Koç Burcu Özellikleri Nelerdir?

23.02.2020
Koç Burcu Özellikleri Nelerdir?

Koç burcu, iddialı, bağımsız, çekici ve enerji doludur. Koç burcu özellikleri arasında en belirgin özelliği açık sözlü olmasıdır. Her zaman hırslı ve cesurdur. İstediğini elde konusunda oldukça kararlıdır. Neşeli, tutkulu ve kendine güvenen hali her zaman dikkat çeker. Sürekli hız ve rekabet arayışı içerisindedir.Koç Burcu Genel Özellikleri:

 • Doğum Tarihleri: 21 Mart – 19 Nisan
 • Burç Sembolü: Koç
 • Zodyak Elementi: Ateş
 • Renkleri: Kırmızı
 • Uğurlu Günü: Salı
 • Yönetici Gezegeni: Mars
 • Uyumlu Burçlar: Terazi, Aslan
 • Şanslı Sayıları: 1, 8, 17
 • Güçlü Yönleri: Cesur, güçlü, doğrudan, bağımsız, güçlü adalet duygusu, masum, iddialı, korkusuz, zeki, iyimser
 • Zayıf Yönleri: Agresif, benmerkezci, saldırgan, tutarsız, bencil, otoriter, huysuz, karamsar, dürtüsel, sabırsız
 • Sevdiği Şeyler: Rahat kıyafetler, liderlik rolleri üstlenme, fiziksel zorluklar, bireysel sporlar
 • Sevmediği Şeyler: Hareketsizlik, gecikmeler, yeteneklerini kullanmayan işler

Koç Burcu Olumlu Özellikleri

Koç burcunun olumlu özellikleri arasında yüksek özgüveni yer alır. Her zaman kendinden emindir ve ne istediğini bilir. Olaylara gerçekçi bir şekilde yaklaşır ve eninde sonunda hedefine başarıyla ulaşır. Koç burcu, son derece merhametlidir ve iyi kalplidir. Eğlenceli, komik ve pozitif bir kişiliğe sahiptir.
1. İstediğini Elde Eder

Koç burcu, kafasına koyduğu şeyi mutlaka yapar ve istediği şeyi elde eder. Oldukça kararlı bir yapısı vardır ve bu özelliği sayesinde nadiren kararsızlık yaşar.

2. Gerçekçidir

Her zaman tutabileceklerine inandıkları dala uzanırlar. Gerçekten yana olup, çok fazla olmayacak hayaller kurmazlar. Zaten kurdukları hayalide kısa sürede gerçekleştirebilecekleri şeyler üzerinde kurarlar.

3. Sabırsızdır

Koç burcu, istediği şeye sahip olmak için adaletli olan her yolu dener ve hedeflerine hızlı ulaşmaktan hoşlanır. Bunun sebebi bir yandan da sabırsız olmasıdır. Azimli olsa da uzun sürede bir şeyle uğraşmaktan hoşlanmaz ve istediklerinin hemen olmasını ister ve genel olarak başarır.

4. Kendine Güveni Yüksektir

Çekingenlik nedir bilmezler. Öz güvenli bir yapıya sahiptirler. Girdikleri ortamlarda dik duruş sergileyerek ve kendinden emin konuşurlar. Bu durum bazen etrafındaki insanlar tarafından ego olarak algılansa da bu güvenlerinden kaynaklı bir duruştur.

Becerikli yapıları sayesinde her işin üstesinden gelebileceklerine inanarak davranırlar. İmkansızlığa olan inançları yok denecek kadar azdır. Bu güven hislerini etrafa da yansıttıkları için bir konuda yardıma ihtiyaç duyan insanların aklına ilk gelen kişiler genel olarak koç burcu insanlarıdır.
5. Özgür Olmayı Fazlasıyla Sever

Bir koç burcunu kısıtlamak imkansıza yakın bir şey olabilir. Bu insanlar özgürlüğü bir yaşam biçimi olarak benimserler.  Küçük yaştan kendi kararlarını almaya, alamasa da yeltenmeye başlarlar. Kendi doğrularının başkaları tarafından engellenmeye çalışılmasına asla tahammül edemezler. Bu özellikleri nedeni ile ilişkilerinde problem yaşayabilirler. Yaşantıları kadar düşüncelerinde de özgür olmayı ve bu duruma saygı duyulmasını isterler.

6. Lider Olma Eğilimi Yüksektir

Bir koç burcu bir işin içinde bulunuyorsa şüphesiz yönetici konumundadır. Bu onların istemediği bir şey olsa dahi burçlarının ve karakteristik özelliklerinin verdiği etki ile bu konuma hazır bir yerde olurlar. Bu özellikleri en çok iş hayatında ön plana çıkar. En alt kademede dahi işe başlamış olsalar da her alanda bir üstünlük sağlarlar.

