Maydanoz, Soğan Suyu ve Aspirin Adet Söktürür Mü ?

25.02.2017
Maydanoz, Soğan Suyu ve Aspirin Adet Söktürür Mü ?

Adet gecikmesi bir çok kadın için sıkıntı kaynağıdır. Adet gecikmesi hormonal değişiklikler stres, ilaçlar, kilo değişikliği seyahat yaş ya da hastalık kaynaklı bir çok faktöre bağlı olabilir. Özellikle stres ve seyahat gibi kronik olmayan adet gecikmelerinde evde doğal olarak hazırlanan bitkisel çaylardan yararlanarak sorun çözümlenebilir. Bu bitkilerden bazıları papatya, maydanoz civan perçemi, kekik kantaron ve safrandır.

Bu çaylar içinde maydanoz çayı ve maydanoz suyunun adet söktürmede etkili olduğu bilinmektedir. Hatta bilimsel olarak da maydonozun adet üzerinde ki etkileri baz alınarak tamamen maydanoz kökünden üretilmiş Apyol Enver adlı ilaç adet söktürücü ve adet sancılarını giderici olarak piyasaya sürülmüştü.

Maydanoz suyu nasıl yapılır ? Bir cezvenin içine bir tutam maydanoz ve su eklenir. Kaynadıktan sonra 5 dakika daha kaynatılır ve altı kapatılıp ocaktan alınır. Dinlenmesi için yaklaşık 10 dk kadar beklemeniz gerekir. Aç karnına her sabah düzenli olarak içmenizle etkisini kısa sürede görebilirsiniz. Maydanozun faydalarına gelecek olursak güçlü bir idrar söktürücüdür ve ödemin atılması için yaygın olarak kullanılır. Bu özelliği ile safra ve böbrek taşlarının vücuttan daha kısa süre içerisinde atılması için geleneksel olarak tüketilen bitkiler arasında yer alır. Ancak safra veya böbrek taşınız varsa düzenli olarak maydonoz suyu içmeye başlamadan önce doktorunuza danışmanızda fayda var. Maydanozun diğer bir faydası ise hastalık ve alerji nedeniyle artan mukusun vücuttan daha hızlı atılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda sinüslerin dolduğu ve öksürüğün arttığı zamanlarda maydanoz çayı veya suyu içmek iyi gelir. Bu kadar faydasının yanında maydanoz suyu elbette adet söktürücü olarak içilebilir. Ancak hamileler kasılmalara neden olabileceği için maydanoz suyu içmemelidir. Maydanoz suyunun günde 30-50 ml den fazla tüketilmesi önerilmez.

Soğan Suyu Adet Söktürür Mü ?

Eğer dönem dönem adet düzensizlikleri yaşanıyor ve günü gelmesine rağmen adet olamıyor iseniz soğan suyu kürü ile bu sorunu çözebilirsiniz. Hem doğal hem de etkin kür ile adet ağrılarınız hem hafifleyecek hem de adet kanaması gerçekleşecektir. Soğan suyu kürü için ilk olarak orta boy yemeklik soğanı alıp kabuğunu soyduktan sonra dörde bölün ve iki su bardağı soğuk su içine atın. Ardından yaklaşık 10 dakika soğanı su içinde kaynatın. Bu karışımı sabah ve akşam aç karnına birer su bardağı tüketin. Ancak bu karışımı mutlaka ılık biçimde içmelisiniz. Bu kür 7-10 gün sürekli olarak uygulanmalıdır. Bu sayede hem adetiniz sökülecek hem de eğer var ise kistler küçülerek yok olacaktır. Ancak adet gecikmeleri sürüyor ve düzensizlik devam ediyor ise mutlaka uzman bir doktora görünmeli ve en sağlıklı sonucu bu şekilde almalısınız. Belirli aralıklar ile geciken adet için bu kür oldukça etkilidir. Hem sağlıklı hem de doğal bu kür sayesinde adet gecikmeleri son bulacak hem de kasıklarda ki ağrılar hafifleyecektir.

Aspirin Adet Söktürür Mü ?

Aspirin toplumda yaygın şekilde kullanılan ağrı kesici ilaçlardan biridir. Rahatsızlıklarda ağrı kesici özelliğinin yanında ateş düşürücü etkisiyle her evde bulunan ilaçlar arasındadır. Adet düzensizliği yaşayan kadınlar ya da adet görmeyen kadınlar genellikle adet söktürücü ilaç, bitkisel ürünlerin arayışına girerler. Bu tür kullanımlarda mutlaka doktor tavsiyesi olmalıdır. İster ilaç isterse bitkisel ürün olsun bunların kullanımında sorun yaşamamak için dikkatli olunmalıdır.

Adet söktürücü olarak kulllanılan ilaçların arasında genellikle aspirinde bulunmaktadır. Ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliklerinin yanı sıra kan sulandırıcı etkisiyle bilinen aspirinin adet söktürücü etkisi bilimsel olarak kanıtlanmış değildir. İçeriği itibarıyla hormonal bir preparat olmadığından adet söktürme etkisi olmadığı bile düşünülür. Ancak adet döneminde oluşan ağrıların giderilmesinde oldukça etkili olabilir. Ancak aspirin adet dönemindeyken içildiğinde kanamanın miktarını arttırır. Bunun sebebi ilacın kan sulandırıcı etkisinin olmasındandır.

Adet kanamasını hem arttırır hem de koyu kıvamlı hale getirebilir. Aspirin adet kanamasından önce içildiğinde adetin sökülmesinde pek etkili olmaz. Bu nedenle aspirin bile olsa bilinçsizce kullanılması sakıncalı sonuçlar doğurabilir. Hangi ilaç olursa olsun uygun dozda kullanılmalıdır. Ham maddesi söğüt ağacı olan aspirinin bu kadar yaygın kullanımı tarihte söğüt ağacının iyileştirici özelliklerine dayanmaktadır. Yaprakları ve ağacın kabuklarından eskiden beri bitkisel ilaçlar yapılmıştır. Aspirin gibi ağrı kesici ve ateş düşürücü etkisiyle kullanılmıştır. Ancak aspirinin adet söktürücü etkisi konusunda tam olarak net bir bilgi bulunmamaktadır. Adet söktürücü etkisinin olması için aspirinin içerisinde hormonlarla alakalı etkilerin olması da gerekmektedir. Bu hormonlarla alakalı etkiler aspirinde bulunmadığına göre aspirin sadece adet kanının miktarını arttırmakta bazen adet rengini koyulaştırmakta ve adet döneminde oluşan ağrıları kesecek etki göstermektedir. Fakat belirttiğimiz gibi bilimsel olarak aspirinin adet söktürücü etkisinin olup olmadığı kanıtlanmamıştır.

Adet Söktürücü Bitkiler Nelerdir ?

 • Maydanoz
 • Soğan
 • Adaçayı
 • Kekik çayı
 • Zerdeçal
 • Kişniş Tohumu
 • Aloe Ver
 • Rezene Tohumu
 • Nar
 • Kekik
 • Labada Tohumu
 • Havuç
 • Kantaron
 • Dereotu
 • Biber
 • Çörek Otu
YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.