Anason Çayının Faydaları, Nasıl Yapılır?

14.11.2015
Anason Çayının Faydaları, Nasıl Yapılır?

Anason bitkisi, Akdeniz ikliminde doğal olarak yetişen bir bitkidir. Çiçekleri beyaz renge sahip olan bitkinin boyu yarım metreye kadar uzamaktadır. Anasonun içeriğinde bulunan maddelerin birçok faydası bulunduğundan dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kullanımına ilk olarak 4000 bin yıl kadar öncesinde Mısır’da başladığı bilinmektedir. Bitkinin ilk kullanım alanı ise parfüm imalatı olmuştur. Eski mısır döneminden kalan yazılı kaynaklarda anasonun daha sonra sindirim sistemi sorunlarına karşı kullanıldığı ve idrar söktürücü özelliğinden de yararlanıldığı görülmektedir.

Antik Yunan döneminde özellikle ağrı giderici özelliği ve ağız kokusunun giderilmesini sağlaması yönleri ile kullanılmaya başlanmıştır. Yıllar içerisinde giderek artış göstermiş ve 1800 yıllardan bu yana koku imalatında, yemeklerde, alkollü içecek imalatında, sabun ve krem yapımında, ilaç sanayinde, sakız ve dondurma gibi ürünlerin üretiminde kullanılmaya başlanmıştır.

Bitkinin çay olarak tüketilmesini yanında meyveleri ve anason yağı da kullanılmaktadır. Çok eski zamanlardan beri faydası bilinen anason bitkisi, bazı hastalıkların tedavi edilmesinde kullanıldığı gibi birtakım gıda maddelerinde de aroma vermesi için tercih edilmektedir, doğal bir yatıştırıcı olmakla birlikte fazla miktarda tüketildiğinde uyuşturucu etkisi göstermektedir.

İçeriğinde bulunan maddelerin sahip olduğu besin değeri ile vücuda destek olurken mide, bağırsaklar, beyin, cilt ve saçlar için de faydalı özellikleri bulunmaktadır. Anason çayı, anason tohumu kullanılarak yapılan bir çay olup özellikle son dönemlerde popülerliği artmıştır. Talepte meydan gelen bu artışın nedeni ise içeriğinde bulunan maddelerin sağlık üzerindeki olumlu etkileridir.

Anason Çayının Besin Değeri

 • Anason çayında bolca B6 ve C vitamini bulunmaktadır.
 • Çayda tiamin vitamini bulunmaktadır. Tiamin, B grubu vitaminleri içerisinde yer almakta olup B1 vitamini olarak da adlandırılmaktadır. Bu vitamin suda çözünür, sinir sistemi ile sindirim sistemi üzerinde çok önemli faydaları bulunmaktadır. Kalp sağlığının korunmasına yardım eder ve öğrenme gibi beyin fonksiyonlarının yerine getirilmesini sağlar ve psikoz gelişimine karşı da koruyucu olarak görev yapar. Suda çözünme özelliği nedeni ile vücutta depolanamamaktadır. Vitaminin vücut tarafından kullanılmayan bölümü böbrek yolu ile atılmaktadır.
 • İçeriğinde riboflavin vitamini bulunmaktadır. Yine B grubu vitaminleri içeriğinde yer alan riboflavin, B2 vitamini olarak da adlandırılmaktadır. Göz sağlığının korunması için son derece faydalıdır. Özellikle göz yorgunluğu ve katarakt hastalıklarının önlenmesi ve tedavi edilmesi için gerekli bir vitamindir.
 • İçinde bulunan niasin B grubu vitaminlerinde arasında olup B3 vitamini olarak da adlandırılmaktadır. Niasin, suda çözünebilen vitaminler arasında bulunmakta olup ısıya ve ışığa karşı dayanıklıdır. Niasin vücutta bulunan karbonhidratların, yağ ve proteinlerin enerjiye dönüştürülerek vücut için gerekli olan enerji üretiminde önemli bir rol oynamaktadır. Bunun yanında kolesterolün düşürülmesine, kalp sağlığının korunmasına, zihni güçlendirmeye ve alzheimer hastalığı riskinin azaltılmasına ve cilt sağlığının korunmasına katkı sağlamaktadır.
 • Manganez, vücudun günlük ihtiyacının yüzde 7’sini karşılamaktadır.
 • Kalsiyum günlük ihtiyacın yüzde 4’ünün karşılanmasına yaramaktadır.
 • Demir, günlük demir ihtiyacının yüzde 13’ünü karşılamaktadır.
 • Bunların yanında çayın içeriğinde bakır, potasyum, çinko ve fosfor gibi mineraller de yer almaktadır.

