Sandal Ağacı Yağının Faydaları, Nasıl Kullanılır?

27.05.2020
Sandal Ağacı Yağının Faydaları, Nasıl Kullanılır?

Sandal ağacı, Santalaceae familyasından olan tropik bir ağaç türüdür. Oldukça güzel bir kokusu olan bu ağaçtan, tıbbi ve ticari olarak fazlasıyla yararlanılmaktadır. Fakat doğadaki yabani sandal ağaçlarının durumu giderek azaldığından nesilleri büyük tehlike altındadır. Halk arasında “sandal ağacı” olarak da adlandırılan Kocayemiş ile sıkça karıştırılmaktadır. Ana vatanı Hindistan yarımadası, Avustralya ve Doğu Endonezya’dır fakat günümüzde bu yerler dışında Çin, Sri Lanka, Filipinler gibi çeşitli ülkelerin ormanlarında da bulunmaktadır.

Sandal ağacı insan eliyle yetiştirilmesi oldukça zor bir ağaçtır. Koku özelliklerini tam olarak gösterebilmesi için doğadaki uygun şartlarda yetişmesi gerekmektedir. Orta kuşakta nadiren yer alan bu ağaç, orta kuşağın üstünde yada altında yetişmesi için uygun koşullar bulunmamaktadır. Kendi özel yerini seven bir ağaç türüdür. Ayrıca doğadaki şartlara kendisini çabucak adapte edebilir. Bu ağacın meyvesi kötü bir tada sahip olduğu için insanlar tarafından tüketilmemektedir. Başka ağaçlar ile sıkça karıştırılabilir ve sandal ağacı olup olmadığını anlamak için yetiştiği bölgeye bakılmalıdır.

Sandal ağacının boyu 4 ila 9 metre arasında değişmekte, ayrıca yaklaşık olarak 100 yaşına kadar yaşayabilmektedir. Kökleri dik iken gelişigüzel yayılmaya başlar ve ince, mızrak biçiminde yapraklara sahiptir. Genellikle 3 yıl içinde büyüyüp, meyve verecek hale gelirler. Fakat meyvelerinin tam verimli hale gelmesi 5 yılı bulur. Azonal topraklarda yetişen bu ağacın güzel kokusu nedeniyle dalları ve gövdesi tütsü yapımında kullanılır. Aynı zamanda ağaçtan elde edilen kokulu yağ, sanayi ve parfümeri de sıkça kullanılmaktadır.

Sandal ağacı koku özellikleri bakımından pek çok kadim kültüre girmiştir. Özellikle dini törenlerde, ritüelin bir parçası olarak sıkça kullanılmaktadır. Şifalı ağaç olarak bilinir ve kadim Hindu metinleri olan Vedalar’da dahi kendisine yer bulmuştur. Odaklanmayı sağlayan bu koku, günümüzde hala meditasyon yada yoga gibi uygulamalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Sandal ağacı sadece koku özellikleri ile değil, yağı bakımında da öne çıkan bir yapıya sahiptir. Günümüzde kozmetik, temizlik ve cilt bakımı alanlarında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Yazı İçindekiler

Sandal Ağacı Yağının Vücuda Faydaları

Beyni güçlendirirken, konsantrasyonu arttırır

Beyinsel fonksiyonları harekete geçirici bir yapıya sahip olan Sandal ağacı yağı, enfes kokusu sayesinde beynin kanallarında olumlu hareketlenmeye neden olarak, kaygı, endişe, stres gibi istenmeyen durumların uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Sinir sistemini olumlu etkileyen bir yağdır. Vücutta kan basıncını azaltarak stres ve kaygı gibi durumların giderilmesine yardım eder.

Balgamın atılmasını sağlar

Birçok nedenden dolayı meydana gelen balgamın vücuttan atılmasına yardımcı olur. Uyuduğunuz yastığın köşesine damlatarak gece rahat nefes almanızı kolaylaştırabilir, burun tıkanıklığına giderebilirsiniz. Ayrıca solunumun düzenlenmesine yardımcı olur.

Metabolizmayı güçlendirir

Düzenli kullanıldığı takdirde metabolizmayı güçlendirir ve soğuk algınlığını engellerken öksürüğe de iyi gelir.

