Yeşim Taşının Özellikleri ve Faydaları

04.07.2019
Yeşim Taşının Özellikleri ve Faydaları

Yeşim taşı, MÖ 4000’den bu yana heykel, mücevher ve çeşitli eşyalarda kullanılmıştır. Parlatılması ve keskin bir yapıya dönüşmesi kolay olduğundan dolayı eski İngiliz adalarında bıçak, silah ve balta başları yapmak için kullanıldığı biliniyor.

Bir efsaneye göre, ilk insanların kendilerini doğada vahşi hayvanlardan korumak için herhangi bir silahları olmadığı için Fırtına tanrısı, gökkuşağından aldığı yeşim taşını baltalar ile birleştirdi ve bunu insanlara kendilerini savunması için verdi.

Yeni Zelanda, Meksika, Güney Amerika ve Orta Amerika’daki eserlere ve tanrı heykellerinin yeşim taşından yapıldığı ortaya çıkmıştır. Mezar taşları, tütsü brülörleri, mücevher, boncuk, müzik aletleri, kolyelere oyulduğu bilinmektedir ve Çin’de yaygın olarak kullanılmıştır. Antik çağlardan bu yana “rüya taşı” olarak bilinmektedir.

Yeşim Taşının Özellikleri

Sertlik 6.5 - 7
Ağırlık3.2 - 3.3
Kimyasal Formül ve Grubu(Ca2(Mg,Fe)5Si8O22(OH)2)
Renkkırmızı, kahverengi, siyah, sarı, beyaz, yeşil
Çıkarıldığı YerKanada, USA, Çin, Kolombiya, Meksika, Türkmenistan
ÇakralarKalp, üçüncü göz
Uyumlu BurçKoç, Boğa, Başak, Terazi ve İkizler

Yeşim taşı bugün özellikle Amerika, Rusya ve Çin’de çıkarılıp işlenmesine rağmen dünyanın birçok yerinde bulunmaktadır. Meditasyon ve Feng-shui kürlerinde sıkça kullanılan bu taş, aynı zamanda imparator mezarları, savaş aletleri, heykeller, mücevherler ve çeşitli süs eşyaları yapımı için de gözde bir taş olmuştur.

Yaklaşık 6000 yıldır insanlık tarafından bilinmektedir. Kutsal bir kimlik taşımaktadır ve dünyanın dört bir tarafında birçok efsanelere de konu edilmiştir. Meksika, Orta ve Güney Amerika ile Yeni Zelanda kabilelerinin dini ritüellerinde kullanılan bu taşa en büyük kıymeti veren Çin olmuştur. Ünlü düşünür Konfüçyus, yardımseverlik, adalet, mülkiyet, hakikat, güvenilirlik, müzik, sadakat, cennet, yeryüzü, ahlak ve zekayı temsil ettiğini söyler.


Yeşim Taşının Faydaları

Şifa ve Sağlık

Yeşim taşı, doğal taşlar arasında yer alan en güçlü taşlardan biridir. Diğer birçok taşın aksine enerji akışı oluşturmak yerine var olan enerjiyi uyum ve dengeye kavuşturur. Bu sebeple her şeyden önce mükemmel bir dengeleyicidir. Ruhsal sıkıntılar için iyi bir şifa kaynağı olarak bilinmektedir. Suçluluk duygusunu, olaylar karşısında duyulan korku ve paniği, zayıflık ve güçsüzlük hissini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Duygularınızı uçlarda yaşadığınızı, bir türlü iç huzuruna kavuşamadığınızı, sıkıntı ve endişelerin peşinizi bırakmadığınızı düşünüyorsanız bin yılların tecrübelerinden süzülerek günümüze ulaşmış bu şifa kaynağını yanınızdan ayırmamalısınız.

