Kıl Dönmesine Hangi Bölüm Bakar?

27.12.2019
Kıl Dönmesine Hangi Bölüm Bakar?

Genelde genç ve kıl oranı daha fazla olan erkeklerde kıl dönmesi görülür. Her 10 erkekten 1’inde görülebilir. Fakat kadınlarda da görülebilir. Tıbbı ismiyle kist dermoid, daha çok kuyruk sokumundaki kılların cilt altında yuvarlanması, birbirine girmesi ve bu yumrunun enfekte olması sonucu oluşur. Bir süre sonra akıntılı iltihaba dönebilir. Cilt altında görülen bir enfeksiyonda denebilir. Kuyruk sokumu dışında göbekte, koltuk altında ve kasıklarda da görülebilir. Bu hastalığın nedeni tam olarak bilinmese de kuyruk sokumunda oluşanların oturma hareketleri nedeni ile kılların yumru haline gelmesi sonucu oluşuyor denebilir. Görmesi zor bir bölgede olduğu için hastalığı anlamakta zor olabilir. Bölgede akıntı, şişlik, ağrı varsa doktora görünmelidir. Hastalık bir iki gün içinde kendini ağrı olarak belli etmeye başlayacaktır.

Hangi bölüme başvurulmalıdır?

Kıl dönmesi kendi kendine geçecek yada evde tedavi edilecek bir hastalık değildir. Zor anlaşılıyor olmasının yanında mutlaka doktora görünülmesi gerekmektedir. Kıl dönmesi bakacak olan bölümde genel cerrahi bölümü olacaktır. Genelde görmesi zor olan yerde olduğu için kıl dönmesi olup olmadığını anlamak zor olabilir. Sivilce sanılıp cildiyeye veya kuyruk sokumunda kırık var sanıp ortopediye gidilebilir. Eğer doktor da anlamazsa yanlış tedavi uygulanabilir. Mutlaka genel cerrahiye gidilmeli ve doktor Proctoloji alanında uzman olmalıdır.  Proctoloji (makat hastalıkları) uzmanı olarak da geçebilir. Tedaviden sonra hasta 2-3 gün içinde ayaklanabilir ve günlük işlerine devam edebilir. Yalnız oturmasına daha fazla dikkat etmesi gerekecektir.

Tedavisi

Eğer kıl dönmesine yakalandığınızı düşünüyorsanız hemen doktora başvurmanız gerekir. Muayene muhtemelen gözle olacaktır. Bu işlem 2 dakika sürecektir. Şikayet ettiğiniz bölgenin şişlik, yumru durumunu inceler. Eğer şişlik apse haline geldiyse apsenin  cerrahi yöntemler ile boşaltılması ağrıyı %70 oranında azaltacaktır. Teşhis konduktan sonra azla vakit kaybetmeden ameliyat edilmelidir. Bu işlem hastalıklı alanın yani iç ve dış dokunun çıkarılması ile yapılır. Hastalık fazla ilerlememişse kimyasal maddeler kullanılarak da kıl dönmesinden kurtulmak mümkündür. Bunun dışında lokal bakım ve banyolar, epilasyon, sinüslerin lokal anesteziyle çıkarılması ve kristalize fenol uygulamaları da kullanılabilir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.