristalimsi ve ilgili renk durumunu bizzat iç kısmında da aynı olması gerektiği durum en temel orjinallik göstergesi olacaktır. Peki bu durumu anlamanın yolu nedir diye sorarsanız bir şekilde ametistin kırma yoluyla iç yapısını kontrol etmek en bilinen yolu olacaktır. Başka bir yöntem ise taşa dışarıdan ısı kullanın. İmitasyon ise hemen rengi değişecek ve üzerine uygulanan boya kendini ele verecektir. Bütün bunları yeterli bulmuyorsanız bulunduğunuz bölgedeki arkeoloji veya bio enerji bölümlerine test yaptırmanız en kesin sonucu ortaya koyacaktır.

Ametist Taşının Çeşitleri ve Renkleri

Çeşitleri, renk ve parlaklık gibi iki detayla farklılaşır. Soluk ve parlak türleri ayırımın yanı sıra renklerine göre de yoğun mor içerikli olanından açık lila hatta pembe tonuna kadar geniş bir yelpazeye sahiptir. Bilinen en gözde ve kıymetli türünün adı Sibiryalı olup bu ismini elbette ki çıkarıldığı coğrafyadan (Sibirya) almakta olan ve kırmızı pırıltılar fonunda, yoğun menekşe tonuna sahip olan gözde türünü oluşturmaktadır.

Ametist Taşı Nasıl Temizlenir?

Temizliği aslında pek de zor değildir ama her işte de olduğu gibi detaylara önem verilmelidir. Bu taşların temizliğinde muhakkak suya ihtiyaç duyacaksınız. Tabi bunun yanında güneşin ışınlarından da faydalanacağız. Fakat dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri suyun sıcaklık değerinin yüksek tutmayıp ılık olması ve içine konulan taşın güneş ışınlarıyla buluşabileceği bir ortama sahip olmasıdır. Genellikle 2 haftalık kullanım periyodundan sonra, muhakkak taşın en azından uygun sıcaklık değerindeki suya tabi tutulması önemle önerilen durumlardandır.

Ametist Taşının Anlamı Nedir?

Ametist ismi, Yunanca ametusthos kelimesinden gelir ve “sarhoş değil” anlamına gelir. Bu ise bir efsaneden kaynaklıdır. Bu efsaneye göre, şarap tanrısı Bacchus’tan intikam almaya gelen kararlı bir kişi, tanrının tapınağına giderken kaplanlar tarafından yutulur. Bu talihsiz kişi aslında Ametist adında çok güzel bir kızdır. Vahşi hayvanların saldırısına uğrayan bu kız, tanrının yardımı ile beyaz bir kristal haline getirilerek kurtarıldı. Hayatı boyunca yapmış olduğu zalimliklerden büyük bir pişmanlık duyan Bacchus, bu taşın üzerine üzüm suyu dökerek mor rengini verdi.

Tarih boyunca Ametistin özel yanı insanlığın hoşgörülü olmasını ve sarhoşluktan uzak durmasını sağlamıştır, en azından buna inanılmıştır. Katolik piskoposlar, mistik kötülüklerden korunmak içinde bu taşı kullanıyorlardır. Tabi bunların yanında, kötü düşünceleri kontrol altına almak, zekayı arttırmak ve ticari konularda başarı sağlamak içinde kullanıldı.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.