Vücutta meydana gelen ağrıları azaltır

Sandal ağacı yağının antiseptik özelliği olduğundan, vücutta meydana gelen ağrıları geçirmeye yardımcı olur. Ağrıyan bölgelere sürüldüğünde ağrının azalmasını sağlar. Özellikle soğuk algınlığına bağlı olarak gelişen bel ağrılarının giderilmesi için kullanılabilir.

Hastalıkların tedavisinde kullanılır

Antiseptik özelliği sayesinde, özellikle Dizanteri gibi bağırsak hastalıklarının tedavisinde sıkça kullanılmaktadır.

Vücudu onarıcı özelliği vardır

Vücuda düzenli olarak kullanıldığı zaman, cildin kurumasını engellerken, aynı zamanda vücut yüzeyindeki ölü derileri alarak hücre yenilenmesine katkı sağlar.

Sakinleştirici özelliği vardır

Duyusal boyutta da olumlu etkileri vardır. Sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliği bulunan sandal ağacı yağı, şömineye veya oda spreyine birkaç damla damlatarak rahatlama sağlanabilir. Ayrıca günün yorgunluğunu alırken rahat bir gece geçirmenizi ve dinlemenizi sağlar. Aromaterapi de sıkça kullanılmaktadır.

Afrodizyak etkisi vardır

Rahatlatıcı kokusu ve yatıştırıcı özelliği olduğu için stres kaynaklı problemlerde etkilidir.

Ciltte oluşan çeşitli hastalıkları önler

Cilt yüzeyinde meydana gelen çeşitli hastalıkların tedavisinde sıkça kullanılır. Özellikle cilt üzerinde oluşan tahriş, yanık ve döküntü tedavisine yardım eder.

Vücudun solunum, sindirim ve dolaşım sistemini düzenler

Vücudun bütün sistemleri üzerinde olumlu etkisi vardır. Solunum, sindirim ve dolaşım sisteminin düzenlenmesine de katkı sağlar. Sindirimi ve solunumu kolaylaştırırken, kan akışını hızlandırır.

Terleme sorununa iyi gelir

Terleme sorununu ortadan kaldırmaya yardımcı olur, vücut spreylerinin veya deodorantların içerisine damlatarak gün boyu temiz kokmanızı sağlar.

İltihapları alır

Antiseptik ve anti inflamatuar özellikleri sayesine vücutta oluşan tüm bakteri ve mikropları uzaklaştırırken, tekrardan cilde girmemesi için koruma kalkanı oluşturur. Enfeksiyon riskini ortadan kaldırır ve iltihapların hızlı iyileşmesini sağlar.

Uyku Kalitesini Arttırır

Yatıştırıcı aromalara sahip olduğu için rahatlatıcı, derin ve dinlendirici bir uyku uyunmasına yardım eder, beden ve zihin sağlığı için uyku kalitesi çok önemlidir.


Sandal Ağacı Yağının Cilde Faydaları

Cilt ve güneş lekelerini geçirirken, oluşumunu da engeller

Özellikle cilt üzerinde sivilce oluşumunda sonra veya güneş sebebiyle meydana gelen lekeler üzerinde oldukça etkilidir. Leke görünümünü azaltarak cilt tonunu eşitlemeye yardım eder. Hücre bölünmesini hızlandırdığı için koyu halka görünümü, sivilce lekeleri, kızarıklıklar gibi istenmeyen cilt sorunlarını giderir. Aynı zamanda yaşlılıktan oluşan kahverengi cilt lekelerinin oluşmasını engeller. Cilt kalitesinin artmasına katkı sağlarken cilt güzelliğini destekler.

Cildi derinlemesine temizler

Yüzdeki siyah noktaların temizlenmesi için de kullanılır. Antiseptik özelliği sayesinde, cildi derinlemesine temizlemeyip mikroplardan arındırır. Ayrıca ciltten uzaklaştırılan mikrop ve bakterilerin tekrardan cilde girmemesi için koruma kalkanı oluşturur. Aynı zamanda ciltte sebum dengesini düzenlemeye yardım eder. Hücre yenilenmesini arttırır. Gün boyu hava kirliliği ve makyaj kalıntılarını cildinizden arındırırken cildi sıkılaştırır. Hassas ve narin cilde sahip olsanız bile bu yağın cilt temizliğinde kullanmanızda bir sakınca yoktur. Alerjik ciltler içinde uygundur.