7. Yenilikçi Yanı Ağır Basar

Yeniliği oldukça severler. Yeni ev, eşya, araba, kıyafet…. Maliyeti yüksek olandan en ufak olana kadar yeniliği çok severler. Eskimiş olan her şeyin yenilenmesi gerektiğini düşünürler ve bu durum onların ruh haline çok iyi gelir. Bir şeylerin dış görünüşünün değişmesi, kişinin ruhuna da pozitif enerji verdiğini düşünürler. Etrafındaki insanlara da bu durumun güzelliğinden sık sık bahis ederler.

8. En Büyük Zaafları Merhamettir

Zekasını iyi kullanmalarına rağmen merhametine dokunulduğu zaman zayıf bir hal alırlar. Doğruluğunu tartamadan karşı tarafa kolayca inanırlar. Etrafındaki insanlara karşı yardımsever bir tavır sergilerler. Birilerinin mutsuzluğu onları da mutsuz yapar.

Küs kalma durumları çok fazla yoktur. Çabuk affederler. Bir koçu ancak merhametlerine dokunarak yenebilirsiniz. Güçlü tavırlarını sadece merhamet ettiklerinde yitirirler. Bu zaaflarının kullanılmasından nefret ederler. Merhametlerine yapılan ihaneti asla affetmezler.

9. Cesur ve Üretkendir

Koç burcunun kolay kolay korkuları olmaz. Aklına koydukları şeyi yapmak için her şeyi göze alabilirler. Atak ve gelişimci yapıları vardır. Fikir üretmeyi, başarı için risk almayı severler.

Yerinde sayması sevmezler ve sürekli gelişmek daha iyi olmak isterler. Bu aşamayı yavaş yavaş geçirmeye sabırları olmadığı için zaman zaman hata yapabilirler. Fakat bu hataların da onlara yeni bir tecrübe kattığına inanırlar.

İyi bir hak savunucudur. Konu haksızlık olduğu zaman cesur bir tavırla hakkını söke söke alırlar.
10. Yardımseverdir

Genelde bencil, kendinden başka kimseyi düşünmeyen olarak görünseler de aslında insanlara ve hayvanlara karşı çok duyarlılardır. Etrafında yardıma ihtiyacı olduğunu düşündüğü her insana yardım eli uzatırlar. Yardımları geri çevrildiği zaman yaralı bir kuş gibi olurlar. Dışarıdan belli olmasa da merhameti ve duygusallığı çok yoğundur. Yardımlarını gizli yapmayı ve kimsenin bunu bilmemesi gerektiğine inanırlar.

11. Açık Sözlüdür

Açık sözlü olmaları etrafındaki insanlara her zaman güven verir. İyi de olsa kötü de olsa sözlerini asla esirgemezler ve söyleyeceklerini uygun bir dille söylemeye çalışırlar. Bazen bu açık sözlü tavırları yakınındaki insanları üzse bile doğru olduğuna inandığı her şeyi söylemeleri olumlu sayılacak özellikleri arasında yer alır.

12. Eğlenceli ve Komiktir

Bir koç burcu ile arkadaş veya sevgili olmak eğlenceli ve hareketli olabilir. Onlar hayatı pek ciddiye almaz ve en zor zamanlarında bile gülmekten ve güldürmekten yana olurlar. Bu özellikleri etrafında sevilen bir insan olmalarına büyük etken olur. Sosyal hayata çok düşkün olmamakla beraber eğlenmeyi ve eğlenceli ortamlarda bulunmayı severler.

13. Misafirperverdir

Dışarıda vakit geçirmekten çok evde vakit geçirmekten büyük keyif alırlar.  Bu nedenle evlerinde misafir ağırlamaktan, evine gelen insanların memnun ayrılmasından hoşlanırlar.

14. Ailesine Bağlıdır

Koç burcu, doğuştan ailesine bağlı yapıdadır. Burnu düşse yere eğilmeyecek koçlar, söz konusu ailesi olduğunda yapmayacakları şey yoktur. Akraba ilişkilerinde çok iyi olmasalar da çekirdek ailesi onlar için her şeyin üzerinde gelir. Saygı ve sevginin en büyük miras olduğuna inanırlar.


