Böğürtlen Çayının Faydaları, Nasıl Yapılır?

14.11.2015
Böğürtlen Çayının Faydaları, Nasıl Yapılır?

Böğürtlen meyvesinin içeriğinde insan sağlığı için son derece faydalı olan vitamin ve mineraller içermektedir. İçeriğinde bulunan antioksidan maddeler aynı zamanda serbest radikallerin vücuda zarar vermesini engeller ve kansere karşı koruyucu bir görev yapar.

Böğürtlen, birçok besleyici bileşenleri içerisinde saklayan ve besin değeri oldukça yüksek olan lezzetli meyvelerden biridir. Meyvenin içeriğinde A, B1, B2, B3, B6, C, E ve K vitaminleri ile folik asit bulunmaktadır. Meyve sayılan vitaminlerin dışında mineraller açısında da oldukça zengindir. İçeriğinde kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum ve çinko mineralleri de bulunmaktadır. Meyve tüm bunların yanında oldukça iyi bir amino asit kaynağıdır ve temel diyet liflerini de ihtiva etmektedir. Bu sayede kolesterol sıkıntısı yaşanmasının da önüne geçmektedir.

Böğürtlen çayının içilmesi beynin uyarılmasını sağlayarak beyin işlevlerinin artmasına katkıda bulunduğu gibi hafızanın da güçlenmesini sağlamaktadır. Bunun yanında göz sağlığının korunmasını sağlayan, kemiklerin gelişmesini sağlayan ve kemik sağlığının korunmasına yarayan, cilt sağlığının muhafaza edilmesine yarayan bir takım özellikleri daha bulunmaktadır. Böğürtlen çayının sağlıkla ilgili faydaları aşağıda ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır.

Böğürtlen Çayının Vücuda Faydaları

Kanser Hastalığına Karşı Korur

Kanser Hastası Annesine Sarılan Küçük Kız

Yapılan tıbbi araştırmalar neticesinde böğürtlenin, kanser hastalığına karşı vücudun korunmasını sağlayan meyveler arasında bulunduğu tespit edilmiştir. Böğürtlen çayının gelişmesine engel olduğu ve koruyucu bir görev yaptığı kanser türleri arasında akciğer kanseri, özofagus (yemek borusu kanseri) ve kolon kanseri gibi kanser türleri yer almaktadır.

Böğürtlen çayı mikro besinler yönünden oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Mikro besinler, vitaminler, mineraller ve antioksidanlardan oluşur ve genel anlamda beden sağlığının korunmasını sağlarken hastalıklardan korunma konusunda da adeta kilit bir rol üstlenmektedir.

Böğürtlenin sahip olduğu mikro besinler aynı zamanda kemopreventif aktiviteye yardımcı olmaktadır. Kanser hastalıklarında kemoprevensiyon, gelişme aşamasında bulunan bir kanser hastalığının kontrol altına alınması veya durdurulması için bir takım doğal veya laboratuvarda üretilen maddelerin kullanılması anlamına gelmektedir. Bu maddeler bazı durumlarda da canlı bir kaynaktan alınarak kullanılabilmektedir.

Bitkinin içeriğindeki mikro besinlerin bir diğer özelliği ise malign hücre aktivitesindeki proliferasyonu azaltabilmesidir. Malign hücre, kötü huylu veya habis olarak adlandırılan tümörlere verilen isimdir. Bu ifade vücuttaki tümörün vücudun diğer bölgelerine de yayılmış olduğu anlamına gelmektedir. İyi huylu (benign) tümör ise vücudun diğer bölgelerine yayılmayan tümörler için kullanılmaktadır. Proliferasyon ise hücrelerin çoğalması anlamın gelmekte olan tıbbi bir terimdir. Hücrenin çoğalması sürecinde, hücre çekirdeğinde bulunan kromozomlar birbirleri ile eşlenir ve bölünmenin sonraki aşamalarında birbirlerinden ayrılarak meydana gelen iki yeni hücreye geçer. İşte böğürtlende bulunan mikro besinler burada devreye girerek kötü huylu tümörlerin çoğalmasının ve vücudun diğer bölgelerine yayılmasının önüne geçerek vücudun kansere karşı korunmasını sağlar.

Böğürtlenin içeriğinde yer alan diğer kanser karşıtı maddeler ise C, E ve A vitaminleri, çinko, demir, magnezyum, kalsiyum ve selenyum mineralleri ile folik asittir. Bu maddeler özellikle kolon kanserine karşı koruyucu görev yapmaktadır.

Böğürtlen çayının içeriğinde bulunan antosiyanin ve flavononoidler de kansere karşı koruyucu bir etkiye sahiptir.