Kırışıklıklar ile savaşır

Yaşlanma ile beraber gelen sarkmaları engellemeye yardım eden Sandal ağacı yağı, vücuda eksik olan vitamin ve mineralleri sağlar. Cildi elastik bir yapıya kavuştururken, kırışıklıkların oluşmasını da engeller. Cilde doğru nem dengesi sunar ayrıca güneşin yaşlandırıcı etkilerine karşı da koruma sağlar. Daha genç, enerjik ve taze bir görünüme kavuşmasını sağlar.

Cildin nemlenmesine yardım eder

Cildinize ihtiyaç duyduğu nemi sağlar ve pürüzsüzlük kazandırırken, çatlamış, kurumuş ve kırışmış ciltleri onararak taze bir görünüm sunmaya yardımcı olur. Çevresel faktörlerden dolayı meydana gelen cilt kuruluğunu engeller ve nemi cilde hapsederek, cildin sürekli nemli kalmasına yardım eder.

Ciltte oluşan çatlak ve selülitlerin görünümünü azaltır

Ciltteki çatlaklar ve selülitler için oldukça yararlı bir yağdır. Özellikle büyüme sırasında, hamilelik döneminde oluşan çatlaklar üzerine masaj yapılarak uygulandığında gözle görülür etki sağlar. Yıpranmalar konusunda etkili bir çözümdür. Aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırdığından masaj yapılarak düzenli uygulandığında selülit görünümünün de azalmasına yardım eder.

Cilt yüzeyinden bakteri ve mantarları uzaklaştırır

Antiseptik ve anti inflamatuar özellikleri sayesine cilt üzerinde biriken virüs ve bakterileri uzaklaştırır. Ayrıca tekrardan cilde girmemeleri için koruma kalkanı oluşturur.

Sivilce ve akne oluşumunu engeller

Antiseptik özellikleri sayesinde ciltteki akne ve iltihaplanmaların tedavisinde kullanılan bu yağ, sivilcelerin ve aknelerin kurumasına yardımcı olur. İltihap giderici özelliği olduğundan özellikle iltihaplı sivilce ve aknelerin kurutmak konusunda fazlasıyla etkilidir. Özellikle ciltte ve vücutta meydana gelen gelen irinli sivilce ve apselerin tedavisinde sıkça kullanılır, aynı zamanda sivilce oluşumunda sonra meydana gelen lekeler için de oldukça faydalıdır.

Cilt yüzeyinde meydana gelen tahribatı azaltır

Ciltte meydana gelen kaşıntıları yatıştırır, yanıkları hafifletir, yara izlerinin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olurken ciltte meydana gelen bazı deri rahatsızlıklarının tedavisinde de kullanılır. Doğal olarak hafif bir yapıya sahip olduğu için doğal gece serumlarının içerisine karıştırılabilir.


Sandal Ağacı Yağının Saça Faydaları

Saçların dolgun ve ışıltılı görünmesini sağlar

Saçlarınızın dolgun ve ışıltılı görünmesine destek olan Saçların daha hacimli olmasına yardım eder. Kırık oluşumunu ve koparak dökülmeleri ortadan kaldırır. Şampuanın içerisine katılarak kullanıldığında saçı besler ve daha parlak bir görüntü verir.

Saç dökülmesini ve kepek problemini yok eder

Özellikle saç dökülmesi ve kellik yaşayanlara yardım eden bu yağın saçlara çok faydası vardır. Saç tellerini nemlendirerek güçlendirdiği için koparak ve veya dipten dökülerek gerçekleşen problemleri ortadan kaldırmaya yardım etmektedir. Saç derisini de nemlendirdiğinden kepek sorununu da ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca saç derisinde enfeksiyon oluşumunu önlemeye yardım eder.

Saçı nemlendirir ve doğal bir parlaklık kazanmasına yardım eder

Kuru saçları besleyerek canlanmasına yardım eder. Mat ve parlaklığını kaybetmiş saçları yeniden ışıl ışıl bir görünüme kavuşturan bu yağ, saçları derinlemesine nemlendirirken aynı zamanda onarır. Hasar görmüş, cansız saçların parlaklığını ger kazandırır. Saçların nem değerinin korunmasını sağlar.