Anason Çayının Vücuda Faydaları

Cilt Sağlığı İçin Faydalıdır

Anason yağının ana bileşeni olan anetol hem tıbbi amaçlarla kullanılan bir maddedir hem de parfüm yapımında kullanılmaktadır. Anason yağının aroması da bu maddeden gelmektedir. Faydaları ve kullanım alanları aşağıda anlatılmıştır.

 • Kasların istem dışı hareket etmesi olarak tanımlanan, özellikle kalp ve diz kaslarında görülen spazmların giderilmesini sağlar,
 • Antiseptik yani mikropların öldürülmesini sağlayan bir özelliğe sahiptir,
 • Sedatif yani düşük dozlarda kullanılması halinde gerginlik ve bunaltı halinin giderilmesine yarayan, gerek duygusal gerekse davranışsal anlamda yatıştırıcı etkisi bulunan ancak yüksek dozda kullanılması halinde ise bilinç bulanıklığı yaşanmasına neden olan ve uyku veren bir özelliğe sahiptir,
 • Vücuda herhangi bir yoldan girmiş olan ve vücuttan atılması bekleyen zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlayan detoks özelliği bulunmaktadır,
 • Dozunda kullanılması halinde uyarıcı bir etkisi bulunmaktadır.

Yukarıda sayılan özellikleri ile cilt lekelerinden kurtulmak, orta derecedeki akneleri tedavi etmek, hasarlı cilt bölgesinin onarılması ve rahatlamasını sağlamak, cilt yapısının sağlıklı bir hale getirilerek daha yumuşak ve parlak bir yapıya kavuşmasını sağlamak, böcek sokması gibi nedenlerden kaynaklanan enfeksiyonların giderilmesini sağlamak amacı ile topikal olarak (doğrudan deri üzerine sürülerek) kullanılır.

Anasonun demlenerek düzenli olarak içilmesi de cilt sağlığının korunmasına yönelik faydalarının etkili olmasını sağlamaktadır. Yağ bezlerini normal olarak salgılayan, yağ özelliği taşıyan ve cildin korunması amacı ile üretilen sebum salgısının dengelenmesini ve fazla salgılanması durumlarda bunun azaltılmasını sağlar ve bu şekilde cilt sağlığının korunmasına fayda sağlar.

Ayrıca demlenip soğutulmasından sonra topikal olarak (doğrudan deri üzerine uygulanarak) kullanılması da sürülen bölgedeki akne şikayetinden kurtulmaya yardımcı olur. Bu şekilde kullanılması halinde gözler ile temas ettirilmemesi tavsiye edilmektedir.

Kadınlarda Meydana Gelen Hormonal Sorunların Giderilmesine Yarar

Kadınların adet dönemlerinde meydana gelen sorunların belirtilerinin azaltılmasına ve düzensizliğin giderilmesinde etkilidir. Adet söktürücü bir özelliği de bulunmaktadır. Yapılan bir araştırmada anason çayının adet ağrılarının giderilmesinde bu alanda kullanılmak üzere üretilen ilaçlardan daha etkili sonuçlar verdiği tespit edilmiştir. Günlük olarak 2 veya 3 bardak içilmesi halinde emzirme döneminde bulunan kadınlarda süt artışını sağlar.