Antosiyanin Nedir ve Ne İşe Yarar?

Antosiyanin, kırmızı ve mor renkli meyve ve sebzelerde bulunur. Böğürtlende de bol miktarda bulunan bir madde olup çok güçlü antioksidan özelliklere sahiptir. Antosiyaninler, bitkilerde bulunan ve suda çözünen pigmentlerin en büyük grubunu oluşturmaktadır.

Yapılan araştırmalar sonucunda bu maddenin bazı kanser türlerinde hücre büyümesine engel olduğu da saptanmıştır. Aynı zamanda tümörlerin büyümesine de engel olan ve yavaşlatan bir özelliğe sahiptir.

Flavonoidler Nedir ve Ne İşe Yarar?

Flavonoidler, insan bedeninde antioksidan işlevi görmekte olup hücrelerin zarar görmesini ve korunmasını sağlamaktadır. Bir meyve veya sebzedeki flavonoid miktarı bitkinin ne kadar renkli olduğu ile doğrudan bağlantılı olup koyu renkli meyve ve sebzelerde daha fazla bulunmaktadır.

Flavonoidler, hücre duvarlarını zararlı etkenlerden korumasının yanında içeriğindeki C vitamini ile de vücudun günlük C vitamini ihtiyacını karşılamaya yarar ve kronik ağrı şikayetlerini giderilmesinde de oldukça etkilidir.

Flavonoidler, vücutta meydana gelen kanserli hücrelerin ve diğer hastalıklı hücrelerin çoğalmasına engel olur ve serbest radikallerin hücrelere zarar vermesini engelleyerek yeni kanserli hüre oluşmasına karşı koruyucu bir görev yapar.

Bu maddenin diğer özellikleri ise sık sık hastalanmanın önüne geçmesi, bazı alerjik reaksiyonların giderilmesini sağlaması ve çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelen yaraların hızlanmasını sağlamasıdır.

Kalp Sağlığının Korunması İçin Faydalıdır

Spor Salonunda Elinde Kırmızı Kalp Tutan Genç Kadın

Böğürtlen çayının bir diğer güçlü etkisi kalp sağlığının korunmasını sağlamasıdır. Çayın içerisinde bulunan antioksidan özelliklere sahip antosiyaninler ve flavonoller aynı zamanda kalp sağlığının korunması üzerinde de büyük bir etkiye sahiptir. Ayrıca böğürtlenin içeriğinde bulunan magnezyum ve lifler kanın damar içerisinde sağlıklı bir şekilde hareket etmesini sağlamaktadır.

Böğürtlen çayı bu özellikleri ile kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olmakta, kalpte meydana gelebilecek ritim bozukluklarına karşı koruyucu bir görev üstlenmektedir. Ayrıca inme yaşanması riskini düşürmekte ve ateroskleroz gibi kalp ve damar hastalıklarına karşı da koruma sağlamaktadır. (Ateroskleroz, damarların iç kısımlarında çeşitli maddelerin birikmesine bağlı olarak meydana gelen bir hastalık olup kanın damar içindeki akışının sınırlanmasına neden olan ve halk arasında damar sertliği olarak bilinin hastalıktır.)

Sindirim Sistemindeki Sorunları Giderir

İnsan Sindirim Sistemi

Böğürtlen çayının içinde yer alan çözünebilen ve çözünmeyen lifler sindirim sistemi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olup bir yandan sistemin daha iyi çalışmasını sağlarken diğer yandan da bir takım sindirim sistemi sorunlarının giderilmesine yaramaktadır.

Liflerin vücut için en önemli faydası hem koruyucu bir özelliğe sahip olması hem de devam etmekte olan tedaviye destek olmasıdır. Yüksek oranda yağ içeren ve lif oranı düşük olan gıdalar ile bol şeker içeren bir beslenme tarzı yüksek oranda lif barındıran diyetlere oranla çok daha fazla kanser riski ihtiva etmektedir. Yüksek lif içeren bir beslenme tarzının kilo vermek isteyenler için de çok büyük bir faydası bulunmaktadır.

Lif, çözünebilen ve çözünmeyen lif olarak iki gruba ayrılmaktadır:

Çözünebilen lifler, suda çözünerek adeta jölemsi bir forma dönüşmektedir. Suda çözünebilen liflerin kan şekerini ve kolesterol seviyesini düşürme gibi özellikleri bulunmaktadır.

