Başak Burcu Yükseleni Özellikleri

15.10.2019
Başak Burcu Yükseleni Özellikleri

Başak burcu, Merkür’ün yönettiği ve dünya işareti olan düşünceli eylemin işaretidir. Başak burcu yükseleni olan bir insana dikkat eylemini ve temizlik empoze eder. İdealist ve güvenilir bir kişiliğe sahiptir. Kendilerini severler ve sağlıkları konusunda vücutlarının verdiği sinyallere duyarlıdırlar. En belirgin özellikleri disiplinli olmalarının yanında, önsezi yetenekleri gelişmiş olmasıdır. Empati yeteneği ile adaletli olmayı, alçak gönüllü olması ile de hoşgörülü olmayı beceren, karakteristik  özellikleri vardır. Son derece çekici ve etkileyici insanlardır. Zekalarını çok iyi kullanır, sapla samanı birbirinden ayırt etme özellikleri vardır. Çalışkan bir yapıya sahip olmasına, disiplin ve önsezi özellikleri de eklenince kariyer hayatında yükselmeye meyillidirler. Ayrıntılara fazla anlam yükleyip, asıl odaklanmaları gereken noktadan uzaklaşırlar. Ayrıntılarda boğulmak yerine, bakış açılarını değiştirmeleri gerekir. Yükselen başak burcu etkisinde olan kişilere; itaat, analitik düşünce ve asabiyet katar.

Başak Burcu Yükseleni Genel Özellikleri

Kendi burcunuz ile doğum anında başka bir burcun gezegen ve yıldız işaretlerinden etkileşimi yükselen burçtur. Genelde dış kişiliği yansıtır. Yükselen başak, çalışkan bir yapıya sahip olup, sürekli çalışma arzusu içindedir. Merkür’ün etkisi ile çok titiz ve detaycı olması kaçınılmaz bir özelliğidir. Hijyen konusun da obsesif denecek kadar titizdir. Analitik zekası ile çözüm odaklı, mantıklı, enerjik ve hızlıdır.  Dış görünümüne önem veren fit bir görünümleri vardır. Dost canlısı, espri yeteneği gelişmiş, mütevazi oluşları ile tanınan insanlardır.

Stratejik ve analitik düşünme konusunda ustadır ve pratik çözümlerle zekalarını konuştururlar. Disiplinli yapıları sadece çalışma ortamında değil, hayatlarının her alanında önemli bir unsurdur. Detaylara önem veren yapısı ile resmin bütününü görmekte zorlanırlar. İnce eleyip sık dokumak onların genlerinde vardır.  Araştırmacı bir kimliğe sahiptir ve olayları çözümleme konusunda bir dedektif gibidir. Mantığı ile hareket ettiği için duygusallığı geri planda kalır.

Fiziksel Özellikleri

Genel görünümleri genelde minyon olup, başak burcu ile benzerlik gösterir. Başkalarına benzemeyen kendine münhasır bir yapıları vardır. Sakin, vurdum duymaz, başıboş bir görünüm sergilerler. Minyon oluşları genç ve masum bir ifade verir, orantılı bir vücut yapısına sahiptirler. Yüzlerinde en çok dolgun dudakları, dikkat çeker.

Büyük Riskler Almaktan ve Göz Önünde Olmaktan Çekinirler

Yükselen Başak burcuna mensup olan insanlar büyük riskler almaktan korkan ve göz önünde olmaktan oldukça çekinen kişilerdir. İş hayatında hırslı kişiler olarak öne çıksalar da çok büyük risk almaktan ve risklerin doğuracağı sonuçlardan çekinirler. Aynı zamanda çok göz önünde olan insanlar değildir, göz önünde olmak bazı durumlarda onları huzursuz edebilir; mahremiyet onlar için oldukça önemlidir, bu yüzden ikinci planda olmak onlara huzurlu hissettirir.

Yükselen Başak burçları, spot ışıklarının üzerinde olmasından hiç hoşlanmaz, hatta rahatsız olurlar. Bir ortamda dikkatleri üzerine çeken kişi pozisyonunda olmaktansa sessizce oturmayı ve çevreyi gözlemlemeyi tercih ederler. Bu burcun insanı için kalabalıklarda konuşma yapmak, sunum yapmak gibi eylemler yapılması zor şeylerdir. Tüm gözlerin üzerinde olacağı bir gün onlar için neredeyse kabustur.

