Ayak Bileği Ağrısı İçin Hangi Bölüme Gidilir?

16.08.2016
Ayak Bileği Ağrısı İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Ayak bileğini meydana getiren eklem ve çevresindeki kas, tendon ve kemiklerde herhangi bir neden olmadan ağrı oluşuyorsa, bu durum ciddi bir hastalığı haber veriyor olabilir. Darbe, burkma gibi sebeplerden oluşan ayak bileği ağrısı, eğer bu alanda ciddi bir hasara sebebiyet vermemişse geçici bir durumdur ve kısa süreli tedavi ile iyileşir. Ancak kırılma veya herhangi bir sebepten ötürü oluşan bir ağrı varsa tedavi altına alınarak belli süreler içerisinde ağrı durumu gözlenmelidir. Ancak bir hastalığa dayalı olarak oluşan ayak bileği ağrısı için gerekli kontroller ve incelemeler yapılmalı, gerekli tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Ayak bileği ağrısı için gittiğiniz sağlık kuruluşunda başvurmanız gereken bölüm, ortopedi veya fizik tedavidir. Her iki bölümde de gerekli olan tüm inceleme ve tetkikler yapılır ve ardından tedavi sürecine başlanmaktadır. İhtiyaç duyulması halinde de farklı bölümlere sevk yapılarak tedavi bir bütün şeklinde gerçekleştirilir.

Ayak Bileği Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Darbe, Burkma, Zedelenme

Ayak bileği ağrısı en çok darbe, burkma, zedelenme nedeniyle ortaya çıkar. Bu tarz durumlarda gerekli müdahaleler yapılır, belirli zaman dilimi içerisinde kontroller sağlanarak ayak bileği ağrısı ortadan kalkar.

Bakteriler

Ayak bileği ağrısının önemli nedenlerinden biri de vücutta bakterilere bağlı olarak oluşan septik artritdir. Ayrıca iltihaplanmaya bağlı olarak ortaya çıkan romatoid artrit de bilek ağrısı oluşturur.

Gut Hastalığı

Gece yarısı veya sabahları ayak bileğinde şiddetli ağrı, yanma, şişkinlik, kızarıklık, hareket edememe gibi durumlar oluşuyorsa ve bu tür belirtiler bir hafta kadar devam ediyorsa bu ağrılar gut hastalığını haberini veriyor olabilir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.