Vicks Krem Nedir, Ne İşe Yarar?

26.02.2020
Vicks Krem Nedir, Ne İşe Yarar?

Vicks krem uzun yıllardır kullanılmaktadır. İçinde bulunan kafur ve mentol sayesinde sürülen noktalarda ki kılcal damarları genişletir. Dolayısıyla toksin maddelerin atılımını sağlarken ağrıyı da azaltır. İçeriğinde Hindistan cevizi yağı, okaliptüs yağı, terebentin, vazelin, timol gibi şifalı maddeler bulunur. Mentolden dolayı öksürük kesici özelliği olan bu krem aynı zamanda el ve ayaklardaki yaralara, sivilce ve akne tedavilerine böcek ve sivrisinek ısırmalarına gayet iyi gelmektedir. Her evde bulunması gereken bu krem, gece yatarken ayak tabanlarına sürülebilir. Ayrıca uzun yürüyüşler ve spor sonrası oluşan kas ağrılarında da oldukça etkilidir. Kaslarınızın üzerine uygulanabilir. Düzenli kullanıldığında tırnaklarda meydana gelen mantara da iyi gelmektedir. Zaman içerisinde tırnakların rengini koyulaştırır ve mantarları öldürür.

Eski zamanlarda bademcik şişmesi, boğaz enfeksiyonları ve öksürük gibi rahatsızlıkların tedavisinde sıkça kullanılan bir krem olan vics, mahoş kokusunu içinde bulunan terebentinden almaktadır. Aynı zamanda saç derisini de nemlendirerek derinin rahatlamasını sağlarken, kepek oluşumunu da azaltır. Bu krem sivilce veya aknelere uygulanırken sadece sivilcenin üzerine uygulanmalıdır. Birçok farklı marka tarafından üretilir, farklı boy seçenekleri vardır. Eczanelerden veya internet üzerinden temin etmek mümkündür. Kullanılırken en önemli olan nokta uygulandıktan birkaç saat sonra mutlaka o bölge yıkanmalıdır.

Vicks Krem Ne İşe Yarar?

 • Kötü kokuları yok eder.
 • Böcek ve sivrisinek sokmalarına iyi gelir.
 • Kas ağrılarına iyi gelir.
 • Baş ağrısının geçmesine yardım eder.
 • Soğuk algınlığına iyi gelir.
 • Cilde uygulandığında cilt kuruluğuna iyi gelir, cildi nemlendirir.
 • Tırnak mantarına karşı oldukça etkilidir.
 • Biraz tuz ile karıştırıldığında darbeler sonucu oluşan morluklara iyi gelir.
 • Egzama gibi cilt hastalıklarına iyi gelir.
 • Saç derisinde meydana gelen kepeğin giderilmesine yardım eder.
 • Kulak ağrılarına iyi gelir.

Vicks Krem Nasıl Kullanılır?

Bu kremin kullanımı kullanım şekline göre değişiklik gösterebilir.

Tırnak mantarlarında

Öncesinde temizlenmiş olan tırnağın üzerine sürülerek uygulanmalıdır. Sonrasında üzerine çorap giyilmelidir. Anti mikrobiyal ve anti bakteriyel olduğundan mantara iyi gelir.

Sivilcelerde

Temizlenmiş cildin üzerine sürülmelidir. Maksimum 30 dakika bekledikten sonra bol su ile yıkanmalı ayrıca haftada 2-3 sefer tekrar edilmelidir.

Ciltte meydana gelen kızarıklıklarda

Bölgenin enfeksiyon kapmasını engeller. Öncelikle kızarıklığın meydana geldiği bölge soğuk su ile yıkanmalıdır. Daha sonra kremin içine azıcık tuz serpilip krem ciltteki kızarıklıkların üzerine sürülmelidir. Gün içerisinde 2-3 sefer tekrarlanabilir.

Çatlak tedavisinde

Gece uyumadan önce ayaklar ılık suda bekletildikten sonra, çatlakların üzerine uygulanır. Ardından üzerine çorap giyip, sabaha mutlaka yıkanmalıdır.

Saçta

Kuru saç diplerine vicks ile masaj yapıp, 15-20 dakika bekledikten sonra yıkanmalıdır.

Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Etki süresi kullanım şekline bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Solunarak kullanımlarda genellikle hemen etki eder. Deriye sürülerek uygulandığında ise düzenli kullanılırsa 7 ila 10 gün arasında sonuç verecektir.

Nerelerde Kullanılır?

Tedavi yöntemi olarak kullanılmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır. Vücudunuzda bir çok bölgede kullanabilirsiniz.