Yeşim taşının, çevresine yaydığı bu pozitif enerji sebebiyle sihir ve büyüye karşı da çok etkili olduğu iddia edilmektedir. Zenginlik ve refahın simgesidir ve huzur verici yeşiliyle canlılık ve uzun ömrü de temsil eder. Şans ve mutluluk taşı olarak da bilinen bu taş, dengeli bir özgüven kazandırdığı için kendinizi daha iyi tanımanızı ve potansiyelinizi gerçekleştirebilmenizi sağlayacaktır. Zihninizi berraklaştırıp dingin bir ruh haliyle kararlar alabilmenize olanak tanıyacak; bu şekilde iş, aşk gibi hayatın birçok alanında duygusal durumunuzu ve aklınızı doğru biçimde analiz ederek isabetli kararlar vermeniz için fırsat sunacaktır.

Elbette yeşim taşının kazandırdığı bu olumlu ruh hali, beden sağlığınıza da yansıyacaktır. Her şeyden önce stresinizi azaltarak bugün birçok hastalığın kaynağı olduğu bu duygunun tesirinden sizi olabildiğince uzaklaştıracaktır. Bu sebeple öncelikle yüksek tansiyona, kalp ve damar hastalıklarına iyi geldiği düşünülmektedir. Stresle ilişkili bir diğer rahatsızlık olan baş ağrısı için de yararlı olduğu bilinmektedir. Sinir sistemi ile ilgili çeşitli hastalıklarda kullanılıyor ve temizleyici özelliği sebebiyle vücudu toksinlerden arındırır. Böbrekleri, safra kesesini ve karaciğeri iyileştirir ve böbrek taşlarından kurtulmanıza da yardımcı olabilir. Böbreklere olan bu faydası yüzyıllardır bilinmekte ve bu nedenle birçok farklı coğrafyada kullanılmaktadır.

Yeşim taşının sağladığı bu olumlu etkiler, özellikle cildinize de yansır. Hücre yenilenmesine katkısı olduğundan günümüzde yeşim taşının kullanıldığı cilt bakım ürünleri yaygınlaşmıştır. Özellikle plastik cerrahi operasyonlarından sonra ağrıları hafiflettiği düşünülmektedir.

Para ve Zenginlik

Yaratıcılığını ön plana çıkarmak ve yenilikçi fikirlere ne dersiniz? Yepyeni hayaller kurabilir ve bu hayallere ulaşmak için neler yapabileceğini rahatlıkla fark edebilirsiniz. Yaşadığınız başarısızlıklardan sıyrılarak başarıya doğru uzanan yola artık çıkmanın vakti geldi. Tüm bunlara ulaşmak için yeşim taşı ile düzenli meditasyonlar yapabilir, olumlu etkilerinden faydalanbilirsiniz.

İş hayatınızda doğru kararlar verme konusunda size yol gösterecek ve hedeflerinize ulaşmanız için destek olacaktır. İhtiyaç duyabileceğiniz tüm motivasyonu doğal taşlardan bulabilirsiniz. Eğer bir projede çalışıyorsanız ve göremediğiniz bazı detaylar varsa, pratik taze fikirleri elde etmek ve pozitif düşüncelere sahip olmanız için kurtarıcınız olacaktır. Büyük paralar kazanmak istiyorsanız ve büyük projelerle uğraşmaktan keyif alıyorsanız, bu süreçte sizin ön plana çıkmanıza yardımcı olacak kişilerle tanıştırma konusunda yeşim taşına güvenebilirsiniz.

Aşk ve İlişkiler

İlişkilerinizde sürekli bir sorun mu yaşıyorsunuz ? Eğer şuanda çıkmaza girdiyseniz ve ne yapacağınızı kara kara düşünüyorsanız, daha sakin ve huzurlu olmak için taşla birlikte meditasyon yapabilirsiniz. Sessiz ve karanlık bir ortamda yeşim taşı ile yapacağınız motivasyon ile negatif enerjileriniz yok olacak ve böylece ilişkiniz bir anda canlanacaktır. Çünkü size mücadele gücü verecek ve ilişkinizi tekrar ayağa kaldırmak için gereken enerjiyi bulabileceksiniz. Oldukça sağlıksız duygusal problemler yaşıyorsanız, artık bunların etkisiz hale geleceğinden emin olabilirsiniz.