Çözünmeyen lifler ise sindirim sisteminin hareketlenmesini sağlar ve aynı zamanda sistemi destekleyici bir özelliğe sahiptir. Çözünmeyen lifler özellikle kabızlık gibi sağlık problemlerinin giderilmesi için etkili olarak kullanılmaktadır.

Böğürtlen çayı her iki lif türünü de ihtiva etmekte olduğundan sindirim sistemi için faydalı olan özellikleri şunlardır:

 • Bağırdak hareketlerinin düzenlenmesini sağlar. Dışkının yumuşaklığının ve ağırlığının artmasını sağlayarak bağırsak içerisindeki hareketinin ve vücuttan atılmasının kolaylaşmasını sağlar.
 • Sağlıklı bir bağırsak yapısının korunmasına destek olur. Hemoroit ve küçük cepçikler olarak da adlandırılan divertikül gibi sindirim sistemi ve bağırsak hastalıklarının meydana gelmesine engel olur.
 • Kalp ve damar sağlığının korunması için faydalıdır. Yapılan araştırmalar özellikle çözünebilen liflerin kandaki kötü kolesterolün düşürülmesini sağladığını, kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olduğunu ve inflamasyonu önlediğini ortaya koymuştur.
 • Lifli gıdalar kandaki şeker seviyesinin kontrol edilmesinde son derece faydalı bir işlev görmektedir. Özellikle suda çözünebilen lif içeren gıdalar tip 2 diyabet riskini azaltması ile bilinmektedir.
 • Lifli gıdalar yönünden zengin bir beslenme düzeni fazla kiloların verilmesine de yardımcı olmaktadır. Bunun iki nedeni bulunmaktadır. Lifli gıdaların tüketilmesinin daha fazla çiğneme gerektirdiği ve bu nedenle fazla yemeye engel olduğu görülmüştür. Diğer bir nedeni ise lifli gıdaların daha fazla yer kaplaması ve bu nedenle de tokluk hissi vermesidir.
 • Yapılan araştırmalarda lif yönünden zengin olan bir beslenme şeklinin kolon kanserine karşı da koruyucu bir etkisi olduğuna dair bulgular elde edilmiştir.

Kemik Sağlığının Korunmasına Yardımcı Olur

Koşu Bandında Vurgulanan Ayak Bileği

Böğürtlen çayının vücut için bir diğer faydası ise kemik sağlığının korunması için olan katkısıdır. Kalsiyum ve potasyumun kemiklerin gelişmesi ve kemik sağlığının korunması için son derece önemli olduğu bilinmektedir. Böğürtlen çayı da hem kalsiyum hem de potasyum mineralleri açısından oldukça zengindir.

Kalsiyum Nedir ?

Kalsiyum hakkına yapılan araştırmalar neticesinde bu mineralin kemiklerin gelişimi ve korunması için önemli olmasının yanında D vitamini ile birlikte kanser, diyabet ve kalp hastalıklarına karşı koruma sağlamakta olduğu da anlaşılmıştır.

Kalsiyumum yüzde 99’u vücutta bulunan kemiklerle dişlerde ve ağırlıklı olarak da kalsiyum birikintileri biçiminde depolanmaktadır. Kalsiyumun geriye kalan yüzde 1’ilk kısmı ise vücutta bulunan dokularda saklanır.

Vücutta buluna kalsiyum, her gün düzenli bir şekilde cilt, tırnaklar, saçlar, ter, idrar ve dışkı yolu ile dışarıya atılmaktadır. Kalsiyum vücut tarafından üretilmediği ve günlük işlevler için kullanılarak vücuttan atıldığı için düzenli olarak alınması gereken bir mineraldir.

