Omuz Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Omuz Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir ?
16 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 218 kez okundu.

Omuz ağrısı için hangi doktora gidilir ? Omuz ağrısına hangi poliklinik bakar ? Omuz ağrısı için hangi bölüme gidilir ?

Omuz Ağrısı İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Omuz ağrısı nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda omuz ağrısı hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Omuz Ağrısı Nedir ?

Omuz ağrısı, tendonlar ve kasların birleştiği yerde meydana gelen ağrıya denir. Omuz ağrısında hareket kabiliyetinde bazı kısıtlamalar meydana gelir. Bu kısıtlamalar kişinin gün içindeki işlerinde aksaklık yaşanmasına neden olur.

Omuz Ağrısı Nedenleri

Omuz ağrısı her yaş insanın şikayet ettiği bir sağlık sorunudur. Bu ağrının nedenleri çoktur. Nedenleri çok olduğu kadar tedavisi de bir o kadar rahattır.

 • Bursit denilen kemiklerde bulunan su dolu kesecikler mevcuttur. Bu keseciklerin çok fazla harekete sonucu kullanılması ile bu keseciklerde iltihap sorunu meydana gelir. Bu durumda da omuz ağrısı sorunu yaşanır.
 • Kas ve kemikleri bağlayan yere tendon denir. Tendonların yıpranması ile beraber bazı yerlerde ağrılar meydana gelebilir.
 • Kolumuzu kaldırdığımız zaman omuz sıkışması sorunu yaşanır. Bu omuz sıkışması sorunu da beraberinde omuz ağrısını oluşturur.
 • Özellikle yaşlı insanlarda düşme sonucu yaşanan omuz kırılması, omzu çıkması gibi hastalıklarda omuzda ağrı sorunun yaşanmasına neden olur.
 • Omuz ağrısının diğer nedenleri arasında ise omuz üstünde yatma, çok fazla omuz hareketlerinde bulunma, omuz üstünde düşme gibi durumlarda yer alır.

Omuz Ağrısı Belirtileri

Omuz ağrısı yaşanırken meydana gelen belirtiler arasında genelde ilk başta omuzda sızlama şeklinde ağrı meydana gelir. Daha sonra omuz hareketleri yaparken yeterli şekilde omuzu hareket ettirmeme durumu da yer alır. Bunun yanında omzun şişmesi, kırmızı olma gibi belirtilerde yer alır.

Omuz Ağrısı Tedavisi

 • Omuz ağrısında tedavi amaçlı genelde masaj yapılması tercih edilir. İyi bir masaj yağı ile omuzun ağrıyan yerlerinde gereken masaj hareketleri yapılması faydalı olacaktır.
 • Daha sonra omuzda meydana gelen hareket kısıtlamalarına karşı yapılması gereken sıcak su ve sabunla omuz kısmını yıkamaktır. Bu da omuz ağrısı için faydalı olacaktır.
 • Ayrıca omuz ağrısı için bazı hareketler vardır. Bu hareketler ise, kollarınızı sık sık omuz seviyesinden yukarı kaldırınız.
 • Kollarınızla ağır yük, ayrıca zorlanacak hareketler yapmayınız.
 • Otururken kollarınızı bir deste üzerine koyunuz. Eğer omzunun ağrıyorsa diğer tarafta yatınız. Omuz üzerinde yatmak tehlikelidir.
 • Bütün bunların yanında omuz ağrısı için kas gevşetici kremlerde faydalı olacaktır.

Omuz ağrısı için hangi doktora gitmeyelim ? Omuz ağrısı hangi bölüme girer diye soruyorsanız ortopedi bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git