Saçın hızlı uzamasına yardımcı olur

Yeni saç çıkmasını ve saçların sıklaşmasını destekleyen Saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olmaktadır, kökten uca besleyerek, daha sağlıklı ve gür saçlara sahip olunmasını sağlar. Hızlı uzama için kullanıldığında saç uzamasını destekleyici çeşitli taşıyıcı yağlar ile karıştırılarak kullanılabilir.


Sandal Ağacı Yağı ile Cilt Bakımı ve Maske Tarifleri

Cildin kalitesini arttırarak cilt güzelliğini destekler. Aynı zamanda sağlıklı ve temiz bir cilde kavuşulmasına yardımcı olur. Antiseptik özellikleri sayesinde ciltteki akne ve iltihaplanmaların tedavisinde de kullanılmaktadır. Bu yağı kullanarak evde yapabileceğiniz çeşitli maskeler ile cilt problemlerinizden kurtulabilirsiniz.

Sivilce ve Siyah Noktalar İçin Yüz Maskesi

Malzemeler

 • Bir yemek kaşığı sandal ağacı yağı,
 • Bir tutam zerdeçal ve kafuru

Nasıl Uygulanır?

 • Bir yemek kaşığı sandal ağacı yağı, bir tutam zerdeçal ve kafuru karıştırıldıktan sonra, maske yüze dairesel hareketlerle masaj yapılarak uygulanmalıdır.
 • Yaklaşık 30-40 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayabilirsiniz.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Cildi siyah noktalardan arındırırken, sebum dengesini düzeltmeye yardım eder. Yeniden sivilce oluşumunu engeller.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Haftada 1 gün olarak düzenli uygulanabilir.

Hazırlanma Süresi

 • Hazırlama süresi 3 dakikadır.

Uygulanabilecek En İyi Zaman

 • Yatmadan önce uygulanacak en iyi zamandır.

Gözenekler İçin Yüz Maskesi

Malzemeler

Nasıl Uygulanır?

 • Tüm malzemeler iyice karıştırıldıktan sonra, maske yüze dairesel hareketlerle masaj yapılarak uygulanmalıdır.
 • Yaklaşık 30-40 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayabilirsiniz.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Bu maske, ciltteki açılmış gözenekleri ve cilt yüzeyini temizlerken yeniden sıkı bir görünüme kavuşmalarına yardım eder.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Haftada 1 gün olarak düzenli uygulanabilir.

Hazırlanma Süresi

 • Hazırlama süresi 3 dakikadır.

Uygulanabilecek En İyi Zaman

 • Yatmadan önce uygulanacak en iyi zamandır.

Cildi Nemlendirmek İçin Yüz Maskesi

Malzemeler

Nasıl Uygulanır?

 • İki yağ iyice karıştırıldıktan sonra, maske yüze dairesel hareketlerle masaj yapılarak uygulanmalıdır.
 • Yaklaşık 30-40 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayabilirsiniz.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Bu maske, cilde kaybettiği nemi geri kazandırırken aynı zamanda nemi cilde hapseder. Cilt bariyerini güçlendirmeye yardımcı olur.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Haftada 1 gün olarak düzenli uygulanabilir.

Hazırlanma Süresi

 • Hazırlama süresi 3 dakikadır.

Uygulanabilecek En İyi Zaman

 • Yatmadan önce uygulanacak en iyi zamandır.

Sivilce ve Güneş Lekeleri İçin Yüz Maskesi

Malzemeler

 • Bir yemek kaşığı sandal ağacı yağı,
 • 1 yemek kaşığı salatalık suyu,
 • 1 yemek kaşığı lor,
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • Karbonat

Nasıl Uygulanır?

 • Tüm malzemeler iyice karıştırılıp homojen bir karışım elde edildikten sonra, maske yüze dairesel hareketlerle masaj yapılarak uygulanmalıdır.
 • Yaklaşık 30-40 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayabilirsiniz.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Bu maske, hücre bölünmesini arttırarak, güneş lekesi gibi koyu lekelerin renginin açılmasına yardımcı olacaktır.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Haftada 1 gün olarak düzenli uygulanabilir.