>>> İLGİLİ: Kalsiyum Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

Kalsiyumun Faydaları

 • Kanda bulunan potasyum, magnezyum ve fosfor düzeylerinin kontrol edilmesini sağlar.
 • Kemiklerin büyümelerine ve korunmalarına yardımcı olurken kemik sağlığını destekler ve korunmasını sağlar.
 • Kemiklerin mineral yoğunluklarının korunmasında önemli bir rol oynar.
 • Kemiklerin zayıf ve kırılgan bir yapıya sahip olmalarını önlemek için görev yaparken K ve D vitaminleri ile birlikte çalışır.
 • Kemiklerin ve dişlerin sertleşmesini sağlayan ve aynı zamanda yoğunluklarını koruyan, hasar gören kemiklerin iyileşmesini sağlayan mineral kompleksinin oluşmasına yardım eder.
 • Omurganın güçlenmesini ve vücudun düzgün bir şekilde durmasını sağlar. Bu yönü ile de sırt ağrılarının hafifletilmesinde önemli bir rol oynar.
 • İnsanların hareket özgürlüğüne engel olan ve aşırı düzeyde ağrıya neden olabilen artrit ve osteoporoz gibi hastalıkların önüne geçer.
 • Sinirlilik ve depresyon gibi ruh hali bozukluklarını önler ve baş dönmesi ile adet öncesi krampların belirtilerinin azaltılmasına yardımcı olur.
 • Tansiyonun düzenlenmesine ve yüksek tansiyon sorunun önlenmesine yardımcı olur.
 • D vitamini ile birlikte kolon kanserine karşı koruyucu bir etkiye sahiptir.
 • Kadınlarda yumurtalık ile ilgili rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olur.
 • Kalp kaslarının sağlığının korunması için faydalı olup kalp kaslarının düzgün bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.
 • Beslenme düzeninde kalsiyum içeren gıdalara yeterli miktarda yer verilmesi günlük olarak düzenli bir şekilde kalsiyum alınması böbrek taşı oluşması riskini azaltmaktadır.
 • Günlük olarak yeterli miktarda kalsiyum alınması, kolon ve rektal kanser türlerinin, meme ve rahim kanserlerinin, böbrek kanserinin ve yumurtalık kanserinin meydana gelme riskini azaltmaktadır.
 • Beyin fonksiyonlarının yerine getirilmesine yardımcı olur, hücrelerin sinirsel yanıtları iletmesini kolaylaştırır ve kas faaliyetleri için gerekli olan proteinlerin aktifleştirilmesini sağlar.
 • Alınan besinlerin hücre duvarından taşınmasını kolaylaştırır.
 • D vitamini ile birlikte hareket ederek metabolizmanın optimum bir şekilde çalışmasına yardım eder ve bu özelliği ile şeker hastalığının oluşmasına karşı koruyucu bir işlevi yerine getirir.
 • Hazımsızlık sorunun giderilmesi için etkilidir. Mide yanması için kullanılan ilaçlarda etken maddeler içerisinde kullanılmaktadır.

Magnezyum Nedir ?

Magnezyum, vücutta en bol olarak bulunan ve en önemli minerallerden biridir. Vücuttaki üç yüzden fazla reaksiyonun meydana gelmesinde rol oynamaktadır. Magnezyum minerali böğürtlen çayı içilmesi gibi doğal yollardan alınabileceği gibi ilaç takviyesi ile de alınabilir. Ancak magnezyumun bilinçsizce ve ihtiyaç duyulandan daha fazla alınmasının zararlı etkileri bulunabileceğinden ikinci yöntemin uygulanmasından önce doktora danışılması tavsiye edilmektedir.

>>> İLGİLİ: Magnezyum Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

Magnezyumun Faydaları

 • Kalsiyumun emilmesine yardım ederek kemik ve iskelet sisteminin sağlıklı bir yapıya sahip olması işlevini yerine getirir. Bu anlamda dişlerin ve kemiklerin oluşmasında ve güçlenmesinde kalsiyum ile birlikte önemli bir görevi yerine getirmektedir.
 • Kalsiyumun emilimine katkıda bulunması nedeniyle kemik erimesi rahatsızlığının meydana gelmesi riskinin düşürülmesini sağlar.
 • Sinir sisteminin ve kasların fonksiyonlarını yerine getirmesine ve korunmasına yardımcı olur.
 • Bağışıklık sisteminin desteklenmesini sağlar ve bir takım hastalıklara yakalanma riskinin azaltılmasını sağlar.
 • Vücudun enerjisinin artmasına yardım eder ve egzersiz performansının artmasını sağlar.
 • Sakinleşmeyi ve gevşemeyi sağlayan bazı hormonların düzenlenmesi magnezyum tarafından desteklenmekte olduğundan eksikliği durumunda uykusuzluk sorunu ortaya çıkabilir.
 • Stresin ve depresyon rahatsızlığının belirtilerinin azaltılmasını sağlar.
 • İnsülin direncini azaltır, kan şekeri seviyesinin düşmesini sağlar ve tip 2 diyabet hastalığının oluşması riskini azaltır.
 • Hipertansiyon hastalığının meydana gelme riskini azaltır ve tansiyonun düşürülmesini sağlar.
 • İltihap önleyici bir özelliğe sahiptir.
 • Kalp kasları da dahil olmak üzere vücuttaki tüm kasların sağlığının korunması ve elektrik sinyallerini sağlıklı bir şekilde iletmelerinin sağlanması için gerekli olan bir mineraldir. Sağlıklı bir kalp ritminin düzenlenmesi için hayati bir öneme sahiptir.
 • Migren ve şiddetli baş ağrısına neden olan diğer durumların etkilerinin giderilmesine yardımcı olur.
 • Yeterli miktarda magnezyum ve B6 vitaminin alınması kadınların adet dönemi öncesi belirtilerinin hafifletilmesini sağlar.
 • Sindirim sisteminde bulunan kasların rahatlamasını sağlar ve bu yönü ile de kabızlık rahatsızlığının meydana gelmesini önler.
 • Akciğer bronşlarının rahatlamasını sağlayarak astım ataklarının tedavi edilmesine yardımcı olur.
 • Kas spazmları ile kas ağrılarının hafifletilmesine yardımcı olur.
 • Cilt sağlığının desteklenmesi ve korunması için önemlidir.