Yer değişikliği mi yaptınız ? Etrafınızda olup bitenlere karşı kişisel bazı problemler mi yaşıyorsunuz? Kişisel hayatınız ile ilgili gündemde olan sorunları çözüme kavuşturmak ve tüm olumsuzlukları yok etmek için oldukça destekleyici bir taş.

Birini seviyorsunuz fakat karşınızdaki sizin duygularınıza karşılık mı vermiyor? Eğer tek taraflı bir duygusal karmaşa işindeyseniz, yaşadığınız üzüntüleri atlatmak ve karşınızdaki kişiyi etkileyecek fikirlere sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Zayıf yönlerinizi güçlü bir hale dönüştürerek, kalbinizde olan kişiye ulaşmak için neler yapabileceğinizi gördüğünüzde sizde şok olacaksınız.

İlişkinizde kimi zaman yanlış kararlar veriyor ve bundan dolayı pişman mı oluyorsunuz ? Eğer sizde son günlerde ilişkinizde keşke’yi çok kullandıysanız, bu tam da size göre. İhtiyatlı kararlar almanızı destekleyecektir.

Yeşim taşı ile meditasyon yapmanız ve hatta günlük yaşantınızda kolye, bileklik, yüzük, tesbih gibi aksesuar olarak da kullanabileceğinizi unutmayın. Özellikle aşk hayatınızda endileşendiğiniz tüm sorunlar için kendinizi büyük bir güven, şefkat ve denge içerisinde bulacak ve karşılaştığınız olaylara daha geniş bir bakış açısı ile bakmanıza yardımcı olacaktır.


Yeşim Taşı Nasıl Kullanılır?

Yeşim taşının faydaları ve vücuda kazandırdığı tüm bu olumlu etkilerin çeşitliliği, onun her ihtiyaç için farklı biçimde kullanılmasını da gerektirecektir.

Derin bir uyku sizi bekliyor

Örneğin yeşim taşının rüya artırma ve bilinçli -derin uykuya dalma gücünden faydalanmak istiyorsanız, onu uyumadan önce yastığınızın altına koyabilirsiniz. Refah ve bereketi çağırmak için cebinize veyahut paranızı bulundurduğunuz yere küçük bir parça taşı yerleştirebilirsiniz.

Dikkatiniz sürekli dağılıyor mu?

Konsantrasyon gücünüzü artırmak ve yeni başlayacağınız bir işe daha iyi odaklanmak için bir yeşim taşını çalışma masanızda bulundurabilirsiniz. Meditasyon sırasında da kullanılan bu taşın enerjisi ile rahatlamak için sakince bir yerde oturup onu ellerinizin içinde tutmalı ve yaydığı huzuru hissetmeye kanalize olmalısınız. Feng-shui felsefesine göre ise yeşim taşının olumlu etkilerinden faydalanmak için onu kuzey ve güney yönleri hariç, bulunduğunuz mekânda herhangi bir alana yerleştirebilirsiniz.

Cilt kırışıklıklarına elveda

Cilt bakımı için de kullanıldığını söylediğimiz yeşim taşı bugün piyasada jade-roller adı ile bulunmakta ve çok rağbet görmekte. Bu taşın kan dolaşımını artırıcı ve canlandırıcı özelliği günümüzdeki kozmetik dünyasını da etkisi altına almış durumda. Kullandığınız nemlendirici veya yüz serumunu uyguladıktan sonra bir jade-roller veya bunun gibi bir yuvarlak biçimli bir yeşim taşını yüzünüzde gezdirerek cildinizdeki dolaşımı artırıp yüz kaslarınızdaki gerginliği, dolayısıyla hafif kırışıkları da azaltabilirsiniz.

Mükemmel bir tonik için

Güzel bir diğer haber de, bu taşı tonik yapımında da kullanabilecek olmanız. Gül kuvars ve yeşim taşı koyduğunuz bir su kabını birkaç saat ay ışığında tutup daha sonra içine gül, argan, lavanta gibi sevdiğiniz ve cilt tipinize uygun bir uçucu yağ ekleyerek mükemmel bir tonik elde edebilirsiniz. Bu toniği bir sprey şişesine döküp kullanacağınız zaman iyice çalkalayın.