Şişkinlik ve Gaz Giderici Bir Özelliğe Sahiptir

Anason, bebekler ve yetişkinler için kullanılabilecek en etkili gaz giderici maddeler arasında bulunmaktadır. Özellikle zencefil ve kimyon gibi baharatlar ile birlikte kullanılması halinde etkisi hemen görülen bir rahatlama sağlamaktadır. Bir tatlı kaşığı ezilmiş anason tohumunun bir bardak su içerisinde konularak 5 dakika süre ile demlenen anason çayının günde iki kez olacak şekilde içilmesi gaz şikayetlerinin giderilmesini sağlamaktadır.

Sindirim Sistemi İçin Faydalıdır

Sindirim sistemi üzerinde faydalı etkileri bulunmakta olup yemeklerden sonra içilmesi halinde rahatlama ve sindirim sisteminin daha etkili bir şekilde çalışmasını sağlar. Sindirim sistemi için faydalı özellikleri şunlardır:

 • İştah açıcıdır.
 • Çayın müshil özelliği bulunmakta olup kabızlık sorunun giderilmesini sağlar.
 • Hazımsızlık ve şişkinlik şikayetlerinin giderilmesini sağlar.
 • Mide bulantısı ve kusma rahatsızlıklarına iyi gelir.
 • Mide gazı şikayetinin giderilmesini sağlar.
 • Gastrit hastalığına karşı koruyucu olup tedavisinde de kullanılabilir.
 • İnce bağırsakta gaz oluşumuna engel olur.
 • Düzenli olarak tüketilmesi halinde ülser rahatsızlığına iyi gelmektedir.
 • Midedeki bakterilerin yok edilmesini sağlar.
 • İshal rahatsızlığına karşı iyi gelen bir özelliği bulunmaktadır.
 • Diğer sindirim sistemi hastalıklarına karşı vücudun korunmasını sağlar.
 • Bağırsak parazitlerinin ve solucanlarını temizlenmesini sağlar.

Kalp Hastalıklarına Karşı Koruma Sağlar

Anason çayının yüksek kan basıncının düşürülmesini sağlama özelliği bulunmaktadır. Bu özelliği ile kalp üzerindeki baskının azalmasını ve daha sağlıklı çalışmasını, daha güçlü bir yapıya kavuşmasını sağlar. İçeriğinde bulunan maddelerin kandaki yağların temizlenmesine yarayan özelliği ile sağlıklı bir damar yapısının da korunmasını sağlar. Tansiyonun düşmesini sağlayan özelliği nedeni ile düşük tansiyon sorunu yaşayanların dikkatli tüketmeleri tavsiye edilmektedir.

Ağız Sağlığı İçin Faydalıdır

Anason bitkisinin bakteri ve mikropların yok edilmesini sağlayan özelliği ağız sağlığının korunması için etkili olmasını sağlamaktadır. Çayın bu özelliği gargara olarak kullanılmasını da mümkündür. Ağızda oluşan yaraların ve kötü ağız kokusunun da giderilmesini sağlamaktadır. Ayrıca analjezik (ağrı kesici) bir özelliği bulunmakta olan çayın diş ağrılarının hafifletilmesini sağlayan bir özelliği de bulunmaktadır.

Antiseptiktir

Anasonda bulunan antiseptik özellikler, vücutta meydana gelen yaraların iyileşmesinin hızlanmasına, öksürük ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklardan korunmasına, çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelen enfeksiyon sorunlarının giderilmesine, bakterilerin neden olduğu hastalıklara karşı koruma sağlamaya yarar. Ayrıca kana bakteri ve toksin karışması neticesinde bağışıklık sisteminin çökmesi durumu olan sepsis rahatsızlığına karşı da vücudun korunmasını sağlar. Mantar ve virüs kaynaklı hastalıklara karşı koruma sağlayan ve rahatsızlıkların giderilmesi üzerinde de etkili olan bir özelliği bulunmaktadır.