>>> İLGİLİ: Magnezyum İçeren Besinler Nelerdir?

Göz Sağlığının Korunması ve Tedavisi İçin Faydalıdır

Genç Hastaya Göz Testi Yapan Kadın Doktor

Düzenli bir şekilde günlük olarak böğürtlen çayı tüketilmesi göz sağlığının korunması için önemli bir etkiye sahiptir. Böğürtlen çayında bulunan lutein maddesi doğal bir antioksidan olarak gözün zararlı ultraviyole ışınlarının ve ışık radyasyonun neden olduğu hasarlardan korumaya yaramaktadır. Lutein maddesinin antioksidan niteliği aynı zamanda cilt sağlığının korunmasına yardımcı olur ve kalp damar sistemi sağlığının korunmasına da katkıda bulunur.

Makula dejenerasyonu adı verilen rahatsızlık gözlerde bulunan retina tabakasının tam ortasında bulunan makula bölgesinin çeşitli etkenlere bağlı olarak hasar görmesi nedeni ile ortaya çıkan bir rahatsızlık türüdür. Makula bölgesinde meydana gelen bu hasar nedeni ile gözlerin net görmesinde sorunlar ortaya çıkar ve özellikle okuma zorlukları yaşanır. Bu rahatsızlık genel olarak 65 yaşın üstüne çıkan kişilerde ortaya çıkar. Böğürtlen çayında bulunan lutein maddesi gözün bu bölgesine müdahale ederek makula boyalarının sağlıklı bir gözde olması gereken seviyeye yükseltilmesini sağlar ve gözlerin ışıktan korunması için yardımcı olur. Ayrıca bu hastalığa karşı da koruyucu bir etki göstermektedir.

Cilt Sağlığını Korur ve Sorunları Giderir

Nemli ve Parlak Cilde Sahip Mutlu Genç Kadın

Böğürtlen çayında bol miktarda E ve C vitamini bulunmaktadır. Bu vitaminler sayesinde cilt sağlığının korunmasını sağlar ve kırışıklıkların giderilmesine de yardımcı olur, deri döküntüleri yaşanmasını önler, bağ dokuların oluşmasına ve güçlenmesine katkıda bulunur.

>>> İLGİLİ: C Vitamini Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

C vitaminin faydaları

 • Antioksidan niteliğinde olup vücudun toksinlerden arınmasını ve zararlı etkilerinden korunmasını sağlar.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için önemli bir etkiye sahip olup aynı zamansa hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur.
 • Kalp ve damar sağlığının korunması için önemlidir. Damar yollarının açılmasını, kalp ritminin düzenlenmesini ve kalp krizi geçirme riskinin azaltılmasını sağlar.
 • Soğuk algınlığı gibi kış mevsimi hastalıkları için koruyucu bir etkiye sahiptir.
 • Sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirilmesi ve anne karnındaki bebeğin fiziksel gelişimi için önemli etkilere sahiptir.
 • Sigaranın vücuda verdiği zararın etkilerinin azaltılmasını sağlar.
 • Göz sağlığının korunması ve göz bozukluklarının giderilmesine katkıda bulunur. Ayrıca göz merceğinde meydana gelen donukluk rahatsızlığının engellenmesinde yüzde 70 oranında bir etkiye sahiptir.
 • Kanser riskinin azaltılması ve kanserli hücrelerin iyileştirilmesini sağlayan bir etkiye sahiptir.
 • Dişlerde çürük meydana gelmesine engel olur ve diş eti sağlığının korunmasını sağlar.

>>> İLGİLİ: C Vitamini İçeren Besinler Nelerdir?