Bu burcun insanları, hayatlarının her alanında büyük risklerden kaçınan insanlardır, çünkü risklerin getireceği negatif sonuçlardan çekinirler. Düzenine alıştıkları hayatın olumsuzluklarla etkilenmesi onları tedirgin eder. Bu yüzden çoğunlukla büyük girişimlere girmekten kaçınırlar.

Yüksek İletişim Becerisine Sahip Kişilerdir

Yükseleni Başak burcu olan kişilerin çoğunlukla yüksek iletişim becerisine sahip insanlar olduğu görülmüştür. Bu kişiler nadiren diğer insanlarla çatışırlar. Zira iletişim konusuna önem verirler ve hayat boyu iletişim becerilerini geliştirmeye yönelik çalışırlar. Bir ortamda tartışan iki kişiyi barıştırmaya çalışanlar genelde onlardan çıkar. Onlar ikili ilişkilerdeki gerginliklerden hiç haz etmezler, bir kişiyle aralarında huzursuzluk çıktığında bunu tamir etmek için çabalara girerler. Aynı zamanda iletişim sektöründeki mesleklerde ve zihinsel iletişimin gerektiği alanlarda çok başarılı kişilerdir. Bu bağlamda psikologluk, eğitmenlik, danışmanlık, müşteri ilişkileri gibi mesleklere yatkın oldukları söylenebilir. Ayrıca bu iletişim becerileri çevreleri tarafından bilinir; toplumsal yaşamda fikirlerine ve bilgisine çevreleri tarafından sıkça başvurulur, çok sıkı dostlukları vardır.

İlişki Görüşleri Huzurla Doğru Orantılıdır

İnsan ilişkilerinde ilk etapta mesafeli bir görünüm sergileyen ve çok az insana güvenen Yükselen Yengeçler, aşk ilişkilerinde de aynı doğrultuda ilerlerler. Aşık olacağı kişide ilk etapta fedakarlık ve duygusal derinlik bağı arayan Yükselen Başak burcu insanı, yakaladığı aşkın domino taşları gibi yıkılmasını izlemek istemez. Her konuda olduğu gibi aşk hayatında da risk almaktan daima çekinir, ilişki kuracağı zaman eğlence üzerine değil güven üzerine kurmak ister. Bu nedenle zor bağlanırlar ve bağlandıkları kişiler genellikle onda huzuru yaratan kimselerdir. Aradıkları huzuru bulduklarında, uzun yıllar boyunca başarılı ve sağlıklı ilişkiler yürütebilir ve kalpten bağlanabilirler.

Fazla Detaycı Kişilikleriyle Ön Plana Çıkarlar

Başak burcunun belki de en öne çıkan ve dikkat çekici özelliği belki de fazla detaycı olmasıdır. Bu özellik elbette ki Yükselen Başak burcu insanlarına da yansımıştır. Bu kişiler her konuda titiz ve mükemmeliyetçi oldukları için detaylara çok fazla takılırlar. Bu detaycılık iyi gibi görünse de detaylarda fazla boğulan bu kişiler, büyük resmi görmeyi unuturlar. Yaptıkları her işin en iyisini, en mükemmelini yapmak isterken detayların içerisinde kaybolurlar; bu da hem zaman kaybetmelerine hem de aldıkları verimi azaltır. Önündeki materyal her ne olursa olsun onu mükemmel ve kusursuz hale getirmeyi başarabilir; ancak yine de bir sonraki aşama için bir başkasının fikir ve yardımına ihtiyaç duyabilir. Onların detaycılığa bu denli önem vermesi diğer insanlar tarafından eleştirilse de, onlar daima diğer insanların da detaycılığa bu denli özen göstermesini beklerler. Çalıştığınız yerde detaylara dalan, günlerce hatta aylarca bir işi kovalayan kişiler varsa bu kişiler muhtemelen Yükselen Başaklardır.

