Kanola Yağının Faydaları Nelerdir?

  22.04.2020
  Kanola Yağının Faydaları Nelerdir?

  Kanola yağı, Kolza bitkisinde bulunan tohumların işlenmesi ile elde edilen bir yağ türüdür. Kolza bitkisi ülkemizde kanola, rapiska ve rapitsa adları ile de bilinmektedir. Bu bitki, içerisinde bulunan maddeler sebebi ile hayvanların uzak durduğu bir bitkidir. Üretimi ilk olarak Kanada da başlamış daha sonra tüm dünyaya yayılmıştır. Günümüzde ise en yaygın olarak Çin ve Hindistan’da üretildiğini görülmektedir. Açık bir rengi bulunmaktadır ve kokusu yoktur. İlk üretimi yapıldığında makine yağı olarak kullanılan, gün geçtikçe ayçiçek yağı gibi bitkisel yağların yanında yer almaya ve satılmaya başlamıştır. Fakat içerisinde bulunan maddeler gereği diğer bitkisel yağlardan ayrılmaktadır.

  Kanola yağının faydaları olduğu gibi zararları da oldukça fazladır. Bu nedenle tüketiminde bilinçli olmak gerekir. Ne kadar miktarda kullanılacağı ise bir doktor tarafından belirlenmelidir. Günümüzde satışa sunulan bazı yağlarının zararlı maddelerden arındırıldığı belirtilmektedir. Fakat yine de kullanmadan önce iyice araştırılmalı ve doğruluğu tespit edilmelidir. Aksi taktirde kullanımı başta kalp rahatsızlıkları olmak üzere birçok hastalığa sebep olmaktadır.

  Kanola Yağının Faydaları Nelerdir?

  1. Kolesterole İyi Gelmektedir

  Vücutta iyi ve kötü olmak üzere iki çeşit kolesterol bulunmaktadır. Yüksek seviyelere ulaşan kötü kolesterol ciddi rahatsızlıklara sebebiyet vermektedir. Kötü kolesterolü düşürmek için uygulanan doğal yöntemlerden bir tanesidir. Kolesterolün vücut tarafından emilimine engel olan, kötü kolesterol seviyesini düşürürken iyi kolesterol seviyesini de yükseltmektedir.

  2. Kalp Sağlığını Artırır

  İçerisinde bulunan doymuş yağ oranı ve trans yağ oranı oldukça düşük bir seviyededir. Bu nedenle düzenli bir şekilde kullanımı kalp problemleri riskini en aza indirgemektedir. Kalp krizi geçirme ve kalp felci geçirme riskini de büyük oranda azaltmaktadır. Kalp krizi geçiren hastalar diyetlerinde kullandığında kalp krizinin tekrarlama riski de önlenmiş olmaktadır.

  3. İltihaplanma ile Mücadele Eder

  Artriti hafifleterek oluşabilecek iltihaplanmaların önüne geçmektedir. İltihap problemi yaşayan kişilerde hassasiyeti en aza indirmekte ve sertliği azaltarak hareket etme imkanını artırmaktadır. Bunların yanı sıra iltihaplı bağırsak hastalığına da iyi gelmektedir.

  4. Kanserle Mücadele Eder

  İçerisinde bulunan E vitamini gibi antioksidanlar kansere karşı mücadele etmektedirler. Vücuttaki sağlıklı hücrelerin kanserli hücrelere dönüşmesini engellemektedirler. Bu nedenle kullanımı kanserle mücadelede kullanılması gereken doğal bir yağdır. Aynı zamanda kanserin ilerlemesini önlediği için kanser tedavisi gören hastalar için de uygundur.

  5. Diyabet Hastalığına İyi Gelmektedir

  İçerisinde bulunan doymamış yağlar, kandaki glikoz seviyesini dengelemektedir. Bu da diyabet hastalığının vücutta gelişmesini önlemekte ve diyabet hastaları için de hastalığın ilerlemesini engellemektedir. Ayrıca kan şekerindeki ani artış ve düşüşler de tedavi edilebilmektedir.

  6. Zihin Fonksiyonlarını Artırır

  İnsanlar yaşlandıkça zihin fonksiyonlarında yavaşlamalar meydana gelmektedir. Zamanla bunama ve alzheimer gibi hastalıklar kendini göstermekte ve bilişsel işlevler oldukça zarar görmektedir. İçerisinde bulunan antioksidanlar, beyin hücrelerini koruyarak hücrelerin zarar görmelerini engellemektedir.

  7. Saç Sağlığı İçin Faydalıdır

  Saç sağlığı için özellikle saç bakım ürünlerinin içerisinde bulunan bir yağdır. Saç derisini besler ve bakterilerden arınmasını sağlar. Saçı düzleştirmekte ve yumuşak bir doku kazandırmaktadır. Bunların aynı sıra saçın uzamasını sağlamakta ve kepek tedavisinde kullanılmaktadır. Saç derisine masaj yapılarak uygulanması tavsiye edilmektedir.

  8. Kas Problemlerini Tedavi Eder

  Kas problemleri ile çeşitli nedenlerden dolayı çok sık karşılaşılmaktadır. Ağır bir eşya taşındığında ve çok çalışıldığında ortaya çıkabilen kas problemleri, içerisinde bulunan yağ asitleri tarafından kasların rahatlaması sağlamaktadır. Kas sorunu yaşanan bölgeye masaj yaparak sürülmesi önerilmektedir.