E vitaminin faydaları

 • Hücrelerin hızlı bir biçimde yenilenmesini sağlama özelliği ile yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlar.
 • Damar sağlığı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olup damar sertliği ve damar tıkanıklığı rahatsızlıklarının önlenmesine yardımcı olur.
 • Yeterli miktarda E vitamini alınması göz sağlığı için faydalıdır.
 • Cildin yenilenmesini ve güzelleşmesini sağlar.
 • Vücudun zararlı toksin maddelerden arınmasını sağlar.
 • Hafıza kaybı riskinin azaltılmasını sağlar.
 • Kadınların regl döneminde meydana gelen sancılarının azaltılmasını ve menopoz döneminde yaşanan sıkıntıların da hafifletilmesini sağlar.
 • Cildin gerginleşmesini ve sağlıklı görünmesini sağlar ve cildi yaşlanmasını engeller.
 • Hücre zarlarında antioksidan etkisi göstererek hücre sağlığının korunmasını sağlar. Bu yönü ile de kansere karşı koruyucu bir etki gösterir.
 • Tansiyonu düşürmeye ve kılcal damar rahatsızlıklarını önleyemeye yardımcı olur.
 • Bacak kramplarının hafifletilmesi için etkilidir.

>>> İLGİLİ: E Vitamini İçeren Besinler Nelerdir?

Beyin Fonksiyonlarının Gelişmesi İçin Faydalıdır

Ellerinde Beyin Resmi Tutan Yetişkin ve Çocuk

Böğürtlen çayının içerisinde buluna vitaminler, mineraller ve antioksidan özellikteki diğer maddeler beyin fonksiyonlarının korunmasını sağlar ve yaşlanmaya karşı koruyucu bir etki gösterir. Hafızanın güçlenmesini sağlar ve hafıza kaybı sorununa karşı da koruyucu bir etki gösterir.

Antioksidan Özelliğe Sahiptir

Patojen Organizma İllustrasyon

Böğürtlen çayı antioksidan özelliği ile vücudun birçok yönden korunması için önemli bir etkiye sahiptir. Vücutta herhangi bir kimyasal veya fiziksel reaksiyon meydana geldiğinde serbest radikaller olarak adlandırılan atık maddeler ortaya çıkar. Serbest radikaller ise hücrelerde deformasyona neden olan yani hücrelerin bozulmasına neden olan bir etkiye sahiptir.
Serbest radikallerin ortaya çıkması herhangi bir hastalık belirtisi olmayıp gayet doğal bir durumdur. Sağlıklı bir bedende bulunan antioksidanlar bu serbest radikallere karşı harekete geçmekte ve vücuda zarar vermelerini önlemektedir. Ancak vücut tarafından yeteri kadar antioksidan üretilememesi halinde serbest radikaller vücuda zarar vermeye başlar. Bunun neticesinde ise erken yaşlanma belirtileri, bir takım kanser hastalıkları ve başkaca hastalıkların meydana gelme riskinde artış ortaya çıkar.

Serbest radikallerin bu zararlı etkilerinden korunmak için antioksidan takviyesi yapılması oldukça önemli olup böğürtlen çayı da bu işlevin yerine getirilmesi için düzenli olarak tüketilebilecek doğal bir antioksidan kaynağıdır.

Kanın Sağlıklı Bir Şekilde Pıhtılaşması İçin Faydalıdır

Üç Boyutlu Kırmızı Kan Hücreleri

Böğürtlen çayında bulunan K vitamini kanın pıhtılaşması ile ilgili bir sağlık sorunu yaşayanların bu sorunlarının giderilmesine yardımcı olur. Yaralanmalar neticesinde meydana gelen aşırı kanama sorununun engellenmesini sağlar.

>>> İLGİLİ: K Vitamini Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

Böğürtlen çayının bulunan K vitaminin faydaları şunlardır:

 • K vitaminin en önemli faydası olarak kanın pıhtılaşmasını sağlaması özelliği gösterilmektedir.
 • Kadınlarda menopoz sonrasında görülen kemik kaybının engellenmesi için destek olma özelliği bulunmaktadır.
 • Prostat kanseri ve karaciğer kanseri gibi rahatsızlıkların önlenmesinde önemli katkıları bulunmaktadır. Ayrıca karaciğer yağlanmasına ve büyümesine karşı da koruyucu bir etkiye sahiptir.
 • Kemiklerin çatlamaya ve kırılmaya karşı daha dayanıklı olmasını sağlar.
 • Kalsiyumun damarlardan atılmasını sağlayarak kalp ve damar sağlığı üzerinde olumlu etkiler sağlamaktadır.

Bağışıklık Sisteminin Güçlenmesine Yardımcı Olur

Antikorlar İmmünoglobulinler Bağışıklık Sistemi

Böğürtlen çayında, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan birçok madde bulunmaktadır. Bular bol miktardaki vitamin ve mineraller ile fitoöstrojenlerdir. Bu özelliği ile vücudun birçok hastalıktan korunmasına yardımcı olmaktadır.