 • Mükemmel bir böcek savardır,
 • Darbeler sonucu meydana gelen morluklar için
 • Kuruyan ciltlere nemlendirici olarak,
 • Ağrıyan kaslar için,
 • Baş ağrısı için,
 • Deride oluşmuş olan çatlaklara,
 • Ufak yaralar ve kesik izleri üzerinde,
 • Sivilce ve akne tedavisinde yüze,
 • Mantar tedavisi için tırnak üzerinde,
 • Kulak ağrılarını hafifletmek için kulağa,
 • Ayaklarda oluşan çatlakların tedavisinde ayaklara,
 • Dudak çatlakları için dudaklara,
 • Kepeğe karşı etkili bir krem olduğundan saç diplerine kullanılabilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Bu kremin etkileri çok kuvvetli olduğundan çocukların erişemeyeceği yerlere konmalıdır.
 • Yüze yapılan uygulamalarda genellikle sadece etkilenen bölgeye uygulanmalıdır.
 • Ayak dışında vücudun herhangi başka bir bölesine yapılan uygulamalarda mutlaka uygulandıktan birkaç dakika sonra bol su ile durulanmalıdır.
 • Beklenmeyen bir etki gözlemlendiği zaman mutlaka doktora başvurulmalıdır.
 • Alerjik bünyelerde reaksiyona sebep olabilir.
 • Özellikle Akut akciğer hastalıkları olanlarda solunarak kullanılmamalıdır.
 • Bronşiyal astım veya solunum yollarında aşırı hassasiyet olan kişiler kullanmamalıdır.
 • Gebelik ve emzirme döneminde mutlaka hekime sorularak kullanılmalıdır.
 • Gözle teması haline bol su ile yıkanmalıdır, buharı kesinlikle göze kaçmamalıdır.

Saklama Koşulları Nedir?

Bu krem çocukların kesinlikle erişemeyeceği, kuru ve nemsiz ortamlarda, oda sıcaklığında saklanmalıdır. Ayrıca son kullanma tarihi geçmiş olan kremler kesinlikle kullanılmamalıdır.

Vicks Kremin Yan Etkileri Nelerdir?

Aşağıda yer alan belirtiler gözüktüğünde mutlaka doktora başvurulmalıdır.

 • Ciltte aşırı hassasiyet reaksiyonları,
 • Temas alerjisi,
 • Mentol sebebiyle nadir olarak öksürük artışı,
 • İçeriğinde maddeler sebebiyle olabilecek alerjik reaksiyon.

Vicks Kremin Fiyatı Ne Kadar?

Vics krem tüm eczanelerde ve internet üzerinde bulunmaktadır. Farklı markalar tarafından üretildiği için farklılık gösterebilir. Farklı boy seçenekleri bulunmaktadır. Orta boyu eczanelerde 20 TL dir. İnternet üzerinden alınırken, alışveriş yapılan sitenin güvenli bir site olmasına çok dikkat edilmelidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Göze veya kirpiklere sürülür mü?

Kıl köklerini beslediği doğrudur fakat göze asla sürülmemelidir çünkü içerisinde çam terebentini gibi diğer bitki özlerini de bulundurmaktadır. Bu nedenle sadece saça uygulanabilir.

Saçta kullanımında Vicks krem mi yoksa vazelin mi daha faydalıdır?

Her ikisinin de saça etkisi vardır. Vics kremin içeriğinde zaten vazelin de mevcuttur. Bu yüzden daha etkilidir. Ayrıca içeriğinde çam terebentini ve diğer bitki özleri gibi saça faydalı diğer yağlar da bulunmaktadır.

Saçın uzamasına ve saçın tekrar çıkmasına yardımcı olur mu?

Sadece saçın gürleşmesini sağlar, kelliğe çözüm değildir. Bu işlem için tıbbı yardım almak gerekmektedir.

Reçetesiz olarak satılır mı?

Eczanelerden veya güvenli internet sitelerinden reçetesiz olarak temin edilebilir, fakat medikal amaçlı uygulamalarda kullanmadan önce doktora danışmakta fayda vardır.

Gebelik ve emzirme döneminde kullanılır mı?

Gebelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

Yağ yakmaya yardım eder mi?

Evet bu krem yağ yakımını hızlandırır. Karın egzersizleri yapmadan önce, bir kaşık ezilmiş kafur, bir yemek kaşığı alkol, bir yemek kaşığı kabartma tozu ve yarım kutu Vicks VapoRub’u karıştırılıp, çalıştırmak istediğiniz bölgeye sürüp, bölgeyi streç film ile sarın. Etki etmesi için 20-30 dakika beklendikten sonra mutlaka bol su ile durulanmalıdır. Zayıflatıcı krem görevi görür. Bu işlemi haftada iki ila üç kere tekrarladığınız farklı gözlemleyebilirsiniz.

Köpek veya kedilere zararı olur mu?

Hayır evcil hayvanlara bir zararı yoktur. Hatta evcil hayvanınızın yaklaşmasının istemediğiniz yerlere biraz vicks krem sürebilirsiniz. Hayvanlar bu kokudan nefret ettikleri için oralara yaklaşmayacaktır.

Vicks Kremin İçeriği Nedir?

