Ametist Taşı Özellikleri ve Faydaları

29.06.2019
Ametist Taşı Özellikleri ve Faydaları

Ametist taşı, dünyanın en popüler mor renkli ve değerli taşlarından birisidir. Kuvarsın bir çeşididir ve 2000 yılı aşkın süredir kullanılmaktadır. Mohs sertlik derecesi 7 olduğu için dayanıklıdır. Bu nedenle yüzük, küpe, kolye, bilezik gibi kişisel takılarda ve süslemelerde kullanılmaktadır.

Ametist Taşı Faydaları

Ametist taşının en belirgin özelliği ve faydası: sakinleştirici ve dingin bir enerjiye sahip olduğu için zihinsel ve ruhsal olarak gevşemenizi ve rahatlamanızı sağlar. Huzursuzluğu ve sinirleri yatıştırır.

 1. Doğal sakinleştiricidir, vücudu rahatlatır.
 2. Psişik yetenekleri geliştirir.
 3. Uykusuzluğu giderir.
 4. Hormon üretimine yardımcı olur ve dengeler.
 5. Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 6. Kilo vermeye yardımcı olur.
 7. Vücudu detoksifiye eder.
 8. Baş ağrısını azaltır.
 9. Daha net düşünmeye yardımcı olur.
 10. Ruhu iyileştirir, korur ve temizler.
 11. Meditasyona yardımcı olur.
 12. Bencilliği azaltır.
 13. Psişik saldırılara karşı korur.
 14. Stres ve kaygıyı giderir.
 15. Motivasyonu arttırır.
 16. Kan dolaşımına yardımcı olur.
 17. Hücre gelişimini ve yenilenmesini destekler.
 18. Hasarlı cildi onarır ve cildin yenilenmesini sağlar.
 19. Manevi farkındalığı arttırır.
 20. Anksiyete tedavisinde etkilidir.
 21. Kötü alışkanlıklardan uzak tutabilir.

Ametist Taşı Özellikleri

Sertlik7
Özgül Ağırlık2,65
Kimyasal formül ve grubuSiO² + Al, Ca, Fe, Mg, Li, Na
RenkMor ve tonları, yarı opak, saydam
Çıkarıldığı ÜlkelerBrezilya, Kanada, Rusya, Madagaskar, Hindistan, Namibya, Sri Lanka
ÇakralarTaç ve Alın
Uyumlu BurçYay, Başak, Oğlak, Kova ve Balık
Diğer İsimleriMor Yakut, Aşk Taşı
Sembol olduğu unsurAdalet, cesaret, doğru karar, huzur

Ametist Taşı Nasıl Anlaşılır?

Ametist taşının gerçek olup olmadığını anlamak için ilk olarak yüzeyindeki renk dağılımlarına bakmalı ve koyu mor ve parlak kırmızı renkte olan taşları seçmelisiniz. En değerli ve kaliteli olanları, temiz, berrak ve yoğun renklere sahip olanıdır.

1. Rengine Bakın

Ametist taşı satın alıyorsanız, taşın farklı renklerini bilmeniz size mutlaka yardımcı olacaktır.

Taşın doğal rengi, içerisinde yer alan demir ve manganez gibi mineraller nedeniyle menekşe rengindedir. Açık ve normal leylak rengi, koyu veya parlak kırmızı rengi, mavi ve koyu menekşe renklerinde olabilir.

En kaliteli taşı almak istiyorsanız, mutlaka yüzeyinde dolgun mor ve parlak kırmızı renkleri arayın. Özellikle temiz ve berrak olmasına dikkat edin.

2. Dokunun ve Hissedin

Taşa dokunduğunuzda soğuk bir yapıya sahip olduğunu fark etmelisiniz. Örneğin, sahte ametist taşını elinize aldığınızda vücut sıcaklığınızdan dolayı ısınacaktır.

3. Sertliğini Test Edin

Ametist, camı çizerek üzerinde iz bırakabilir ve herhangi bir zarar görmez. Sert bir yapıya sahip olduğu için bazı yüzeyleri kazıyabilir ve beyaz çizgi bırakır.

İlk olarak basitçe tırnağınızla sonrasında bıçak veya çelik içerikli bir kesici ile çizmeyi deneyin. Eğer taş çizilirse gerçek değildir.

4. Baloncukları Kontrol Edin

Mineraller, yoğun bir basınç ve ısı ile oluşur. Bazı kristaller, yapıları içerisinde kabarcıklanma barındırır. Fakat ametist taşında bu kabarcıklanma yoktur. Ametist, kuvars çeşitlerinden biri olduğu için üzerinde iplik benzeri bileşimler görülür.

Ametist

6. Görsel test edin

Ametist taşını elinize aldığınızda görsel açıdan test edin. Taş üzerinde renk değişiklikleri, benekler, noktalar ve küçük çatlaklar gibi kusurlar görebilirsiniz.