Yükselen burcu Başak olan bir arkadaşınızla sohbet ediyorsanız onun bir konuyu asla özet geçerek anlatmayı tercih etmediğini bilirsiniz. Zira onun hayat mottosu “Detaycılık” üzerine kuruludur. Başlarına gelen her olayı en ince ayrıntısına kadar anlatırlar, bunu yaparken dinleyenin gözünde film sahnesi gibi canlandırabilirler. Bu da karşıdaki kişinin zaman zaman onların sohbetinden sıkılmasına neden olur. Bu kişilerin belkide en ana hatası detaycılıkta boğulmasıdır; Detay Denizinin içinde yüzdükçe akıntılara kapılıp ana hedeflerini ve amaçlarını unutabilirler.

Kimi Zaman “Hijyen Takıntısı” Olduğunu Düşünebilirsiniz

Astrolojide temizliğin ve titizliğin temsilcisi olarak nitelendirilen Başak burcu, aynı şekilde yükselenine de bu özelliği yansıtmış olacak ki, Yükselen Başaklar hayatları boyunca hijyen konusunda çok hassas insanlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Çevrenizde hijyene gösterdiği hassaslığı abartı derecesine getirmiş, hatta neredeyse temizlik hastalığına yakalanmış kişiler varsa, bu kişiler genellikle yükselen burcu Başak olanlardan çıkar. Trafikte sürücü koltuğundan kalkıp arabasının camını sildiğini görürseniz şaşırmayın.

Bu kişilerin çantasında mutlaka bir ıslak mendil paketi, kolonyalı mendil ve türevleri bulunur. Bedensel temizliklerine oldukça önem verirler. Kişisel temizliğin yanında evlerine, yaşadıkları yere de aynı önemi gösterirler; nadiren onların evini düzensiz ve kirli görebilirsiniz. Çok elzem durumlar dışında Yükselen Başaklar adeta bir temizlik avcısıdır. Bu burca mensup bir ev arkadaşınız varsa, kendince belirli esaslarda düzenlediği kurallar çerçevesine uyum sağlamanız gerekir. Bu kurallar çerçevesinin dışına çıktığınız taktirde, bunu kişisel prensiplerine yapılan bir saldırıymış gibi düşünebilir. Zira onların kırmızı çizgisi hijyen ile ilgili konulardan çıkar. Onlarla ev arkadaşlığı yaparken hijyen kurallarına yeterince önem göstermediğinizi görürse sizi, “temizliğine yeterince dikkat etmeyen biri” olarak kolayca nitelendirebilir. Hijyen konusu olduğunda zaman zaman karşınıza zor insanlar olarak  çıkabilirler.

Mükemmeliyetçi Eleştirel Oklar

Yükselen burcu Başak olan bir arkadaşa, eşe, akrabaya sahipseniz mutlaka mükemmeliyetçi tavrı ile attığı eleştiri oklarına maruz kalmışsınızdır. Bu kişilerin yaptığı olumsuz eleştirilerden kaçmak neredeyse imkansızdır. Siz negatif yönleriniz ile kendinizi kabul etmişken, o gelir ve sizi buna söyler. Bu eleştirileri çeşitlendirebilmek mümkün; kıyafetleriniz, evi döşeyiş biçiminiz, saçınız. makyajınız, tarzınız, konuşmalarınız hatta işinizi yapış biçiminiz dahil her konuda ince eleyip sık dokuyabilirler. Bu analizin sonunda mutlaka kınayacak, tenkit edecek bir taraf bulurlar. Yükselen Başakların bu yönü mükemmeliyetçi olmalarından gelir.

Mükemmeliyetçilik konusunda adeta zirveyi görmüş bu insanlar için kendileri de dahil herkes kusursuz olmalıdır. Bir konuda, bir kişide, bir işte hoşlanmadıkları ne varsa direk olarak söyleme gibi, insanlarca haz edilmeyen bir özellikleri vardır. Bu kişilerin çevresindeki insanlar, eleştiri oklarından kaçmaya çalışırken yorulabilir ve zaman zaman onlardan uzaklaşabilirler. Ne yazık ki insanları olduğu gibi kabul etmek ve eleştirmeden durabilmek Yükselen Başakların doğasında yoktur. Yine de bu kadar kılı kırk yaran, detayları herkesten iyi ve hızlı analiz edebilen kişiler olduklarından, bazı eleştirilerine kulak asmak gelişmek açısından iyi olabilir.