Yatıştırıcı Özelliği Bulunmaktadır

Yatıştırıcı özelliği anasonun en bilinen özelliklerinden biridir. Bu özelliği anasonun antiepileptik (epilepsi, bipolar bozukluk, nörotik ağrı gibi rahatsızlıkların giderilmesini sağlayan) ve antihisterik (aşırı duygusallık ve dikkat çekme sorunu yaşanmasına neden olan hastalık karşıtı) olarak kullanılmasını sağlamaktadır. Anason çayının sinir sistemi bozukluklarına karşı sakinleştirici özelliği bulunmaktadır. Sara ve histerik nöbetlerde yaşanan dolaşım ve solunum sorunlarının çözülmesini sağlar. Sinir krizlerinin, kasılmaların ve şiddetli reaksiyonların yatıştırılmasını sağlar.

Romatizma Ağrılarının Giderilmesinde Faydalıdır

Anason bitkisinde bulunan maddelerin romatizma rahatsızlığından kaynaklanan ağrıların hafifletilmesini sağlayan bir özelliği bulunmaktadır. Kan dolaşımının hızlanmasını ve iltihapların giderilmesini sağlayan özelliği ile eklem ağrılarının etkilerinin giderilmesini sağlar.

Spazmların Giderilmesi İçin Etkidir

Anason çayının içeriğinde esansiyel yağlar bulunmaktadır. Bu yağların vücudun sağlıklı bir şekilde işleyişi üzerinde birçok etkisi bulunmakta olup özelliklerinin şu şekilde sıralanması mümkündür:

 • Esansiyel yağların vücut tarafından işlenmesi ve yağ asitlerine dönüştürülmesi sağlanamadığından beslenme yolu ile dışarıdan alınması gerekir.
 • İltihap giderici (antiinflamatuar) bir özelliğe sahiptir.
 • Kalp rahatsızlıklarına karşı koruyucudur, eklem ağrılarının giderilmesini sağlar, iltihaplı bağırsak hastalıklarına karşı koruma sağlar.
 • Esansiyel yağların zararlı bakterilerin ve virüslerin yok edilmesini sağlayan bir özelliği bulunduğundan bakteri ve virüs kaynaklı hastalıklara karşı vücudun korunmasını sağlar.
 • Maya ve küf sorunlarına karşı koruyucu bir etkisi bulunmaktadır.
 • Spazm sorunlarının çözülmesinde etkilidir.

Anason bitkisinde bulunan esansiyel yağların yukarıda sayılan özellikleri nedeniyle istem dışı kas kasılması sorunu olan spazmlar üzerinde etkili sonuçları bulunmaktadır. Spazmların ve krampların neden olduğu ağrı sorunlarının giderilmesinde de etkilidir. Anason çayı aynı zamanda konvulziyon (havale) olarak isimlendirilen çırpınma ve kasılma ile birlikte görülen rahatsızlığın giderilmesinde de etkili bir özelliğe sahiptir.

Uyarıcı Bir Özelliğe Sahiptir

Esansiyel yağların vücuttaki enzim ve hormonların düzenlenmesini ve salgı miktarının artmasını sağlayan bir özelliği de bulunmaktadır. Bu şekilde tüm metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar ve sinir sistemi ile beynin daha aktif ve uyanık bir hale getirilmesine hizmet eder.

Balgam Söktürücüdür

Anason çayı, içeriğindeki esansiyel yağlar ve diğer maddelerin olumlu katkıları ile mukus ve balgamın gevşetilmesini sağlayarak balgam söktürücü bir etki göstermektedir. Bu özelliği nedeni ile öksürük şuruplarının ve pastillerin etken maddesi olarak kullanılır.

Soğuk Algınlığı Rahatsızlığının Giderilmesinde Etkidir

Antiseptik, antiinflamatuar, antibakteriyel ve antimikrobiyel maddeler ile esansiyel yağlar vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Bu özelliği ile de soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara yakalanma riskinin azaltır, bu hastalıkların tedavi edilmesinde de etkilidir.