Fitoöstrojen Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Fito, bitki anlamında olup kadınlık hormonu olan östrojen ile birleştirilerek bitkisel östrojen anlamında kullanılmakta olan bir terimdir. Fitoöstrojenlerin vücut için olan faydaları şunlardır:

 • Kadınlarda hormon üretimi olarak bağlantılı olarak meydana gelen meme ve yumurtalık kanserlerine karşı olumlu bir etkiye sahiptir. Ayrıca erkeklerde görülen prostat kanseri ile kolon kanserine karşı da kullanılmaktadır.
 • Kadınlarda menopoz dönemi sonrasında görülen kalp sağlığı sorunlarına karşı etkilidir. Kalp ve damar sağlığının korunmasını sağlamaktadır.
 • Menopoz dönemi sonrasında meydana gelme ihtimali bulunan kemik erimesi hastalığına karşı koruyucu bir etkiye sahiptir.
 • Kilo verilmesine yönelik diyetlere yardımcı olama özelliği bulunmaktadır.

İshal ve Dizanteri Rahatsızlıklarına Karşı Faydalıdır

Klozet Üzerinde Oturan Elinde Kağıt Rulo Tutan İshal Kadın

Dizanteri bakteri, parazit ve virüs kaynaklı olabilen ve bulaşıcı nitelikte olan bir bağırsak enfeksiyonu hastalığıdır. Hastalığın hafif olanı 4-8 gün sürerken ağır seyreden dizanteri vakaları 3-6 hafta arası sürebilmektedir. Dizanteri amip ve basili kaynaklı olarak iki türe ayrılmakta olup gerekli önlemler alınmaz ve tedavi edilmez ise bebeklerde ve yaşlılarda ölümde dahi neden olabilmektedir.

Böğürtlen çayının düzenli olarak tüketilmesi halinde içinde bulunan maddeler bu hastalıklara karşı koruyucu bir etkiyi yerine getirmektedir.

Hamilelik Döneminde Bebeğin Gelişmesi İçin Faydalıdır

Anne Karnında Bebek Kavramsal Görüntü

Böğürtlen çayı doğal folat yönünden zengin bir yapıya sahip hücrelerin büyümesini teşvik eder bebeklerin anne karnındaki gelişimlerine katkıda bulunur. Bu nedenle hamilelik sürecinde daha önemli bir etkiye sahip olduğunun söylenmesi mümkündür.

Folat, folik asit ya da B9 vitamini olarak da adlandırılmaktadır. DNA’nın üretilmesine, korunmasına ve onarılması ile kırmızı kan hücrelerinin üretilmesine yardımcı olur. Bu nedenle de folat içeren gıdaların düzenli olarak tüketilmesi tavsiye edilir.

Diğer Faydaları

 • Düzenli olarak tüketilmesi halinde bir tür damar hastalığı olan endotel disfonksiyonunu önlemeye yardımcı olur.
 • Yapılan çalışmalarda böğürtlen çayının içeriğinde bulunan maddelerin aynı zamanda yaşlanma karşıtı bir özelliğe de sahip oldukları belirlenmiştir.
 • Düzenli olarak tüketilmesi halinde hemoroid rahatsızlığının tedavi edilmesi için etkili sonuçlar vermektedir.
 • Vücuda kuvvet verir ve vücut direncinin artmasını sağlar.
 • Antibakteriyel özelliği ile hastalıklarla mücadelede vücuda destek olur.
 • İdrar söktürücü bir özelliğe sahiptir.
 • Yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen hafıza kaybı sorunun önlenmesine yardımcı olur.
 • Böbreklerde meydana gelen kum ve taşların düşürülmesine yardımcı olan bir özelliğe sahiptir.
 • Rinit rahatsızlığının tedavi için iyi gelmektedir.
 • Sakinleştirici bir etkiye sahip olup bu yanı ile uykusuzluk sorununa da iyi gelmektedir.
 • Eklem ağrısı problemini tedavisinde yardımcı olur ve ağrıların azaltılmasını sağlar.
 • Varis tedavilerinde tedaviye yardımcı olarak kullanılabilir.
 • Şeker hastalarının metabolizmalarının hızlandırılması için faydalıdır.
 • Öksürük şikayetini giderilmesini sağlar.

Böğürtlen Çayının Zararları

Her bitkisel çayın tüketiminde olduğu gibi böğürtlen çayının tüketiminde de dikkatli olunmalı, gereğinden fazla tüketilmesinin istenmeyen yan etkilere ve zararlara yol açabileceği akıllarda tutulmalıdır.