Disiplin, Tertip, Düzen ve Çalışkanlık Onların Diğer Adıdır

Yükseleni Başak olan kişilerin diğer en dikkat çeken özelliği düzen, tertip ve bununla birlikte istikrarlı çalışmaktır. Mükemmeliyetçi yapıları, yaptıkları işleri en iyi ve en pürüzsüz yapmalarına neden olur. Ayrıca bu burcun insanı çok pratik bir zekaya sahiptir, pratik zekaları sayesinde fazla detaya takılmalarına rağmen yaptıkları işi en kısa zamanda ve en verimli şekilde yapmaları dikkat çeken özellikleridir. İnce eleyip sık dokudukları her iş pratik zekaları ile harmanlandığında mükemmel işler ortaya çıkarabilirler. Ayrıca bir işe başladıkları zaman sonuna kadar düzen ve tertiple, istikrarlı bir biçimde çalışırlar. Bu yönleriyle iş hayatlarında çok iyi pozisyonlara gelebilirler. Çalışkan olmalarının yanında fazlasıyla aktif çalışan bir zihin kapasitesine sahiplerdir. Devamlı olarak bir analiz halindedirler; neden- sonuç ilişkileri kurmaları, planlı ve metodik davranmaları ve iyi bir gözlemci olmaları onların iş hayatında başarılı olmasını sağlayan etkenlerdir.

İş yerinizde kimsenin uğraşmak istediği ve sıkıcı detaylarla dolu işler olabilir, bu işlerle ilgilenmek için gönüllü olan çalışma arkadaşınızın Yükselen Başak olma ihtimali kuvvetle muhtemeldir. Başak burçları genellikle “iş kolik” tipler olarak bilindiğinden, yükselen burcu Başak olanlarında iş kolik yapıları olduğundan bahsetmek mümkündür. Bu kişiler bir işi yaparken titizlikle yaptıkları gibi, tekrar tekrar başa dönerek olası hatalarını kontrol ederler ve bunu yaparken sıkılmazlar, çünkü onlar için düzen her şeyden önemlidir. Bu insanları iç ve dış dünyasında yansıttığı titizlik ve düzen yatkınlığı ile kolayca tanıyabilirsiniz.

Bir Yükselen Başak, işine başlamadan önce her şeyin yerli yerinde olması hususuna dikkat eder. Bu nedenle bir işe başlamadan önce o iş her ne olursa olsun liste yapmalarına şaşırmamalısınız. Yaptıkları liste üzerinden de sürekli olarak iş takibi yapabilirler. Onlar için tertip ve düzen o işi yaparken ki en önemli hususlardır, yaşanılan bir aksaklığı bile boş veren insanlar değillerdir.  Aynı zamanda her konunun can alıcı noktasını çok kolay bir biçimde yakalayabilirler ve sınıflandırmada oldukça başarılı kişilerdir. Çok iyi araştırmacılardır; her şeyden haberdar olma gereksinimi hissetmeleri, güncel olanı takip etmeleri, bilgi toplama eğilimleri onları iletişim sektöründeki işlerde başarılı yapabilir. Özellikle iyi bir araştırmacı, gözlemci olanlar başarılı bir gazeteci olabilir. Aynı şekilde ayrıntıya önem veren ama pratik bir biçimde hızlıca elindeki işi bitirmeye yatkın bir Yükselen Başak iyi bir editör olabilir.


Yükselen Başak Kadını Özellikleri

Yükselen başak kadını ince ve uzun kuğu gibi naiftir. Üstlendikleri görevi layıkıyla yerine getiren, sorumluluk bilinci gelişmiş kişilerdir. Oldukça dakik ve hızlı oldukları söylenebilir. Takıntılı denecek kadar titiz olan başak kadınlarının elinden toz bezi eksik olmaz. Evleri pırıl pırıl olsa da, takıntıları yüzünden pislendiğini düşünerek yeniden temizleme ihtiyacı duyarlar.