Hindistan cevizi yağı, okaliptüs yağı, terebentin, vazelin, timol gibi şifalı bitkiler bulunmaktadır.

Hindistan cevizi yağı

Hasat edilen olgun çekirdekten elde edilen, yemeklik olarak da kullanılan bir yağ çeşididir. Farklı uygulamalara sahip olan hindistan cevizi yağı, yüksek oranda doymuş yağ içerir. Bu sebeple yavaş oksitlenir ve bozulma olmadan 24 °C’de 6 aya kadar dayanabilir. Laurik asit gibi faydalı yağ asitleri içerdiğinden, vücudu iltihaba karşı korur. Diğer bir yandan da bağışıklık sistemini güçlendirir. Cilt ve saç bakımında çok etkili olan bu yağ, yemeklerde bitkisel yağ yerine kullanılmaktadır. Enerji verirken kan şekerini dengeler.

Okaliptus yağı

Bronşit, astım, nezle ve soğuk algınlık gibi solunum yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Okaliptus yağı, özellikle sinüzit tedavisine yardımcı olur. Aynı zamanda anti bakteriyel özelliği ile güçlü bir mikrop öldürücü olarak bilinmektedir. Avustralya’ya özgü bir bitki olan okaliptüs, sağlık alanında kullanıldığı gibi endüstriyel ve parfümeri gibi alanlarda da fazlaca kullanılmaktadır. Keskin ve ferahlatıcı kokusu olan okaliptüs, kas gevşetici olarak da kullanılır. Kullanım alanı yelpazesi oldukça geniştir. Dezenfektan ve sivrisinek kovucu olarak da kullanılabilir. Özellikle tuvaletler için oldukça iyi bir dezenfektan olarak bilinmektedir. Meydana gelen hastalık veya soruna karşı kullanım ve uygulama şekilleri farklılık gösterir.

Çam Terebentin Yağı

Sentetik esaslı tüm boya, vernik ve astarların inceltilmesinde kullanılan saf ve doğal bir tiner olarak bilinmektedir. Terebentin çam reçinesinden elde edilir. Aynı zamanda temizlik işlerinde yağ, kir ve taze boya lekelerinin temizlenmesinde, pirinç, gümüş ve nikelaj gibi parlak yüzeylerin parlatılması gibi pek çok farklı sektörde de kullanılmaktadır. Piyasalardaki türleri kullanılacağı sektöre göre farklılık gösterebilir. “Terebentin esansı” ve “terebentin yağı” gibi 2 farklı şekilde bulunabilir ve birbirlerinden ayırmak oldukça önemlidir. Çam terebentin yağı, kozalaklıların gövdesinden akan ve bal ya da reçine kısmından yapılırken, terebentin esansı ağacın dikenli yapraklarından elde edilmektedir. Terebenti esansı çoğunlukla boya, endüstri sektöründe kullanılırken, çam terebemtin yağı kozmetik sektöründe kullanılmaktadır.

Vazelin

Cildi nemlendirerek çatlakları gidermek için kullanılır. Cilt kuruluğunu engellerken aynı zamanda cildin daha parlak olmasını sağlar. Bir petrol yan ürünü olarak bilinen vazelin, tesadüfen keşfedilmiş çok faydalı bir üründür. Güçlü nemlendirme özelliği ile el ve ayaklardaki çatlaklara iyi gelmektedir fakat asıl kullanım amacı yaralara iyi gelmesidir. Özellikle kozmetik alanda kullanımı fazla olan vazelinin birçok farklı türü vardır. Parfümlü olanları ile birlikte aloe veralı olanı, E vitamin destekli ürünleri de mevcuttur. Vücutta, cilt kuruluğuna, çok görülen dirsek ve diz kararmasına, dirseklerde oluşan çatlaklara, topuklardaki çatlaklara, ellerdeki çatlaklara ve kırışıklıklara, zayıf tırnaklara, elektriklenen saçlara, çatlak dudaklara, bebeklerde görülen kızarıklık ve pişiklere ve göz altı kırışıklıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

Timol

Gargaralarda koku giderici olarak kullanılmaktadır. Bu madde genellikle soğuk algınlığı, öksürük ve çeşitli solunum yolu hastalıklarında kullanılan preparatların bileşiminde yer alır. Antioksidan olarak halotan, trikloretilen ve tetrakloretilen’e katılan bu madde, keskin kekik kokulu renksiz, çoğu zaman iri kristaller halinde bulunmaktadır. Suda çok hafif, alkol ve eterde çok çözünen timol, uçucu ve sabit yağlarda serbestçe çözünebilir. Işıktan korunmalı ve mutlaka hava geçirmeyen kaplarda saklanmalıdır. Antiseptik ve dezenfektan etkisi vardır bu nedenle bakteri ve mantarların üremesine engel olur, topikal olarak bazı deri hastalıklarının tedavisinde de kullanılabilir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.