Hiçbir zaman %100 mükemmel değildir, bu nedenle eğer gözünüze kusursuz bir yapıda görünüyorsa kesinlikle doğal bir şekilde oluşmamıştır.

7. Boya Kontrolü Yapın

Bazı satıcılar, taşın üzerinde yer alan göze batan kusurları gizlemek için çatlakları, boya enjekte ederek kapatmaya çalışırlar.

Taşa baktığınızda çatlaklar üzerinde az miktarda dağınık pigmentler içeriyorsa ametistin gerçek olmama ihtimali vardır. Bunu gözünüzle rahatlıkla fark edebiliyor olmalısınız.

8. Su Testinden Geçirin

Bu oldukça basit ve işe yarar bir testtir. Taşın üzerinde herhangi bir boya olup olmadığını kontrol etmek için su altında yıkayın, eğer boya varsa akıp gidecektir.

9. Profesyonel Test Yaptırın

Ametistin gerçekliğinden tamamen emin olmak isterseniz mutlaka profesyonel testten geçirmelisiniz. Bunun için kuyumcuya, mücevher değerlendirme görevlisine veya laboratuvara götürebilirsiniz. Satın alırken mutlaka güvenli bir yerden sertifikalı bir şekilde almaya dikkat etmelisiniz.


Ametist Taşı Nasıl Temizlenir?

Ametist taşı, ılık su, yumuşak sabun ve yumuşak kıllı bir fırça ile temizlenir ve ardından havluyla kurutulmalıdır. Aşırı ısı ve buhar ile temizlemekten kaçının. Eğer uzun süre güneşte bırakırsanız rengi solabilir. Bu nedenle ametist, doğrudan güneş ışıklarından uzak tutulmalıdır.


Ametist Taşı Nasıl Kullanılır?

Ametist taşı ile birlikte fiziksel bedeninizi, duygusal yönünüzü ve ruhsal gelişiminizi desteklemek için nasıl kullanabileceğinizi merak mı ediyorsunuz?

Ametist taşını kullanmanın 14 yolunu öğrenin ve bu renkli mineralin ne kadar faydalı olabileceğini şimdi öğrenin.

1. Huzurlu Bir Yaşam Alanı Oluşturun

Evinize yerleştireceğiniz ametist ile gerginlik hissinden uzaklaşarak sakinleşebilir ve daha huzurlu olabilirsiniz.

2. Daha İyi Bir Gece Uykusunu Tadın

Ametist taşını eğer yatağınızın yanında bir yere veya yastığın yanına koyduğunuz takdirde zihninizi temizlemeye yardımcı olabilir. Böylece daha rahat bir şekilde uyuyabilir, daha güzel rüyalar görebilirsiniz. Mükemmel bir gece uykusu için sizde mutlaka denemelisiniz.

3. Meditasyon Sırasında Kullanın

Gün içerisinde meditasyon yaparak rahatlamayı seviyor musunuz? Eğer seviyorsanız mutlaka ametist kolye eşliğinde meditasyon yapmayı denemelisiniz. Bu sayede daha sakin ve rahatlamış bir zihin elde edebilirsiniz.

4. Olumsuzlukla Mücadele Edin

Ametist bileklik takarak olumsuzlukla mücadele edebilirsiniz. Eğer gün içerisinde kendinizi çok yorgun ve ağır hissediyorsanız mutlaka aksesuarlarınız arasına ametist eklemeyi unutmayın, hatta cebinizde bile bulundurabilirsiniz.

5. Stres Atmak İsteyenlere Verin

Ametist taşlı yüzük, sevgilinize hediye etmeniz için harika bir taştır. Özellikle yoğun bir stres dönemi geçiriyorsa, ametist yüzük üzerindeki stresi atarak onu rahatlamasına yardımcı olur.

6. İlham Almak İçin Kullanın

Ametist tesbih, özellikle ilham bulmak için harika bir aksesuardır. Eğer netliğe ulaşmak ve iç huzurunuzu arttırmak istiyorsanız mutlaka tesbih olarak kullanmayı deneyebilirsiniz.

7. Daha Verimli Çalışmaya Başlayın

Ofisinizde bulunduracağınız ametist ile birlikte işinize daha iyi konsantre olabilir ve işleri her zamankinden daha hızlı ve doğru bir şekilde yapabilirsiniz.

Yaratıcı ve güçlü fikirlere sahip olmak için ametist takılarını üzerinizde bir aksesuar olarak taşıyabilirsiniz.

8. Karar Verme Gücünüzü Yükseltin

Ametist, sağduyumuzun ve sezgilerimizin birlikte hareket etmesi ile ortaya çıkan seçimlerimize yardımcı olur. Bu sayede daha az duygusal ve aynı zamanda yaratıcı, olgun kararlar vermenize neden olur.

Artık vermiş olduğunuz kararlardan pişmanlık duymaz ve hayatınızda daha olumlu gelişmelerin oluşmasına fırsat sağlamış olursunuz. Özellikle önemli kararlar vermek üzere iseniz bu süreçte taşı elinizde duyabilirsiniz.