Diğer bir takıntıları ise hijyen konusudur. Her yeri yiyeceklerde dahil çamaşır suyu ile yıkarlar. Oldukça tutumlu yapıları vardır. Cimri olmasalar da kesinlikle savurgan değildirler. Soğuk görünümleri ile insanlara karşı mesafeli duruşları vardır. Bu nedenle onları elde etmekte zordur. Her zaman tedbirli bir yapıları vardır. Çizgisini ve ölçülü tavırlarını her yerde taşırlar. Konuşurken bile tedbiri elden bırakmaz. İki düşünür bir söyler. Görüntülerine önem verirler. Fit görünmek için sabahın erken saatlerinde yürüyüş yapmaya üşenmezler. Güzelliklerine saçlarının katkısından emindirler ve çoğu zaman, saçlarının rengini ve modelini değiştirirler.

Aşk mı? Mantık mı?

Geleneklerine bağlı olduğu kadarda, bazıları için geri kafalı tabir edilen tutucu bir yönleri vardır. Duyguları ile hareket etmedikleri için, ikili ilişkilerinde de mantığını ön planda tutarlar. Her konuda mantıklı ve net olan yükselen başak kadınları, hayatına alacakları erkeğinde kendisi ile eş değer özelliklere sahip olmasını ister. O soğuk görünüşlerine rağmen erkeklere çekici gelen gizemli bir yanları vardır. Sözü özü doğru oldukça dürüst kişilerdir. Evirip çevirmeyi bilmez ve yalandan nefret ederler.

Ser verir, sır vermezler

Ciddi ve soğuk görünüşlerine rağmen zekice espriler yaparak bulundukları ortama renk katarlar. Arkadaşlarını etrafında olan kişileri etkilemeyi başarırlar. Arkadaşları tarafından sevilen sayılan biridir. Sırdaş yapıları ile oldukça ketumdur. Bildiklerini dedikodu malzemesi yapmaz, ser verir sır vermezler.

Çok okurlar, neredeyse her konuda fikir sahibidirler. Egolarına yenik düşüp eleştirel yaklaşımları, çevresi tarafından itici bulunsa da, düşüncelerini kendine saklamaz rahatlıkla dile getirirler. Hatta bazen dozu kaçırıp kendini bile yerden yere vurabilirler. Kendilerini tutamayıp i insanları incitebilirler. Bunu isteyerek yapmadığı için farkına vardığında gönül almasını da bilirler. Arkadaş seçme konusunda dikkatli ve seçici olduğu için arkadaşlarına çok önem verirler.

Evlilik mi Kariyer mi?

Mantıkları ile hareket ettikleri için bu sorunun doğru cevabı kariyer olacaktır. Zaten tam bir iş koliktir ve kariyeri için gece gündüz çalışabilirler. Oldukça dürüst bir kişilikleri vardır. Yalandan nefret ederler. Çok kontrolcü ve her şeyden mim kapan şüpheci bir yapıları vardır. İlişkisinde hayatının merkezine kendini koyar ve kimsenin o merkez de olmasına izin vermez. Mantık çerçevesinde sınırlarına müdahale edilmesini istemez. Kontrolcü ve şüpheci tavırları ilişkisine zarar veren en kötü yanlarıdır.


Yükselen Başak Erkeği Özellikleri

Yükselen başak erkeği, her zaman bakımlı ve şık görünmeye özen gösterirler. O yüzden ilk görünümleri ile dikkat çekerler. Saçlarına ise ayrı özen gösterirler. Görüntüleri ile karşılanıp, fikirleri ile uğurlanacaklarına inanırlar. Gözleri küçük fakat bakışları etkilidir. Fiziksel özellikleri ve karizmatik yapıları ile kadınları etkilemeyi başarırlar. Hayatı mantık çerçevesinde yaşarlar, o yüzden  akıllarından geçenleri dile getirmekten imtina ederler. Mantıkları ile ölçüp biçip ondan sonra söylerler. Kendinden emin duruşlarının altında, düşüncelerine olan güven yatmaktadır. Çok çalışkan ve tam bir iş koliktir. Gece bile işini bitirmek için çalışmaya devam ederler. Mükemmeliyetçi yapıya sahiptir. Bu yüzdende ince eler sık dokurlar. Kaygılı kişilikleri ile bir çok şeyi dert edinerek her an stresli olabilirler. Kolay kolay tatmin olmazlar, çoğu zaman detaylara takılı kalırlar. Yaşları ilerledikçe hastalık hastası olacaklarını söyleyebiliriz. Ciddi ve sert görünüşleri bile  oldukça etkileyicidir. Çoğu kadın O sert erkeğin altında yatan gizemli erkeği çözmek isterler.

