Adet Sancısına İyi Gelen Bitki Çayları

Adet Sancısına İyi Gelen Bitki Çayları
16 Mart 2016 tarihinde eklendi, 1.618 kez okundu.

Adet sancısı, birçok kadının korkulu rüyasıdır. Rahim kasılmalarının ağrı olarak yansıması sonucu oluşan adet sancısı,  kasılmalar sırasında rahimde prostogladin maddesinin salgılanmasından kaynaklanır. Prostogladin maddesinin az veya çok salgılanması adet sancısının şiddetini belirleyen etkendir. Rahim kasılmalarının sebebi ise, rahim içi tabakasının yenilenmesi sırasında oluşan kanamanın normal sınırlarda kalmasını sağlamaktır. Regl döneminde ağrılarınız çok şiddetli ise bunun altında yatan adet dışında başka sebepler bulunabilir. Herhangi bir enfeksiyon kapmış olabilir veya rahminizde kist bulunmuş olabilir. Çok şiddetli ağrılarda mutlaka bir kadın doğum uzmanına görününüz. Bayanlarda adet sancısı farklılık gösterebilir. Kimi bayanlar hafif ağrılarla adet dönemini atlatırken, kimi bayanlar bu kadar şanslı değildir. Bazı bayanlar da ise günlük hayatını olumsuz etkileyecek derecede adet sancıları görülür.

adet-sancisi-icin-bitkisel
Adet döneminde düşünülen soru adet sancısına neyin iyi geldiğidir. Orta şiddetli adet sancısını geçiren en büyük 2 etken sıcaklık ve bitki çayıdır. Bu iki etken ilaç içmeden adet sancılarınızın kesilmesine yardımcı olacaktır. Sıcak bir duş veya karın bölgesine sıcak bir havlu koyularak adet sancısı hafifletilebilir. Kesinlikle karın bölgesine doğrudan ısı uygulanmamalıdır.

Isıtma yönteminden sonraki adet sancısını hafifleten en önemli etken bitki çaylarıdır. Evde kolayca hazırlanabilecek adet sancısı için bitkisel çay önerilerine göz atabilirsiniz ;

Zencefil Çayı

Adet sancılarına neden olan prostogladin maddesinin salgılanma seviyesi düşürülmesinde etkili önemli bir bitkidir. Zencefil, prostogladin seviyesini düşürerek adet sancısını hafifletmiş olur. Ayrıca adet döneminde görülen yorgunluk ve düzensiz adet görme sorununu ortadan kaldırır. İltihap sökücü ve ağrı giderici bir doğal antibiyotik denilebilir. Tadı ile damağınıza hitap eder ve sinirlerinizin yatışmasında etkilidir.

Adet sancılarının giderilmesi dışında idrar sökücü özellikte gösterir. Boğaz ağrısı baş ağrısının giderilesine yardımcı olan zencefil aynı zamanda adet döneminde meydana gelen kasılmaları ve mide bulantılarını da geçirir.

Adet döneminde kullanılması gereken zencefil çayı, kaynatılarak değil demlenerek hazırlanmalıdır. Tercihe göre limon ve bal ekleyerek günde 3 defa içmeniz adet sancısı sorununuzu önemli ölçüde azaltacaktır.

Tarçın Çayı

İçeriğinde bulunan antispazmodik , anticlatting ve anti-inflamatuar sayesinde tarçın , adet sancısını rahatlatan etki gösterir.
Ilık bir bardak su içerisine 1.5 çay kaşığı toz tarçın ve 1 tane kabuk tarçın ekleyince kaynatın. Tercihe göre bal ilave edip günde iki defa içiniz. Adet sancılarınızın kesilmesine yardımcı olacaktır.