9. Baş Ağrısına Çözüm Sağlayın

Ağrı kesici özelliği olduğundan dolayı baş ağrılarının hafiflemesine yardımcı olur.

Sakinleştirici etkisinden faydalanmak için, uzandıktan sonra başınızda ağrı hissettiğiniz bölgeye bir ametist taşını yerleştirin ve gözlerinizi kapatarak derin derin nefes alın ve verin.

Bir süre sonra başınızdaki ağrının hafiflediğini fark edeceksiniz. Gün içerisinde elde ettiğiniz yorgunluk ve stres bir anda ortadan kaybolacaktır.

10. Horman Dengenizi Düzenleyin

Ametist taşı, vücudumuzda yer alan hormonların oluşmasından sorumlu olan endokrin sisteminde denge oluşturur. Migren, selülit, hormonal dengesizlikler, menopoz, adet düzensizliği, kilo kaybı, akne, göğüs ağrıları gibi önemli konularda oldukça etkili olmaktadır.

Uzmanlar ametist taşını, hipofiz bezi, tiroid, hipotalamus, üreme bezleri, böbrek üstü bezi ve pankreas içeren tüm endokrin sisteminin performansını kontrol ederek düzenlemek için kullanılmasını öneriyor.

Günlük aksesuar olarak bu taşı kullandığınız takdirde endokrin sisteminizi güçlendirebilir ve hormonlarınızın daha iyi bir dengede rol almasına yardımcı olabilirsiniz.

11. Psişik Saldırılara Karşı Kendinizi Koruyun

Ametist ile birlikte üzerinizde taşıdığınız veya dışarıdan gelebilecek olan negatif enerjilere karşı korunabileceğinizi biliyor muydunuz?

Özellikle psikolojik açıdan kendinizi bir süredir dengesiz hissediyorsanız mutlaka aksesuar olarak kullanmayı denemelisiniz.

12. Öfkenizi Kontrol Altına Alın

Kontrolsüz öfke, her yaş aralığında karşılaşabilir bir durumdur. Öfkenin boyutları ise bazen oldukça kritik sonuçlar doğurabilir.

Öfke durumunu kontrol altına alarak yatıştırmak için ametist taşından faydalanabilirsiniz. Bunun için bileklik, yüzük veya kolye olarak kullanın.

13. Sağlıklı Kilo Vermeye Başlayın

Ametist, vücudumuzun metabolizmasını dengelemekte oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Bu sayede vücudumuz, kalorileri daha etkili bir şekilde yakabilir. Ayrıca kötü alışkanlıklardan uzak durmanıza yardımcı olur.

Eğer bir diyet yapıyorsanız, bu diyete bağlı kalmanızı da sağlar. Bu sayede daha sağlıklı yiyecekler yiyebilir ve düzenli egzersizler yapabilirsiniz.

14. Vücudunuzu Doğal Olarak Temizleyin

Vücudun içten dışa doğru temizlenmesine ve rahatlamasına büyük katkı sağlar. Bu sayede çakralar açılarak temizlenir.

Ayrıca kanın temizlenerek toksinlerden arınmasına katkı sağlar. Bu etkilerden faydalanmak için evinizde en çok kullandığınız odanın bir köşesine büyük bir taşı dekoratif bir ürün olarak yerleştirebilirsiniz.


Ametist Taşı Renkleri

Ametist taşı rengi, soluk leylaktan koyu kırmızımsı mor rengine kadar değişebilir. Görünümü ise şeffaftan yarı saydam kuvarza kadar değişir.

En kaliteli ve en iyi ametist taşı, en yoğun koyu mor renkli olandır. Gün ışığında, yapay aydınlatmalara göre rengi daha iyi gözükür.

Ametist taşının fiyatını derin renkleri belirler. Özellikle derin ve parıltılı renklere sahip olanı oldukça değerlidir. Fakat açık renkli olanları daha az değerlidir.

En pahalı ametist, kırmızı ve mavi ışıklı “Sibirya” koyu mor ametistidir.


Ametist Taşı Efsanesi

Ametist ismi, “sarhoş değil” anlamına gelir ve Yunanca ametusthos kelimesinden türemiştir. İsmi eski bir efsaneden gelmektedir.

Yunan mitolojisine göre Ametist genç bir bakiredir. Kırmızı şarapla sarhoş olur ve Yunan tanrılarından Dionysos’un gazabına uğrar. Ametist yardım istemek için Diana tanrısına bağırır ve tanrı onu hemen beyaz ve parıldayan bir taşa (kuvars) dönüştürür.

Dionysos olanları fark ettiğinde, yaptıklarından dolayı pişmanlık duyar ve ağlamaya başlar. Ağladığında gözyaşları kırmızı şarap şeklinde kadehine damlar. Bir süre sonra kadehi devrilir ve içerisindeki kırmızı şarap, beyaz kayanın her tarafına dökülür. Böylece şimdi Ametist olarak bildiğimiz mor kuvars halini alır.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.