Size şıklık katsın

Aksesuar malzemesi olarak da yaygın biçimde kullanılan yeşim taşını takılarınızda bulundurmanız yerinde olacaktır. Özellikle kalbinize yakın olması nedeni ile yeşim taşı kolyeler takmanız, bu taşın huzurunu daha kolay vücudunuza geçirmeniz noktasında size fayda sağlayacaktır.

ve tabi ki burçlar

Yeşim, genel olarak Boğa burcunun zodyak taşı olarak bilinir. Güç ve istikrarın semboli olan boğanın Terazi ile olan aşk bağını kuvvetlendirir. Gerçekçi olduğu kadar aynı zamanda bir okadar inatçı olan boğanın, öfkesini kontrol altına almanıza yardımcı olur ve bu sayede duygularını dengede tutar.

Yeşim bunun yanında Terazi burcu ile de doğrudan ilişkilidir. Üzerinde taşıdığı enerji ile birlikte terazilerin daha dengeli bir şekilde hareket etmesine yardımcı olabilir. Eğer son dönemlerde bir hayli kafanız karışık ve ne yapacağınızı tam olarak kestiremiyorsanız olumlu etkilerinden bir an önce faydalanın.

Feng Shui’de nasıl kullanılır?

  • Yemeklerin sık olarak yenildiği odalara bu taşı yerleştirebilirsiniz.
  • Yeni bir projeye başladıysanız ve yeni bir dükkan açtıysanız çalışma ortamanıza yerleştirebilirsiniz.
  • Yeşim taşının tüm faydalarından çocuklarınızın da faydalanmasını istiyorsanız, çocuk odalarına yerleştirebilirsiniz.
  • Evinizin en çok kullandığınız odasına yerleştirebilirsiniz.

Geleneksel olarak bu doğal taşların olumlu etkilerinden en fazla şekilde yararlanmak için özellikle odanın doğu veya güneydoğu kısmına yerleştirilmesi tavsiye edilir. Bolluk, rahatlık, sağlık ve aile bağlarının kuvvetlenmesine yardımcı olur.


Yeşim Taşının Çeşitleri ve Renkleri

Yeşim taşı adı bilimsel olarak aslında iki farklı mineral için kullanılır. Bunlar bir kalsiyum magnezyum silikat olan nefrit ve bir sodyum alüminyum silikat olan Jadeite’tir. Bu taşların ikisi farklı bileşimlere, sertliklere ve yoğunluklara sahiptir. Bununla birlikte her ikisi de görünüş ve tesir bakımından birbirine benzer.

Genellikle yalnız yeşil rengi ile bilinir; bununla beraber farklı tonları da mevcuttur. Nefrit krem rengine yakın beyaz, zeytin yeşili, siyah ve kahverengi olarak bulunur. Parlak ve pürüzsüz olan bu tür doğada daha yaygındır. Yeşim taşının diğer bir türü olan Jadeit ise yeşilin çeşitli tonlarında, yeşilimsi-siyah veya siyah, lavanta, turuncu pembe, kırmızı olarak bulunabilir. Nefrit’ten daha nadir ve genellikle daha pahalıdır. Imperial Jade ise krom izleri ile renklendirilmiş, yarı saydam, zümrüt yeşili bir tür olup en nadir ve en değerli olan yeşim taşıdır.

Siyah Yeşim

Fiziksel ve psikolojik saldırılara karşı ortamdaki negatif enerjileri toplayarak koruma yeteneğini temsil etmektedir.

Mavi Yeşim

İç huzur ve sakinlik ile ilgilidir. Vizyonunuzu bir adım öteye taşımak ve hayallerinize ulaşmak istiyorsanız bu tam da size göre. Zihninizi sakinleştirici etkiye sahiptir.