Hazırlanma Süresi

 • Hazırlama süresi 3 dakikadır.

Uygulanabilecek En İyi Zaman

 • Yatmadan önce uygulanacak en iyi zamandır.

Yağlı Ciltler İçin Yüz Maskesi

Malzemeler

 • Bir yemek kaşığı sandal ağacı yağı,
 • Birkaç damla gül suyu

Nasıl Uygulanır?

 • Tüm malzemeler iyice karıştırıldıktan sonra, maske yüze dairesel hareketlerle masaj yapılarak uygulanmalıdır.
 • Yaklaşık 30-40 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayabilirsiniz.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Bu maske, ciltteki yağ fazlalığını alarak, sebumu dengeler. Fazla yağı ciltten uzaklaştırır.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Haftada 1 gün olarak düzenli uygulanabilir.

Hazırlanma Süresi

 • Hazırlama süresi 3 dakikadır.

Uygulanabilecek En İyi Zaman

 • Yatmadan önce uygulanacak en iyi zamandır.

Kuru Ciltler İçin Yüz Maskesi

Malzemeler

Nasıl Uygulanır?

 • Tüm malzemeler iyice karıştırılıp homojen karışım haline getirildikten sonra, maske yüze dairesel hareketlerle masaj yapılarak uygulanmalıdır.
 • Yaklaşık 20-30 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayabilirsiniz.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Cilde derinlemesine nem vererek, kuru cildi nemlendirir ve kuruluktan kaynaklanan kırışıklıkların giderilmesini sağlar.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Haftada 1 gün olarak düzenli uygulanabilir.

Hazırlanma Süresi

 • Hazırlama süresi 3 dakikadır.

Uygulanabilecek En İyi Zaman

 • Yatmadan önce uygulanacak en iyi zamandır.

Kırışıklıklar İçin Yüz Maskesi

Malzemeler

Nasıl Uygulanır?

 • Tüm malzemeler iyice karıştırıldıktan sonra, maske yüze dairesel hareketlerle masaj yapılarak uygulanmalıdır.
 • Yaklaşık 20-30 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayabilirsiniz.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Bu maske, cildin kolajen ve elastin üretimini arttırmaya yardımcı olur. Vücuda eksik olan vitamin ve mineralleri sağlarken, cildi yaşlanma etkilerine karşı korumaya yardım eder.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Haftada 1 gün olarak düzenli uygulanabilir.

Hazırlanma Süresi

 • Hazırlama süresi 3 dakikadır.

Uygulanabilecek En İyi Zaman

 • Yatmadan önce uygulanacak en iyi zamandır.

Sandal Ağacı Yağı ile Saç Bakımı ve Maske Tarifleri

Şampuanlara ve saç maskelerine sandal ağacı yağı ekleyerek saç kökleri güçlendirmeye, kepekle mücadele etmeye ve saçları nemlendirmeye yardımcı olabilirsiniz. Mat ve parlaklığını kaybetmiş saçları canlandıran, saçları güçlendiren, parlak bir görünüm kazandıran ve gürleşmesine yardım eden bu yağ ile evde basit yöntemler ile çeşitli kürler hazırlanıp, kolaylıkla uygulanabilir.

Kuru Saçlar İçin Maske

Malzemeler

 • Bir yemek kaşığı sandal ağacı yağı,
 • Hindistan Cevizi yağı,
 • Susam yağı

Nasıl Uygulanır?

 • Tüm malzemeler iyice karıştırıldıktan sonra, maske saçlara dipten uca kadar, kafa derisine masaj yapılarak iyice yedirilmelidir.
 • En az 1 saat en fazla 3 saat bir bone içerisinde bekletilip, daha sonra ılık su ile iyice durulanmalıdır.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Bu maske, saçlara kaybettiği nemi geri kazandırırken nemi saça hapsederek, saç tellerini ve derisini besler.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Haftada 1 gün olarak düzenli uygulanabilir.

Hazırlanma Süresi

 • Hazırlama süresi 3 dakikadır.

Uygulanabilecek En İyi Zaman

 • Banyo yapmadan önce uygulanacak en iyi zamandır.