Solunum Sistemi Sağlığının Korunmasını ve Rahatsızlıklarının Tedavisini Sağlar

Anason çayının etkili özellikleri, öksürük, astım, nefes darlığı, bronşit, zatürre gibi solunun yolu hastalıklarına ve sinüzit rahatsızlığına karşıda koruyucu ve tedavi edici bir yapıya sahip olmasını sağlamaktadır. Ağrı kesici özelliği ile öksürük nedeni ile göğüste meydana gelen ağrıların da giderilmesini sağlamaktadır.

Uyumayı Kolaylaştıran Bir Özelliktedir

Yemeklerden sonra yada uyumadan önce içilmesi halinde uykusuzluğu önler. Çayın bu özelliği ile kullanılmak istenmesi halinde hazırlanmasına dikkat edilmeli ve çok fazla kaynatılmasından kaçınılmalıdır. Aksi durumda içerisinde bulunan faydalı yağların buharlaşması ve anason çayının bu özelliğini kaybetmesi olasılığı bulunmaktadır. Çayın bal ile tatlandırılması isteniyor ise balın karıştırılmasından önce çayın soğuması beklenmelidir.

Göz Sağlığının Korunmasını Sağlar

Anason çayının içerisinde bulunan vitaminler, mineraller ve sağlık için çok yararlı olan diğer maddeler, düzenli olarak kullanılması halinde göz sağlığının korunmasını sağlamaktadır.

Bebeklerdeki Kolik ve Gaz Şikayetlerinin Giderilmesini Sağlar

Anason çayında bulunan etkili maddeler bebeklerdeki gaz sorunlarının giderilmesinde, bir kalın bağırsak sorunu olan ve karın boşluğunda şiddetli ağrılara neden olan kolik rahatsızlığına karşı etkilidir. Çayın bu özelliğinden faydalanmak için yarım tatlı kaşığı anason tohumunun iki bardak suda kaynatıldıktan sonra süzülerek altı aydan daha küçük olan bebeklere 2-3 damlayı geçmeyecek şekilde ve 1 yaşında kadar olan bebeklere de yarım damlalık yani 05 ml olacak şekilde verilmesi gerekmektedir. Anason çayının bu faydasına rağmen bebeklerin hassas yapıları göz önüne alınarak bir doktora danışılmadan verilmemesi tavsiye edilmektedir.

Kan Pıhtılaşmasını Önler

Damar sisteminde meydana gelen kan pıhtılaşması sorunu damar tıkanıklığı hastalığının yaşanmasına neden olmaktadır. Anason çayında bulunan yağ asitleri kanın pıhtılaşmasını önleyerek damar sağlığının korunmasın katkıda bulunmaktadır.


Anason Çayı Nasıl Yapılır?

Anason çayının hazırlanması için bir tatlı kaşığı kadar taze veya kurutulmuş anason, bir bardak sıcak suya konularak ağzı kapalı bir şekilde (faydalı yağların buharlaşmasını engellemek için) yaklaşık olarak 5 dakika süresince demlenmeye bırakılır. Sonra süzülerek içime hazır hale getirilir. Bal ile tatlandırılarak içilmesi de mümkündür, bunun için çayın soğumasının beklenmesi tavsiye edilir.

Zencefilli Anason Çayı Tarifi

Bir çay kaşığı anason tohumu, çeyrek çay kaşığı öğütülmüş zencefil, bir çay kaşığı limon suyu ve bir çay kaşığı bal bir fincan sıcak suya konularak ağzı kapalı bir şekilde 5 dakika süreyle demlenmeye bırakılır ve sonrasında süzülerek içilir. Bu şekilde hazırlanan anason çayı yoğun miktarda C vitamini ile potasyum, çinko, sodyum, fosfor ve amino asit içeriğine sahiptir.