Kahverengi Yeşim

Toprağı temsil etmektedir. Kullanımı ile birlikte insanda kendini güvende hissi uyandırır ve dünya ile olan bağlantısını bir anda güçlendirir.

Turuncu Yeşim

İnsanlara ve diğer tüm canlılara olan bakış açınızı bir anda değiştirir ve sizi daha neşeli biri haline dönüştürür. Üzerinde taşıdığı enerji ile birlikte zihninizi sessiz bir şekilde uyarır ve rahatlamanızı sağlar.

Mor Yeşim

Enerjisi sayesinde auranıza odaklanır. Mutluluk ve neşeyi temsil eder. Ortamdaki negatif enerjiyi üzerine çeker ve olumsuzlukları yok eder. Karar verme gücünü arttırır ve odaklanmanızı kuvvetlendirir.

Kırmızı Yeşim

Yaşam gücünüz giderek azaldığını mı fark ediyorsunuz ? Kendinizi bir anda yenilemek istiyorsanız kırmızı olanı tam da size göre. Depresyon gibi çeşitli psikolojik rahatsızlıklara iyi gelir. Herhangi bir işe girerken üzerinizde taşıdığınız stresi yok eder ve bir anda harekete geçmeniz için gereken enerjiyi size verir.

Beyaz Yeşim

Dikkat dağınıklığı ile ilgili bir sorun mu yaşıyorsunuz ? Daha iyi odaklanmak istiyorsanız beyaz olanını tercih edebilirsiniz. Son günlerde işinize yeterince odaklanamıyor ve karşınıza çıkanlara doğru düzgün bir anlam veremiyor, aklınızda tutamıyor veya anlayamıyorsanız bu süreçte size gerekli desteği verecektir.

Sarı Yeşim

Yüksek enerji ve neşenin bir göstergesidir. Ayrımcılığı arttırır ve aslında göremediğiniz gerçekleri bir anda görmenize yardımcı olur.


Gerçek Yeşim Taşı Nasıl Anlaşılır?

Yeşim taşı da diğer birçok değerli taş türü gibi farklı kalite kategorilerine sahiptir ve bu taşın da imitasyonları bulunmaktadır. Gerçeğini imitasyonundan ayırmanın bazı yolları bulunmaktadır.

  • Öncelikle yeşim taşı, parlak ve pürüzsüz bir görünüme sahiptir. Işığı yansıtan pürüzsüz, parlak bir renk olup olmadığını kontrol edin. Çoğu durumda, yalnızca opak veya yalnızca şeffaf olmaz. Bu sebeple suyu yansıtan ışığa benzer bir parlaklık arayın. Renk donuk veya düz ise, sahte olması muhtemeldir.
  • Başka bir özelliği ise soğuk olmasıdır; yüzünüzle temas ettiğinde serinliğini hissedersiniz ve ısınması biraz zaman alır.
  • Taşı ışığa tutarak içindeki renk çeşitliliğine dikkat edebilirsiniz. Halis taşta gördüğünüz renkler muhtemelen aynı hat boyunca devam eder ve tutarlıdır. Sahte olanda ise renklendirme mükemmel olsa bile gerçek taştaki gibi tutarlı değildir.
  • Ayrıca yoğunluğu fazladır, yani diğer taşlara göre bir miktar ağırdır. Ebatlarına bağlı olarak beklediğinizden daha ağır olduğunu hissedersiniz.
  • Aventurin ve serpantin taşları görünüş olarak yeşim taşına benzemekle beraber farklı taşlardır; satın alırken bunu da özellikle sormanızı tavsiye ederiz.

Yeşim Taşı Nasıl Temizlenir?

Yeşim taşının olumlu enerjisinden uzun süre faydalanmak istiyorsanız belirli aralıklarla düzenli bir şekilde temizlemeniz gerektiğini unutmayınız. Ilık su ve yumuşak bir sabunla temizleyebilirsiniz. Yıkadıktan sonra yumuşak bir bezle kurulayabilirsiniz. Bu temizliği iki haftada bir yapabilirsiniz, bir ayı geçirmemenizi öneririz.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.