Kepekli Saçlar İçin Maske

Malzemeler

 • Bir yemek kaşığı sandal ağacı yağı,
 • Yarım avokado,
 • Yumurta,
 • Tatlı Badem yağı

Nasıl Uygulanır?

 • Tüm malzemeler iyice karıştırılıp homojen hale getirildikten sonra, maske saçlara dipten uca kadar, kafa derisine masaj yapılarak iyice yedirilmelidir.
 • En az 1 saat en fazla 3 saat bir bone içerisinde bekletilip, daha sonra ılık su ile iyice durulanmalıdır.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Bu maske, saç derisini besleyerek kepek oluşumu ve oluşabilecek diğer saç derisi problemlerini ortadan kaldırır.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Haftada 2 gün olarak düzenli uygulanabilir.

Hazırlanma Süresi

 • Hazırlama süresi 3 dakikadır.

Uygulanabilecek En İyi Zaman

 • Banyo yapmadan önce uygulanacak en iyi zamandır.

Yağlı Saçlar İçin Maske

Malzemeler

 • Bir yemek kaşığı sandal ağacı yağı,
 • 2 tatlı kaşığı bal,
 • Menekşe yağı

Nasıl Uygulanır?

 • Tüm malzemeler iyice karıştırıldıktan sonra saçlara dipten uca kadar, kafa derisine masaj yapılarak iyice yedirilmelidir.
 • En az 1 saat en fazla 3 saat bir bone içerisinde bekletilip, daha sonra ılık su ile iyice durulanmalıdır.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Yağlı saç derisinde bulunan yağ fazlalığını alarak, saçlarınızın dolgun ve ışıltılı görünmesine destek olur. Saçların normal yağ dengesine kavuşturur.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Haftada 2 gün olarak düzenli uygulanabilir.

Hazırlanma Süresi

 • Hazırlama süresi 3 dakikadır.

Uygulanabilecek En İyi Zaman

 • Banyo yapmadan önce uygulanacak en iyi zamandır.

Cansız ve Mat Saçlar İçin Maske

Malzemeler

 • Bir yemek kaşığı sandal ağacı yağı,
 • Hint yağı,
 • Elma sirkesi,
 • Portakal

Nasıl Uygulanır?

 • Tüm malzemeler iyice karıştırıldıktan sonra saçlara dipten uca kadar, kafa derisine masaj yapılarak iyice yedirilmelidir.
 • En az 1 saat en fazla 3 saat bir bone içerisinde bekletilip, daha sonra ılık su ile iyice durulanmalıdır.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Saçları besleyerek güçlendirir. Mat ve parlaklığını kaybetmiş saçları yeniden ışıl ışıl bir görünüme kavuşturur, hasar görmüş saçları onarır.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Haftada 1 gün olarak düzenli uygulanabilir.

Hazırlanma Süresi

 • Hazırlama süresi 3 dakikadır.

Uygulanabilecek En İyi Zaman

 • Banyo yapmadan önce uygulanacak en iyi zamandır.

Saç Uzaması İçin Maske

Malzemeler

 • Bir yemek kaşığı sandal ağacı yağı,
 • Hindistan Cevizi yağı,
 • Susam yağı,
 • Hint yağı,
 • Tatlı badem yağı

Nasıl Uygulanır?

 • Tüm malzemeler iyice karıştırıldıktan sonra saçlara dipten uca kadar, kafa derisine masaj yapılarak iyice yedirilmelidir.
 • En az 1 saat en fazla 3 saat bir bone içerisinde bekletilip, daha sonra ılık su ile iyice durulanmalıdır.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Saçları kökten uca beslenmesine yardımcı olur. İçeriklerinde bulunan çeşitli bileşenler sayesinde yeni saç oluşumuna katkı sağlarken, saç uzama hızını arttırır.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Haftada 1 gün olarak düzenli uygulanabilir.

Hazırlanma Süresi

 • Hazırlama süresi 3 dakikadır.

Uygulanabilecek En İyi Zaman

 • Banyo yapmadan önce uygulanacak en iyi zamandır.

Saç Dökülmesini Engellemek İçin Maske

Malzemeler

 • Bir yemek kaşığı sandal ağacı yağı,
 • Badem yağı,
 • Bal,
 • Tarçın

Nasıl Uygulanır?