Dürüst, sözünün eri, esprili  yapısı ile arkadaşları tarafından saygı gören kişilerdir. En kötü yönleri ise, eleştirilerinde dilinin kantarı olmamasıdır. Bu da bazen kırıcı olmasına sebep olur. Ne olursa olsun tartışması asla kavgaya dönüşmez. Kendinden emin tavrı ile bu konuda geri atmak istemez. Fakat gönül almaktan da geri kalmaz.

Romantizm mi o da ne?

Gelenekselci bir yapıları vardır. Ailesine ve büyüklerine karşı saygıda asla kusur etmezler. Kendilerinin gösteremediği duyguyu, kendi duygusal açlığını doyurmak için arzu ederler. Uzun soluklu ilişkiden çok kısa süreli ilişkiler yaşar ve bağlanmaktan korkarlar. O kontrolcü bir yapıya sahiptir. O yüzden ipler hep elinde olsun isterler. Bu tutumları ilişkilerinde zorlayıcı ve yıpratıcı etki yapar. Etkilendiği kadınında kendi gibi biri olması ancak onu anlamasını sağlayacaktır. Aksi taktirde ondan romantik bir yemek, bir buket çiçek almasını beklemeyin. O karizmatik kendine güvenen adam, ilişkinin ilk günleri oldukça içe kapanık, ürkek ve çekingen olur. Öyle kaprisler nazlanmalar ona göre değildir. İlişkisinde bile mantığı ön plandadır. Bağlanma korkuları vardır. Kendilerini kısıtlanmış hissetmek istemezler.

Duygusal ve romantik oldukları pek söylenemez ancak duygusal olarak tatmin olma arayışı içerisindedirler.Bu da o kadar kolay olmayacağı için uzun yıllar bekar kalırlar. Gerçekten aşık oldukları zaman kendilerini kadınının ellerine teslim ederler.

Özgür ruhlu başına buyruk yapıları ile himaye altına girmekten, nefret ederler. Bu gibi bir durum karşısında kendilerinden taviz vermez ve ilişkilerini bir anda sonlandırırlar.

Önceliği Kariyer

Yükselen burcu başak erkeklerini etkileyen Merkür’ün onlara işaret ettiği en önemli özelliklerinden biri dikkatli olmalarıdır. Yaptıkları her işte dikkatli ve özenli davranırlar. İş disiplinine sahip, iş bitirici çalışkan kişilerdir. Amaçları kariyerlerinde zirveye yükselmektir. Becerikli ve tuttuğunu koparan yapıları ile elinden her iş gelir. Çok okuyan, çok araştıran ve yetenekli kişilerdir.  Entelektüel oldukları kadar, pratik zekaları da gelişmiştir. Evhamlı ve kaygılı  oldukları söylenebilir. Birçok şeyi kendilerine dert edinip, en iyi şekilde çözmek isterler.

Sanata özellikle müziğe karşı ilgileri vardır. Doğuştan müzik kulağına sahip kişilerdir. Rol yapma kabiliyetleri yüksek olduğu için tiyatro ve sinema alanında şöhret olmaları kaçınılmazdır.

Sağlık Sorunları

Mükemmeliyetçi kişilikleri ile strese fazla maruz kalan yükseleni başak kadın veya erkeğin, kabızlık ve bağırsak ortak sorunlarıdır. Mide sorunu yaşama ihtimalleri yüksektir. Bu nedenle sağlıklı beslenmeye önem vermeleri gerekir.

Hayatlarının rutini belli olup güne son derece mutlu ve enerjik başlarlar. Fakat büyük değişikliklere direnç gösterip kalıplarından çıkmak istemezler. Kaygı ve takıntı problemi stres oluşumunu tetikler ve çoğu zaman mide ağrısı yaşanmasına sebep olur. Gelişime açık olsalar da değişim konusunda endişe etme eğilimine sahiptirler. Birçok kişinin görmezden geldiği ufak tefek detayları kaçırmaz. Çoğu zaman ruh halleri gergin olur. Bu durumda sağlık açısından sindirim sistemlerini etkileyebilir.


Daha Fazlasını Keşfet:

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.