Koç Burcu Olumsuz Özellikleri

Koç burcunun olumsuz özellikleri arasında oldukça sabırsız olması yer alır. Genellikle sürekli bir koşturmaca içerisindedir bu nedenle acele ile verdiği kararlardan dolayı pişman olur. İnatçı, bencil ve meraklı yapısı kimi zaman insanı çileden çıkarabilir. Koç burcu, açık sözlüdür ve ağzından çıkanlar oldukça serttir.
1. Sabırsız ve Acelecidir

Koç burcu, burçlar arasında en sabırsız olanıdır. Aceleci bir tavırları vardır. Asla beklemeyi bilemezler. Bu özellikleri yüzünden bazen sıkıntı çekseler de sabretmeyi başaramazlar. Birini tanımaya vakit ayıracak sabrı göstermez ve hayatına kolayca birilerini alabilirler. Bu aşk hayatının sıradanlaşmasına ve aşkı basitleştirmelerine yol açar. Aynı zamanda iş hayatlarında da sabırsız davranmaları zaman zaman başarısız olmalarına yol açabilir. Sabırsız olmalarının tek iyi yönü işlerini asla yarına aksatmamalarıdır. Hemen olsun bitsin istekleri sayesinde işlerini günü gününe halleder, erteleme yapmazlar.

2. Bencil Yapısı Vardır

İstemedikleri bir şeyi asla yapmazlar ve her zaman kendi istekleri olsun isterler. Bu davranışları insanlar tarafından hoş karşılanmaz. Her zaman kendi doğrularına tutunmaları ve kararlarına kimseyi karıştırmamaları çoğu zaman büyük yanılgıya düşmelerine ve etrafındaki insanları mutsuz etmeye sebep olabilir. Kuracakları ikili ilişkilerle bencil davranışları ilişkilerinin kısa sürmesine neden olabilir.

3. Çabuk Sinirlenir

Koç burcunun ani çıkışları, sabırsız olmalarının bir sonucudur. Ne zaman neye sinirlenecekleri pek fazla bilinmez. Ufacık şeylere dahi tepki verebilirler. Olaylara karşı duydukları öfke anlıktır. Sinirlenmeleri ne kadar çabuk oluyorsa, sakinleşmeleri de o kadar hızlı olur.

4. Açık Sözlüdür

Her durumda içinden geldiği gibi davranan ve konuşan koçların açık sözlü olmaları aslında olumlu özellikleri arasında yer alır. Fakat kimi zaman söylediği doğrular yada doğru olduğuna inandığı sözle karşısındaki üzebilir.

Cümleleri süsleyerek kullanmaktan çok hoşlanmazlar. Bu nedenle aklına estikleri gibi konuşurlar. Bu tutumları yüzünden ilişkileri zedelenebilir, kalp kırabilir ve çevresindeki insanları üzebilirler. Fakat doğrucu davranışlarından kolay kolay taviz vermezler. Bu özellikleri sayesinde de zaman zaman fikir danışılan veya şüphe duyulan bir konuda da doğruluğunu anlamak için kapısına gidilen ilk kişiler arasında olabilirler.
5. Aşırı Meraklıdır

Koç burcu, öğrenmek istediklerini öğrenene kadar hiçbir zaman pes etmez. Kendini geliştirmesi açısından meraklı olması her ne kadar iyiyken, bazen aşırıya kaçarak insanların özelini fazla merak edebilir. Bu durum ise kimi zaman rahatsız edici boyuta ulaşabilir.

6. Özür Dilemez

Kolay kolay hatasını kabul etmeyen koç burcu, özür dilemekten de hoşlanmazlar. Sinir anında kullandıkları kırıcı kelimeler, davranışlar özür gerektiren durumlar olsa da onlar için özür diletmek oldukça zor bir durumdur. Özür dilemek için öncelikle gerçekten hatalı olduğuna inanmaları gerekir ve somut bir şey ararlar. Merhametlerine dokunacak bir durum olursa özür dilemeyi düşünebilirler.

7. Çapkındır

En kötü huyları çapkın olmalarıdır. Bu özellikleri kimse tarafından hoş karşılanmaz ve güven vermez. Hem koç erkeği hem koç kadını oldukça çapkındır. Herkesin etraflarında dönmesini, bütün dikkatlerin her zaman kendilerinde olmasını isterler. Bu yüzden uzun süreli ilişki yaşayamazlar ve sıkılırlar. Bir kişiye bağlı kalmak istemezler.

8. İnatçıdır

Koç burcu, inatçı yapıya sahiptir. Bu tavırları onların mücadeleci taraflarını da ortaya çıkarır. İstedikleri şeyi yapmaktan kolay kolay vazgeçmezler. İkna etme yetenekleri yüksek olduğu kadar, ikna edilme yönleri zayıftır. İstedikleri şeye ulaşana kadar pes etmezler ve savaşırlar. Söz konusu akıllarındaki şeyi yapmaksa yüksek cesaret gösterebilirler.


Daha Fazlasını Keşfet:

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.