 • Tüm malzemeler iyice karıştırıldıktan sonra saçlara dipten uca kadar, kafa derisine masaj yapılarak iyice yedirilmelidir. En az 1 saat en fazla 3 saat bir bone içerisinde bekletilip, daha sonra ılık su ile iyice durulanmalıdır.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Bu maske, saç tellerini nemlendirerek güçlendirdiği için koparak veya dipten dökülerek gerçekleşen problemleri ortadan kaldırmaya yardım eder.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Haftada 1 gün olarak düzenli uygulanabilir.

Hazırlanma Süresi

 • Hazırlama süresi 3 dakikadır.

Uygulanabilecek En İyi Zaman

 • Banyo yapmadan önce uygulanacak en iyi zamandır.

Sandal Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır?

Ev kokusu olarak

Aroması sayesinde evin güzel kokmasına yardımcı olur. Oda spreylerine birkaç damla damlatılarak kullanılabilir.

Hijyen açısında çamaşırlara konabilir

Çamaşır yıkanacağı zaman deterjan gözüne damlatarak çamaşırlarınızın daha hijyenik olmasını sağlayabilirsiniz.


Sandal Ağacı Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

Cilde yalnızca, cilt üzerine masaj ve friksiyon yapmak kaydıyla kullanılmalıdır. Tek başına veya farklı yağlar ile karıştırılarak kullanılabilir. Vücudun hemen hemen her bölgesine uygulanabilen bu yağ kullanılmadan önce alerjik reaksiyon verip vermediğini test etmeniz gerekmektedir. Yalnızca göz çevresine ve kulak içine uygulanmaması gerekmektedir. Eğer kullandıktan sonra sizi rahatsız etmiyorsa yıkanmasına gerek yoktur. Kesinlikle içilmemesi gereken bu yağ, içildiğinde çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir.


Sandal Ağacı Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Genellikle duş öncesinde diplerden başlayarak tüm saça maske şeklinde veya duş sonrasında saç uçlarına uygulanarak kullanılabilmektedir. Saçların daha dolgun ve ışıltılı görünmesine yardımcı olan bu yağ saçınızın nemlenmesini ve doğal bir parlaklık kazanmasını sağlar.


Sandal Ağacı Yağının Yan Etkileri

Kullanmadan önce cildinizin ufak bir bölümünde deneyerek alerji yapıp yapmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir.

 • Ciddi sağlık sorunları olanlar ve yaşlıların kullanmadan önce mutlaka doktora başvurmalıdır. Kullanılan ilaçlar ile etkileşime girebilir, bu nedenle doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir.
 • Akciğer hastalığı, astım, karaciğer yetmezliği olan hastaların kullanımına uygun bir yağ değildir.
 • Kadınların hassas dönemi olan hamilelik ve emzirme döneminde kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.
 • Hassas ve alerjik bir cilt yapınız varsa cilde uygulandıktan sonra kızarıklığa neden olabilir. Kimyasal madde bulunmadığından ciltte herhangi bir hasara neden olmaz.
 • Gün içerisinde bir defa kullanılması önerilmektedir.

Sandal Ağacı Yağı Nasıl Yapılır?

Sandal ağacı yağını evde yapmak imkansızdır. Ülkemizde yetişen bir ağaç olmadığından dolayı ancak piyasada satılan hazır yağlarına erişim sağlamak mümkündür. Yumuşak, tatlı ve odunsu notaya sahip olan bu yağ, ancak sandal ağacının göbeğindeki sert odunun buhar distilasyonu yöntemiyle elde edilmektedir.


Sandal Ağacı Yağı Fiyatı Ne Kadar?

Tüm kozmetik marketlerde, aktarlarda ve süpermarketlerde satılmaktadır. Aynı zamanda İnternet üzerinden de temin edebileceğiniz bu yağ, sanal ortamdan alınırken güvenli siteleri kullanılmalı ve bilinen markalardan alınmaya özen gösterilmelidir. Piyasada markasına ve büyüklüğüne göre fiyat farkları bulunmaktadır. Genellikle 20 TL ile 50 TL arasında değişmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.