Sindirim Sistemini Olumsuz Etkiler

İnsan Sindirim Sistemi Anatomisi

Böğürtlen çayının bilinçsizce ve sık tüketilmesi durumunda en çok karşılaşılan zarar sindirim sistemindeki sorunlardır. En çok zararı mideye vermekte olup içeriğinde yoğun oranda bulunan tanenin bulantıya ve kusmaya sebep olduğu bilinmektedir.

Aynı zamanda olgunlaşmamış böğürtlenlerden elde edilen çayın fazlasının kabızlığa neden olurken fazla olgunlaşanların ise ishale neden olduğu bilinmektedir.

Kemik Sağlığına Zararlıdır

Egzersiz Yapan Kadının Üzerinde Dijital Kemik Görüntüsü

Günde bardak bardak haddinden fazla tüketilmesi durumunda kalsiyum eksikliğine neden olacağı bilinmektedir. İçeriğinde bileşenler kalsiyum ve demir emilimini güçleştirdiğinden ileri ki dönemlerde kemik sağlığını doğrudan etkilediği bilinmektedir. Aynı zamanda anemiye de sebep olabilme ihtimali azımsanmayacak kadar fazladır.

Karaciğeri Doğrudan Etkiler

Elinde Üç Boyutlu Karaciğer Gösteren Hemşire

İçeriğinde bulunan gallotaninlerin ve ellagitaninlerin yapılan araştırmalar neticesinde karaciğer üzerinde toksik bir etki bulundurduğu kanıtlanmıştır. Uzun süre ve bilinçsiz kullanımının karaciğer hastalıklarına yol açabileceği düşünülmektedir. Özellikle karaciğer hastalıkları bulunan kimselerin ya böğürtlen çayı içmemeleri ya da doktor kontrolünde tüketmeleri gerekmektedir.

Gebelikte Sakıncalıdır

Yerde Oturan ve Karnına Dokunan Mutlu Hamile Kadın

Rahmi kasarak rahatlattığı bilinmektedir. Normal şartlarda, özellikle de menstruasyon döneminde kasılmalara yardımcı olduğu için çoğunlukla kullanılmaktadır. Ancak bu durum gebelik için geçerli değildir. İçeriğindeki etken maddeler doğrudan rahmi etkilediği ve kasılmalara yol açtığı için özellikle gebeliğin ilk dönemlerinde düşüğe neden olabilmektedir.

Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde ise sancıların artmasına yol açabilir, bu durumun erken doğumla dahi sonuçlanmasına sebebiyet verebilmektedir.

Alerjik Reaksiyonlara Neden Olabilir

Ayakta Kollarını Kaşıyan Genç Kadın

Özellikle kullanılan bazı ilaçlarla birlikte tüketildiğinde alerjik reaksiyon gösterme olasılığı oldukça yüksektir. Kaşıntı, nefes almada sorun yaşama gibi çeşitli istenmeyen durumun görülmesine yol açabilmektedir.

Aynı zamanda ilaç kullanmasanız da içeriğindeki maddelere alerjiniz bulunabilir. Bu sebeple fazla kullanım istenmeyen sonuçlara yol açabileceğinden ideal seviyelerde tüketimine dikkat edilmesi önemlidir.

Böbreklerde Sorunlara Yol Açabilir

Erkek Hastayı Muayene Eden Doktor

Çok fazla tüketilmesi böbreklerde emilimini zorlaştırmaktadır. Buna bağlı olarak da böbreklerin yorulmasına ve görevini gereği gibi yerine getirememesine yol açmaktadır. Uzun süren fazla kullanım başta böbrek yetmezliği olmak üzere istenmeyen sonuçlar doğurabilmektedir.


Böğürtlen Çayı Nasıl Yapılır?

İki Bardak Böğürtlen Çayı

Böğürtlen çayı hazırlamak için birçok yöntem bulunmakta olmasına rağmen en çok tercih edileni kurutulmuş böğürtlen yaprakları kullanılarak yapılan çaydır.

 • Çayın hazırlanması için bir bardak çay için iki çay kaşığı böğürtlen yaprağı kullanılır.
 • İstenilen miktarda kaynatılan su içerisine böğürtlen yaprakları eklenerek demliğin ağzı kapatılır.
 • Bu şekilde yaklaşık olarak 8-10 dakika kadar beklenmesi çayın demlenmesi için yeterli olmaktadır.
 • Demlenme işleminin tamamlanmasından sonra süzülerek içilebilir.
YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.