Rezeneli ve Limonlu Anason Çayı Tarifi

Bu çayın hazırlanması için bir veya iki çay kaşığı olacak şekilde rendelenmiş limon kabuğu, yine bir veya iki çay kaşığı kadar rezene tohumu ve bir çay kaşığı anason tohumuna ihtiyaç vardır.a Bu karışım iki fincan ölçüsündeki sıcak suya konularak ağzı kapalı bir şekilde beş dakika süreyle demlenmeye bırakılır ve demini almasından sonra süzülerek içilir.

Bu şekilde hazırlanan anason çayı yoğun mikrobiyal özelliğe sahiptir ve soğuk algınlığı ile grip ve nezle gibi hastalıklara karşı son derece etkilidir ve akciğerlerin temizlenmesini sağlama özelliği bulunmaktadır. Aynı zamanda emzirme döneminde bulunan anneler için sütün artmasını sağlar.


Anason Çayının Zararları

Anason çayının yukarıda anlatılan tüm faydalı özelliklerine rağmen birtakım yan etkileri de bulunmaktadır. Kullanılması sırasında yaşanabilecek olumsuz durumlar ile dikkatli olunması gereken hususlar aşağıda anlatılmıştır.

Ciltte Alerjik Reaksiyon Yaşanmasına Neden Olabilmektedir

Anasona karşı duyarlılığı olan kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olması ihtimali bulunmaktadır. Özellikle topikal olarak deri üzerine sürülerek uygulanması halinde çayın uygulandığı bölgede kaşıntı ve kızarıklık şikayetini ortaya çıkması ihtimali bulunmakta olduğundan kullanımından önce bir doktor ile görüşülmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca alerjik bir soruna neden olup olmadığının anlaşılması açısından önce küçük bir cilt bölgesine sürülerek denenmesi önerilmektedir.

Solunum ve Sindirim Sistemine Alerjik Reaksiyona Neden Olabilmektedir

Anasona karşı duyarlılığı olan kişilerde anason çayının içilmesi solunum ve sindirim sistemlerinde birtakım alerjik reaksiyonların görülmesine neden olabilmektedir. Anason çayı içen kişilerde aşağıda belirtilen alerjik reaksiyonlardan birinin görülmesi halinde çayın tüketiminin bırakılması ve bir doktor ile görüşülmesi tavsiye edilmektedir.

 • Mide bulantısı ve kusma şikayetlerinin ortaya çıkması.
 • İshal rahatsızlığının meydana gelmesi.
 • Alınan nefeslerin kısa ve hırıltılı bir hale dönüşmesi.
 • Anasona karşı duyarlılığı daha yüksek olan kişilerde kasılma nöbetlerinin yaşanması ve akciğerlerde ödem oluşması gibi daha ciddi durumların ortaya çıkması.

Düzenli Olarak İlaç Kullanması Gereken Kişilerin Dikkatli Olması Tavsiye Edilmektedir

Anason çayında bulunan maddeler bazı ilaçların etken maddeleri ile tepkimeye girebilir. Özellikle östrojen hormonu tedavisi gören veya doğum kontrol hapı kullanan kadınların anason çayı tüketmekten kaçınmaları gerektiği belirtilmektedir. Çünkü içinde bulunan maddeler hormon tedavisinde veya birtakım kanser hastalıklarının tedavisinde kullanılan ilaçların etkilerinin azalmasına neden olabilmektedir.

Hamilelik Döneminde Kullanılması

Az miktarda içilen anason çayının hamilelik döneminde bir zararının olmadığı bildirilmesine rağmen fazla miktarda tüketilmesi halinde erken doğum ve düşük riskinin artmasına neden olduğu belirtilmektedir. Bu nedenle hamilelik ve emzirme döneminde doktora danışılmadan kullanılmaması tavsiye edilmektedir.

Günlük Tüketim Miktarı

Faydalı özelliklerinden yararlanmak ve istenmeyen özelliklerinden, yan etkilerinden korunmak için günde 2 veya 3 bardak kadar içilmesi gerektiği belirtilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.