Dudak Şişmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

  11.01.2020
  Dudak Şişmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

  Dudak şişmesi, bir diğer ismiyle dudak ödemi, bir veya iki dudağın normal boyutunun üstüne çıkması anlamına gelir. Genelde boyutu veya uzantısı değişir. Şişkinlik vücudun diğer bölgelerinde yaşanan ödem gibi sıvı birikmesi sonucu oluşur. Dudak dokusunun içinde iltihaplanma yaşanırsa da dudak şişmesi meydana gelebilir. Dudak, hassas bir bölge olduğu için yaralanma, hastalık, bazı ilaçlar ve alerjiler şişmesine neden olabilir. Bazen de bir böceğin sokması bile şişirebilir. Dudağın şişmesi yemek yemeyi, konuşmayı, içmeyi ve ağzı açmayı olumsuz etkileyebilir. Ağrılı ve yorucu geçebilir.

  Beraberinde kabarcık oluşumu, çatlak, renk değişimi, yorgunluk, ağrı, yüksek ateş ve baş ağrısı getirebilir. Genelde viral enfeksiyon yani uçuk, yaralanma ve ucuz cilt ürünlerin nedeniyle şişme yaşanır. Alerjik reaksiyonlar, belirli yiyecekler hatta güneş bile dudağın şişmesine yol açabilir. Genelde ilaç tedavisi ile geçse de anafilaksi gibi ciddi bir durumsa mutlaka tıbbi müdahale gerektirir. Bu hastalık beraberinde kurdeşen, kaşıntılı göz, yutma zorluğu ve ağızda şişme getirir. Özellikle fındık, kabuklu deniz ürünleri, yumurta beyazı ve susam dudak şişmesine yol açacak alerjilere neden olabilir.

  Hangi bölüme başvurulmalıdır?

  Bu rahatsızlık için cildiye bölümüne başvurulmalıdır. Doktor ilk olarak fizik muayene yapacaktır. Daha sonra şişmeye neden olan şeyi belirlemek amacıyla kan, idrar ve alerji testi yapar. Uçuk varsa bu zaten fizik muayenesinde belli olacaktır. Cildiye ciddi bir şey ise dahiliye veya enfeksiyon hastalıkları bölümüne yönlendirebilir. Uçuklar çok farklı hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu yüzden altında yatan hastalığa bağlı olarak farklı tetkikler uygulanabilir. Yapılacak en mantıklı şey genel bir muayene olmaktır. Altında yatan hastalığa bağlı olarak farklı bölümlere gitmeniz gerekebilir.

  Tedavisi

  Genelde altında ciddi sebepler yatmayan dudak şişlikleri için soğuk kompres çok iyi gelir. Uçuk gibi enfeksiyon kaynaklı şişliklerde ise doktorun vereceği kremler kullanılmalıdır. Dudak bölgesindeki enfeksiyonları yok edecektir. Enfeksiyon kremler ile geçmiyorsa antibiyotik tedavisine geçilir. Eğer vitamin eksikliğinden kaynaklanıyorsa, ek vitamin alımına başlanır.

  YAZAR BİLGİSİ
  Modanium Özel
  Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.