Papatya Çayı

İçeriğinde rahmi dinlendiren antispazmik maddesini bulundurması açısından prostogladin maddesinin az salgılanmasını sağlayan papatya çayı, adet sancılarınızın azaltılması için tavsiye edilen bir çaydır. Bir demliğe 8 adet papatya ve 4 bardak su ekleyin.15 dakika boyunca kaynatın. Papatya çayı ayrıca adet döneminde oluşan gerginlik ve ruhsal değişimi de azaltacaktır.

Maydanoz Çayı

Adet sancılarını giderici en önemli bileşik olan apiol ve myristicin içermesi sebebiyle adet döneminizde rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca düzensiz adet döngülerini düzenlemeye yardımcı olur. Bir bardak suya 6 adet maydanoz koyun ve 7 dakika boyunca kaynatarak hazırladığınız maydanoz çayını soğuk içiniz.

Siyah Kohoş Çayı

Asırlardan beri bilinen ve adet sancısı giderici olarak kullanılan bir bitkidir. Günümüzde çayının yapılması da uygun kullanımdır.

Dere Otu Çayı

Ot dövülür sonra kaynatılarak içilir. Tadı pek hoşunuza gitmese de sancınızın dinmesinde etkili olabilir.

Nane Çayı

Adet döneminde en büyük kurtarıcılarımızdan biridir. Regl döneminde tüketilmesi tavsiye edilen en önemli bitki çayıdır. Nanenin uyuşturucu ve yatıştırıcı etkisinden dolayı adet sancılarını hafifletir. Ayrıca nane çayı, adet sancılarının giderilmesinin yanı sıra , adetle birlikte görülen baş ağrısı, ishal , şişkinlik gibi sorunları da yok eder. Hazırlanması kolay olan bu bitki çayını adet döneminde ağrılarınız azalana kadar içebilirsiniz. Herhangi bir yan etkisi yoktur. Sadece reflü, ülser gibi mide rahatsızlığı olanlara tavsiye edilmemektedir. 1 bardak kaynamış suya bir kaç tutam taze nane yaprağını veya bir çay kaşığı kuru naneyi ilave edin ve 10 dakika demleyin. Kesinlikle kaynatmayın.

Melek Otu Çayı

Bazı sancılar akıntının sökülmemesinden kaynaklanır. Melek otu akıntıyı arttırır böylece sancı geçer.

Safran Çayı

Doğal tedavi yöntemlerinde çok sık kullanılan ancak bir o kadar da pahalı olan bu bitki adet sancısı gidermede de son derece etkilidir.

Civanperçemi Çayı

Adet döneminde ağrıyı gidermek için illa ki hissedilmesine gerek yoktur. Adet döneminiz gelmeden 2 gün önce günde birer bardak içerek ve döneminiz gelince içmeye devam ederek daha rahat bir dönem geçirebilirsiniz.

Zerdeçal Çayı

Zencefile alternatif olarak kullanılabilecek zerdeçal , adet sancılarını hafifletmede etkilidir. Ancak adet kanamalarını arttırıcı bir durum gösterdiğinden fazla tüketilmesi tavsiye edilmez.

Papatya Çayı

Halk tarafından doğal sakinleştirici olarak bilinen papatya çayı, regl döneminde tüketilmesi gereken önemli çaylardan biridir.

Diğer bitki çayları :

  • Maydanoz Sapı Çayı
  • Kiraz Sapı Çayı
  • Melisa Çayı
  • Yaban Mersini
  • Ahududu Yaprağı Çayı

Yaban Mersini Çayı

İçeriğinde kas gevşetici özelliğe sahip “antosiyanidin ” barındırır. Bu nedenle adet döneminde oluşan sancıların kesilmesine yardımcı olur. Yaban mersini fazla tüketilmemelidir. Adet döneminde sadece bir bardakla sınırlı kalmalıdır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler !

Adet sancısı için bitki çayı önce hamilelik, emzirme, ilaç kullanma doktora başvurulması gereken özel durumlarda doktora başvurmadan kullanılmamalıdır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git