  9. Yağ Yakımına Yardımcı Olur

  Yiyeceklerin içerisinde kullandığımız yağlar genellikle vücudumuzu daha da ağırlaştırmakta ve kilo alımına neden olmaktadır. Fakat yağ içerisindeki K ve E vitamini sayesinde vücuttaki yağlar çözülmektedir. Genelde herkesin rahatsız olduğu karın yağlarını yakmakta da etkili bir yöntemdir. Bu nedenle özellikle spor ile desteklendiğinde kilo verdiren bir yağ olduğu söylenebilir.

  10. Enerji Verir

  Vücudun metabolizmasının normal bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır. Vücudun yorgun düşmesini engelleyerek her zaman enerjik olmasını sağlamaktadır. Bu nedenle özellikle sporcular tarafından tercih edilmekte ve başarılı sonuçlar vermektedir.


  Kanola Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

  Cilt bakımında ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesinde kullanılabilmektedir. Özellikle kuru cilt tipine sahip olan kişiler günlük cilt bakımında kullanmayı tercih etmektedirler.

  1. Cilt Tedavilerinde Kullanılır

  İçerdiği E vitamini sayesinde cildin oksijensiz kalmasını engellemektedir. Cilt üzerinde kullanımı ile daha yumuşak ve pürüzsüz bir görünüm elde edecektir. Cilt üzerine uygulanırken birkaç damla lavanta yağı ile kullanılması tavsiye edilmektedir. Cilt sağlığı açısından oldukça yararlı olan bu yağ, kırışıklıkları azaltmakta ve lekeleri gidermektedir.

  2. Cilt Enfeksiyonlarına İyi Gelir

  İçerisinde bulunan yağ asitleri kuru ve yıpranmış ciltleri tedavi etmek için birebirdir. Tahriş olmuş cildi yatıştırmakta ve cilde parlak bir görünüm kazandırmaktadır. Bu nedenle özellikle kuru cilt tipine sahip olan kişilerin kullanması şiddetle tavsiye edilir.

  3. Yaşlanma Belirtilerini Azaltmaktadır

  Yaş ilerledikçe ciltte kırışıklıklar, koyu halkalar ve lekeler ortaya çıkmaktadır. Bu da kişiyi rahatsız eden bir durumdur. Yaşlanma belirtileri ortadan kaldırmak için düzenli bir şekilde cilde masaj yapılarak uygulanması tavsiye edilmektedir.

  • Cildin güzel bir şekilde nemlenmesini sağlamaktadır.
  • Yaşlanma karşıtı bitkisel bir bakım yağıdır.
  • Sivilce tedavisi için kullanılmakta ve başarılı sonuçlar vermektedir.
  • Cilt hücrelerini korumakta ve cilt sağlığı açısından fayda sağlamaktadır.
  • Vücut yağı olarak da kullanılabilmektedir.
  • Özellikle kuru ciltler için kullanımı tavsiye edilmektedir.
  • Cilt üzerinde oluşan enfeksiyonları tedavi etmektedir.
  • İçerisinde bulundurduğu E vitamini sayesinde ciltteki ince çizgilerin ve lekelerin kaybolmasını sağlamaktadır.
  • Cildi oksijensiz radikallerden korumaktadır. Böylece cildi beslemekte ve genç bir görünüm kazandırmaktadır.
  • Cildi yumuşatma özelliğine sahiptir.
  • Kuru ve tahriş olmuş cildi yatıştırmakta ve ciltte pürüzsüz bir görünüm sağlamaktadır.

  Kanola Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

  Saç için oldukça faydalı bir yağ türüdür. Özellikle saç kırıkları, saç kuruluğu, seyrek ve hasar görmüş saçların bakımında kullanılan mucizevi bir yöntemdir.

  1. Kıvırcık Saçları Düzleştirir

  Saçınızın kıvırcık olmasından memnun değilseniz, bir bardak ılık su ile bir çay kaşığı yağ karıştırarak saçınıza düzenli bir şekilde uygulayabilirsiniz. Düzenli kullanıldığı taktirde başarılı bir sonuç vermektedir. Saçın kurumasını ve kabarmasını önlediği için bu yöntem dışarı çıkmadan önce de uygulanabilir.

  2. Saçı Besler ve Yumuşatır

  İçerisinde bulundurduğu E vitamini sayesinde saçı derinlemesine besleyerek yumuşak bir doku kazandırır. Ayrıca hasarlı saçların onarılmasını sağlar. Saçı güneşin zararlı etkenlerinden koruyarak parlak bir görünüme kavuşturur. Bu nedenle hem şampuanın içerisine bir miktar ilave ederek hem de direkt olarak saça sürülerek uygulanabilmektedir.

  3. Kepek Oluşumunu Önler

  Saç derisini tedavi etmektedir. Bu nedenle kepek tedavisinde de başarılı sonuçlar verir. Kepek oluşumunu engellemek için uygulanırken masaj yapılarak uygulanması tavsiye edilmektedir.

  4. Saçın Hızlı Uzamasını Sağlar

  Saç üzerindeki bir başka faydası saçın uzamasını hızlandırmaktır. Saç uzatmak oldukça zor ve uzun bir süreçtir. Bu nedenle saçın daha çabuk ve daha sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur.

  YAZAR BİLGİSİ
  Modanium Özel
  Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.